W czym gotujecie/ smażycie w terenie???

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

Bo wszyscy wiedza ze szwedki sa najlepsze :D
BUK! HONOR! DZICZYZNA!
Bojownik
Posty: 46
Rejestracja: 05 paź 2009, 20:37
Lokalizacja: Olesno
Tytuł użytkownika: Bojownik
Płeć:

Post autor: Bojownik »

Witam
Wiecie może gdzie można dostać takie klimatyczne czajniki albo menażki/gary do gotowania nad ogniskiem, no wiecie nie jakieś super tytanowe czy z Bóg wie jakimi powłokami ale takie typowo traperskie?
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Bojownik pisze:Witam
Wiecie może gdzie można dostać takie klimatyczne czajniki albo menażki/gary do gotowania nad ogniskiem, no wiecie nie jakieś super tytanowe czy z Bóg wie jakimi powłokami ale takie typowo traperskie?
Puszka po piwie + drut? Względnie stalowa puszka po soczku kokosowym - mocniejsza acz cięższa.
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Bojownik pisze:Witam
Wiecie może gdzie można dostać takie klimatyczne czajniki albo menażki/gary do gotowania nad ogniskiem, no wiecie nie jakieś super tytanowe czy z Bóg wie jakimi powłokami ale takie typowo traperskie?
Pojadę bezczelnie reklamą - chociaż trzeba przyznać, że można sobie wyobrazić coś z większym klimatem traperski. Ale po pierwszym opaleniu wygląda lepiej ;-)
http://bushcrafter.pl/14-gotowanie
Bojownik
Posty: 46
Rejestracja: 05 paź 2009, 20:37
Lokalizacja: Olesno
Tytuł użytkownika: Bojownik
Płeć:

Post autor: Bojownik »

Rzez już dawno chciałem zrobić sobie puszkę do gotowania ale szukałem czegoś trochę grubszego niż normalne puszki po owocach czy po kokosach. Poszukam jeszcze grubszej puszki a jak nie znajdę to ruszam po kokosy.

Treasure Hunter fajne są ale myślałem nad czymś mniejszym, ewentualnie podłużnym . Wcześniej podał ktoś fotkę fajnego czajniczka, bardziej o taki typ mi chodziło.
Awatar użytkownika
Driver
Posty: 315
Rejestracja: 02 mar 2009, 15:53
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 6876158
Tytuł użytkownika: Supertramp
Płeć:

Post autor: Driver »

Treasure Hunter pisze:Pojadę bezczelnie reklamą - chociaż trzeba przyznać, że można sobie wyobrazić coś z większym klimatem traperski. Ale po pierwszym opaleniu wygląda lepiej ;-)
http://bushcrafter.pl/14-gotowanie
Jak by były litrowe to sam bym się skusił ale 2,5 litra na jednego to za dużo. Sam osobiście gotuje w kubku z manierki i w zupełności wystarczy, ale kociołek na klimat :mrgreen: :mrgreen:
Gdybym schował ręce do kieszeni,skazali by mnie za ukrywanie broni.
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1067
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Bojownik, można wyrwać kubki duże, ja kupiłem o pojemności 1,1litra, dałem kilka złotych mają rant więc nawet dziurek nie trzeba robić, mój w akcji
http://picasaweb.google.com/dab00825/Po ... 3541513698
Poza tym ostatnio widziałem w Intermarche puszki ze stali nierdzewnej o pojemności na oko około 1l z pokrywkami.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Walker95
Posty: 52
Rejestracja: 09 paź 2009, 15:01
Lokalizacja: Poland
Płeć:

Post autor: Walker95 »

Bojownik pisze:Witam
Wiecie może gdzie można dostać takie klimatyczne czajniki albo menażki/gary do gotowania nad ogniskiem, no wiecie nie jakieś super tytanowe czy z Bóg wie jakimi powłokami ale takie typowo traperskie?
Idź do sklepu ogólnospożywczego, czy jakiegoś innego, może supermarketu. Kup rondel za 4,99 z dolnej półki (tak, ten czerwony w kwiatki), opal go nad ogniskiem i będzie niezwykle klimatyczny. A do tego trwały i ciężki ;-)
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Driver pisze:Jak by były litrowe to sam bym się skusił ale 2,5 litra na jednego to za dużo. Sam osobiście gotuje w kubku z manierki i w zupełności wystarczy, ale kociołek na klimat :mrgreen: :mrgreen:
Ależ są :mrgreen: Ja używam 2,5l Tatonki ale mają mniejsze, od 1l
http://www.tatonka.pl/index.php/produkt ... gory_id=86
Osobiście wybrałbym 1,6l nieco większy łatwiej coś większego ugotować...
http://www.tatonka.pl/index.php/produkt ... gory_id=86
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
KnockeR
Posty: 29
Rejestracja: 31 maja 2010, 13:48
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: KnockeR »

Zombie Zone - Survival w świecie postapokalipsy.
Survival Skills
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

Knocker - ta podstawka pod kartusz nie jest aż tak niedostępna.
Dostępna jest już od zeszłego roku w Decatlonach i widziałem w Sklepie podróżnika już jakiś czas temu.
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

Ktoś używał tego Primus LITECH TREK KETTLE 1L nad zwykłym ogniem z drewna? Bo jestem ciekaw jak się sprawuje w takich warunkach. Czy raczej odradzacie używanie go w połączeniu z ogniskiem czy Hobo Stove? (rozważam kupno)
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

