Elektrownie atomowe

dyskusje na tematy nie związane z tematyką Forum (co wcale nie oznacza że można tu pisać co tylko się zamarzy)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Elektrownie atomowe

Post autor: Kobra »

Witam. Gdy Francja "rządziła" w Europie to Sarkozy wprowadził wiele zmian i postanowień w tym zapobieganie zanieczyszczaniu Ziemi i rozwój energetyki jądrowej w Europie. Energetyka jądrowa we Francji to aż 93%! i mają najbardziej czyste powietrze w Unii Europejskiej. Wiele krajów przed wprowadzeniem tych planów miało już jakieś elektrownie jądrowe i po wprowadzeniu tego programu zaczęli budować kolejne aby było można zamknąć elektrownie węglowe które najbardziej zanieczyszczają powietrze. Tylko jest taki pewien kraj w którym ludność ma rozumy PRL-owskie czyli Polska. Wielu ludzi boi się elektrowni atomowej po Czarnobylu i przykładem było przerwanie budowy elektrowni w Żarnowcu. Były 3 reaktory już w Polsce i zostały sprzedane bo ludzie nie chcieli takich elektrowni. Teraz Polska ma problem bo Sarkozy naciska na Polskę aby wybudować elektrownie i zamykać powoli elektrownie węglowe ale nadal coś ciężko nim wybrać miejsce i zacząć budowę. W sumie budowa nie jest łatwa no ale Polska nie będzie budować elektrowni tylko Francuzi. Cały projekt w Polsce będą prowadzić Francuzi. Dowiozą reaktory LWR a nie RBMK a o tym niżej napiszę, wybudują całą elektrownie i wyszkolą personel. Jedynie jeszcze nie padła decyzja na temat skąd będziemy brali uran. Są dwie możliwości. Od Ukraińców i Francuzów. Z Ukrainy uran byłby tańszy ale mogliby się Francuzi pogniewać i nawet nie pozwolą na to bo Francja jest takim "Wielki bratem" energetyki jądrowej w UE. Druga możliwość to od Francuzów jak wyżej pisałem. Byłoby trzeba dobudować linie kolejową do Niemczech bo Niemcy biorą od Francji uran który jest dostarczany specjalną linią kolejową i do Polski też by pewnie tak był dostarczany. Teraz coś o technologii.
Polska chciała na początku kupić reaktory RBMK! I to ludzi wystraszyło. Reaktory z Ukrainy? No mi to też nie za dobrze wróży ale decyzja zapadła że będą to LWR z Francji. Co do tych reaktorów z Francji. Są o wiele nowocześniejsze, wydajne i o wiele bezpieczniejsze od tych RBMK. RBMK nie spełnia wymogów bezpieczeństwa a LWR tak. W LWR jest osłona zabezpieczająca, moderatorem LWR jest woda pod ciśnieniem, podczas gdy rdzeń RBMK moderuje palny grafit, w RBMK dodatnia reaktywność przestrzeni parowych mogła spowodować skok mocy i eksplozję i wiele innych. To chyba wszystko na temat energetyki jądrowej w Polsce. Teraz musimy czekać i wszystkim ludziom mówić że teraz energia jest bezpieczna. Francuzom możemy zaufać w 100% bo to oni budowali większość elektrowni w Europie :)
AdrianeK
Posty: 1
Rejestracja: 23 cze 2009, 15:59
Lokalizacja: Ostroleka
Płeć:

Post autor: AdrianeK »

