Nasze nowe zabaweczki :D cz. 2

przyroda, turystyka, survival

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Szybki przelot po Decathlonie i Militaria.pl:

Quechua Arpenaz 100
Obrazek
http://www.decathlon.pl/buty-turystyczn ... 98762.html

Pentagon BDU 2.0
Obrazek
http://www.armyoriginal.sk/4765/137713/ ... tagon.html

Taki link do spodni dlatego, że są lepsze zdjęcia.
Obrazek
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

OK, dotarły do mnie kolejne elementy mini-systemu. Działa. :)

Zestaw składa się z:
- panelu solarnego 12V, 5W, 300mA (240x240mm)
- kontrolera ładowania (z bogatym zapasem - do 10A)
- akumulatora 7Ah (z UPS)
- standardowego gniazda zapalniczki samochodowej


[center]Obrazek[/center]


Dodatkowo do kompletu przejściówka zapalniczka-usb.

Wszystkie kabelki posiadają złączki pozwalające na szybką zmianę konfiguracji - po prostych zabiegach systemik można szybko podłączyć do samochodu jako doładowanie akumulatora na dłuższych (tydzień-dwa-miesiąc) postojach.

Całość, oprócz oczywiście panelu trafi do jakiejś obudowy z tworzywa, obecnie jestem na etapie poszukiwań - za podpowiedzi z góry dziękuję!
.
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Marshall - taki aku bez problemu kupisz bez UPS :D Szukaj po prostu aku żelowego - cena około 150 zł.
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

jeżeli panel ma 0,3 A to ten zestaw będzie Ci się wieczność ładował, o ile w ogóle zastartuje przy stratach na regulatorze. Coś czuję, że będziesz musiał paneli dokupić.
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

Zirkau pisze:Marshall - taki aku bez problemu kupisz bez UPS :D Szukaj po prostu aku żelowego - cena około 150 zł.
Tak, zgadza się, wiem o tym. Ale po co mam kupować, jak mam UPS z którego mogę sobie go pożyczyć np. na wędrówkę ludów. :)
Jak mnie nie ma w domu to i komp nie ma co robić. :)
hejtyniety pisze:jeżeli panel ma 0,3 A to ten zestaw będzie Ci się wieczność ładował, o ile w ogóle zastartuje przy stratach na regulatorze. Coś czuję, że będziesz musiał paneli dokupić.
Doktorze, 10 godzin po 0.3A to uwzględniając straty jakieś 2.5Ah prądu. To jakieś 35% pojemności akumulatora. Kontroler nawet nie pozwoli go tyle rozładować.

Dobrze kumam?
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

To teraz znajdź miejsce, gdzie przez 10 godzin będziesz miał idealne oświetlenie ;-) Korzystam z panelu słonecznego i wiem jakie ma wady. Moim zdaniem ten zestaw jest po prostu bez sensu, bo załadowanie akusa do pełna będzie realnie zajmowało 4 dni ładnej pogody jak nie lepiej. Już wolałbym mniejszy akus ale wydajniejsze ogniwo - w ciągu dnia ładujemy na wydajnym ogniwie wszystko co ma baterie (latarki, telefony, AA/18650) i doładowujemy powerbank, w nocy/przy złej pogodzie ssiemy z powerbanka zasilając to czego nie udało się naładować za dnia.


Teraz jest tak, że w sumie nie masz kontroli na tym, bo 7Ah jest bardzo łatwo wyczerpać a czekanie 4 dni na ładowanie tego całkowicie rujnuje ideę niezależności.
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

Hejty, wyjdzie w testach...
Ale powiedz mi ile Ty Ah szacujesz z tego panelu przez te 4 dni?
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

Szczerze to więcej niż 3-4 Ah bym nie wrzucał, wolę mieć doładowane do wysokiego voltarzu "mało energii" niż ciągle być niedoładowany. Ale nie wiem czy sensowniej nie będzie dać więcej ogniw - tak ze 3-4 powinny ten zestaw już jakoś od biedy zasilić.

Pytanie też brzmi jak długo planujesz go używać jednorazowo w terenie? Bo na tygodniowe wypady to sam akus bez doładowania powinien dać radę przy rozsądnym używaniu.
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

hejtyniety pisze:(...)
Pytanie też brzmi jak długo planujesz go używać jednorazowo w terenie? Bo na tygodniowe wypady to sam akus bez doładowania powinien dać radę przy rozsądnym używaniu.
No właśnie zestaw ma być na dłuższe spływy. Ale również w dużej mierze ciekawość i chęć posiadania preppingowego zestawu do podładowania urządzeń. Jeśli te 0.3A będzie niezadowalające po testach i zabawach dokupię identyczny panel, połączę je zawiaskami, będzie rozkładany zestaw dwóch paneli.


