Zabezpieczenie ostrza siekierki

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Zabezpieczenie ostrza siekierki

Post autor: Dąb »

Wczoraj zrobiłem osłonę ostrza siekierki ze skóry. Wyciąłem prostokąt z cienkiej skóry nic nie mierzyłem przyłożyłem do ostrza i odznaczyłem. Wyciąłem z grubej skóry pasek około centymetra szerokości ( coby ostrze skóry nie przecięło), który został przyklejony klejem szewskim pomiędzy złożony pasek cienkiej skóry(tam gdzie są dwa szwy poprowadzone), po wyschnięciu kleju nałożyłem na ostrze zrobiłem dziurki szydłem pod szwy , szyłem sposobem na „dwie igły” odciąłem naddatki skóry, przyszyłem kołek( mogłem to zrobić wcześniej przed szyciem), zamocowałem dratwie i osłona gotowa.
Obrazek
Obrazek
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Fajne, musze cos takiego na Fiskarsa zrobic, tylko ciagle nie moge do szycia sie zabrac....
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Ja swego czasu również wykonałem kilka pokrowcy na siekiery. Zarówno dla siebie jak i dla moich znajomych. Pierwszy to pokrowiec na tamahawk mojej produkcji. Wykonany jest ze starej skóry na podeszwy która wpadła w moje ręce podczas likwidacji pracowni szewca:) Skóra była tak twarda że przed zszyciem robiłem otwory wiertarką:)
Obrazek
Obrazek
Szew jest zabezpieczony dodatkowym kawałkiem skóry pomiędzy bocznymi płatami.
Następnym pokrowcem jaki wykonałem był pokrowiec na Fiskarsa 600 Wzorowałem się na pokrowcu siekiery Watterlinga.
Obrazek
Pokrowiec na Fiskarsa wykonałem ze starego skórzanego mapnika WP skórę przyciąłem w taki sposób aby pasował mi układ nap:) w ten sposób mam dobre zapiecie w pokrowcu na siekierę:)
Obrazek
Obrazek
Obydwa pokrowce które tu zaprezentowałem okazały sie bardzo funkcjonalne, choć pokrowiec Fiskarsa jest moim zdaniem lepszy. Ze względu na zapięcie łatwiej jest ów pokrowiec zdjąć i zajmuje to o wiele mniej czasu:) Jednak nie wszyscy mają możliwość wykonania zapięcia z napami dlatego dobrym rozwiązaniem jest mała sprzączka:)

[ Dodano: 2008-09-19, 22:49 ]
Obrazek
Pokrowiec na Fiskarsa znitowałem dlatego nie dokładałem dodatkowego kawałka skóry pomiędzy boki.
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Twoje pokrowce pancerne są, ostatnio zastanawiałem się, z czego zrobić pochew do noża i całkowicie zapomniałem o starym mapniku wp, który posiadam, dzięki za przypomnienie.
A tutaj
http://kret.fse.pl/th_pionierka_konserwacja_cd.htm
chyba najprostsze zabezpieczenie, jeżeli komuś nie przeszkadza plastik można zrobić osłonę z rurki PCW np. do wody po budowach pełno się wala takich odpadków, przecinamy jak wąż z linku, grzejemy nad ogniem, aby stała się plastyczna zakładamy na ostrze i kształtujemy, można zamocować gumę do osłony z dwóch stron i gotowe.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

pancerne ale wygodne i super bezpieczne:) Z tomahawkiem przejechałem Polskę z północy na południe i ze wschodu na zachód trzymając go w plecaku:) Pokrowiec spisał się doskonale:) Nawet jak sie kiedyś na niego przewróciłem to ten pokrowiec uchronił mnie od poważnych obrażeń i skończyło się tylko na siniaku:)
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Dąb: masz fajną siekierkę - nie psuj jej tym pokrowcem. Proszę.... ani to ładne, ani nawet nie sprawia wrażenia bezpiecznego. :)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Fredi,
Ładne nie miało być, ale bezpieczne na pewno, wcześniej używałem ze skóry grubości bardzo zbliżonej a nie miał nawet wkładki z grubszej skóry i dawał rade. Nie wszystko musi przetrwać wybuch jądrowy ;-)
maly,
Pancerne było użyte w pozytywnym znaczeniu.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Ale jakas estetyka tez byc powinna. wez przyklad z Malego :)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
ODPOWIEDZ