Marsz

przyroda, turystyka, survival

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Debocik
Posty: 0
Rejestracja: 27 paź 2011, 19:45
Lokalizacja: Śląsk

Marsz

Post autor: Debocik »

Witam, mam takie dziwne pytanie.
Wiem, że średni chód człowieka wynosi 6km/h
Ale z jaką prędkością mniej więcej można maszerować, zakładając, że idziemy po bardzo trudnym terenie i mamy na plecach cały plecak ze sprzętem?
Awatar użytkownika
survival-vivre
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2011, 13:19
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: survival-vivre »

Dziwne pytanie :D
Kiedyś "przeszedłem" przez godzinę 200 metrów, po płaskim ale to się chyba nie liczy... :diabel2:
Innym razem z ciężkim sprzętem przeszedłem z Bielska Białej do pod Kraków w ok. 17 godzin.
Ważne byś szedł tak, by nadmiernie się nie pocić - szczególnie w czasie zimy...
_____________________________
http://survival-vivre.blogspot.com
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Dziwne pytanie
Pytanie dziwne bo i zmiennych dużo. Ja bym powiedział, że przeciętnie do 6km/h. :-D
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
survival-vivre
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2011, 13:19
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: survival-vivre »

wolfshadow pisze:
Dziwne pytanie
Pytanie dziwne bo i zmiennych dużo. Ja bym powiedział, że przeciętnie do 6km/h. :-D
No właśnie. Jak ktoś jest prze..uj rangers albo wychowywał się , dajmy na to w Kenii i po wodę chodził 15 km to będzie biegł a nie szedł :shock: a my (czyt. zwyczajni ludzie) będziemy szli tak by dojść i po drodze nie paść. Czyli ok. 6km/h
_____________________________
http://survival-vivre.blogspot.com
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Pytanie dziwne, ale może z niej się narodzić ciekawa dyskusja jeśli temat się rozwinie. Różnie jest bo zależy to od wielu czynników. Lecz popieram w/w odpowiedź, około 6 km/h.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Re: Marsz

Post autor: Zirkau »

Debocik pisze:Witam, mam takie dziwne pytanie.
Wiem, że średni chód człowieka wynosi 6km/h
Ale z jaką prędkością mniej więcej można maszerować, zakładając, że idziemy po bardzo trudnym terenie i mamy na plecach cały plecak ze sprzętem?
0-4 km/h,

6km/h to całkiem lekki marsz niczym nie ograniczony.
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

Dokladnie.
Zalezy jak trudny teren. :mrgreen:
Jak sie idzie przez takie chaszcze, ze bez maczety ciezko i wody po pas to 1km/h to wariant optymistyczny.
It's not a bug, it's a feature!

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Z ciężkim plecakiem, dla człowieka bez kondycji to coś 3-4km/h, 6km/h dla zaprawianego piechura z niezbyt ciężkim plecakiem. To tyczy się terenów w miarę płaskich. W górach nie da się tego określić zbyt wiele zmiennych.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Dąb, po płaskim też może być kicha. Oprócz jeżynowego drutu kolczastego najbardziej wkurza przeskakiwanie "na przestrzał" przez nawłocie.
A zima i różne rodzaje śniegu to już pole na pracę magisterską co najmniej.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
Lisu
Posty: 160
Rejestracja: 15 wrz 2007, 09:11
Lokalizacja: Puszcza Knyszyńska
Gadu Gadu: 8563757
Tytuł użytkownika: Parła nist !
Płeć:

Post autor: Lisu »

5,5km/h to już taki szybszy marsz,wyżej od tego zaczyna się trucht,ew bardzo szybki marsz.
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Re: Marsz

Post autor: Rzez »

Debocik pisze:Witam, mam takie dziwne pytanie.
Wiem, że średni chód człowieka wynosi 6km/h
Ale z jaką prędkością mniej więcej można maszerować, zakładając, że idziemy po bardzo trudnym terenie i mamy na plecach cały plecak ze sprzętem?
Zależy jak definiujesz trudny teren i plecak ze sprzętem.

Zakładając, że (i) trudny teren to np. śnieg powyżej pasa (+np. brzozy karłowate)/gęste zarośla/błotnisty teren/tereny podmokłe powyżej linii pasa/strumienie o charakterze górskim do przejścia po drodze etc., (ii) plecak waży 30 kg, (iii) musisz nawigować oraz (iv) jesz i pijesz coś w trakcie, to raczej więcej niż 0,5-1,5 km/h nie wyciągniesz średnio w ciągu dnia przy dobrej kondycji.

