Bóbr - przyjaciel czy wróg?

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Czy bóbr to szkodnik?

Tak
7
15%
Nie
35
74%
Nie wiem
5
11%
 
Liczba głosów: 47

Awatar użytkownika
aniol
Posty: 85
Rejestracja: 12 lut 2009, 01:12
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: aniol »

W przypadku wilków jakoś nie reagowali tak niechętnie. Nie ma co doszukiwać się idealizmu - łatwo odmówić jeśli coś jest dla kogoś mało atrakcyjne :P Oczywiście, że nie polecą na byle wezwanie - najpierw musi im się to podobać i opłacać - a chyba nie muszę tłumaczyć jakimi kosztami mogłyby zostać obciążone koła łowieckie, jeśli urzędnik wydumałby sobie, że to myśliwi są odpowiedzialni za kontrolę populacji bobrów i trzeba beknąć za szkody po przerwaniu wałów? Z pkt widzenia funu i PLNów bardziej opłaca się zostać przy jeleniach i dzikach. Argument etyczny to raczej zabieg PR dla mediów i bardzo dobry sposób na unikniecie wpakowania się na finansową minę. Przy okazji i niechcący - zrobili dobrze. Jednak brak argumentów merytorycznych dobrze o nich nie świadczy :P
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Zirkau pisze:Zirkau wie dobrze, że to nie prawda. Idzie też tam gdzie żer jest łatwiejszy, smaczniejszy. Stąd "polna" sarna oraz dziki w kukurydzy
Zirkau wie również, że w takich miejscach/ miejscowościach np. Międzyzdroje na chodnikach przy kubłach na śmieci tuż przy molo buszują dziki. Celowo piszę buszują a nie buchtują bo to do buchtowania mało podobne i odrażające.
Tylko niech Zirkau nie mówi, że ludzie dokarmiają bo tacy jak Zirkau zwani myśliwymi również zanęcają a tym samym uczą zwierza kojarzyć odór " dwułapego" z łatwym posiłkiem.
Nie będę się z Zirkau przekomarzał ( choć nie jestem myśliwym ) to szanuję myśliwych za to jaką gospodarkę łowiecką prowadzą. Bo wszyscy wiemy, że to najlepszy model łowiectwa w europie.



W przypadku wilków jakoś nie reagowali tak niechętnie
Tu masz rację - polowanie na wilki to prestiż w Ichnim gronie. To samo co " wielka piątka " w Afryce.
Jednak Tobie zadam pytanie - wyobraź sobie, że jednym pstryknięciem znikają myśliwi niczym dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Co zrobisz wówczas z gatunkiem zwierząt które rozmnożyły się zanadto? - równowaga w przyrodzie jest tak zachwiana, że już nie ma innego wyjścia jak korzystać z pomocy myśliwych.
aniol pisze:Oczywiście, że nie polecą na byle wezwanie - najpierw musi im się to podobać i opłacać
Z Tobą również zakończę dyskusję bo "pachniesz" mi zagorzałą przeciwniczką łowiectwa...
Odmowy odstrzału przez myśliwych też bym zbytnio nie gloryfikował, skoro sięgnęli do prostego i medialnego argumentu odchowywania młodych
To się nazywa ETYKA
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

nie przeciągając wątku myśliwskiego. Niezależnie czy nam się podoba czy nie, to o czym pisze Anioł, zawiera dużo prawdy. Wyznacznikiem gospodarki, jakiejkolwiek - jest kasa.

Co do dokarmiania - myśliwi nie dokarmiają bo tak. Zwierzęta mogą liczyć na łatwy posiłek wyłożony przez mysliwych tylko w dwóch przypadkach:
- głodu, tak jak ta zima.
- przynęty, ale to sie dla nich przykro kończy,

