"Bądż bardziej bezpieczny" poradnik MSWiA

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

"Bądż bardziej bezpieczny" poradnik MSWiA

Post autor: maly »

Już jakiś czas temu MSWiA opublikowało na swoich stronach poradnik postępowania w sytuacjach zagrożeń. Na początku był to zbiór kilku prostych instrukcji. Jednak po wydarzeniach z 11.09.2001r pojawił się poradnik który można było sobie ściągnąć i wydrukować tak aby w każdych okolicznościach można by z niego skorzystać.
http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/67/288/
Ten poradnik jest ciągle udoskonalany i zawarte są w nim nowe wiadomości i poruszane są coraz to nowe zagadnienia. Co sądzicie o takim pomyśle (poradnika)? Czy jest on potrzebny naszemu społeczeństwu? Co jeszcze powinien zawierać? Czy warto by było wydać go w formie papierowej tak aby był dostępny w każdym urzędzie miasta, gminy, itp?
Swego czasu m. stołeczne wydało taki papierowy poradnik i ponoć był ogólnie dostępny w urzędach gmin? Żeby zdobyć swój egzemplarz objechałem 3 urzędy i w końcu odesłano mnie do centrum zarządzanie kryzysowego gdzie błąkałem się od pokoju do pokoju i w końcu taka miła Pani oddała mi swój egzemplarz:) którym wyrównywała różnice w długości nóg jej biurka:)
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Frytas
Posty: 48
Rejestracja: 29 gru 2008, 19:13
Lokalizacja: Ostrołęka
Gadu Gadu: 12972890
Płeć:

Post autor: Frytas »

Moim skromnym zdaniem taki poradnik jest przydatny bo malo kto zna podstawy postepowania w sytuacji zagrozenia. Ale malo komu bedzie sie chcialo przeczytac gruby podrecznik. Moze jakis film. Najlepiej wpleciony w seriale np. "magda wybierajac sie do michala ktory prawdopodobnie zdradza ja z ireną trafia w oko cyklonu. Co robi?" takie cos latwiej zapadnie w pamieci ludziom "z miejskiej dżungli" :-D
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Wydanie takiego czegoś na papierze to była by świetna sprawa, tylko czy nie będzie jak z konstytucją którą wszyscy dostali część leży zakurzona gdzieś tam, a część wylądowała w śmietniku, ludzie wolą czytać coś w stylu przyjaciółki, nawet jak ktoś przeczyta za miesiąc i tak nie będzie pamiętał.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1074
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Czy wyląduje na makulaturze, czy ktoś przeczyta, zależy głównie od tego jak to będzie napisane; jeśli będzie to redagował 'urzędnik' to kiepsko widzę przyszłość takiej inicjatywy (poczytajcie jaką kolwiek ustawę), ale jak ktoś zrobi to 'z jajem' i sporą ilością ilustracji, to można mieć nadzieję że odbiorcy przynajmniej przekartkują taką publikację.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
abyss
Posty: 113
Rejestracja: 08 lut 2008, 23:47
Lokalizacja: całkiem duża wieś
Płeć:

Post autor: abyss »

Polecam test na temat wiedzy o klęskach żywiołowych -całkiem pouczający.

http://www.popularmechanics.com/science ... ?series=29

.
Awatar użytkownika
Yokash
Posty: 6
Rejestracja: 01 sty 2009, 22:47
Lokalizacja: z dziczy...
Tytuł użytkownika: Yokash
Płeć:

Post autor: Yokash »

No tak, niby nic ale jak się przeczyta i zrozumie to jest inna reakcja na tegon typu sprawy...
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Abyss ten śmieszny test jest śmieszny. Starczy mi pierwsze pytanie.
Gdzie jest naniebezpieczniej podczas tornada.
a) w samochodzi
b) na dwórzu
c)w przyczepie kempingowej

Po wybraniu przezemnie b napisali mi że jestem w błędzie bo poprawna to c, a to dla tego że 47 na 73 osoby które zgineły kiedyś tam było w przyczepie. Pomijam fakt że na dworzu pewnie nikt nie zginął bo nikogo tam nie było, ale to szczegół. Typowe amerykańskie myslenie.
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
Okruch
Posty: 238
Rejestracja: 14 wrz 2007, 17:30
Lokalizacja: Tarnów, Małopolska
Tytuł użytkownika: Czciciel BK-7
Płeć:

Post autor: Okruch »

Nie nie, wOjna, tam było napisane, że na otwartej przestrzeni powinieneś szukać np. rowu i w nim się ukryć, osłaniając rękoma głowę. Dom może i jest bezpieczny (ale taki amerykański? z tubajforów [2"x4" łata drewniana] i pianki montażowej..?), a przyczepa to właściwa porażka.
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Możliwe, w każdym razie i tak nie podoba mi się ta ichna ankieta.
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
abyss
Posty: 113
Rejestracja: 08 lut 2008, 23:47
Lokalizacja: całkiem duża wieś
Płeć:

Post autor: abyss »

Przyczepy campingowe (zwracam uwagę na realia USA - to są SPORE przyczepy) są mniej bezpieczne, bo:

1) nie są trwale zakotwiczone w gruncie
2) są relatywnie lekkie w stosunku do wielkości
3) maja dużą powierzchnię na którą oddziaływuje ciśnienie

Dwa ostatnie powodują, że w przypadku dostania się w tornado są bardzo łatwo przemieszczane z dużą prędkością. Widziałem taki film gdzie testowali między innymi kotwiczenie przyczep na wypadek tornada i próbowali je kotwiczyć odciągami do gruntu. (tuż naprzeciwko potężnego silnika - o ile pamiętam od Beoniga).

No to inne - też po angielsku, mam nadzieję że sobie poradzicie
http://www.ready.gov/america/index.html
yang
Posty: 14
Rejestracja: 01 maja 2010, 02:18
Lokalizacja: Jelenia Góra
Tytuł użytkownika: Szyszkownik
Płeć:

Post autor: yang »

Zagrożenia , które na mnie czyhają nie są ujęte w ramach tej książki . Dlatego dla mnie osobiście jest ona bezużyteczna.
Anabasis
niewazne

Post autor: niewazne »

Gratulacje yang wygrałeś złotą łopate.
Obrazek
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

yang: skoro już wykopałeś taki temat, to mógłbyś wysilić paluszki i napisać co zostało pominięte...
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
ODPOWIEDZ