Dla wyjaśnienia - poniżej zdjęcie terenu co najwyżej średnio trudnego (główny problem - gęste zarośla, konieczność nawigowania, podmokły teren).
Obrazek

Dla wyjaśnienia - poniżej zdjęcie terenu co najwyżej średnio trudnego (główny problem - śnieg do pasa, konieczność nawigowania, słaba widoczność).
Obrazek

Dla wyjaśnienia - poniżej zdjęcie terenu co najwyżej łatwego (tereny podmokłe do wysokości kolana, konieczność nawigacji, przewyższenia poniżej 1000 m)
Obrazek

Przy dystansach ok. 50-60 km dziennie w łatwym terenie (Islandia - ogólnie płasko, jedynie konieczność przekraczania rzek) z plecakiem ok. 20 kg dla osoby ze słabą/średnią kondycją, wraz z postojami (3 x 10 minut, 1 x 20 minut), średnie tempo nie przekroczy raczej 4-5 km/h.

Obrazek

W łatwym terenie górskim/płaskowyżowym z niewielkimi deniwelacjami (~1000 m podejść w ciągu dnia), idąc ścieżką (odpada praktycznie nawigacja), z plecakiem ok. 15 kg, wraz z postojami (3 x 10 minut, 1 x 20 minut), średnie tempo na dystansie 40-50 km nie przekroczy raczej 5 km/h.

Obrazek

Przy biegach górskich w terenie średnio trudnym, z koniecznością nawigacji, z lekkim plecakiem, z przewyższeniami ok. 4000m, na dystansie 100 km, z postojami, przy słabej kondycji średnia wynosi ok. 5 km/h (osoby o wyśmienitej kondycji oraz sporych umiejętnościach nawigacji wyciągają ok. 7 km/h).

Przy biegach w łatwym terenie nizinnym, z konieczością prostej nawigacji, z lekkim plecakiem/biodrówką, przewyższenia poniżej 300m, na dystansie 50/100 km, z minimalną ilością postojów, przy średniej kondycji średnia wynosi ok. 7,5 km/h (osoby o wyśmienitej kondycji ok. 9-10 km/h).
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
Hillwalker
Posty: 271
Rejestracja: 03 wrz 2009, 09:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:

Post autor: Hillwalker »

Oto wyczerpująca odpowiedź.
Debocik, Rzez na pewno Ci pomógł. Kliknij podziękowanie :)
" YOU create your own reality "
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

no, patrz, dałem dokładnie taka samą odpowiedź, tylko w pigułce a pominięto mnie przy nagrodach :567:
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

Zirkau pisze:no, patrz, dałem dokładnie taka samą odpowiedź, tylko w pigułce a pominięto mnie przy nagrodach :567:
Mnie tez :567:
It's not a bug, it's a feature!

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Rzez, Szacun, również dziękuje za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Bastion
Posty: 392
Rejestracja: 05 maja 2010, 10:21
Lokalizacja: Gdansk
Tytuł użytkownika: nizinny taternik
Płeć:

Post autor: Bastion »

Na podstawie doswiadczen z 100 km marszow Harpagan, mysle ze mozna przyjac srednie tempo 4km/h dla wytrenowanego marszera.

Moze inaczej,
- pierwsze 10- 15 km mozna zrobic w tempie 6,4 km/h
- nastepne 20-40 km w tempie 5km/h
- koncowka marszu na 100 km to juz raczej 3-4 km/h

Rzez byles na tegorocznym Harpaganie?
Co nas nie zabije to nas wzmocni...
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Bastion pisze:Na podstawie doswiadczen z 100 km marszow Harpagan, mysle ze mozna przyjac srednie tempo 4km/h dla wytrenowanego marszera.

Moze inaczej,
- pierwsze 10- 15 km mozna zrobic w tempie 6,4 km/h
- nastepne 20-40 km w tempie 5km/h
- koncowka marszu na 100 km to juz raczej 3-4 km/h

Rzez byles na tegorocznym Harpaganie?
Niet. Matragonę miałem. Ale na coś długodystansowego jeszcze się wybiorę niedługo.
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
ODPOWIEDZ