W jednym i drugim przypadku wykładane w miejscach oddalonych od ludzkich siedzib i tras, by właśnie zapewnić im spokój i nie przyzwyczajać, że ludzie=łatwe żarcie - czego nauczyly się np. misie w górach, czy dziki w miejscowościach nadmorskich na ten przykład.
Ostatnio zmieniony 06 lip 2010, 08:02 przez Zirkau, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

aniol pisze:Argument etyczny to raczej zabieg PR dla mediów i bardzo dobry sposób na unikniecie wpakowania się na finansową minę.
Nie chodzi o argument etyczny tylko o prawny. Bobry nie są na liście zwierząt łownych. O tym jakie zwierzęta są na tej liście, nie mają prawa decydować władze lokalne.
Od biedy pod etykę można byłoby podciągnąć niemożność wykorzystania futra i tuszy bo sprzedaż i posiadanie "podzespołów" należących do gatunków chronionych jest nielegalna i jedyną opcją byłoby strzelone zwierzę zutylizować (czyt. zakopać).
Inna sprawa to konieczność posiadania/wypożyczania psa do wyciągania z wody strzelonych biverów.
yaktra pisze:np. Międzyzdroje na chodnikach przy kubłach na śmieci tuż przy molo buszują dziki. Celowo piszę buszują a nie buchtują bo to do buchtowania mało podobne i odrażające.
Tylko niech Zirkau nie mówi, że ludzie dokarmiają bo tacy jak Zirkau zwani myśliwymi również zanęcają a tym samym uczą zwierza kojarzyć odór " dwułapego" z łatwym posiłkiem.
Tak działa ewolucja. Akurat te dziki znalazły sobie niszę gdzie nie są narażone na odstrzał. Można byłoby pomyśleć, że zapoznały się z zasadami prowadzenia polowań ;-)
Postąpiły wbrew naturze, zaryzykowały i na polu zdobywania pożywienia i bezpieczeństwa - wygrały.
yaktra pisze:Nie będę się z Zirkau przekomarzał ( choć nie jestem myśliwym ) to szanuję myśliwych za to jaką gospodarkę łowiecką prowadzą. Bo wszyscy wiemy, że to najlepszy model łowiectwa w europie.

Z tym "najlepszym modelem" byłbym ostrożny. PZŁ ma te same korzenie co PZPN i inne PZ...-ty. Poczytaj TUTAJ i rozszerz informacje TUTAJ
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Twoje pierwsze TUTAJ przeczytałem. Natomiast to drugie tylko otworzyłem.
Nie muszę, znam owy portal i zdarza się, że korzystam " inaczej". Nie dyskutuję na tym portalu bo tam w większości sami pieniacze.
W każdym stadzie znajdzie się czarna owca. Po*** nie brakuje.
To tak jakbyś powiedział, że wszyscy motocykliści to "dawcy organów". Są tam również pasjonaci jednośladów. To samo można by pisać i o tym forum.
Palą ogniska w niedozwolonych miejscach, budują szałasy niszcząc przy okazji drzewa itp. bzdety...
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
aniol
Posty: 85
Rejestracja: 12 lut 2009, 01:12
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: aniol »

yaktra pisze: Z Tobą również zakończę dyskusję bo "pachniesz" mi zagorzałą przeciwniczką łowiectwa...
:lol: to się nazywa merytoryczny argument :lol: do tego z jakże trafnym doborem płci :mrgreen: Weź przykład z kolegi Zirkau, który był moim oponentem w niejednej dyskusji a mimo to nadal rozmawiamy jak ludzie o czystych umysłach bez uciekania do osobistych wycieczek w stylu "bo ty pachniesz..." :-P

Co do łatwych posiłków - zapach człowieka na samym jedzeniu nie powoduje już pewnych skojarzeń? Czy raczej jeleń czy dzik aż tak wrażliwego węchu nie mają?
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

yaktra, zauważ istotną różnicę - i my i motocykliści nie jesteśmy zrzeszeni. Owszem stanowimy pewną grupę ale zupełnie niezależną. Portal Łowiecki też nie podlega pod PZŁ i ludzie na nim piszący ("pieniacze") potrafią ujawnić prawdziwą twarz łowiectwa. Jedni wolą otrzymywać informacje pokryte lukrem i żyć w błogiej nieświadomości, a inni faktycznie chcą mieć wpływ na opłacane ze swoich składek elity z zarządów.
Moją intencją nie było uogólniać ale zaznaczyć, że PZŁ to struktura z układami, powiązaniami, które czasem powodują, że członkowie "jadą po bandzie" lub ewidentnie kłusują.

