Krzesiwo kowalskie - tradycyjne, kute.

dział małych piromanów ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

CzarnyKruk, Może to Ci pomoże.

Ja też znalazłem dwa krzemienie jakiś czas temu i nie szło z nich nic wykrzesać, okazało się, że są to te czekoladowe.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Nessmuk
Posty: 6
Rejestracja: 20 mar 2012, 11:25
Lokalizacja: Beskidy
Płeć:

Post autor: Nessmuk »

Chciałbym dla ułatwienia identyfikacji kamieni występujących we Fliszu Karpackim, o którym pisałem wcześniej podrzucić linki zdjęć znalezionych w necie:

Takie znajdywałem, chociaż te ciemne warstwy są o wiele grubsze aniżeli na zdjęciu: http://aghgrupab3.za.pl/foto/skalki/08-rogowiec.jpg

Inna kolorystyka rogowca za którą będę również musiał się rozejrzeć z ciekawości: http://aghgrupab3.za.pl/foto/skalki/07-rogowiec.jpg

Może napisze ktoś czy miał i jakie doświadczenia z tymi minerałami - mnie na tę chwilę ożywia zapał neofity urzeczonego ich potencjałem .. :diabel2:
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Nessmuk pisze:Uwagi odnośnie stylu posta jak najbardziej przyjmuję - doszedłem do podobnych wniosków Ja już tak nie będę... Dzięki za sprostowanie.
Dzięki Nessmuk, kasuję poprzedniego mojego posta.
Pozdrawiam
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
CzarnyKruk
Posty: 64
Rejestracja: 19 paź 2011, 22:10
Lokalizacja: Jelenia Góra
Płeć:

Post autor: CzarnyKruk »

Mój na czarny kolor. Uderzam mocno, jednak iskry rzadko się pojawiają(choć jak się już pojawią to nie są wcale takie małe. Czasem się odkruszy kawałek krzemienia. Gdy uderzam lekko to nie ma ich wcale.

Jaca, darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda :-P Jak wyżej wspomniałem u nas ciężko o krzemień więc jak kumpel mi chciał go podarować to nie wybrzydzałem zbytnio... :mrgreen: tylko brałem :mrgreen:

Ech diabeł zawsze tkwi w szczegółach:-(
Nessmuk
Posty: 6
Rejestracja: 20 mar 2012, 11:25
Lokalizacja: Beskidy
Płeć:

Post autor: Nessmuk »

Czarny Kruk nie wiem na ile Ci to pomoże - jednakże ten krzemień który ja używam również ma czarną barwę i tutaj tylko kilka spostrzeżeń zaobserwowanych z krzesania. :568:

1. Najlepsze iskry wychodzą przy uderzaniu w ostrą krawędź pękniętego kamienia - praktycznie jest to nawet lekkie "klepnięcie" przechodzące w dalszym ciągu ruchu w przetarcie po krawędzi ;-)

2. Im bardziej "stępiona" (zaokrąglona) od uderzeń jest krawędź kamienia - tym trzeba silniej uderzyć aby uzyskać iskry (na powierzchni obłej oszlifowanej już przez warunki naturalne uzyskanie iskry jest wręcz trudne) :567:

3. Może metal brzeszczotu, noża od kukri, o których piszesz nie jest najlepszym wyborem i najprościej jednak spróbować narzędziem o którym wielu tu pisało - pilnikiem.. :569: :diabel2:

Powodzenia :)
Awatar użytkownika
CzarnyKruk
Posty: 64
Rejestracja: 19 paź 2011, 22:10
Lokalizacja: Jelenia Góra
Płeć:

Post autor: CzarnyKruk »

Nessmuk, a jednak chyba pomoże:-) Krzemień w który uderzałem jest cały, ma krawędź ale dosć tępą.
Nie uderzam brzeszczotem od kukri tylko takim nożykiem(chakamak bodajże, taki gadżet ale był w zestawie) oraz brzeszczotem od wyrzynarki który na pewno jest ze stali rdzewnej.
Z pilnikiem jutro też spróbuje, ale przede wszystkim rozłupie krzemień tak by uzyskać ostra krawędź. Dam znać jak poszło :mrgreen:
Pozdrawiam:-)
StaszeK
Posty: 349
Rejestracja: 30 paź 2008, 21:46
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Kontakt:

Post autor: StaszeK »

A ja w piątek otrzymałem w prezencie od Małego Jastrzębia dwa krzesiwa. Jedno zrobione na wzór krzesiwa syberyjskiego, wykuwanego z gwoździa przez Sybiraków (informacja od Sybiraka-sąsiada Małego Jastrzębia), drugie - wykute na wzór krzesiwa skandynawskiego.

https://picasaweb.google.com/1127680033 ... 2683469890

Oba krzesiwa są ekstremalnie wysoko hartowane, dzięki czemu lecą z nich takie snopy iskier, że trzeba uważać na oczy. ;-)

Najlepsze iskry lecą z krzemieni, ale inne skały (kwarcyt) też dają sobie radę.
Ostra krawędź krzemienia i wysoka twardość krzesiwa, to jest podstawa dobrych iskier.

Dzięki Mały Jastrzębiu za ten wspaniały prezent.
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Dzięki Stachu za słowa uznania. Dopiero się uczę sztuki kowalskiej więc może trochę te krzesiwa są nieeleganckie. Ale działają i to moim zdaniem jest najważniejsze.
To krzesiwo które nazwałeś syberyjskim to rzeczywiście patent stosowany na Syberii przez zesłańców. Podkradali gwoździe, czy co tam im w łapy wpadło a było wykonane ze stali wysokowęglowej i robili sobie krzesiwa. Nie mieli tam kuźni ani narzędzi więc te krzesiwa były maksymalnie proste. Sąsiad mojej babci (przesiedleniec z Syberii) opowiadał mi jak takowe wykonywali: rozgrzewali kawał drutu lub gwóźdź w kozie, wyginali go w kształt litery U przy pomocy kijków i kamienia po czym hartowali w wodzie. Tyle co pamiętał, a i powiadał mi jeszcze o hubie którą zrywali na wyrębach i suszyli (domyślam się , że to błyskoporek???).
No dobra pochwalę się trochę. Z racji na odbieranie zaległego urlopu, ostatnie dwa tygodnie spędziłem w domu, kombinując jak się wymigać od szału przedświątecznych porządków :diabel2: Dlatego naopowiadałem żonie ile to jest roboty na podwórzu, że trzeba sad ogarnąć itp. Pojechałem nawet do ogrodniczego po grabie do liści, a przy okazji zakupiłem trochę drutu wysokowęglowego :mrgreen: Jak się pewnie domyślacie poszedłem do ogrodu po czym wylądowałem w warsztacie :lol:
postanowiłem wykonać kilka krzesiw: próbowałem z różnymi kształtami i tak oto powstała ta kolekcja :mrgreen:
Pierwsze to krzesiwko "mikro" które może pelnić rolę wisiorka z racji na swoje wymiary 45x22mm:) Obrazek
następnie stworzyłem z resztek skóry mały pokrowczyk na cały zestaw do rozniecania ognia.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Potem powstały dwa małe na wzór skandynawskich:
Obrazek
Na sam koniec zrobiłem krzesiwko rodem z dzikiego zachodu takie proste traperskie jakie widziałem w jakimś muzeum indiańskim:
Obrazek
Po nim powstało krzesiwo wykute ze starego pilnika trójkątnego czyli krzesiwo okularowe :mrgreen:
Obrazek
To już koniec bo potem do warsztatu wpadła moja żona i sami wiecie jak się to skończyło... 42 taczki zgrabionych liści i różnego badziewia po zimie :shock:
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
CzarnyKruk
Posty: 64
Rejestracja: 19 paź 2011, 22:10
Lokalizacja: Jelenia Góra
Płeć:

Post autor: CzarnyKruk »

Post sprzeczny z regulaminem
Jak sądzicie? Czy jest to rozsądna cena?
Ostatnio zmieniony 06 cze 2012, 21:57 przez CzarnyKruk, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Jak za "komplet" to całkiem dobra ta cena, tak mi się wydaje
Awatar użytkownika
CzarnyKruk
Posty: 64
Rejestracja: 19 paź 2011, 22:10
Lokalizacja: Jelenia Góra
Płeć:

Post autor: CzarnyKruk »

No to trza będzie zamówić:)
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Nie, 54 zł to nie jest cena za komplet, tylko za jedną sztukę.
Awatar użytkownika
CzarnyKruk
Posty: 64
Rejestracja: 19 paź 2011, 22:10
Lokalizacja: Jelenia Góra
Płeć:

Post autor: CzarnyKruk »

więc się opłaca czy nie?
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Pisząc "komplet" miałem na uwadze zestaw gotowy do wykorzystania
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

CzarnyKruk, wysłałem Ci na priv link.
Ostatnio zmieniony 07 cze 2012, 23:48 przez soohy, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
CzarnyKruk
Posty: 64
Rejestracja: 19 paź 2011, 22:10
Lokalizacja: Jelenia Góra
Płeć:

Post autor: CzarnyKruk »

No w pierwszej fazie też myslałem że komplet to do krzesania a nie zestaw krzesiw :-P

[ Dodano: 2012-06-07, 23:56 ]
soohy, dzięki :-)

W przyszłym tygodniu wyjeżdżam na cały weekend, więc zamówię jak przyjadę. Rzecz jasna pochwalę się jak się sprawuje nowy nabytek:-)

Pozdrawiam:-)

[ Dodano: 2012-06-14, 23:39 ]
Krzesiwo już doszło ;-) jutro z poczty odbiorę i pochwalę się :p

[ Dodano: 2012-06-15, 10:27 ]
Krzesiwko już odebrałem. Pierwsza próba na sucho... patrze iskier pełno idzie. Nawet się nie spodziewałem, że aż tyle :mrgreen: Druga próba ze zwęgloną bawełną... 3-4 uderzenia i się żarzy ;-) Przy trzeciej przy drugim uderzeniu o krzemień ;-) Myslałem, że będzie trudniej. Teraz czas wypróbować w terenie ;-) Zobaczymy jak mi pójdzie z rozdmuchiwaniem bawełny...

Przyznam, że jestem zadowolony. Magnezówka puki co idzie w odstawkę :-P

Podsyłam fotkę:

http://www.wgraj.org/zdjecie/88620

Pozdrawiam ;-)
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

CzarnyKruk pisze:puki co
Póki co link do fotki nie działa.

http://www.dlarekonstruktorow.pl/galeri ... 11_532.jpg - Podoba mi się taki wzór, trzeba będzie pomyśleć o zamówieniu.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Włókna kory robinii akacjowej łapią iskrę

[ Dodano: 2012-09-26, 23:17 ]
Grzybnia żółciaka bez opalania łapie iskrę.
Rzuff
Posty: 8
Rejestracja: 05 lip 2012, 16:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć:

Post autor: Rzuff »

Zrobiłem krzesiwo(zawsze mi brakowało na festiwalach historycznych) i nie mam czym o nie krzesać. Miałby ktoś panowie kawałek krzemienia?
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Krzemień się znajdzie, ale jak Ci go przekazać? :)
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

Krzemiania ci u mnie dostatek, przywiozę.
To nie są tanie rzeczy :)
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Mr. Wilson, ale na zlocie będzie Rzuf, a nie Rzuff... ;-)
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

soohy pisze:Grzybnia żółciaka bez opalania łapie iskrę.
Ale nie kowalskim krzesiwem, wiem bo już jedno krzesiwo dosyć mocno sterałem na próbach.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Gryf, no to jesteś w błędzie. Kowalskim krzesiwem! Syntetycznym się już nie bawię...

Ja wezmę krzemień, żeby Wilson go łupał. Jak będzie sporo kawałków, to będzie mógł sobie ktoś coś wziąć.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

soohy pisze:Gryf, no to jesteś w błędzie. Kowalskim krzesiwem! Syntetycznym się już nie bawię...

Weź na zlot tego żółciaka a chętnie obaczę co, jak i którędy.
ODPOWIEDZ