Tropy i ślady zwierząt

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Tropy i ślady zwierząt

Post autor: zdybi »

Włócząc się po terenie,każdy pewnie spotkał się z tropami i śladami zwierząt.Chciałbym aby w tym temacie,można było znaleźć właśnie takie przykłady(mała biblioteczka tropów recona :mrgreen:) .Często jest bowiem tak,że napotkany trop ciężko jest zidentyfikować,odgadnąć ile sztuk zwierząt przebiegło itd...Na początek typowy trop borsuka.Charakterystyczną cechą są długie i wyraźne pazury...Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez zdybi, łącznie zmieniany 3 razy.
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
Kozakooos
Posty: 16
Rejestracja: 08 sty 2010, 21:16
Lokalizacja: Żory

Post autor: Kozakooos »

Awatar użytkownika
MaciekK84
Posty: 119
Rejestracja: 07 lut 2008, 15:26
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć:

Post autor: MaciekK84 »

A ja w ostatnich dniach na zwyczajnym spacerze w lesie za moim osiedlem (mieszkam na skraju Bydgoszczy) natrafiłem na (jak przypuszczam) jakieś tropy w śniegu. Mogą mnie koledzy oświecić, cóż to za zwierzyna grasuje? ;)
Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam!
Maciek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1048
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Lis
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
MaciekK84
Posty: 119
Rejestracja: 07 lut 2008, 15:26
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć:

Post autor: MaciekK84 »

Dziękuję bardzo :) Blisko miasta łażą skubańce, zdjęcie zrobiłem ok. kilometra od granicy lasu i blokowiska, a spacerowiczów i zimą tam nie brak.
Pozdrawiam!
Maciek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1048
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

W mieście też sobie chodzą, muszą się przystosować albo zginąć, a miasto oferuje dużo żarcia.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

Bardzo dobry temat.
Jeśli ktoś ma wiedzę na ten temat, to śmiało proszę się nie krępować. Prośba tylko by oprócz pokazania foty, podać jeszcze charakterystyczne elementy tropu, czym odróżniają się od tropów innych zwierząt itp.
Kiedyś miałem fajną książkę o tropach zarówno zwierzyny płowej, łownej jak i ptactwa wszelakiego. Niestety nie pomnę tytułu, a wcięło mi ją :/
Jak ktoś zna jakieś pozycje książkowe warte polecenia, to też myślę nie zaszkodziłoby tu podać :-)
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1048
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Doczu pisze:Jak ktoś zna jakieś pozycje książkowe warte polecenia, to też myślę nie zaszkodziłoby tu podać
Wszystkie książki które widziałem dostępne na polskim rynku można polecić, z tego co mam to "Śladami zwierząt" Miroslav Boucher jest dość ciekawą pozycją choć ciężko dostępną. Chociaż pan Romanowski też świetną książkę napisał i u niego są fajne tablice które można skserować i mieć w terenie. Dla ornitologów "Tropy i Ślady Ptaków" Praca zbiorowa.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Żbik
Posty: 66
Rejestracja: 12 sty 2010, 15:59
Lokalizacja: Z macicy
Płeć:

Post autor: Żbik »

To zdjęcie zrobiłem wczoraj telefonem komórkowym więc jakość nie najlepsza. Ale zwierzyny to u mnie w lesie jest sporo :)
Obrazek

A i nie mam zdjęcia ale zastanawiają mnie pewne ślady (jak pójde do lasu to może zrobie) Wyglądają jak ślady kota, z tym że dwa razy większe i widoczne są pazury. Nie są to z pewnością ślady lisa bo nie są one jeden za drugim tylko na przemian - raz po prawej raz po lewej stronie. Do tego widać jak by zwierze ciągnęło za sobą jakiś ogon. Co to może być? Tych śladów jest pełno w mojej okolicy.
Ostatnio zmieniony 15 lut 2010, 20:17 przez Żbik, łącznie zmieniany 3 razy.
prus
Posty: 31
Rejestracja: 07 lis 2009, 23:12
Lokalizacja: prusy wschodnie
Płeć:

Post autor: prus »

Tropy wydry poruszającej się skokami, zrobione komórką w rezerwacie bobrów-dla porównania kartka papieru Obrazek no i ślady żerowania bobrów Obrazek
Ps.Sorry za foto ..siki :oops:


Jakbyś tak zmniejszył te foty, wyostrzył i poprawił kontrast...to może dałoby się patrzeć chociaż....
Ostatnio zmieniony 16 lut 2010, 11:07 przez prus, łącznie zmieniany 1 raz.
Tęskno mi do tego kraju gdzie mają tak za tak ,a nie za nie(C.K.Norwid)
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Witam.
W tym sezonie śnieg dobrze malował tropy;

bobrowe

bobrowe 2
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Sotol
Posty: 12
Rejestracja: 12 wrz 2010, 13:06
Lokalizacja: Gąbin
Płeć:

Post autor: Sotol »

Najlepiej kupić sobie książkę "Ślady i tropy zwięrzat".Jest w niej dobrze wszystko opisane,naprawdę polecam.
Dąb,buk,jesion,kasztanowiec-na ognisko to surowiec!
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1087
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Ja ostatnio widziałem jak zwykle na linii lasu ślady dzika, w miarę świeże około 8 rano, miały z 5-7 cm długości... od początku do pazurów
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

soohy pisze:Ja ostatnio widziałem jak zwykle na linii lasu ślady dzika,
Gratuluję ;-)
soohy pisze:miały z 5-7 cm długości... od początku do pazurów
Z tymi pazurami to już lekka przesada.

