W czym gotujecie/ smażycie w terenie???

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

SmileOn pisze:Myślisz że ta powłoka na Primusie jest dużo gorsza niż na patelniach np Tefala?
A nie wiem czy gorsza bo nie miałem patalni Tefala pokrytej powłoką "tytanową" (cokolwiek to znaczy). Nawet nie spotkałem takiej patelni. Teflonową owszem, ale nie "tytanową".
Zresztą musisz wziąć pod uwagę pewien fakt - patelnia wykonana jest z wiele grubszego aluminium niż te gary, a co za tym idzie ciepło jest bardziej równomiernie rozprowadzane na całej powierzchni. Nie można więc stosować wprost porównania. W tych garach ścianki są cieniutkie i może miejscowo dochodzić do przegrzania i osłabienia powłoki. Patelnię takiego Tefala jak przypalisz, to teflon Ci sam odejdzie (załatwiłem tak niespełna miesięczną patelnię). Ale jak pisałem wyżej - przy odrobinie uwagi myślę że spokojnie posłuży jakiś czas.
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

Ajć pomyłka, faktycznie moja zielona patelnia to nie Tefal.
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
Awatar użytkownika
kiszka
Posty: 38
Rejestracja: 20 lut 2010, 10:07
Lokalizacja: Łódz/Małyń
Gadu Gadu: 21172450
Tytuł użytkownika: Zwierz
Płeć:

Post autor: kiszka »

Otóż ja osobiście gotuje w menażce stalowej 3 częściowej ;-)
A i miałem kiedyś "Nerke" i pomyslałem o tym żeby nie wpadały do mojej herbatki swierkowej śmieci z ogniska. Ogień był tak duży że kiedy zdjąłem z ognia menażke nie mogłem odielić częsci jednej od drugiej :-(
A szkoda mi jej było jeszcze po dziadku...
ale w domu pdważyłem łomem i jest troche wygięta ale jest... :-)
...w szufladzie
....
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

boś nie pomyślał :)
na ogień jak kładziesz menache to pokrywkę nakładasz odwrotną stroną...większość jest do tego przystosowana :)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
kiszka
Posty: 38
Rejestracja: 20 lut 2010, 10:07
Lokalizacja: Łódz/Małyń
Gadu Gadu: 21172450
Tytuł użytkownika: Zwierz
Płeć:

Post autor: kiszka »

Ano Fredi, wtedy pamiętam że było strasznie mokro...
...Bom się wybrał w środek jesieni...
ale to nie zmienia faktu że nie myślałem.... :oops:
....
stasio111
Posty: 100
Rejestracja: 15 mar 2010, 19:51
Lokalizacja: Łomża
Gadu Gadu: 2047266
Płeć:

Post autor: stasio111 »

Gotowanie menażka BW a smażenie saperka :-P
Awatar użytkownika
wolf78
Posty: 194
Rejestracja: 27 mar 2008, 17:13
Lokalizacja: Kołobrzeg
Gadu Gadu: 2813508
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolf78 »

Witam przez ostatnie 15 lat skompletowałem sobie taki oto zestaw leśnych garnków, używam ich w zależnościom od rodzaju moich potrzeb, w większości w terenie przebywam sam czasem jestem z kompanem, a więc pojemność jest w sam raz.

Garnek ; wygrzebałem go kiedyś na targu w Krościenku ,sprawuje się na ognisku jak i na palnikach wszelkiej maści, gotowałem w nim ,smażyłem piekłem, zawsze wszystko jest ok. długo trzyma temperaturę ,szybko się go czyści i długo by tu jeszcze pisać …..jest super ….wracałem po niego950km kiedy to po powrocie do domu podczas rozpakowywania auta okazało się że został na Słowackim kempingu
Obrazek Obrazek

Manierka wraz z kubkiem holenderska; na jedno dwu dniowe wypady (piesze, rowerowe )jest ok. cena przyzwoita ,w cenie produktu mamy manierkę plus kubek którego przedstawiać nie trzeba same plusy tani solidny funkcjonalny Obrazek

Menażka harcerska ; temat legenda dostałem ją kiedy zostałem Druhem :-) ,od tamtej pory przeżyła zemną szmat czasu towarzyszyła mi wiernie choć wady swoje miała ( chwytak zwany dziwką zawsze się gubił ,menażka lubiła przypalać ,i patelnia kleszczyła użyta jako pokrywka ) nie oddam jej nigdy trzymam dla potomnych
Obrazek


Garnek ala kociołek; miał trafić do kosza Żonka mu ucho urwała …ach te Baby.. używam go przy dłuższych stacjonarnych wypadach, lub tam gdzie rozpalam ognisko na dłużej, taka tania namiastka kociołka Obrazek


