Ruszt

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
wojtekzerek
Posty: 45
Rejestracja: 24 mar 2008, 14:55
Lokalizacja: Starachowice
Gadu Gadu: 4865584
Płeć:

Ruszt

Post autor: wojtekzerek »

Nie wiem czy to w 100% pasuje do DIY, ale może komuś pomoże...
Często do kuchenek mikrofalowych dołączany jest okrągły ruszt na trzech nóżkach, w moim wypadku 22cm średnicy. Wystarczy odpiłować nóżki i mamy elegancki dwuosobowy ruszt do zabrania w teren. Piszę o tym, bo już wielokrotnie przekonałem się, że ludzie często nie wiedzą o niespodziankach, jakie kryją ich piwnice czy inne schowki ;-)
Carry less by knowing more.
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Ja znam lepszy pomysł na ruszt zaczerpnięty z książki o LR:
W starszych Land Roverach (Np. Seria III, lub Lightweight) za osłonę chłodnicy służy krata, którą żołnierze zdejmowali i urządzali sobie BBQ :mrgreen:
Gdy do użytku weszły LR serii III i Defendery, żołnierze byli zawiedzeni brakiem jakże przydatnej kraty :lol:
A tu zdjęcie poglądowe rusztu zamontowanego na LR Lightweight:
Obrazek
abyss
Posty: 113
Rejestracja: 08 lut 2008, 23:47
Lokalizacja: całkiem duża wieś
Płeć:

Post autor: abyss »

Lightweight'y to coś koło 1970 zdaje się skończyli produkować - kupa czasu. To co w tej chwili LR robi to poza defenderem bardziej nadaje się do "lanzu" po mieście niż poważnego off-roadu bez zaplecza technicznego (naprawy wymagają wiedzy i specjalistycznych narzędzi, trudny dostęp).

Natomiast wracjąc do rusztów - podobno nieźle sprawują się metalowe koszyki ze sklepów - chociaż sam nigdy nie sprawdzałem.
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

Latwo zrobic cos takiego samemu z elektrod spawalniczych, rozmiar juz zalezy od naszej wyobrazni. Z tego samego materialu mozna sobie zrobic podstawke pod kubek/puszke na ognisko w ksztalcie dwoch liter U.
Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Post autor: Yoggi »

a to czasem nie będzie szkodzic zdrowiu???
co do tych pomysłów to już lepiej wziąc aluminiową tackę niż na siłę robic grila DIY
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

Elektroda spawalnicza to pret ze stali nierdzewnej w otulinie ktorej sie pozbywasz za pomoca mlotka. A aluminium lubi sie utleniac przy wysokich temperaturach no i jest miekkie.
Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Post autor: Yoggi »

acha możliwe. Tak tylko dla pewmości pytałem
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Ja mam ruszt zrobiony z kratki, która służyła jako półka w starej lodówce( teraz częściej widzę ze szkła), trafiła mi się nawet z nierdzewki( niepomalowana), przeciąłem na pół i mam dwa fajne ruszty, do tego nóżki z elektrod.
http://img242.imageshack.us/my.php?imag ... 777pn9.jpg
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

Dąb pisze:Ja mam ruszt zrobiony z kratki, która służyła jako półka w starej lodówce( teraz częściej widzę ze szkła), trafiła mi się nawet z nierdzewki( niepomalowana), przeciąłem na pół i mam dwa fajne ruszty, do tego nóżki z elektrod.
http://img242.imageshack.us/my.php?imag ... 777pn9.jpg
Oooo wlasnie o czyms takim mowilem tyle ze calosc z elektrod zrobione.
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

A to grill który zrobił mój znajomy
Obrazek

Proszę nie komentować sposobu rozpalania :-P
Gość zrobił też małą składaną wersję, jak będę miał okazję to mogę zrobić zdjęcie. W tym ruszt był chyba lutowany z pręcików stalowych, ale nie ma ich na zdjęciu, a w małym zrobiony jest właśnie z tych półek z lodówki.
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

Wedrowycz89 pisze:A to grill który zrobił mój znajomy
[url=http://images34.fotosik.pl/266/a649e703049b2968m.jpg]Obrazek[/URL]

Proszę nie komentować sposobu rozpalania :-P
Gość zrobił też małą składaną wersję, jak będę miał okazję to mogę zrobić zdjęcie. W tym ruszt był chyba lutowany z pręcików stalowych, ale nie ma ich na zdjęciu, a w małym zrobiony jest właśnie z tych półek z lodówki.
A co tu komentowac, ja jak w robocie w terenie rozpalamy ognisko/grilla to uzywam sprezonego powietrza do rozdmuchania ;]
Awatar użytkownika
THRaKeD
Posty: 3
Rejestracja: 24 lut 2010, 11:23
Lokalizacja: Otwock
Płeć:

Post autor: THRaKeD »

To mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich serdecznie.

Tak jak Dąb używam kratki z lodówki, ale nogi dorobiłem (znaczy kowal mi dorobił) z prętów 0,9 cm (za grube, za ciężkie - następne będą 0,5cm). Mają długość 60 cm, na szczytach dospawane są połówki podkładek, a jakieś 20 cm niżej ćwiartki podkładek tworząc niższy poziom dla kratki.
Tak wytrzymałe nogi dają wytrzymałość wystarczającą do postawienia na ruszcie nawet 8 litrowego gara na makaron i obok mniejszego na sos z mięchem czy czym kto woli.
Oczywiście nie muszę tego rusztu targać na plecach tylko wiezie się w kajaku.