Ja to tym Francuzom to bym aż tak z ręki nie jadł.Pamiętamy "39.
Ale myślę że w tej sprawie to może trochę powinniśmy zaufać.Są jednak ale.
Uran moim zdaniem lepiej od Ukrainy brać gdyż pozwoliło by to na rozwój wschodniej części kraju jeśli by przebiegała tamtędy ta linia kolejowa.Poza tym lepiej brać od sąsiada niż od kogoś kto jest dalej.A jeżeli Niemcy by włączyli jakoś blokadę i by nie pozwolili by przez ich kraj przewożono uran dla polski bądź te chcieliby dużo kasy.
Na czas konfliktu można zgromadzić uran ale lepiej mieć jego ciągłe dostawy.
W atomie siła.Węgiel się kiedyś skończy.
Najgorszą głupotą jest mówienie że poważnym zagrożeniem są pozostałości po tym.
Są już specjalne budowle (chyba we Francji :) ) że te odpady są transportowane 200m pod ziemie i tam sobie spoczywają spokojnie.Zanim przenikną przez specjalną glebę będą już nie szkodliwe.
A co z problemem powiedzenia ,,Jestem za elektrownią ale nie w moim pobliżu''.
To zdanie tam mnie wkurza że nie wiem co.Czy ludzie nie wiedza o naturalnym promieniowaniu ??
Promieniowanie od elektrowni wynosi chyba 0,001 naturalnego a wiec jedno badanie rentgenowskie i już jesteśmy napromieniowani bardzo.
Niech ludziom spadną klapki z oczów o nazwie PRL.
Niech się Polska rozwija a nie tylko gadanie o polityce i o Świętym Kaczyńskim który jest niemalże bohaterem narodowym.
Mogę dużo pisać o głupotach tego kraju , jednak to mój kraj.Mój własny przez dziadów wywalczony.Trochę przy filozofowałem:P
Wypowiadajcie się inni :) Znaczy się inni użytkownicy nie inni że inni :)
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

39 rok, musisz poczytać dlaczego Francja nam nie udzieliła pomocy :0 Wątpię aby niemcy nam odcięli dostawę uranu... Wiesz bez umowy się nie obejdzie.
AdrianeK
Posty: 1
Rejestracja: 23 cze 2009, 15:59
Lokalizacja: Ostroleka
Płeć:

Post autor: AdrianeK »

Nie udzielili bo to ch*je proszę pana.
Umowa umową ale wiesz że wojna to wojna.
Trzeba myśleć nawet o tym bo to różnie bywa.
Co do Niemców to właśnie oni będą na tym chcieli dobrze zarobić.
Lepiej od sąsiada ze wschodu niż z Francji brać uran.Jest bliżej z Ukrainy a więc koszta budowy kolei są mniejsze.
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

To też zależy a może nie będę ciągnąć tej kolei tylko ciężarówkami, wszystko zależy od tych polityków.
Mr.Sloth
Posty: 144
Rejestracja: 02 sie 2010, 16:40
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: leń leśny
Płeć:

Post autor: Mr.Sloth »

Ale o co się rozchodzi? przecież zapadła już decyzja w spawie budowy elektrowni.
Elektrownia powstanie w Żarnowcu, tam gdzie straszy trup niedoszłej już elektrowni
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

mają dwie powstać :) nie jedna. Jedna w Żarnowcu jak wyżej pisałeś a druga gdzieś indziej i chyba jeszcze nie wiadomo gdzie.
Awatar użytkownika
nicco
Posty: 109
Rejestracja: 29 sty 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie
Tytuł użytkownika: ....................
Płeć:

Post autor: nicco »

Był już Czarnobyl oby nie był też Żarno-byl
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

No bez przesady. Od urodzenia mieszkam 27km od reaktora jądrowego i jakoś żyję. Podobnie jak co najmniej kilkanaście innych osób z forum. (Slaq, Chloru, czy Was dzisiaj też dziwnie swędzą czułki i ogony?)

:lol:
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

Tak i będziemy mieli dwie głowy a Tusk trzy! Thrackan! Gdzie wy macie te reaktory? :)
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Reaktor_Maria

Nawet udało mi się załapać na wycieczkę do środka i obejrzeć promieniowanie Czerenkowa na żywo :mrgreen: I od tej pory jak nikt nie patrzy, to świecę sobie na niebiesko. :-P
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

i co żyjesz? :) widzisz, sam bym pojechał i sobie popatrzył bo to fajna sprawa :) Ostatnio coś mnie wzięło na te reaktory i czytam o reaktorach na okrętach podwodnych i to dopiero jest ciekawe jak reaktor jest całkiem innego kształtu jak w elektrowniach :)
Właśnie jak my mamy mieszkać przy elektrowni to co mają powiedzieć załogi OP z napędem atomowym? Zaledwie dzieli ich nie gruba ściana od reaktora i żyją :)
ODPOWIEDZ