Palnik Kostka : mam 3 sztuki 1 nówka nie używany ani razu ,2 tak zwany mobilny demon ( mam go w aucie ,sakwach rowerowych lub podczas wypadów motocyklem) 3 to egzemplarz który jest że mną zawsze na wypadach w dzicz wszelako pojętą .Breżniewka w odpowiedzialnych rękach i przy odpowiednim traktowaniu jest jak dla mnie nr 1.Nie zawiodła mnie nigdy ,używana wszędzie w aucie w lesie na deszczu na słońcu w śniegu na minus 40 ( pamiętny wyjazd na zimowy podbój Skandynawskich fiordów) ,jeśli mam możliwość używam jej na Pb 98 ,na 95 też chodzi, ekstrakcyjna jest ok. rozpuszczalników nie polecam niszczą się uszczelki
Obrazek



Sztućce : widelec stalowy plus łyżka z nieśmiertelnika (pamiątka z MON )
Norze kuchenniaki ; nóż Gerlach mam go z 8 lat nie wiem jaka to stal ale świetnie trzyma ostrość. i dobrze się ostrzy,plus super znosi lata Wielką rekomendacją jest to że jak tylko leży gdzieś na widoku mojej Lubej to znika :evil: mimo że ma swoje cytuje Lepsze norze . .Do warzyw i drobnych prac przy amu używam opinelka nr 9 z węglówki

Zestaw meal-kit od light my fire zakupiłem kilka dni temu a więcej rozpisałem się na jego temat w dziale nasze nowe zabaweczki Obrazek

a tak wygląda całość Obrazek

Ps. kociołko garnek i breżniewka już są domyte :mrgreen:

tu kilka fotek z gotowania w terenie
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 19:25 przez wolf78, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
ZEN
Posty: 118
Rejestracja: 09 kwie 2010, 22:58
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Post autor: ZEN »

Temat zaprezentowany obrazowo. :D
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 21:14 przez ZEN, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rzuf
Posty: 188
Rejestracja: 29 gru 2010, 00:24
Lokalizacja: Siemianowice
Płeć:

Post autor: rzuf »

Mi wszystko działa bez zarzutu.

Pytanie: używacie wszyscy kubków 0.5l. Tatonka, takie tanie z supermarketu, czy jeszcze jakaś inna firma?

Bo ja się teraz rozglądam za takim i zastanawiają mnie 2 wersje:
http://www.tatonka.pl/index.php/produkt ... gory_id=86
http://www.tatonka.pl/index.php/produkt ... gory_id=86

Wolałbym składaną rączkę, ale nie poziomą, tylko taką, żeby złapać jak kubek. Z tym, że takich jeszcze nie widziałem :/ Takiego taniego nie chcę, już w sklepie połowa ma urwane rączki.
Awatar użytkownika
wolf78
Posty: 194
Rejestracja: 27 mar 2008, 17:13
Lokalizacja: Kołobrzeg
Gadu Gadu: 2813508
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolf78 »

Obrazek Witam kubka używa mój Kolega od dłuższego czasu, jest zadowolony . Kubek w łapkach miałem , macałem :mrgreen: wodę w nim gotowałem ;-) Kubek jest ok :-)
fotkę zapożyczyłem z Twojego linka ;-)
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

rzuf, Kubek jest OK, stal, jak stal. Wygodny, jak jest potrzeba to i nalgane buteleczka wchodzi do środka(chociaż przestałem tej ostatniej dawno używać.
Awatar użytkownika
rzuf
Posty: 188
Rejestracja: 29 gru 2010, 00:24
Lokalizacja: Siemianowice
Płeć:

Post autor: rzuf »

A myślicie, że opłaca się dać 10zł więcej za składaną rączkę i kilka gram więcej? Bo szczerze mówiąc, to chyba wygodniejsza rączka pionowa...
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Mam ze składaną-innej bym nie chciał
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

a ja chciałbym ze składaną, ale nie taką jak ten powyższy. Bardziej mi pasuje uchwyt typowy niż jakiś rondel. Np. kubek z manierki US ma znośny, chociaż wolalbym trochę grubszy, większy i pojedynczy z wyraźnym hamulcem/zatrzaskiem, tak by złożenie i rozłożenie wymagało pewnego nakładu siły - by nie składał mi się sam podczas manewrowania kubkiem wypełnionym cieczą, szczególnie gorącą.
Awatar użytkownika
nicco
Posty: 109
Rejestracja: 29 sty 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie
Tytuł użytkownika: ....................
Płeć:

Post autor: nicco »

Dzisiejszy wypad do lasu
Kuchenka klimatyczna ze starego termosu, pojemnik do gotowania ok 0,5 l
Obrazek
Obrazek
mam jeszcze większy komplet z garnkiem 1 litr, ale inny klimat i na dłuższy wypad.
Awatar użytkownika
rzuf
Posty: 188
Rejestracja: 29 gru 2010, 00:24
Lokalizacja: Siemianowice
Płeć:

Post autor: rzuf »

Zirkau, mam to samo. Też mam wrażenie, że Tatonka zrobiła z tego kubka zwykły garnek.