W całej Polsce spadła populacja zająca. Przyczyny: choroby, nadmierna populacja lisa, krukowatych i oczywiście kotów i psów. W związku z powyższym część kół łowieckich całkowicie zawiesiła odstrzały i rozpoczęła redukcję populacji lisów. Dodatkowo zaczęto introdukować zająca. Polowanie na zające jest silnie związane z tradycją łowiecką więc i wyrzeczenia były duże. Ale w tej beczce miodu można było znaleźć łyżkę dziegciu. Ot choćby koło zasiedla zającem zakupionym ze składek (wszystkich myśliwych w kole) a "elita" po cichu organizuje sobie polowanie tuż po zasiedleniu. "Gospodarka" pełną gębą. Zające nawet nie miały czasu się pobzykać. Inny przykład. Nadleśniczy "klepie" przygotowany przez łowczego koła plan łowiecki. Oszacowanie mówi, że jeśli pogłowie zająca zredukuje się w ciągu roku o 40 osobników, to pozwoli na utrzymanie równowagi w populacji. Tymczasem koło zamyka rok strzelając 93 osobniki. W związku z tym 53 tusze zostały pozyskane bezprawnie. Gdyby zwykły szary człowiek skłusował tyle zajęcy, musiałby do Skarbu Państwa odprowadzić kwotę w wysokości 53 000 zł. W przypadku "gospodarnego" koła Państwowa Straż Łowiecka wnosi o niestawianie zarzutów ze względu na niską szkodliwość czynu.

Jednocześnie istnieją jeszcze myśliwi z powołania podchodzący do łowiectwa z szacunkiem. Czasem egzystują nawet w tych kołach gdzie źle się dzieje. Mogą się sprzeciwiać nieprawidłowościom i zostać wyrzuconymi z koła (paragraf się znajdzie - choćby niekoleżeństwo) albo siedzieć cicho i zawsze głosować tak jak "elita" karze.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

aniol pisze:do tego z jakże trafnym doborem płci
SORY.
wolfshadow pisze:nadmierna populacja lisa
Noo, z tym to bym się przyczepił raczej do pseudo ekologów
wolfshadow pisze:Ot choćby koło zasiedla zającem zakupionym ze składek (wszystkich myśliwych w kole) a "elita" po cichu organizuje sobie polowanie tuż po zasiedleniu.
I co dalej zrobiono w tym kierunku? poleciały główki?
wolfshadow pisze:Gdyby zwykły szary człowiek skłusował tyle zajęcy
tych to raczej nie żałuj, widziałeś kiedyś sarnę w pętli ?
wolfshadow pisze:oczywiście kotów i psów
zaraz dołączą do nas miłośnicy psów, bo żądają aby burki mogły ganiać po polach i lasach w samopas...
nie trzymam niczyjej strony ale żal mi właśnie tych;
wolfshadow pisze:Jednocześnie istnieją jeszcze myśliwi z powołania podchodzący do łowiectwa z szacunkiem
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

yaktra pisze:
wolfshadow pisze:Gdyby zwykły szary człowiek skłusował tyle zajęcy
tych to raczej nie żałuj, widziałeś kiedyś sarnę w pętli ?
a czy to musi być pętla, za pomocą strzelby nie da się klusować ?
yaktra pisze:zaraz dołączą do nas miłośnicy psów, bo żądają aby burki mogły ganiać po polach i lasach w samopas...
dlaczego popadasz w skrajności?
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Zirkau pisze:dlaczego popadasz w skrajności?
Nie, nie popadam. Mam tylko obawy, że odbiegamy coraz bardziej od tematu.
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

yaktra pisze:
Zirkau pisze:dlaczego popadasz w skrajności?
Nie, nie popadam. Mam tylko obawy, że odbiegamy coraz bardziej od tematu.
a to?
yaktra pisze:tych to raczej nie żałuj, widziałeś kiedyś sarnę w pętli ?
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

