Wzmocnienie pontonu - podklejenie tkaniną, uszycie worka itp

...kącik wodników-szuwarków

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
ra_dek
Posty: 171
Rejestracja: 17 lip 2012, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: ra_dek »

Snajp, oglądałem Twoje spływy w Bieszczadach poezja, dokładnie o to nam chodzi :)
My "za młodu" a dokładnie kilkanaście lat wstecz pływaliśmy Challanger'em /Grubość PCV 0,50 mm jeśli dobrze pamiętam, teraz jest 0,58mm/ który jest bardziej delikatny od E5 /0,76mm/ a i tak dawał radę. Myślę że bez wzmocnień spokojnie można pływać.

przeszczep, masz rację jak się trafi na coś ostrego to ani gumowanie pontonu, ani gumowany worek nie pomoże. Na otarcie, przetarcia czy tym podobne to na pewno wzmocnienie dna by pomogło, ale też doda ciężaru no i kłopot z łataniem bo rzeczywiście nie wiadomo jak to potem kleić.

Chyba na razie sobie odpuszczę i zostawię szycie worka na długie zimowe wieczory, a tymczasem na wodę. Szkoda że akurat pogoda się popsuła - zaczynam dumać nad daszkiem :lol:

[ Dodano: 2012-08-11, 13:47 ]
Piszę z pontonu, dosłownie. Nadmuchałem, siedzę i podziwiam swój pokój z nowej perspektywy :mrgreen:
Przy okazji zmierzyłem czas dmuchania pompką 12V INTEX'a. bez siedzeń ok. 10 min. :shock:
Za oknem pada, do Wisły 800 m w linii prostej, porzuciłem /tymczasowo/ koncepcję wzmacniania, więc pozostaje tylko doczekać lepszej pogody :roll:

[ Dodano: 2012-08-18, 11:25 ]
Ponton po pierwszym pływaniu info tu: http://www.reconnet.pl/viewtopic.php?t=4677

Chyba jednak będę robił wzmocnienie w postaci worka, na razie zakupy.
Mam pytania czy tkanina Sevylor COLORADO jest elastyczna, czy sztywna?Jakiego materiału użyć na worek?

Wiem że kajaki i kanu robi się z poliestru ale jakiego konkretnie to nie wiem. Najłatwiej użyć codury, np tej moro. tylko że ona zwykle jest podklejona, podgumowana z "lewej" strony i po "zagumowaniu" drugiej strony materiał będzie "trzymał wodę - b. długo wysychał. Jestem zdecydowany na uszycie z materiału i pokrycie z zewnątrz gumą, tylko nie wiem jaki materiał?
Może Michał N się odezwie i napisze jak jego doświadczenia z szyciem i jak to się sprawuje na wodzie? Czy ma duże opory, może gumowanie niekonieczne?
ForumWodne.pl - Fani przygód wodnych i wszystkiego czym da się pływać.
Awatar użytkownika
BRAT_MIH
Posty: 352
Rejestracja: 21 sty 2011, 17:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 5219235
Tytuł użytkownika: Mihu
Płeć:

Post autor: BRAT_MIH »

Mam pytania czy tkanina Sevylor COLORADO jest elastyczna, czy sztywna?Jakiego materiału użyć na worek?
Boki elastyczne, podłoga lekko sztywna, jakby gumowana, ale to coś mocniejszego jest.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Piszą, że to PCW z nylonowym pokrowcem - siatka poliestrowa, dno z materiału kompozytowego - super mocne.Podobne do tego:

http://sklep.epoxtech.pl/61-tkanina-weg ... arbon.html

Ale tej tkaniny węglowej czy kevlarowej gdybyś miał kupić to za drogo wyjdzie.
"Nie ma nikt na świecie domu jak my mamy, jest zielony latem , zimą śnieżnobiały, mamy dach z gałęzi, z mchu miękkiego łóżko, lampą jest nam księżyc ponad leśną dróżką. Idą, idą leśni, kompas mają z gwiazd ... "
Awatar użytkownika
ra_dek
Posty: 171
Rejestracja: 17 lip 2012, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: ra_dek »

Dzięki. A nie piszą przypadkiem o jakiej gramaturze jest ten materiał, ta siatka?
Znalazłem kilka materiałów, ale różne gramatury i zwykle nie podają wytrzymałości, tylko samą gramaturę.

[ Dodano: 2012-08-21, 16:02 ]
Czy ktoś ma pomysł jak to uszyć tzn. czy lepiej obszyć kształt nadmuchanego pontonu czy uszyć worek dopasowany "na płasko" żeby się pod wpływem pompowania ukształtował tak jak to PCV?
Gumowanie pewnie na zabezpieczonym folią pontonie, nadmuchanym oczywiście.
Oglądałem codury i wszystkie mocniejsze maja po 600 g/m2 i do tego są jednostronnie laminowane, a to może utrudnić suszenie. Jeszcze poszukam jakiegoś innego materiału, a efekty będą chyba jeszcze w tym sezonie - trochę się napaliłem :mrgreen:
ForumWodne.pl - Fani przygód wodnych i wszystkiego czym da się pływać.
ODPOWIEDZ