Szukam pomocy z M21-14

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

drv
Posty: 5
Rejestracja: 04 sie 2008, 08:35
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Szukam pomocy z M21-14

Post autor: drv »

Na samym początku chciałbym wszystkich przywitać, jako, że to mój pierwszy post na tym forum, chociaż czytam Wasze posty regularnie od czasów starego recona :)

Otórz mam sprawę taką do Was - czy jest może ktoś z okolic Olsztyna (warmińsko-mazurskie) posiadający ostrzałkę Spyderco Triangle, ewnetualnie mający sporą praktykę w ostrzeniu noży ?

Mój CRKT M21-14 przeszedł już trochę, a że nabyłem go posiadając małą wiedzę na temat ostrzenia i zdążyłem delikatnie spsuć krawędź tnącą. Potem kupiłem ostrzalkę Lansky Crock Delux coby odratować go trochę, ale widocznie ostrzenie noża to jakaś większa sztuka niż by mi się wydawało :). Generalnie - jest kiszka, na 20 stopni nie mogę go naostrzyć za żadne skarby, jak już trochę podostrzę z drugiej strony, to nóż traci ostrość błyskawicznie
Nie potrafię opisać dlaczego tak się dzieje, ktoś musiałby wziąć nóż do ręki i zobaczyć jak wygląda ostrze i trochę nad nim popracować.

Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny, czy to merytoryczną czy praktyczną - tak czy inaczej z góry dzięki ;)
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

poka fotki tej zesputej KT.. a co do tępienia to albo robi Ci się drut, albo są szlify nieteges..
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1074
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Tak jak mówi Scout, stawiał bym na powstawanie 'drutu'. Może za mocno dociskasz? Dobrze jest też ostrzyć naprzemiennie raz prawą, raz lewą stronę, problem 'drutu' nie jest wtedy tak odczuwalny.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
drv
Posty: 5
Rejestracja: 04 sie 2008, 08:35
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: drv »

Dzięki za odpowiedzi !

Jeśli chodzi o fotki, to może być ciężko, bo nie posiadam dobrego aparatu, a komórką niewiele się zobaczy. Apart mogę pożyczyć, ale to trochę potrwa :/.

Generalnie myślę, że mój problem polega na tym, że nie jestem w stanie utrzymać nadgarstka za każdym razem w tej samej pozycji. Różnice wynoszą dosłownie dziesiąte części stopnia, ale wygląda na to, że to wystarczy, aby kamień nie przylegał do szlifu na całej płaszczyźnie. Po paru ostrzeniach (a walcze już z tym trochę) musiało powstać coś na wzór wypukłości na samym szlifie. ALE INACZEJ SIĘ NIE DA ! Czy dopuszczalne są minimalne odstępstwa w czasie ostrzenia ? Przecież utrzymać te 20 stopni może chyba tylko maszyna ...
A i chciałbym jeszcze dodać, że ostrze nie ostrzy się tak samo na całej swojej długości.
3/4 ostrza mniej-więcej dochodzi do kamienia, natomiast końcówka nie dochodzi w ogóle. W rezultacie, jest tam już tępizna o szerokości włosa ... (widocza = duża).
Może ostrzę pod złym kątem ?! Wyczytałem, że CRKT M21-14 który ma szlif jednostronny, powinno się tą jedną stronę ostrzyć na 20 stopni, i czasem zebrać nadmiar z drugiej strony, ale bardzo delikatnie. Może się mylę ?

Kurcze wkurza mnie ta cała sytuacja, bo nóż jest niessamowity, a ja nie mogę się cieszyć nim w należyty sposób z powodu problemów z ostrzeniem ...

Postaram się zrobić zdjęcia i zamieścić, mam nadzieję, że wybaczycie odgrzebanie tematu za jakiś tydzień jak aparat uda mi się skombinować.

Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi,
Drv.
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

CRKT M21-14 ma szlif dwustronny, a skoro myślałeś że ma jednostronny to może faktycznie źle ostrzysz
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1074
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

drv pisze:Czy dopuszczalne są minimalne odstępstwa w czasie ostrzenia ? Przecież utrzymać te 20 stopni może chyba tylko maszyna ...
Tymi 20 stopniami sobie teraz głowy nie zawracaj, najpierw musisz nauczyć się jak trzymać nóż przy ostrzeniu, jaki stosować nacisk, jak prowadzić ostrze po kamieniu - czyli podstawy. Osobiście przy ostrzeniu nie zwracam większej uwagi na to jaki jest kąt, a dziwnym zbiegiem okoliczności mam ostre noże ;-)
Szkoda że uczysz się na tym modelu noża, bo z tego co widzę ma lekko wypukłą linię ostrza i trzeba odrobinę zakombinować z ostrzeniem, dlatego żeby nabrać wprawy zapytaj w domu czy nie ma jakichś kuchenniaków do naostrzenia, jak już będą golić to przejdź się do sąsiadów z tym samym pytaniem ;-) Po naostrzeniu n-tego noża będziesz mógł na spokojnie zabrać się za swoją zabawkę.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Post autor: Yoggi »

Tanto pisze:Osobiście przy ostrzeniu nie zwracam większej uwagi na to jaki jest kąt, a dziwnym zbiegiem okoliczności mam ostre noże
może poza tym jednym terenowym który miałeś na zlocie :P :P

a tak serio to weź markera i przejedź nim po całym ostrzu na pełnej jegoszokości. Następnie naostrz delikatnie nóż i zobacz czy cały ślad po markerze został starty
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1074
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Yoggi pisze:może poza tym jednym terenowym który miałeś na zlocie :P :P
Hmm... jego właściwości tnące możemy wypróbować przy następnej okazji jeśli użyczysz pasków od swojego plecaka :568: , mogę obiecać że do tego czasu nie będzie miał zbliżenia z kamieniami do ostrzenia.
Do golenia się mam brzytwę, nóż nie musi być non stop w takim stanie. Z drugiej strony gdybym przez te 20 lat ostrzył go za każdym razem jak tylko ma lekko zjechaną krawędź tnącą, to teraz miał bym jedynie gustowne żądełko ;-)
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1062
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Yoggi, a twój za to grzeszył ostrością :-P
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Post autor: Yoggi »

no kartki ciął bez zarzutu. Prawda włosów nie ciął- nie lubie przesadnej ostrości bo niszczy się wtedy ostrze zbyt łatwo, ale napewno nie można zaprzeczyć że był ostry.
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Yoggi pisze:nie lubie przesadnej ostrości bo niszczy się wtedy ostrze zbyt łatwo
Jesteś tego pewien???
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1062
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Yoggi pisze:no kartki ciął bez zarzutu. Prawda włosów nie ciął- nie lubie przesadnej ostrości bo niszczy się wtedy ostrze zbyt łatwo, ale napewno nie można zaprzeczyć że był ostry.
Jeżeli tak to w takim razie był to jeden z najgorszych noży jakie miałem w rękach ( ale o gustach się nie dyskutuje)
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Post autor: Yoggi »

zaraz zaraz. Ustalmy jeszcze jedną rzecz- o który nóż chodzi. Mówimy cały czas o CRKT M21?
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1062
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

ups, chodziło mi o kabara, ale przecież on był ...., :oops:
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Post autor: Yoggi »

...w00jny tak tak :D
mój crkt jest ostry a vicuś to prawie goliwąs 8-)
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Wara mi od wasow :)!
ODPOWIEDZ