yaktra pisze:
wolfshadow napisał/a:
nadmierna populacja lisa


Noo, z tym to bym się przyczepił raczej do pseudo ekologów
Raczej do ogólnopolskiej akcji szczepień p/wściekliźnie i małego popytu na rude futra. Na lisa polowali tylko pasjonaci bo reszta wolała strzelać coś co można normalnie do gara włożyć. A z lisem same kłopoty. Amunicja kosztuje; dołek trzeba wykopać coby okolica się nie zapowietrzyła; pies się może jakiegoś parcha nabawić... .Chociaż czytałem o kole gdzie uchwałą podzielono odstrzał lisów pomiędzy członków. Kto nie wyrobił swojego limitu przekazywał różnicę w gotówce do podziału między tymi co za niego robotę wykonali.
yaktra pisze:tych to raczej nie żałuj, widziałeś kiedyś sarnę w pętli ?
Widziałem z odstrzeloną cewką. Nie żałuję kłusowników ale twierdzę, że większą szkodę robią instytucje, które zamiast o przyrodę dbać (jak to mają w swoich statutach) wykazują się w tej mierze daleko idącą ignorancją.
yaktra pisze:I co dalej zrobiono w tym kierunku? poleciały główki?
Jakie główki? Za nie koleżeńskie zachowanie? Ok. Kierujemy sprawę do instancji wyższej czyli Zarządu Okręgowego:
Np. funkcje pełnione przez członków "elity" jednego z kół, które przekroczyło limity odstrzału.
Koło Łowieckie nr x „xxx”
xxxxxxxxxxxx xxxxx - prezes zarządu, członek Zarządu Okręgowego;
xxxxxxx xxxx – skarbnik zarządu, członek komisji kynologicznej ORŁ;
xxxxxxxx xxxxxx - członek komisji kynologicznej ORŁ;
xxxxxxx xxxxx - członek komisji kultury łowieckiej ORŁ;
xxxxxxx xxxxx - członek komisji strzeleckiej ORŁ;
xxxxxxxx xxxxxxx - sędzia OSŁ,
xxxxxxx xxxxxxxx - sędzia OSŁ,
xxxxxxxxx xxxxxxxx - członek komisji etyki i kultury łowieckiej ORŁ.
Oskarżą siebie samych? :-D

Przynajmniej żaden myśliwy z powołania nie będzie próbował naginać prawa, po to by strzelać do bobrów bez przyklepnięcia zgody na odstrzał przez MŚ. A już tym bardziej jeśli tkwi jak cierń w .... zarządu koła. Na takie strzelanie trzeba mieć dobre plecy.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

wolfshadow pisze: Np. funkcje pełnione przez członków "elity" jednego z kół, które przekroczyło limity odstrzału.
Koło Łowieckie nr x „xxx”
xxxxxxxxxxxx xxxxx - prezes zarządu, członek Zarządu Okręgowego;
xxxxxxx xxxx – skarbnik zarządu, członek komisji kynologicznej ORŁ;
xxxxxxxx xxxxxx - członek komisji kynologicznej ORŁ;
xxxxxxx xxxxx - członek komisji kultury łowieckiej ORŁ;
xxxxxxx xxxxx - członek komisji strzeleckiej ORŁ;
xxxxxxxx xxxxxxx - sędzia OSŁ,
xxxxxxx xxxxxxxx - sędzia OSŁ,
xxxxxxxxx xxxxxxxx - członek komisji etyki i kultury łowieckiej ORŁ.
dlaczego używasz xxx przy funkcjach czy KŁ???
jeśli jest prawdą to o czym piszesz należy swobodnie walić nazwiskami. Czy i Ty należysz do tych co głośno boją się mówić???
strach przed utratą stanowiska czy inny powód?
tak właśnie rodzi się bezkarność w tym kraju - zmowa milczenia czy inne profity???
chyba to skopiuję i wrzucę na Łowiecki lub PZŁ

hmm, wolfshadow, szukam podobnego/ zbieznego nicku na obu tych forach...
nie kojarzę otwartego tematu w żadnym z tych portali.
Więc co, wyssane z palca???
bez urazy ale nie lubię jak ktoś wali takie mocne teksty a stopuje na topless. Ja chcę widzieć całe ciało :)
Ostatnio zmieniony 07 lip 2010, 07:12 przez yaktra, łącznie zmieniany 1 raz.
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