Proszę o potwierdzenie rozpoznania tropu:
Obrazek
Pies niestety?
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Zima 2010. Głęboki śnieg, w pobliżu żerni.
Ciekawe jest to, że korytka które zrobiły bivery, były tak zbite, że nie było widać śladów łapek. Widać było natomiast ślady lisa. Oczami wyobraźni widziałem jak bobry zasuwają w tych korytkach jak bobsleje :mrgreen:
Niestety nie dysponuję lepszym zdjęciem.

Obrazek

Zamiast kupowania książki z tropami, wydrukowałem ściągnięte z internetu rysunki tropów i wkleiłem do małego Moleskina, w którym mam bushcraftowe notatki.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

Michal N pisze:Pies niestety?
Tak to wyglada. Na pewno nie wilk (jesli takie były nadzieje??) Tropy w błocie ciezko sie rozpoznaje. Ten trop jest w sumie bardzo podobny do psiego, lisiego(chociaz tu to pazury dosc spore?) oraz jenota. Ale tak jak mowie,błoto mocno zniekształca tropy i mozna sie pomylic,gdy widzimy tylko jeden odcisk łapy.
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

No właśnie te pazury mnie skołowały, ale fakt że w błocku, dlatego wydają się dłuższe. Co ciekawe znalezisko miało miejsce przy bajorku, do którego nie prowadziły żadne ścieżki, więc jeśli pies to musiał być z leśnym łazikiem, jak my.
Powiadasz aby następnym razem ująć też rozstaw tropów - jest to myśl.
O wilka w Kampinoskim PN ciężko by było. Ups, zdradziłem się, że po szlakach nie chodzę, proszę nie brać ze mnie przykładu ! :-)
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1087
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

http://i56.tinypic.com/2ufyrnm.jpg
? Mam jeden typ tylko.
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1021
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Chciałbym prosić o ocenę tego znaleziska.
zdjęcie 1
zdjęcie 2

Bardzo starannie umoszczone gniazdko. W około dziki. Zdjęcia z tej niedzieli. Niedługo marzec. Czy to aby nie przygotowania lochy?
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
roman9844
Posty: 6
Rejestracja: 23 gru 2010, 23:53
Lokalizacja: Parczew
Płeć:

Post autor: roman9844 »

Kopek mi się wydaje że to właśnie jest gniazdo lochy. U siebie też takie widziałem tylko że było w płytkim dołku "wykopanym" przez dzika.
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

Kopek pisze:Chciałbym prosić o ocenę tego znaleziska.
roman 9844 ma rację.To barłóg lochy. Do tego świeży. Niektóre lochy zaczynają się prosić pod koniec lutego. Inne w marcu.
Widziałem kiedyś zdjęcia Pana Sobocińskiego (fotograf przyrody), które dokładnie obrazowały cały przebieg budowy takiego barłogu. Powoli, pęk po pęku, locha znosi materiał na barłóg i wymoszcza potem cały kształt ciałem. Niesamowity widok.
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1021
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Idąc wzdłuż strumienia spłoszyłem dziki, które siedziały cicho kilkanaście metrów od brzegu. Poszedłem sprawdzić czy niem jakichś ciekawych śladów, bo postanowiłem stworzyć sobie foto-kolekcję tropów itp. A tu proszę. W sumie to muszę teraz uważać przez parę tygodni na lochę z młodymi. Dzięki za odpowiedzi.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Chciałbym prosić o ocenę tego znaleziska.
WOW, ale farcik.
Kiedyś myślałem, że spadło gniazdo z drzewa i to co najmniej Bielika. Rozejrzałem się po koronach drzew a tu nic. Jak nie małe drzewo to rachityczne i te tropy dzików w koło. To był dla mnie wówczas "klin". Kiedy dowiedziałem się co to jest to tak jakoś "ciary" po plecach przeleciały, bo kolega powiedział, że lada dzień locha tam rzuci miot.
Nie Ty pierwszy zatem miałeś zagadkę. No i nieziemski to widok, co nie :?:
:shock:
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1021
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

yaktra pisze:Kiedyś myślałem, że spadło gniazdo z drzewa i to co najmniej Bielika.
:-D
No i nieziemski to widok, co nie :?: :shock:
Na początku ucieszyłem się ze znaleziska. Ale potem gdy kilkadziesiąt metrów dalej siedziałem przy ognisku i snułem domysły to ciary mi przeszły po plecach. Zwłaszcza że dziki kręcą się w tym miejscu non stop. Nie wiedziałem, że w sumie niedaleko mam taka fajną miejscówkę. Lasy u mnie raczej przeciętnej urody no i ludzi w nich dość sporo. Tym bardziej cenić sobie będą tamto miejsce. Ale marzec sobie chyba odpuszczę :mrgreen: . Wybiorę się najwyżej znów na święte ługi.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Kopek pisze:Ale marzec sobie chyba odpuszczę
Kolega myśliwy poleca odpuścić aby nie niepokoić lochy. Jak twierdzi " dzicza kołyska" ma jeszcze małą średnicę albo nie widać na zdjęciu odniesienia do wielkości. Miejsce ( na jego oko ) jest dziwne bo pozbawione poszycia typu trawy, trzciny czy krzaki. Najprawdopodobniej to młoda niedoświadczona locha.
Jeśli rzuci tam miot ( raczej na pewno) to będzie wyjątkowo czujna.
A jak wiemy wszyscy lochy to nad wyraz troskliwe i czułe matki.
A to przekłada się na agresję.
Młodzież bardzo szybko opuszcza barłóg i wędruje za matką więc niedługo to potrwa...
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zwierzęta - tropienie, obserwacja, fotografowanie”