Dzikie zwierzęta, jak zareagować w razie spotkania??

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Franek
Posty: 61
Rejestracja: 07 lis 2008, 17:12
Lokalizacja: Wrocław
Gadu Gadu: 5106892
Płeć:

Post autor: Franek »

Kobra pisze:Jak z kolegą byliśmy na domku myśliwskim były dziki na polu i strzeliliśmy jednego z wiatrówki
Wytłumacz mi 2 rzeczy:
-PO CO DO CHOLERY JASNEJ STRZELASZ DO ZWIERZĄT?
-I KTO CI DAŁ WIATRÓWKĘ DO RĄK?
Awatar użytkownika
Czeczen
Posty: 8
Rejestracja: 09 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Zamość
Gadu Gadu: 1702064
Płeć:

Dzikie zwierzęta

Post autor: Czeczen »

Ja powiem co zdarzyło mi się gdy miałem 14 lat, czyli ponad rok temu. Dla zabicia czasu wymyśliliśmy z kolegą, ze zrobimy ''bazę'' na łąkach około 2 km od miasta Zamościa i 200 metrów od najbliższego wiejskiego domu.

Szukając odpowiedniego miejsca obchodziliśmy teren złożony z górek i dołów, potocznie zwany torem crossowym. Po zbiegnięciu z jednej z górek na około nas wszystko poleciało do góry. Była to godzina 17 i odpoczywające sarny zostały przez nas nagle wybudzone (około 5-6 sztuk). Jak sarny uciekają wypłoszone to nie patrzą gdzie uciekają, byle dalej i szybciej. Jedyne co ze strachu zrobiliśmy to wskoczyliśmy do najbliższego rowu aby się ukryć.

A na jednym z rajdów PTTK grupa około 150 osób wypłoszyła 2 sarny, które uciekając przecięły kolumnę, na szczęście w miejscu gdzie była luka.

I moje przemyślenie jest takie, że sarny (widziałem tylko mieszkające na Roztoczu) jak uciekają wypłoszone to nie ma znaczenia w którą stronę. Trzeba się chować stając w okolicy drzewa, lub wchodząc na nie, bądź chowając się do chudego rowu, który sarna na pewno przeskoczy, żeby się do niego nie zapaść.
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1075
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Kobra pisze:Jak z kolegą byliśmy na domku myśliwskim były dziki na polu i strzeliliśmy jednego z wiatrówki to jedynie się obejrzał i tyle...
Tylko tyle, bo pewnie pomyślał sobie "ale na...ane w głowach mają te dzieci" i was olał, na szczęście w większości przypadków wyrasta się z takich pomysłów.

Kobra pisze:Można zawsze spróbować zrobić sobię świecę dymną z karmelu. Robi dużo dymu i bardzo rażący po oczach ogień się wyłania lub jakieś petardy czy coś.
...a teraz zastanów się jeszcze raz nad tym co napisałeś. Pomijając już kwestie dotyczące ryzyka zaprószenia ognia w lesie czy 'urwiłapkowatości' samoróbek pirotechnicznych, to zanim wyciągniesz z kieszeni i odpalisz taką świecę lub petardę taka dzika sarna odgryzie ci rękę przy samej d...

Ktoś pamięta jeszcze jaki był tytuł tego tematu? ;-)
Podstawową reakcją powinno być: NIE PŁOSZYĆ ZWIERZYNY!
I to jest wg mnie wszystko na temat. Jeśli chcemy podyskutować o niebezpieczeństwach związanych ze zwierzętami to proponuję zająć się bardziej np. zdziczałymi psami, a nie spłoszonymi sarnami czy dzikami.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Online
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1063
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Spłoszone sarny niebezpiecznie, leże i kwiczę :lol: :lol:
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Niech ktoś posprząta wypociny, bo jeżeli jakaś postronna osoba wejdzie i przeczyta te teksty, to raczej wybuchnie śmiechem i oleje forum... Nie ma to jak chwalić się głupotą i ignorancją na forum publicznym.
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Dąb, nie śmiej się!
To prawda, spłoszone sarny są niebezpieczne!
A niebezpieczeństwo polega na tym, że jak spłoszę sarny - to nie zrobię im zdjęcia - a jak nie zrobię zdjęcia to jak mam swojej kobiecie wytłumaczyć, że byłem na polowaniu a nie u kochanki, skoro nie mam dowodów? I w ten sposób pojawia się niebezpieczeństwo ze strony wałka :D
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Regent
Posty: 143
Rejestracja: 04 lut 2008, 09:04
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Post autor: Regent »