Jeszcze, żeby przerwać offtopa zapodaję nóż, który wpadł mi w tym tygodniu nieoczekiwanie.
MAC, stal o1. Jeszcze z takiej stali noża nie miałem i powiem, że miła jest całkiem. :)
Grubość głowni ok. 3.5, długość ok. 110, całkowita 235mm, rękojeść z Corianu DuPont'a.

[center]Obrazek [/center]

.
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Brzydal, choć O1 kusi :D
Obrazek
Awatar użytkownika
dziul
Posty: 199
Rejestracja: 06 mar 2010, 14:27
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 1399656
Płeć:

Post autor: dziul »

Marshall pisze:OK, dotarły do mnie kolejne elementy mini-systemu. Działa. :)
Od 2 lat mam podobny zestaw.
Kupiłem panel solarny 5W i akumulator żelowy 4Ah ze wskaźnikiem naładowania.
Bez regulatora napięcia , ładuje na sppoko i wystarcza do wszelkiej elektroniki jaką wożę na rowerze, tzn telefon, czytnik ebooków, czasem nawet TV samochodowy się zabierze ;).
Mam nawet samochodową ładowarkę AA i AAA...

Ja używam tego zestawu wycieczkowo,
Natomiast niedaleko mnie, mieszka chłopina, któremu spaliła się chałupa i mieszka w chlewiku bez prądu.

Kupiłem mu panel 10W plus akumulator żelowy 7Ah.
Używa tego zestawu (bez regulatora) od ponad roku do "napędu" radia, lampki led i czasem 12v żarówki led powieszonej pod sufitem.
Działa mu bez regulatora napięcia.
Akumulator żelowy można kupić taniej za ok 40 zł (7Ah) ...

PS. Mój zestaw, tzn akumulator 4Ah, panel 5W polikrystaliczny (ładuje przy nawet pochmurnym niebie), komplet wtyczek i kabelków, ładowarka sieciowa do akumulatora, i jakaś lampka led pod USB plus jeszcze jakieś pierdoły... na Allegro kosztował 2 lata temu ok 100 zł
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

No i u mnie coś nowego, nazbierało się pierdółek

Bawełniana wkładka do śpiworka. Ciekawi mnie strasznie jak to cudo się sprawuje.

Obrazek

Zielona Alpha! Co prawda wersja cywilna, ale wczesna, produkowana w USA, nie odstająca jakością od kontraktów.

Żona mi kupiła! Wieczna chwała dla tej niewiasty. Po prostu któregoś dnia przyszła do domu z niespodzianką :D

Obrazek

Co by tu jeszcze... a, dżiszok mudman. Śladem Bogusia... :D

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

dziul pisze:(...)
Natomiast niedaleko mnie, mieszka chłopina, któremu spaliła się chałupa i mieszka w chlewiku bez prądu.

Kupiłem mu panel 10W plus akumulator żelowy 7Ah.
Używa tego zestawu (bez regulatora) od ponad roku do "napędu" radia, lampki led i czasem 12v żarówki led powieszonej pod sufitem.
Działa mu bez regulatora napięcia.
(...)
Szacun Dziul!
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

OT: rozumiem, że pożar dobytku to ogromna strata, ale doprowadzić prąd w dzisiejszych czasach to nie jest mission imposible...
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Awatar użytkownika
viragolo
Posty: 123
Rejestracja: 29 wrz 2014, 03:52
Lokalizacja: Lewin Brzeski
Gadu Gadu: 1466772
Tytuł użytkownika: viragolo
Płeć:

Post autor: viragolo »

Widzisz, świat składa się z ludzi ogarniających wszystko i z ludzi którzy tak łatwo nie mają, nie ogarniają tak szybko, nie radzą sobie z emocjami. Każdy mimo to zasługuje na szacunek.
Carpe Diem
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 789
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Jak ci podłączą prąd gospodarczy, to bulisz za sam przesył ok 80zł + zużycie, dlatego na swej działce mam podlicznik i prąd ciągnięty od sąsiadów.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

Tak czy inaczej normalne źródło prądu to w dzisiejszych czasach podstawa do powrotu do normalnego życia - bez tego nawet remont jest ciężko porządnie zrobić. Bron Boże nie krytykuje, po prostu się zastanawiam.

