Ogień tarciem drew prasłowiańskim obyczajem.

dział małych piromanów ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Ogień tarciem drew prasłowiańskim obyczajem.

Post autor: Gryf »

https://plus.google.com/photos/11501745 ... qCd7L-4jgE

Tą technikę widziałem już kilkukrotnie m. in. na festynie na Wolinie czy innych słowiańskich imprezach rekonstrukcyjnych o charakterze słowiańskim. To co mnie najbardziej urzeka w tym co robią ci ludzie to dynamika i rozmiar tego sposobu rozniecania ognia w którym jest coś ze słowiańskiego rytuału. Być może kiedyś gdzieś na naszej forumowej imprezie rozpalimy ogień tą techniką.
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

Słusznie zauważyłeś Gryfie, że ta metoda ma w sobie coś z "rytuału" :) W ten właśnie sposób niecony był ogień obrzędowy podczas m.in. Święta Kupały, kiedy to niecić miało go ową metodą dwóch braci-bliźniaków. Dlaczego bliźniaków? Tego niestety możemy się tylko domyślać, moja koncepcja jest taka, że owi bracia-bliźniacy symbolizowali boskich braci-bliźniaków - Swarożyca i Dadźboga, którzy byli bogami związanymi z ogniem właśnie, ten pierwszy z ogniem ziemskim, zarówno obrzędowym jak i domowym, zaś ten drugi z ogniem "niebiańskim", płonącym na nieboskłonie - czyli słońcem.

Co do samej metody zaś, to co roku w ten sposób niecony jest ogień w czasie imprezy "Kupała na Zamku" organizowanej przez Drużynę Grodu Trzygłowa ze Szczecina. Zawsze jest to mój ulubiony pokaz :)
Ostatnio zmieniony 04 gru 2012, 09:19 przez Blizbor, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

Blizbor pisze:Co do samej metody zaś, to co roku w ten sposób krzesany jest ogień w czasie imprezy "Kupała na Zamku" organizowanej przez Drużynę Grodu Trzygłowa ze Szczecina.
Razi mnie to bardzo, na pewno nie krzesany :-?


A sama metoda niecenia ciekawa i widowiskowa, warta sprawdzenia na zlocie.
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

Mr. Wilson pisze:
Blizbor pisze:Co do samej metody zaś, to co roku w ten sposób krzesany jest ogień w czasie imprezy "Kupała na Zamku" organizowanej przez Drużynę Grodu Trzygłowa ze Szczecina.
Razi mnie to bardzo, na pewno nie krzesany :-?


A sama metoda niecenia ciekawa i widowiskowa, warta sprawdzenia na zlocie.
Racja, już poprawiam, oczywiście chodziło mi o niecenie :)
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Blizbor, ten sposób rozniecania ognia zatacza coraz szersze kręgi i trafia na podatny grunt taki jak czescy Indianie, harcerze, festyniarze itp.
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

Przepraszam, ale odszczekuję to co wcześniej napisałem :-/
Zmienił się mój sposób pojmowania tych słów po uzyskaniu pewnych informacji. Pojęcie krzesania i niecenia można zrozumieć w różny sposób. Otóż nie jest to tak, że jak są iskry to krzeszemy, a jak pocieramy o siebie dwa kawałki drewna to już niecimy. To uproszczony, współczesny i techniczny podział.
Aleksander Bruckner - ''Mitologia słowiańska i polska'' rozgranicza wyraźnie te dwa pojęcia. Krzesanie sprowadza się do codziennego uzyskiwania ognia, bez rozróżniania w jaki sposób i czym go uzyskujemy. Niecenie z kolei to już bardziej uroczyste, przy okazji ważnych wydarzeń. To tak w małym skrócie objaśniłem o co mi chodzi :shock:

Pytanie, czy ktoś wie jakiego drewna najlepiej użyć do łuku ogniowego pokazanego na zdjęciu z pierwszego postu? Z jakiego drewna wykonana jest podstawka, świder i z czego jest docisk?
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
ODPOWIEDZ