yaktra pisze:Więc co, wyssane z palca???
bez urazy ale nie lubię jak ktoś wali takie mocne teksty a stopuje na toples. Ja chcę widzieć całe ciało :)
Ot widzisz: X-y dałem bo akurat ten temat nie dotyczy w całości tego forum.
yaktra pisze:Natomiast to drugie tylko otworzyłem.
Nie muszę, znam owy portal
Oj. Chyba pomijasz na nim niektóre dyskusje. Akurat w moim drugim "TUTAJ", którego nie chciało Ci się przeczytać były linki do 3-ech części felietonu p. Stanisława Pawluka, a w nim zamieszczono listy funkcyjnych (III część).
Po prostu zacytowałem źródła podane wcześniej.

Mój nick na tamtym forum też znajdziesz. Nie jestem myśliwym ale monitoruję różne fora zbieżne z tematyką zbieracko-łowiecką. Niejako przy okazji wyłapuję tego typu kwiatki bo wśród myśliwych naprawdę są osoby, którym "zapowietrzona atmosfera" bokiem wychodzi i nie boją się o tym pisać. Oczywiście forum jest otwarte, więc głos zabierają również zwolennicy jedynej słusznej linii i typowi "snajperzy" skorzy do walenia we wszystko co się rusza. Nakręcają atmosferę odrzucając nawet najbardziej rzeczowe argumenty. Właśnie z tego powodu ichni HydePark jest oazą chaosu a konstrukcja forum i ilość wypowiedzi skutecznie paraliżuje szukajkę.

Ciekawił mnie spadek populacji zająca bo w moich latach szczenięcych, na pewnym obszarze można było znaleźć 7-10 osobników. Obecnie są 1-3 sztuki. :-|
Z tego powodu szczególną uwagę poświęcałem akurat tym wątkom.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

wolfshadow pisze:Oj. Chyba pomijasz na nim niektóre dyskusje.
Ogólnie, czytam tylko, nawet nie próbuje dyskutować. Wykorzystuję forum tylko po to aby publikować opowiadania.
Tu masz rację, felietony Pawluka.
Przekonują mnie Twoje argumenty i owszem ale najbardziej wkurza mnie fakt, że cierpią etyczni i przyzwoici myśliwi. Np, forumowy Jani. Są to myśliwi z krwi i kości którzy na przysłowiowe dziesięć łowieckich wypraw z fuzyjką pociągają za spust raz albo i nie...
takim był mój dziadek, etykiem, pasjonatem i po prostu przyzwoitym człowiekiem. Człowiekiem który zachłysnął się łowiectwem przelewając na rodzinę owe tradycje. To co prawda zamierzchłe czasy. Czasy gumofilców, panterki i czapki uszatki.
Wiem, że teraz jest inaczej, cwaniaków cała kopa co raczej szpanują sprzętem a jeśli wychodzą w łowisko to tak jak mówisz, strzelają do wszystkiego co się rusza.
Kto cierpi? właśnie ci przyzwoici, i tych też bronię.
Na temat populacji zająca nie będę się wypowiadał bo temat nie jest mi bliski i raczej mało o nim wiem. Choć to nie znaczy, że pomijam myślami ten problem. Fakt, populacja zająca drastycznie spadła. Jestem ciekaw czy to do końca jest prawda, że z powodu drapieżników i odstrzałów.
Dlatego też podkreśliłem we wcześniejszych wypowiedziach Bielik kontra DDT.
To może byc podobny problem, problem zastosowania jakiegoś g**** które skutecznie niszczy populację zająca...
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Sorry, ale jak można być etycznym i przyzwoitym myśliwym? Przecież to oksymoron. Jeśli hobby polega na zabijaniu to nie może być ani etyczne ani przyzwoite bo zabijanie dla zabawy nigdy nie jest "fajne". Można być tylko większym albo mniejszym draniem. Sam jestem wędkarzem i choć staram się być "etyczny i przyzwoity” wypuszczając to co złowię, to nigdy nie ukrywałem, że hobby to jest czystym szkodnictwem i draństwem bo dla własnej frajdy kaleczę ryby, a czasem też powoduję, że zdychają w męczarniach jak się źle zaczepiły, poharatały od środka i w takim stanie wracają do wody.

