Spiwor.

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

W takie mrozy zdecydowanie lepiej iść z puchem, Defence 6 nie da rady przy -30C.
Awatar użytkownika
hycek
Posty: 348
Rejestracja: 04 mar 2016, 14:20
Lokalizacja: Śląsk
Gadu Gadu: 3364770
Tytuł użytkownika: hycek
Płeć:

Post autor: hycek »

RBT pisze:W takie mrozy zdecydowanie lepiej iść z puchem, Defence 6 nie da rady przy -30C.
masz doświadczenie?
ja miałem kilka lat defence 4,spałem między innymi w nim w -29,szału nie było ale tragedii też nie

zgadzam się że na zimę puch najlepszy,jednak z ''małym'' zastrzeżeniem musi być to puch z górnej półki (niedostępnej dla mnie) grubo powyżej 2k,def6 kupiłem w promocji za niecały 1k co już powoli i tak idzie w HC

obecnie mam też nie najgorszy puchowy śpiwór 800gram jednak bez kombo tak jak pisał Soohy wypizga, jak dla mnie to wada ja się wiercę w nocy a boczne zamki gdzieś uciekają

ja obstawiam że wytrzyma -30 defense6 dam znać,jestem raczej zmarzluch
,,- Mieszczuch jesteś.Twój porządek murami ogrodzony, tam też Twoje mądrości może i co warte. ''
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

W Defence 4 już przy -10C robi się zimno. Dodam jedynie, że mam bardzo niewiele tkanki tłuszczowej. Carinthia podaje komfort -15C i pewnie dotyczy on postawnego żołnierza śpiącego w butach i umundurowaniu.
Awatar użytkownika
hycek
Posty: 348
Rejestracja: 04 mar 2016, 14:20
Lokalizacja: Śląsk
Gadu Gadu: 3364770
Tytuł użytkownika: hycek
Płeć:

Post autor: hycek »

sorki ale nie przekonałeś mnie

http://www.military-sleeping-bags.com/#

Carinthia produkuje najwyższej jakości produkty wg. normy EN13537

Obszar komfortu (T-Comfort): to temperatura przy której przeciętna kobieta (o standardowym wzroście, wadze, przy normalnym stopniu zmęczenia i po posiłku), prześpi komfortowo w śpiworze całą noc.
Obszar dolnej granicy (T-Limit): to najniższa temperatura, przy której przeciętny mężczyzna, o standardowym wzroście, wadze, przy normalnym stopniu zmęczenia i po posiłku) prześpi całą noc.
Obszar ekstremalny (T-Extreme): to temperatura graniczna, przy której przeciętny mężczyzna ze względu na zbyt mały komfort cieplny nie będzie mógł zasnąć natomiast u kobiety wystąpi hipotermia. Obszar ekstremalny nigdy nie powinien być brany pod uwagę przy dokonywaniu wyboru śpiwora przez normalnego turystę.

oraz przykład jakie zabawki produkują niestety w cenach kosmicznych jak dla Polaków
temp ekstremalna -65
https://www.carinthia.eu/bags/de/shop/S ... t[1]=RIGHT
,,- Mieszczuch jesteś.Twój porządek murami ogrodzony, tam też Twoje mądrości może i co warte. ''
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

hycek pisze:sorki ale nie przekonałeś mnie

http://www.military-sleeping-bags.com/#

Carinthia produkuje najwyższej jakości produkty wg. normy EN13537
Nie widzę na ich stronie powołania się na normę EN13537. Zresztą norma ta nie dotyczy śpiworów militarnych i ekstremalnych poniżej -25C.
Wiki "EN 13537:2002 Requirements for Sleeping Bags" is the official European criterion for the classification of sleeping bags. EN13537 applies to all sleeping bags with the exemption of sleeping bags for military use and sleeping bags for extreme temperatures, i.e., comfort range below -25°C. The criterion was originally published in 2002 and has now been adopted in most European countries, and also used by numerous outdoor companies outside of Europe. This norm was superseded in 2013 by EN 13537:2012 and in 2016 by ISO EN 23537:2016."