Wypłoszona sarna szczeka, a jak ktoś nie wie że to odgłos sarny to się boi, że to potwór straszny, bo trudno sobie wyobrazić aby takie sympatyczne zwierzątko takie brzydkie odgłosy wydawało.

Może to o to chodzi? ;-)
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

nie każda sarna szczeka, tylko koziołki i to zwykle młode i butne :) - odskoczą na 50-100m i obszczekują jak pekińczyk labradora :)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Stalker
Posty: 175
Rejestracja: 23 kwie 2009, 22:05
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Samotnik
Płeć:

Post autor: Stalker »

To raczej bekoszczek i jeszcze kółka zataczają w promieniu kilkudziesięciu metrów.
- Modlisz się? - pytam - Módl się - mówię - módl! Im dalej w Strefę, tym bliżej do nieba...
- Co? - pyta, bo nie dosłyszał...
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Najlepszy efekt to kniazienie zająca. Jak ktoś się nie połapie to mu serce w... gardle staje. :D

MP3
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

He,he...To fakt.Można użyć źdźbła trawy do tego celu.Lokujemy go między dłonie,a raczej między kciuki,przykładamy usta i dmuchamy.Przy odrobinie praktyki,można wabić lisy.Dźwięk bardzo podobny.
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

Jak sarna biegnie to nie musi szczekać. Ja często widzę sarny i nie szczekają. Idziesz sobie spokojnie a tu ci nagle sarna wyskoczy bez ostrzeżenia, a przy pechu wpadnie na ciebie i sie wywali i moze jeszcze głową walniesz w pień czy kamień i leżysz z rozwaloną czaszką... No ale już pomijając sarny i dziki są inne zwierzęta... Akurat mnie zastanawia co zrobić jeśli podbiegnie do nas wściekły wielki pies. Co wtedy robić? nie koniecznie w lesie. Ucieczka sensu nie ma walczyć? czy pozycja "żółwia"?
Awatar użytkownika
-chilli-
Posty: 73
Rejestracja: 27 lut 2009, 09:40
Lokalizacja: wolomin
Płeć:

Post autor: -chilli- »

Kobra pisze:
Akurat mnie zastanawia co zrobić jeśli podbiegnie do nas wściekły wielki pies. Co wtedy robić? nie koniecznie w lesie. Ucieczka sensu nie ma walczyć? czy pozycja "żółwia"?
jak to co?

najlepszym, najpewniejszym, i najskuteczniejszym rozwiązaniem, które niejeden obecny tu forumowicz potwierdzi, to takiego wielkiego wściekłego psa, poszczuć jeszcze większą, jeszcze groźniejsza, i jeszcze głośniej szczękającą sarną
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Jakbym usłyszał szczękającą sarnę toby znaczyło, że zima przyszła zbyt wcześnie.
A Kobra niech się nie zastanawia tylko poszuka na forum. Było już o wściekłych psach. Nawet tych wielkich.
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

Kobra pisze:Idziesz sobie spokojnie a tu ci nagle sarna wyskoczy bez ostrzeżenia, a przy pechu wpadnie na ciebie i sie wywali i moze jeszcze głową walniesz w pień czy kamień i leżysz z rozwaloną czaszką
Scenariusz rodem z filmu S-F...
Kobra pisze:Akurat mnie zastanawia co zrobić jeśli podbiegnie do nas wściekły wielki pies. Co wtedy robić? nie koniecznie w lesie. Ucieczka sensu nie ma walczyć? czy pozycja "żółwia"?
Pozycja żółwia nie ma sensu- taki pies po ugryzieniu ucieknie... Problemem jest tylko nie dopuścić do ugryzienia. Ja proponowałbym długi, gruby kij, by utrzymać zwierzę na odległość.