Poza tym, tak na marginesie, ten temat jest o bobrach, nie o myśliwych.
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Ciek, tylko ryba nie wylezie na brzeg i nie przeora pół hektara ziemniaczyska.
Bobry też były w cieniu do chwili kiedy ich obecność zaczęła przeszkadzać ludziom.
Czasem pojawia się kwestia ograniczenia populacji w danym miejscu. Może się to odbywać na zasadzie kosztownego odłowu zwierząt żywych (za pieniądze podatników) lub poprzez odstrzał (w ramach gospodarki łowieckiej).
Wiem, że najprzyjemniej byłoby gdyby całą Polskę od nowa pokryła puszcza wypełniona zwierzętami. Ba. Tak nabita, żeby człowiek wychodząc za próg własnego domu od razu potykał się o brykające warchlaki-pasiaki. Ale za produkty rolne płacilibyśmy krocie.
Etyczny myśliwy zna łowisko jak własną kieszeń. Jeśli ubędzie mu zwierzyny z pewnością to zauważy bo rozróżnia poszczególne osobniki. Nie pociągnie za spust tylko dla samego mięsa czy poroża. Myśliwy niedzielny - przyjeżdża i strzela.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Ciek pisze:Sorry, ale jak można być etycznym i przyzwoitym myśliwym? Przecież to oksymoron.
a nie słyszałes o kodeksach honorowych ?
Roszerz horyzonty i zobaczysz że etyka i myśliwstwo to dwa odrębne tory, a nie dwa pociągi będzące jednym torem na przeciwko siebie.
Ostatnio zmieniony 09 lip 2010, 14:19 przez Zirkau, łącznie zmieniany 1 raz.
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Etyka to nie tylko spisany kodeks ale, przede wszystkim, szacunek do życia. "Nie zabijaj" - sam jestem zupełnie niewierzący ale zapis ten utożsamiam z podstawą wszelkiej etyki i nie budzi on u mnie żadnych wątpliwości interpretacyjnych. Poza tym pozostaje jeszcze kwestia "przyzwoitości" bo lejąca się krew i flaki wylewające się z brzucha są nieprzyzwoite. Zawsze.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

wielokrotnie, kodeksy honorowe, to były niepisane zasady.

Etyka reguluje nie co robisz, tylko jak. A życie jest nieprzyzwoite, brutalne. Udajesz że tego nie ma?
Sam fakt życia tak Toba wstrząsa ?
Ostatnio zmieniony 09 lip 2010, 14:20 przez Zirkau, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Ciek pisze:Poza tym pozostaje jeszcze kwestia "przyzwoitości" bo lejąca się krew i flaki wylewające się z brzucha są nieprzyzwoite. Zawsze.
Zrozumienie bezlitosnych praw natury, nakazuje mi być świadomym faktu, iż nawet najpiękniejszym dziewczynom też zdarza się rozwolnienie. Przyzwoitość maskuje wiedzę o tym stanie lub szuka utwardzacza w apteczce. Etycznie to drugie rozwiązanie jest najbardziej optymalne.
Krew i flaki to zupełnie zwykła rzecz dla człowieka, który rozumie, że estetycznie opakowane mięsko z marketu, przed ubojem chodziło po łące i waliło miny przeciwpiechotne.
Wyłączam z tego zdania wegetarian i ignorantów, których nie obchodzi skąd ścierwo się na tacce wzięło ale to, czy fajnie skwierczy na grillu.

Etykę myśliwego-zbieracza można zamknąć w tych słowach:
Nie zabijaj ponad swoje potrzeby. Jeśli zabiłeś staraj się nie zmarnować nawet najmniejszej części ofiary.