Przyznaję że Carinthia produkuje bardzo dobre ubiory i sprzęt, to jednak w cuda nie wierzę. Dla Defence 4 podają komfort -15C i przy -10C jest już zimno, czyli wszystko się zgadza, zgodnie zresztą z doświadczeniem życiowym...
Awatar użytkownika
hycek
Posty: 348
Rejestracja: 04 mar 2016, 14:20
Lokalizacja: Śląsk
Gadu Gadu: 3364770
Tytuł użytkownika: hycek
Płeć:

Post autor: hycek »

Po pierwsze defense 6 ma komfort -20 i łapie się na normę zacytuję twój wycinek z Wiki ., comfort range below -25°C. 2016 by ISO EN 23537:2016." Temperatury comfortu
,po drugie nikt nie napisał że na tej stronie jest napisane o normie polecam google lub kontakt z Carinthia celem zapytania jakie normy jeszcze spełniają ich produkty.
Po trzecie Carinthia robi również normalne profesjonalne śpiwory i def6 do nich należy.Armie zamawiają pod siebie i używa się zwrotu - odpowiednik def4 def6 itd. często te dla wojska mają lepsze parametry.(zresztą nie bez powodu wybierają tą Austriacką firmę)
,,- Mieszczuch jesteś.Twój porządek murami ogrodzony, tam też Twoje mądrości może i co warte. ''
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Powtarzam - wyroby Carinthii są świetne, ale trzeba być realistą. Czekamy zatem na opis wrażeń z mroźnych nocy.
Awatar użytkownika
pocieszny
Posty: 185
Rejestracja: 24 kwie 2017, 11:37
Lokalizacja: Jordanów
Płeć:

Post autor: pocieszny »

spałem w defensie przy - 20 i nie było źle przy -5 śpie w majtach bo zaciepło :D
ale też nie nosze tego na plecach bo masakra :D
Jakub_P
Posty: 90
Rejestracja: 19 wrz 2018, 22:24
Lokalizacja: Dolny śląsk
Płeć:

Post autor: Jakub_P »

Chcę kupić śpiwór z komfortem koło 0'C, tak żeby wystarczył na jesień, wiosnę (przymrozki) a w połączeniu z letnią kilówką na łagodniejszą zimę. Najlepiej niezbyt ciężki syntetyk, tak do 1,5 kg. Zależy mi na głębokim, dopasowanym kapturze. Ma ktoś jakiś pomysł ?
Awatar użytkownika
hycek
Posty: 348
Rejestracja: 04 mar 2016, 14:20
Lokalizacja: Śląsk
Gadu Gadu: 3364770
Tytuł użytkownika: hycek
Płeć:

Post autor: hycek »

Jakub_P pisze:Chcę kupić śpiwór z komfortem koło 0'C, tak żeby wystarczył na jesień, wiosnę (przymrozki) a w połączeniu z letnią kilówką na łagodniejszą zimę. Najlepiej niezbyt ciężki syntetyk, tak do 1,5 kg. Zależy mi na głębokim, dopasowanym kapturze. Ma ktoś jakiś pomysł ?
Jaki budżet?
,,- Mieszczuch jesteś.Twój porządek murami ogrodzony, tam też Twoje mądrości może i co warte. ''
Jakub_P
Posty: 90
Rejestracja: 19 wrz 2018, 22:24
Lokalizacja: Dolny śląsk
Płeć:

Post autor: Jakub_P »

Mniej-więcej do 400 pln.
Awatar użytkownika
hycek
Posty: 348
Rejestracja: 04 mar 2016, 14:20
Lokalizacja: Śląsk
Gadu Gadu: 3364770
Tytuł użytkownika: hycek
Płeć:

Post autor: hycek »

https://carinthia-polska.pl/carinthia-t ... kowy-olive

Polecam demobil 200-300zł (chociaż teraz jest promocja na nowe)
,,- Mieszczuch jesteś.Twój porządek murami ogrodzony, tam też Twoje mądrości może i co warte. ''
Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Re: Spiwor.

Post autor: Yoggi »

Odkopię temat. Zmarzłem ostatnio w swoim cieniutkim śpiworze z marketu i szukam czegoś na zimę. Ostatnimi laty bardzo rzadko biwakuję (zimą w ogóle ale może to się zmieni) więc zależy mi na wersji mocno budżetowej. Waga nie jest tu specjalnie istotnym czynnikiem ale wiadomo im mniej tym lepiej. Po krótkim researchu demobilu znalazłem coś takiego: https://armyworld.pl/product-pol-6773-S ... il-DB.html

Warte to swoich pieniędzy (obawiam się że w przypadku śpiwora demobil to naprawdę loteria)? Jest ktoś w stanie polecić coś lepszego w podobnych pieniądzach czy bez 5 stów nie ma czego szukać na zimę?

