Co zrobić w burze

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1030
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

steppenwolf pisze:Jeśli burza zaskoczyła cię na otwartej przestrzeni, połóż się płasko na ziemi.
Be-ze-dura
steppenwolf pisze:Jeśli musisz schować się w jaskini, zejdź jak najgłębiej pod powierzchnię ziemi. Nie przebywaj w pobliżu wejścia do groty.
Ktoś wie dlaczego? Czy podobnie należy postępować w przypadku stania w drzwiach czy oknie?
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Kopek pisze:Ktoś wie dlaczego?
Być może chodzi o przewodnictwo wody.
Woda ścieka po skale, Ty załóżmy stoisz se i gapisz się na burze i nagle piorun wali w skałę powyżej i przeskakuje na ciebie :-P
Będąc głębiej schowany unikasz kontaktu z wodą, a stojąc u wejścia do jamy i opierając łapę o wilgotną skałę można pewnikiem zostać porażonym niebacznie.
Tak ja to widzę :mrgreen:
Awatar użytkownika
dziul
Posty: 199
Rejestracja: 06 mar 2010, 14:27
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 1399656
Płeć:

Post autor: dziul »

Jedno jest PEWNE...
Każde wyładowanie w atmosferze odbudowuje warstwę ozonową.
My niszczymy a natura odbudowuje :-D

Czyli spoko i na luzie :mrgreen: ... nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło ;-)
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

slaq pisze:Być może chodzi o przewodnictwo wody.
Woda ścieka po skale, Ty załóżmy stoisz se i gapisz się na burze i nagle piorun wali w skałę powyżej i przeskakuje na ciebie :-P
Będąc głębiej schowany unikasz kontaktu z wodą, a stojąc u wejścia do jamy i opierając łapę o wilgotną skałę można pewnikiem zostać porażonym niebacznie.
Tak ja to widzę :mrgreen:
Gdzieś to było opisane w postaci chyba obrazkowej, ale za Chiny nie mogę znaleźć.
Obrazek
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

W Kielcach ostatnio się chłopczyk usmażył, bo schronili się właśnie w głębi jaskini (stali po kostki w wodzie - niedaleko wejścia w tym przypadku, może mieli by kawałek suchego). W każdej sytuacji zagrożenia trzeba myśleć i żadne utarte zasady nie pomogą.
Co do TV (i kompów), to wątpię, aby LCDki wybuchały jak CRTki.. :P Jeśli burza jest konkretna, to wyłączam kompa z kontaktu, bo nie chcę aby mi się "supersprzęt" spalił. Zagrożenia dla mnie jako takiego raczej nie ma.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1030
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Pytam o to wejście do jaskini bo uwielbiam stać w oknie czy drzwiach i podziwiać zjawisko jakim jest burza.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Jeśli nie jest to w najwyższym okolicznym punkcie, nie leje na Ciebie deszcz, nie stoisz po kostki w wodzie, nie dotykasz mokrej ściany, to pewnie możesz. Ino komórkę wyłącz. Będzie bezpieczniej.. :P
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
House
Posty: 88
Rejestracja: 17 maja 2009, 19:34
Lokalizacja: Toruń
Gadu Gadu: 20483172
Płeć:

Post autor: House »

Polecam gorąco poradnik TOPR-u. Tu znajdziecie wszystkie odpowiedzi na wszystkie pytania związane z burzą.
TOPR - burze
Dobry alpinista to stary alpinista.
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Jak widać na załączonych filmach, pioruny nie zawsze walą w najwyższy obiekt w okolicy:
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/10 ... -az-strach
Obrazek
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Michal N pisze:Jak widać na załączonych filmach, pioruny nie zawsze walą w najwyższy obiekt w okolicy:
http://www.twojapogoda.pl...ko-ze-az-strach
Wierzcie mi że tak jest.
Pamiętam 2 czy 3 lata temu w tatrach schodziliśmy z karbu pod kościelcem, burza szalała nad szczytami a piorun jeb*** prawie w nas ( byliśmy już poniżej karbu i dużo niżej niż powiedzmy najbliższy szczyt kościelca) Na szczęście nie trafił w nas bezpośrednio (już bym tu nie pisał) a dostaliśmy rykoszetem od mokrej skały. W każdym razie nic przyjemnego. Huk błysk i tak jakby paluchy do gniazdka wsadził tylko z 10 razy intensywniej. Potem cisza, no i stan podgorączkowy na następny dzień.
Obrazek
Awatar użytkownika
dziul
Posty: 199
Rejestracja: 06 mar 2010, 14:27
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 1399656
Płeć:

Post autor: dziul »

W sobotę 6.08 wieczorem złapała mnie burza nad Pilicą ...
Co robić w burzę ?
Walnąć się do namiotu na gumowaną karimatę i przeczekać :D ...

Piorunek ( PODWÓJNY :!: ) na szczęście dla dziula spudłował o jakieś 20 m ...

Tu filmik po wypogodzeniu :)

https://picasaweb.google.com/1153345619 ... aNadPilica
ODPOWIEDZ