Oznaczenia na drzewach

przyroda, turystyka, survival

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Craigwood
Posty: 43
Rejestracja: 11 gru 2010, 12:45
Lokalizacja: Silesia
Płeć:

Oznaczenia na drzewach

Post autor: Craigwood »

Ciekawi mnie co oznaczają oznaczenia na drzewach wykonywane sprayem przez leśników i druga sprawa że często spotykam po wycince jedno samotne drzewo na środku wyrębu. W jakim celu jest to robione ?
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

O ile maja jakieś ogólne dla całego kraju ustalone znaki. Mnie drażnią takie kółeczka z kropką w środku coś jak tarcza wykonane oczojebnym różem :evil:
Starodrzewie zostawia sie dla zachowania bioróżnorodności i mikroklimatu (czy tam mikrosiedlisk jak zwał tak zwał). Chyba.. :-P tak mi sie wydaje ale niech sie wypowiedzą fachowcy. Dwa że znając LP to i tak wszystko jest robione dla picu :-?
Awatar użytkownika
Craigwood
Posty: 43
Rejestracja: 11 gru 2010, 12:45
Lokalizacja: Silesia
Płeć:

Post autor: Craigwood »

Wycinkę którą dzisiaj widziałem to tak na chłopski rozum oczojebną kropką było oznaczone drewno do ścinki a białymi kropkami granicę tego wyrębu ale różne znaki już widziałem i mnie to ciekawi
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

Craigwood pisze:ale różne znaki już widziałem i mnie to ciekawi
pewnie w różnych rejonach różnie to wygląda. U mnie zawsze niebieską linia oznaczone są drzewa ostatnie, które już nie są wycinane.
BTW jak żyje (te co prawda niedługie) ćwierć wieku, tak nie widziałem takich wycinek i rozp...lu jaki robią od dwóch lat :-( . Pensje za niskie? :evil:
Awatar użytkownika
Craigwood
Posty: 43
Rejestracja: 11 gru 2010, 12:45
Lokalizacja: Silesia
Płeć:

Post autor: Craigwood »

W "moim" lesie jadą teraz ostro. Prawdziwego lasu jest coraz mniej niestety
Awatar użytkownika
Lisu
Posty: 160
Rejestracja: 15 wrz 2007, 09:11
Lokalizacja: Puszcza Knyszyńska
Gadu Gadu: 8563757
Tytuł użytkownika: Parła nist !
Płeć:

Post autor: Lisu »

Kolor żółty - zarezerwowany dla drzew nasiennych. Te pojedyńcze drzewo pewnie ma namalowana literkę E, nie wycinają ich bo mogą być siedliskiem jakiegoś ptaka itp. Ogólnie teraz urządzenie zrębu odbywa się inaczej niż kiedyś, suche drzewa zostawia się, kiedyś w pierwszej linji polegało od piły i wiele innych.
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Kiedyś na coś takiego się natknąłem.
http://www.gdansk.lasy.gov.pl/rdlpgdans ... -ostepach/
Trochę mi zajęło znalezienie tej strony w moich zakładkach.
Niektóre z tych znaków (nie mam na myśli oznaczeń szlaków :D ) zgadzają się z tymi, na które natykam się w okolicznych lasach.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
aniol
Posty: 85
Rejestracja: 12 lut 2009, 01:12
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: aniol »

Teraz unika się zrębów zupełnych i zostawia się jedno lub kilka drzew na porębie aby ułatwić odnowę danego obszaru (stanowią one od ostoi dla zwierząt po źródło nasion, cienia dla siewek, stabilizacji warunków glebowych, podtrzymanie gat mikoryzujących etc etc). W przypadku zrębów gniazdowych nie zostawia się takich samotników (obszar zrębu jest mały i ma charakter wyspowy).

Co do oznaczeń - niby jest jakaś tam niewielka standaryzacja.... ale każdy maże jak chce. Nad Długą np pomarańczowymi kropami day-glow oznaczone są drzewa do cięć sanitarnych, prześwietleń... i miejsca gdzie drogę trzeba gruzem podsypać :roll:
Awatar użytkownika
Craigwood
Posty: 43
Rejestracja: 11 gru 2010, 12:45
Lokalizacja: Silesia
Płeć:

Post autor: Craigwood »

No to teraz już wiem o co chodzi :)
Balkon
Posty: 87
Rejestracja: 09 lip 2011, 01:05
Lokalizacja: Bytów
Gadu Gadu: 12477511
Tytuł użytkownika: Błotny Łazęga
Płeć:

Post autor: Balkon »

Jak już tu koledzy napisali drzewo pozostawione na środku zrębu może to być drzewo ekologiczne (dziuple, gniazdo, pożyteczne owady itp.) Sprayem na przyszłym zrębie na drzewach sprayem często oznaczana jest klasa drewna jaka ma zostać pozyskana są to kropki bądź znak X. Zamiast tych kropek możesz mieć też całe litery jak A B C czy też D. Granica zrębów to pozioma biała kreska.
Kolor żółty drzewostany nasienne bądź samo pojedyncze drzewo. Ogólnie kolor używany tylko w nasiennictwie.
Oraz kolor zielony to kępy ekologiczne, granice pozostawianego starodrzewia.
ODPOWIEDZ