Przy okazji, ma ktoś jakieś pomysły jak zmniejszyć wagę takich nóg bez straty ich wytrzymałości? Jakieś rurki o przekroju pi razy oko 0,5 cm, do których da się dospawać haczyki, ścięte pod kontem? Ale muszą dać się wbić w nawet kamienisty grunt.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tuono
Posty: 17
Rejestracja: 04 paź 2009, 20:03
Lokalizacja: Racibórz
Gadu Gadu: 6698657
Tytuł użytkownika: Motocyklista
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Tuono »

Poszukaj prętów/rurek z aluminium,a zmaiast spawac uchwyty powkręcaj je.
JC32 Z umilowania do wolnosci
Awatar użytkownika
THRaKeD
Posty: 3
Rejestracja: 24 lut 2010, 11:23
Lokalizacja: Otwock
Płeć:

Post autor: THRaKeD »

Pręt będzie chyba za mało sztywny?
Ale rurek z aluminium poszukam i stestuję.
Dzięki za materiałową podpowiedź.
Mnie, jakoś aluminium wydawało się za miękkie ale nie mam doświadczenia.
Pozdrawiam
niewazne

Post autor: niewazne »

Możesz też iść do sklepu z art budowlanymi znajdziesz tam pełno różnych rurek z różnych materiałów normalnych lub pustych/gwintowanych.
Awatar użytkownika
Tuono
Posty: 17
Rejestracja: 04 paź 2009, 20:03
Lokalizacja: Racibórz
Gadu Gadu: 6698657
Tytuł użytkownika: Motocyklista
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Tuono »

Czy ja wiem,zalezy jaki gruby będzie ten pręt.Mozesz rozejzeć sie tez za aluminiowymi katownikami w kształcie "L",duzo z nich robiłem,naprawde lekkie i sztywne,maja scianki ok1,5mm i sa szerokie 2x3 cm.Nie wiem gdzie móglbys je kupic,ale wiem,ze wykoszystuje sie je np do wykanczania podlóg przy scianach wiec pwnie castoramy itp.
Cos takiego:
Obrazek

PS:Zamiast wkręcac uchwyty na ruszt,mozesz je wypilować w profilu i wsuwac.
JC32 Z umilowania do wolnosci
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 789
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Ja kładę na kamieniach lub grubszych patykach i problem nóżek odpada. Można też wbić w pobliżu paleniska cztery badyle, a ruszt dowiązać do nich, np. drutem miedzianym, na podobnej zasadzie, jak rozwieszamy i napinamy płachtę budowlaną.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Awatar użytkownika
THRaKeD
Posty: 3
Rejestracja: 24 lut 2010, 11:23
Lokalizacja: Otwock
Płeć:

Post autor: THRaKeD »

Owszem, tak też można i tak robię na krótkich wypadach, bez konieczności gotowania większych ilości żarełka. Ale kiedy wybywamy w 4 albo 6 osób na dwutygodniowy spływ, to chcę żeby ten ruszt bez ryzyka wziął na siebie 2 gary: 8 i 2 litrowy.
Czyli takie pręty muszę porządnie wbić w grunt, często dość kamienisty - walę więc w szczyt obuchem siekierki. Nie mogą być ze zbyt delikatnego materiału :-D
Dużą zaletą jest też regulacja wysokości kratki kiedy jest już nad ogniem (po prostu podkładam saperkę i przenoszę ją na wyższy lub niższy poziom).
Generalnie te pręty, które mam działają, ale przez swoją wagę, biorę je tylko na większe wypady kiedy nie muszę ich targać na plecach. Dlatego myślę o czymś równie wytrzymałym ale jednak bardziej mobilnym - co by zwiększyło ich uniwersalność :-)

Rurki aluminiowe przetestuję, te kątowniki to też jest pomysł :-)

Dzięki chłopaki za inspiracje :-D
Awatar użytkownika
dziul
Posty: 199
Rejestracja: 06 mar 2010, 14:27
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 1399656
Płeć:

Post autor: dziul »

Ja dłuższy czas używam (jak już ktoś tu napisał) kratkę-półkę od lodówki.
Na 4 rogach zamontowałem takie pręty z marketu budowlanego.
Pręty służą do podwieszania sufitów podwieszanych i mają różne długości. Na końcu tych prętów jest fabryczne "ucho" które po rozgięciu i zagięciu trzyma się na półce-ruszcie.
Zrobione z tego "nogi", wygiąłem dolnej części w kształcie czwórki lub "krzesełka (jak kto woli ;-) ) :mrgreen: żeby się w ziemię nie zapadało.
W oryginale (suficie) są specjalne sprężynowe blaszki które daje się przesuwać wzdłuż pręta i też są skuteczne (ale delikatniejsze) zamiast wyginania "czwórki".

koszt mojego "Grilla" przy założeniu że półka ze złomu to 1,20 zł plus 10 minutowa operacja MOCNYMI kombinerkami :)

Całość bardzo ładnie pasuje jako "podkładka" pod sakwę roweru czyli w pionie do bagażnika obok tylnego koła. Nogi są ruchome jak zawiasy czyli dają się składać :)
ODPOWIEDZ