Jelonki "szczekają" w obliczu zagrożenia. Kiedyś czołgałem się pół godziny przez żyto, w którym pasł się jelonek. Byłem na odległość kilku metrów, aż nagle jeden nieostrożny ruch i jelonek uciekł, przy tym głośno "szczekając". Pierwszy raz w życiu słyszałem taki odgłos... Przestraszyłem się i uciekałem chyba szybciej niż ten jelonek :mrgreen: .Właśnie dla takich przeżyć warto chodzić do lasu...
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

Ja jeszcze nie słyszałem jak sarny szczekają. A te gwizdki przeciw psom to dobre są? podobnież że się gwiżdże i pies ucieka...
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Kobra pisze:A te gwizdki przeciw psom to dobre są? podobnież że się gwiżdże i pies ucieka...
Taaa. Gwizdek ultradźwiękowy służy zazwyczaj do przywołania psa.
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

Wiem ale też są na odstraszanie psów.
Awatar użytkownika
Stalker
Posty: 175
Rejestracja: 23 kwie 2009, 22:05
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Samotnik
Płeć:

Post autor: Stalker »

Kobra pisze:Wiem ale też są na odstraszanie psów.
To ten sam gwizdek tylko dmucha się z drugiej strony.
- Modlisz się? - pytam - Módl się - mówię - módl! Im dalej w Strefę, tym bliżej do nieba...
- Co? - pyta, bo nie dosłyszał...
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

NumLock pisze:Jelonki "szczekają" w obliczu zagrożenia.
jelonki nie szczekają.

I proszę...skończcie już tą głupią dyskusję, bo albo wszystko wywalę, albo będę ciąć - zostawiając tylko merytorycznie istotne kawałki...
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

I proszę...skończcie już tą głupią dyskusję, bo albo wszystko wywalę, albo będę ciąć - zostawiając tylko merytorycznie istotne kawałki...

A czy Ty już trochę nie przesadasz ? Forum to jest i chyba można pogadać nie ? Nudne się to trochę robi te ciągłe poprawki, marudzenie - zgredzisz zwyczajnie 8-) Pozdro.
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Myślałem że forum jest po to żeby pogadać, tym bardziej jeśli rozmowa toczy się na temat. Również wydawało mi się że cenzura skończyła się razem z poprzednim ustrojem politycznym, ale jak widać człowiek uczy się całe życie ...
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Myślałem że forum jest ...

No się wziął i wtrącił :-? :-P
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1075
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

slaq pisze:Nudne się to trochę robi te ciągłe poprawki, marudzenie - zgredzisz zwyczajnie 8-)
Uwierz że nas też to nudzi, ale jeśli moderatorzy przestaną się udzielać, to będziemy mieli tu śmietnik jak na onecie czy wp, namiastka tego była przy tematach religijnych i politycznych :-/

Odnośnie cenzury - ta nigdy się nie skończyła, zwłaszcza na forach internetowych. I dobrze bo wchodząc na Recona nie mam ochoty czytać kto odpadł w ''Tańcu z gwiazdami' :-P, a zaglądając na forum Ekektroda nie szukam info o tym jak zbudować szałas.

Dalsze rozmowy na temat działania forum proponuję przenieść do "sprawy organizacyjne"
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Wierze.
Ale skoro inni marudzą to ja też moge. Tylko to trochę drażniące czytać po raz kolejny w jakimś temacie cyt. ..bo albo wszystko wywalę, albo będę ciąć..

Temat żyje swoim życiem. Każdy ma swoje doświadczenia ze zwierzami i ma prawo się nimi dzielić z innymi.
Zablokowany