SmileOn pisze:Czy raczej odradzacie używanie go w połączeniu z ogniskiem czy Hobo Stove? (rozważam kupno)
Myśle, że nie będzie problemu z gotowaniem, ale może byc problem z wyczyszczeniem tego "radiatora" od spodu z sadzy i popiołu. Gaz czy benzyna jednak nie będą w stanie zanieczyścić tego elementu tak jak stawianie go w ognisku.
Zresztą w przypadku ogniska nie ma aż takiego ciśnienia na szybkie zagotowanie więc IMO praktyczniejszy będzie zwykły garnek/menażka.
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

Wersja którą podałem nie posiada radiatora (bynajmniej tak wynika z opisu i zdjęć), a ciśnienia nie mam na szybkie gotowanie tylko na wagę i względy zdrowotne.
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

SmileOn pisze:Wersja którą podałem nie posiada radiatora (bynajmniej tak wynika z opisu i zdjęć), a ciśnienia nie mam na szybkie gotowanie tylko na wagę i względy zdrowotne.
Aaa sorka mój błąd - zasugerowałem się linkiem Knockera.
Oglądałem tego Primusa w sklepie i generalnie sprawia dobre wrażenie, wchodzi do niego kartusz. Na gotowanie w ognisku się nada, ale musisz się przygotować na pozbycie się "gumek" na uchwytach.
No i nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc "względy zdrowotne"
Awatar użytkownika
Preano
Posty: 105
Rejestracja: 31 sty 2010, 14:06
Lokalizacja: Konopiska
Gadu Gadu: 7236513
Płeć:

Post autor: Preano »

Myślę że, skrzywienia kręgosłupa od nadmiernego ciężaru.
„Nie mogliśmy dopuścić do siebie myśli o zrezygnowaniu – pokusa byłaby zbyt silna”
J.Pałkiewicz: Syberia - wyprawa na biegun zimna
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

Odchudzając sprzęt mógłbym kupić zwykły aluminiowy garnek, jednakże aluminium jak powszechnie wiadomo nie jest najzdrowsze i przy gotowaniu w takich garnkach uwalniają się różne niekorzystne dla zdrowia substancje (wiem po mojej menażce). W tym wypadku mamy aluminium pokryte jakąś powłoką (tytan?) w każdym bądź razie nieprzywierającą.
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

SmileOn pisze:W tym wypadku mamy aluminium pokryte jakąś powłoką (tytan?) w każdym bądź razie nieprzywierającą.
I liczysz że ta powłoka będzie wieczna ? Rozczaruję Cię - to się zedrze prędzej czy później.
Jeśli masz aż takie obawy o swoje zdrowie (niepotrzebnie) to przy tej cenie za tą menażkę, rozważyłbym coś z tytanu. Fakt, że trzeba by dołożyć parę złotych, ale przynajmniej nie musisz się martwić o to, że zedrze Ci się powłoka ochronna z alu.
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

A znasz coś co wyglądało by (głównie chodzi o wymiary) tak jak wspomniany wyżej Primus (garnek ok 1L + przykrywko-patelnia) - z tytanu oczywiście?
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

Na Allegro były ostatnio, ale z tego co pamiętam nie sprzedały się, więc lada dzień znów się pojawią:
http://www.rei.com/product/768602
ooo tu http://www.allegro.pl/item1020449037.html i w dodatku można różnie komponować zestawy
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

SmileOn pisze:Ktoś używał tego Primus LITECH TREK KETTLE 1L nad zwykłym ogniem z drewna?
Mam i używam. Spokojnie daje radę. Kupoiłęm wersję bez radiatora właśnie z myślą o gotowaniu na ognisku. Faktem jest, że trzeba uważać na gumowe osłony uchwytów, odpukać, na razie mi się udaje. Małe lekkie i wygodne, do środka wchodzi kartusz dwusetka i palnik. Aby nie porysować powłoki używam sporka LMF z tworzywa.
Patelnio pokrywka w roli patelni też daje radę. Usmażysz pierś z kurczaka lub jajecznice z dwóch jajek. Nawet wodę ognistą da się nią dozować :mrgreen:
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

Cholewcia drogi ten Snow Peak - prawie drugi raz tyle co Primus, jak się pojawi to przemyśle jego zakup ale jak nie to chyba skusze się na Litech Trek i będę używał drewnianych lub plastikowych sztućców.
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

wiesz - tytan jest teraz trendy więc i ceny są wysokie. Za markę też pewnie trzeba trochę dopłacić. Ale spokojnie - można poszukać czegoś niemarkowego i wówczas cena pewnie będzie bliższa tej Primusa.
Co do samej powłoki - to nie jest tak, ze ona schodzi pod paznokciem czy po przejechaniu łyżką itp. ale trzeba sie liczyć z tym, że prędzej czy później pojawią się ubytki i "teoria względów zdrowotnych" legnie w gruzach ;-)
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

Myślisz że ta powłoka na Primusie jest dużo gorsza niż na patelniach np Tefala? - bo jeżeli nie to mi w zupełności wystarczy (przecież nie będę w nim gotował przez okrągłe 365 dni w roku).
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

To równie dobrze możesz sobie pozwolić na ten aluminiowy garnek i od czasu do czasu jakbyś ugotował w aluminiowym garnku nic by ci się nie stało...
ODPOWIEDZ