
Jak rozpoznać dobrą siekierę gdy pokryta jest rdzą i różnego rodzaju innym brudem?
Przede wszystkim szukamy puncy/śladów puncy.
Punce znajdują się najczęściej na polikach siekiery. Bliżej lub dalej w stronę kt.
Kiedy mamy już punce, a znamy wszystkie chińskie firmy robiącej siekiery niezbyt wysokiej jakości (czy to pod katem wykonania czy parametrów stali) możemy niektóre siekiery odrzucić. Kowal zawsze oznaczy swój dobry wyrób. Ale trafiają się wyjątki od tej reguły.
Kiedy już widzimy puncę znaną nam (przyzwoitej firmy lub kowala) lub dana siekiera nie ma puncy przystępujemy do testowania.
Jeśli sytuacja ma miejsce na skupie złomu, czyli mamy opcję wzięcia siekiery do ręki:
Szukamy dokładnie głębokich rys, pęknięć, spawów i dużych ubytków.
Wiekszość spawanych siekier ma pozostawiony spaw bez żadnego wyrównywania i gładzenia. Jak wygląda spaw chyba wszyscy wiemy. Jeśli jednak jednak podejrzewamy, iż siekiera była spawana ale nie mamy pewności to zdzieramy warstwę rdzy byle jakim kawałkiem metalu z ostrą krawędzią i przypatrujemy się stali. Szukamy malutkich dziurek, takich jakby porów. Jeśli siekiera jest mocno zardzewiałe może to się okazać niemożliwe na miejscu. Wtedy ryzykujemy (ryzyko jest tym mniejsze jeśli siekiera byłą dobrze pospawana).
- szukamy na skupie jakiegokolwiek pilnika (może być zajechany, wystarczy aby jeszcze minimalnie zbierał metal) i sprawdzamy nim twardość. Jeśli nie znamy sie za bardzo możemy użyć jakiegoś odnośnika np. skrawając coś innego na skupie co jest hartowane tj. piła tartaczna, nóż od kosiarki, lemiesz, kilof, haczka, resory piórowe/sprężynowe, wiertła, sierpy, kosy - cokolwiek co było hartowane lub jest po prostu wykonane z twardej stali.
- Oceniamy ogólny stan siekiery i nasze możliwości manualne jak i dostępność narzędzi które mogą pomóc w renowacji. Jeśli siekiera jest delikatnie zardzewiałą to proponuje wełnę stalową, szczotkę stalową, papier ścierny. Jeśli mocno to elektrolizę.
Później to już wg. uznania.
Jeśli siekiera jest na targu staroci, w jakimś antykwariacie czy sklepie internetowym:
- w dwóch pierwszych sytuacjach bierzemy siekierę w rękę i stukamy lekko choćby paznokciem i słuchamy jaki dźwiek wydaje stal. Im wyższy dźwięk, tym twardsza stal.
- W ostatnim przypadku zdajemy się na oględziny, jeśli jakiejś częsci siekiery nie widać prosimy o dodatkowe zdjęcie. Jeśli nam bardzo zależy możemy zapytać kogoś bardziej w temacie