Parthagas - mam prąd w pomieszczeniu gospodarczym i bule ok. 25 zł za przesyłowe + prąd w tej samej cenie co mam w domu...
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 789
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

W budynku gospodarczym też płacę mało, ale na działce, gdzie mam chatkę bez odbioru, zaproponowali mi tyle, ile podałem wcześniej. W przypadku spalonej chaty u sąsiadów było identycznie - odcięli prąd, a później założyli budowlany, wiadomo w jakiej cenie.
Z nowych zabaweczek przybyły kolejne skórzaki Palladium.
http://image.rakuten.co.jp/bostonclub/c ... ?_ex=60x60
Myślę też nad zestawem solarno-akumulatorowym jako światło awaryjne do chatki.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
kermitttt
Posty: 338
Rejestracja: 09 sty 2011, 19:44
Lokalizacja: lubuskie
Płeć:

Post autor: kermitttt »

Do mnie doszo ponczo, które pomyślane jest jednoczesnie jako tarp.

Obrazek

Dość fajnie wykonane, oczka podłożone, szwy podklejone. Materiał dość cienki i bez żadnej siateczki, więc z używaniem tego jako maty piknikowej to producent przesadził. Na plecach ma mało kamuflujący pasek odblaskowy, który mi się nie podoba, ale w sumie fajnie, że jest, jakby przyszło gdzieś drogą spacerować. Całość zapakowana w woreczek

Obrazek

W woreczku jest w sam raz tyle miejsca, że można to dość łatwo spakować, bez wpychania na siłę, więc myślę, że linki też się zmieszczą.
Waga wszystkiego to 290 gram. Tarp ma rozmiar 142/ 242 cm więc no komfortu nie ma, ale da radę pod nim przekimać myślę. W ostateczności można go rozwiesić "w karo". Miały być dziś testy w terenie, ale wczoraj wieczorem ziomek wpadł na piwko i wyszedł dziś po południu, więc rady nie dałem:(
tre33
Posty: 274
Rejestracja: 10 cze 2013, 10:18
Lokalizacja: południe
Tytuł użytkownika: pseudonim Loretta
Płeć:

Post autor: tre33 »

Ok. Mogę chcieć. Skąd?

edycja:

kermitttt Dzięki za PW! Ale i tak Cię jeszcze podręczę :)
Ostatnio zmieniony 25 mar 2015, 17:55 przez tre33, łącznie zmieniany 1 raz.
kermitttt
Posty: 338
Rejestracja: 09 sty 2011, 19:44
Lokalizacja: lubuskie
Płeć:

Post autor: kermitttt »

Zaskoczenia nie będzie- Chiny:)
Awatar użytkownika
Precel
Posty: 205
Rejestracja: 04 kwie 2014, 16:29
Lokalizacja: Oleśnica
Płeć:

Post autor: Precel »

kermitttt pisze:wieczorem ziomek wpadł na piwko i wyszedł dziś po południu
trzeba było opiwkować zakup co by dobrze służył :?: :mrgreen:

A tak serio, mam nadzieję że relacja z testów będzie niebawem :shock:
Co nas nie zabije... to wzmocni nasze drinki.
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

"Zapewne sądzicie, że wydarzeniem nazwać można obecnie wyprawę motocyklową po Europie czy Azji. Uważacie, że w dobie wszechobecnych telefonów, doskonale wyposażonych motocykli i pomocy ze strony sponsorów wyjazd motocyklowy poza granice Polski to z marszu prawdziwa wyprawa."

Obrazek

zdjęcie i cytat z http://www.empik.com/moj-chlopiec-motor-i-ja-korolec-bujakowska-halina,prod61061169,ksiazka-p


ps. nie wiem czy to przypadek czy nie ale będąc dziś w empiku przypomniałem sobie o tej książce. Odnalazłem na stronie empiku. Ok jest. Sprawdziłem czy jest w empiku w którym jestem. Ok jest. Poszukiwania samodzielne zakończyły się fiaskiem ale przy pomocy komputerka i obsługującej go Pani książka się znalazła. Teraz wszedłem na stronę empiku co by zdjęcie zapożyczyć a tam napisane ,że produkt niedostępny. Czyżbym miał takiego farta ,że została ostatnia w empiku i to akurat w tym w którym byłem :D
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
geser
Posty: 168
Rejestracja: 27 lis 2013, 19:01
Lokalizacja: warszawa

Post autor: geser »

Parę lat temu, znajomy Africą do Magadanu pojechał, solo ...
Można to było nazwać trasą "w starym, dobrym stylu"
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Trochę wiedzy...

Obrazek


Ha ha ha...

Obrazek
ODPOWIEDZ