Sprawność mistrzowska - Ogniowiec

dział małych piromanów ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Sprawność mistrzowska - Ogniowiec

Post autor: Gryf »

Co powiecie na propozycję takiej sprawności? Wiem, że do tej pory nie było innych sprawności związanych z tematem ale można tę sprawność potraktować jak wyzwanie. Raz już zamieściłem tę sparawność na forum zhr i zhp ale liczyłem na merytoryczną dyskusję na temat sprawności, która nie odbyła się. Sprawność została napisana pod kątem ewentualnego poszerzenia "Zwoju kory brzozowej" i stąd Czyny i Wielkie Czyny, które są właśnie dwustopniową specyfiką trudności w Zwoju.
Można by również potraktować tę propozycję jako spr. mistrzowską.
Poza tym sugeruję aby spróbować zkorzystać z Mistrzostw Leśnej Mądrosci jako kapitalnego zestawu sprawności, które wydają się być b. atrakcyjne.

1.Potrafi palić ogień na lodzie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: CZYN
2. Potrafi rozpalić ogień w niesprzyjających warunkach (ulewny deszcz, silny wiatr, głęboki śnieg): CZYN
3. Potrafi rozniecić ogień lupą: CZYN. Oraz wykonać do niej pokrowiec. WIELKI CZYN.
4. Potrafi wykonać krzesiwo np. ze starego pilnika: CZYN. oraz wykonać ozdobny uchwyt i estetyczny pokrowiec na przyrządy: WIELKI CZYN
5. Potrafi rozniecić ogień krzesiwem w czasie krótszym niż 1 min.: CZYN
w czasie krótszym niż 30 sek: WIELKI CZYN.
6. Potrafi przenieść ogień, żar na odległość ponad 10 km: CZYN
7. Potrafi rozniecić ogień tarciem drewna dłońmi w czasie poniżej 2 min.: CZYN
poniżej 1 minut: WIELKI CZYN.
8. Potrafi rozniecić ogień łukiem ogniowym poniżej 2 min: CZYN. Poniżej 1 minut: WIELKI CZYN
9. Jest kulturalnym ogniowcem: SZANUJE OGIEŃ, zna prawa ogniowe: CZYN, zna puszczańskie obrzędy ogniowe: WIELKI CZYN
10. Zna słowiańskie, indiańskie, greckie mity i legendy o ogniu: CZYN Zna historię niecenia ognia od neolitu aż po czasy współczesne. Zna symbolikę ognia w kulturze chrześcijańskiej: WIELKI CZYN
11. Zna co najmniej kilka praktycznych sposobów układania ognisk: CZYN kilkanaście: WIELKI CZYN
12. Sam wykonuje dla siebie i innych narzędzia i materiały do rozniecania ognia.
13. Wykona obrzędowe narzędzia do rozniecania ognia dla swojej grupy lub dla nowego ogniowca. Łuk ogniowy: CZYN, oraz narzędzia do innych technik: WIELKI CZYN.
14. Zna zastosowanie wielu gatunków drzew na ogólne potrzeby ogniowca.
15. Układa własne kompozycje hubek: CZYN. Ma własne miejsca pozyskania hubki: WIELKI CZYN.

Mistrzostwo zostanie uznane jeśli zdobędzie się 10 z 15 zadań.
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Mi tam sie pomysl podoba, bylbym skory glosowac za taka sprawnoscia. Mysle, ze moi koledzy tez.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Sprawność wymaga przeredagowania i kilku uzupełnień i myślę że będzie się nadawała do użytku.
adonay
Posty: 10
Rejestracja: 20 paź 2008, 22:49
Lokalizacja: Ełk
Gadu Gadu: 5571969
Płeć:

Post autor: adonay »

ad. 7 CZYN- nie znam nikogo kto potrafi, Ad. 7 Wielki czyn - nie znam zadnego masaja, buszmana, indianina, himby czy kogo tam jeszcze Mears czy Cejrowski odwiedzali kto by tak umiał.

Ad. 8 wielki czyn - czytaj wyzej odnosnie 7 czyn :D


pozdro
Nie lubię noży...
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

AD 8 A ja znam icon_twisted
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
Mazazel
Posty: 84
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:36
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 9008350
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mazazel »

Sama bedąc na etapie przed jakimikolwiek z tych małych i wiekszych CZYNÓW;) mam parę pytań:

* co to są "puszczańskie obrzędy ogniowe"?
* oraz "kompozycje hubek"?

Czy sa gdzies opracowane odpowiedzi/opisy do powyższych zadań?
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

odpowiedzią do tych zadań jest trening i zdobywane z nim doświadczenie :D - to na szczęście nie matematyka.
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

adonay napisał/a:
ad. 7 CZYN- nie znam nikogo kto potrafi, Ad. 7 Wielki czyn - nie znam zadnego masaja, buszmana, indianina, himby czy kogo tam jeszcze Mears czy Cejrowski odwiedzali kto by tak umiał.

Ad. 8 wielki czyn - czytaj wyzej odnosnie 7 czyn :D


pozdro


Dowód w sprawie:

Mazazel napisał/a:
Czy sa gdzies opracowane odpowiedzi/opisy do powyższych zadań?


Większość znajdziesz w necie lub tu, na forumie.

Ostatnio zostałem mile zaskoczony ponieważ mistrzostwo Ogniowca zostało po zmodyfikowaniu i uzupełnieniu opracowane jako poszczególne sprawności związane z ogniem w ZHR. - 1.5 - Ogień - https://sites.google.com/site/jastrzebi ... /1terenowe
ODPOWIEDZ