Ekspansja naszego gatunku, spowodowała naruszenie równowagi w przyrodzie. Pozbyliśmy się większości dużych drapieżników i z tego powodu lasy i łąki stały się gospodarstwami. Różnica jest taka, że zwierzęta zamiast siedzieć w klatkach, czy na ogrodzonych pastwiskach - zażywają swobody. Resztę regulują przepisy dotyczące polowania.
Jak to wygląda? Przykład sprzed kilku dni.
Przepisy mówią, że jeśli napotka się sarnę prowadzącą 3 koźlęcia to jedno z nich należy odstrzelić. Ma to związek z zapewnieniem pozostałym koźlęciom odpowiedniej ilości pokarmu i co za tym idzie - maksymalnego przyrostu masy przed zimą, aby mogły ją przetrwać. Wielu myśliwych ignoruje ten przepis. Jeśli widzą sarnę z trzema dobrze odżywionymi młodymi rezygnują z odstrzału. Zachowanie etyczne czy nieetyczne? :-)
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Ciek pisze:a czasem też powoduję, że zdychają w męczarniach jak się źle zaczepiły, poharatały od środka i w takim stanie wracają do wody.
No właśnie!

W odróżnieniu od wędkarzy myśliwy ma obowiązek dojść postrzałka i dostrzelić.
W odróżnieniu od wędkarzy myśliwy nie zaśmieca miejsca polowania/ zasiadki.
W odróżnieniu od wędkarzy myśliwy honoruje strzelonego zwierza " ostatni kęs".

W odróżnieniu od ubojni wolno żyjący zwierz nie cierpi takich katuszy jakie daje bydłu domowemu cały ten "przedśmiertelny proces" zanim trafi na nasz stół...
robiłem kiedyś zdjęcia chłopakom z ASG tuż za ubojnią - kwik i smród...
Tego nie uświadczysz w łowisku - nawet "największy taki drań jak myśliwy" stara się uśmiercić zwierza jednym strzałem aby w jak najkrótszym czasie "spisał testament"
Spróbuj albo bądź przy tym, zapewne zrozumiesz.
Potem osądzaj...
Ciek pisze:bo lejąca się krew i flaki wylewające się z brzucha są nieprzyzwoite
Zobaczysz to tylko wtedy kiedy kula pójdzie na miękkie. W normalnym przypadku to trochę krwi i taki sobie "dziwny worek"

Baa, niezła to pożywka dla mniejszych drapieżców czy padlinożerców - zwał jak zwał. Pozwala przetrwać "drobnicy".
:mrgreen:
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
wrzesientomek
Posty: 276
Rejestracja: 23 sty 2010, 19:18
Lokalizacja: Nowogard
Tytuł użytkownika: Wrzesień
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wrzesientomek »

Chłopaki się rozgadali :-), dobrze, że na noże nie poszło :-P

Ja chciałbym odświeżyć nieco wątek. Otóż w mojej okolicy trafiłem jakiś czas temu na ślady żerowania bobrów. Na początku było to tylko jedno nadgryzione drzewo, a teraz drzewo już dawno leży z poodgryzanymi gałęziami, które trafiły do spiżarni w głębszym zakolu. Zastanawia mnie tylko gdzie mają norę. Niby mam swój typ, ale nadal nie jestem pewien. Tutaj są zdjęcia:
LINK
Napiszcie co o tym sądzicie.
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Taki bobrzy ślad z górki do wody to tzw. ślizgawka
Obrazek

"Moje" bobry kiepsko radzą sobie sobie z dębami:
Obrazek

Obrazek

Ale jednocześnie używają żywicznej gumy do żucia:
Obrazek

A bobrza nora jest pewnie pod podmytym brzegiem. Tak mniemam. ;-)
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

wolfshadow pisze:"Moje" bobry kiepsko radzą sobie sobie z dębami:
Nad moją rzeczką, bobry ścinały dęba 2 lata! Miały dostatek pokarmu więc nie musiały się śpieszyć. Dokończyły go w tym roku. Ciekawe, że nie wyczuły że drzewo było już martwe i w sumie większego pożytku z niego nie miały. Mimo to obgryzły go doszczętnie.
Często wspomina się, że bobry nie obgryzają drzew "twardych", ja natomiast obserwuję coś zupełnie innego. Wśród masy wierzb, wybierają najładniejsze buki. Mam wtedy wspaniały materiał na nodię. :-D
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zwierzęta - tropienie, obserwacja, fotografowanie”