Najbardziej odpowiadałby mi taki, jak ma nicco, tylko, że nigdzie nie umiem takiego znaleźć. Może się pochwalisz, gdzie taki dorwałeś? :)
Awatar użytkownika
Kosa
Posty: 236
Rejestracja: 09 gru 2010, 00:38
Lokalizacja: Osiek k. Oświęcimia
Gadu Gadu: 5676422
Tytuł użytkownika: Gadget Man
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Kosa »

Witajcie,
To teraz ja pokaże swój zestaw kuchnicka :)

Obrazek

Od lewej:
- Zapas paliwa 5g w tabletkach do Esbita (około 138 tabletek po 6 w woreczku)
- Esbit
- Nowiuteńki dzisiaj dostarczony palnik Coleman 550B ( już zamontowany przewód do Nafty)
- Glock 78
- w puszcze po śrucie pocięta kora brzozy
- Menażka Tatonka Kettle 1L
- kubek nierdzewny 200ml
- Lampka

To ogólnie cały mój sprzęt na razie, poza namiotem, plecakiem i śpiworem o.O

Pod koniec tygodnia powinno mi dotrzeć krzesiwko FireFlash,
Do dokupienia jeszcze tylko manierka US z kubkiem metalowym.
| 4HEAT | Sadowski Knives |
Awatar użytkownika
nicco
Posty: 109
Rejestracja: 29 sty 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie
Tytuł użytkownika: ....................
Płeć:

Post autor: nicco »

rzuf,
Termos składa się z dwóch pojemników - po przecięciu masz zewnętrzny na palnik kuchenkę, a wewnętrzny to pojemnik do gotowania. Darmowy zestaw do gotowania. Potrzebna tylko gumówka i wiertarka.
viewtopic.php?t=2411
http://img20.imageshack.us/i/img1800nv.jpg/
http://img829.imageshack.us/i/img1809p.jpg/

[ Dodano: 2011-02-01, 16:18 ]
nicco,
Jeżeli chodzi o sam kubek to jest tu http://allegro.pl/profesjonalny-termo-k ... 79240.html
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

no i właśnie problem w tym że to jest termo-kubek. Szkoda że nie zrobili takiej wersji zwykłej.
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Kosa pisze:- Nowiuteńki dzisiaj dostarczony palnik Coleman 550B ( już zamontowany przewód do Nafty)
Kolego, odpal wreszcie ten palnik, ugotuj sobie na nim obiad i wyluzuj. Piszesz o nim gdzie tylko się da. Zupełnie jak z reklamami na Polsacie.

Tutaj powinieneś wrzucić tego Colemana, gdy już faktycznie coś na nim w terenie upichcisz i będziesz mógł powiedzieć, jak się palnik w praktyce spisuje - do tego właśnie powstał ten wątek.
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1062
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Kosa,
Wszystko takie piękne świecące, że bardziej pasowało by do wątku w stylu:
W czym zamierzam coś ugotować, jak w końcu uda mi się wyjść, chociażby do parku ;-)
Bez obrazy, ale thrackan, słusznie napisał.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Kosa
Posty: 236
Rejestracja: 09 gru 2010, 00:38
Lokalizacja: Osiek k. Oświęcimia
Gadu Gadu: 5676422
Tytuł użytkownika: Gadget Man
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Kosa »

Teraz po prostu zmieniłem palnik, wcześniej używałem gazowego Campingaz Blue Jet przez 6 miesięcy :P
| 4HEAT | Sadowski Knives |
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 894
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

Kosa, Nie o to chodzi, poprostu na każdym kroku chwalisz się tym palnikiem którego pewnie i tak nie wykorzystasz w 100%.
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
rob30
Posty: 247
Rejestracja: 02 sty 2010, 23:18
Lokalizacja: Sosnowiec/Spojené kr
Płeć:

Post autor: rob30 »

Kosa, nie daj się im sprowokować, (szczególnie Młodemu :-P ). Po prostu Ci zazdroszczą i chcieliby widzieć Twój nowy sprzęcik osmolony i sponiewierany. Pamiętaj, że dobre żarcie ugotujesz w byle menażce, kupionej za 15zł:
Obrazek[/img]
Więc sprzęcik wyglansuj i za szybę!
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

rob30 pisze:Pamiętaj, że dobre żarcie ugotujesz w byle menażce, kupionej za 15zł:
Ależ Wodzu, co też Wódz! Tak samo dobre żarcie kolega ugotuje w puszce po masie krówkowej, czyli kajmaku ( pucha 1kg za 11,58zł -> http://www.e-commerce.pl/zdjecia/Aromat ... 38-big.jpg ). Już nie mówiąc o tym, że zawartością to się kilku chłopa w opór opcha! :-P
Ostatnio zmieniony 02 lut 2011, 10:11 przez thrackan, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