EDIT: zapomniałem o zasadach dodawania linków: Śpiwór Zimowy Brytyjski Wojskowy Arctic Oryginał Olive Demobil DB z https://armyworld.pl/
Dane techniczne
brak worka kompresyjnego
temperatura komfortowa -10°C
waga 2000 g
Informacja dodatkowa
z zasobów wojsk brytyjskich
Stan produktu
demobil (dobry)
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1048
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Re: Spiwor.

Post autor: Dąb »

Moim zdaniem w tym przypadku nie warto , jeśli myślisz o prawdziwej zimie. Przy sztucznym wypełnieniu i pewnie wielu latach przechowywania, temperatura komfortu to pewnie od +5 do zera maksymalnie. Zimowy śpiwór syntetyczny to raczej waga koło 2,4 kilo. Szczególnie używany wojskowy. Napisz może jaki budżet wchodzi w grę , łatwiej będzie coś wymyśleć.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Re: Spiwor.

Post autor: Yoggi »

no to tak jak podejrzewałem. Co do budżetu to 300, może 350 jakby miała to być duża różnica jakościowa. Wiem że to bardzo mało jak na śpiwór zimowy ale obawiam się, że go nie wykorzystam prawie w ogóle i będzie to utopiona kasa (stąd pomysł z demobilem). Nie szukam też niczego na siarczysty mróz raczej max -5 stopni.
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1048
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Re: Spiwor.

Post autor: Dąb »

Z budżetem mogę polecić ekonomiczną serię śpiworów firmy Snugpack,np. Sleeper Extreme. Patrząc po ostatnich zimach, powinien dać radę na nizinach i w niższych górach. Przeciętny facet prześpi się komfortowo w okolicach -5 /-7. Przy zastosowaniu wkładki uszytej z taniego kocyka polarowego przy -10 powinno być spoko. Teraz wersja w kamuflażu jest na promocji w armyword.pl za 235zł. Ciężko przebić tą ofertę. Tylko trzeba wziąć pod uwagę , że jeśli się jest bardzo rozbudowanym gościem , może być przyciasno w ramionach. Jest też model Sleeper Expedition waży sporo(2,6kg) ale lekko poniżej -10 da radę komfortowo spać. Też jest promocja na w/w stronie na wersję kamo ( 285zł)
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1087
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Re: Spiwor.

Post autor: soohy »

Skończy się finalnie na tym, że w przyszłości będziesz szukał czegoś mniejszego, cieplejszego i padnie na puch w zimie.
Pies
Posty: 106
Rejestracja: 11 lut 2024, 14:11
Płeć:

Re: Spiwor.

Post autor: Pies »

Przy - 10 to już puch naturalny, nie syntetyk, zwłaszcza w młodym wieku, nie zahartowany i bez patentów.
Może być polecany przez kogoś Cumulus, Małachowski, Yeti. Nie mam pojęcia jakie teraz są firmy na topie, bo mam 3 różne (na różne warunki) śpiwory i nie rozglądam się za następnymi.
Ważna zasada: patrz na komfort, bo przy tolerancji niektórym już jest zimno, a przy extremum nie dostajesz odmrożeń i zapomnij, że zaśniesz!
Są przeróżne patenty, na docieplenie posiadanego śpiwora a jak za ciepło, to rozsuwanie. Generalnie lepiej mieć cieplejszy niż słabszy.
Demobil ma sens, bo tańszy niż nówka ale dobrze szukaj (jak jesteś "szkielecior", to bierz cieplejszy) rozsuwając zamek zmniejszasz izolacje cieplną (regulacja).
Coś mi mówi że Soohy ma całkowitą rację, młodzi tak kombinują żeby 2 x wydawać pieniądze zamiast raz.
Żeby przemówić do rozsądku trzeba jednak gościa znać i warunki w jakich sypia, bo co innego pisze a co innego potrzebuje, przynajmniej finalnie.
Hipermarketowe są na lato, na sezon wakacyjny. Pisząc bez ogródek: zwykła kolorowa szmata.
Syntetyczny "puch" tak do -5 komfort. Puch naturalny ma największy przedział temperaturowy i najlepiej się kompresuje (zmniejsza objętość po spakowaniu).
Przeżyłem już z 2 setki kombinatorów. Mędzi, stęka źle wybiera, żałuje, wywala nową kasę. Sorry ale w większości przypadków tak to wygląda.
Brak kasy, niski budżet, to nie wstyd. Też nie zarabiałem a jeździłem, słuchałem starych repów, nie rówieśników i nie pamiętam by ktoś mnie wprowadził w błąd. Odczekać, zebrać więcej kasy, kupić raz coś lepszego i znikną raz problemy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt pierwszej linii”