Jaka najlepsza siekiera na wyprawy?

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

A z ciekawości - biorąc pod uwagę sporą ilość gałęzi leżących na ziemi (na potencjalne ognisko) - siekierka faktycznie ma sens?
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Rzez pisze:A z ciekawości - biorąc pod uwagę sporą ilość gałęzi leżących na ziemi (na potencjalne ognisko) - siekierka faktycznie ma sens?
Jeżeli często zmieniamy miejsce i się przemieszczamy to myślę, że nie. Jeżeli chcemy stworzyć porządne obozowisko z porządnym opałem na porządny posiłek to jak najbardziej tak! Siekiera z pewnością nie jest niezbędnym elementem wyposażenia, lecz jest jak najbardziej przydatna. U mnie szczególnie przydaje się w zimie gdy sypiam tylko przy ognisku. Wyszukuje wtedy powalonych drzew o dużej wartości opałowej tj. buk, grab itd. Trzeba zwrócić uwagę, że większość gałęzi leżących na ziemi jest wtedy niewidoczna(pod śniegiem). Odpowiednio porąbane pniaczki dają bardzo dużo ciepła, a nie muszę się bawić w rzucanie jakiś drobnic podczas przerywanej próby snu. Dobrze naostrzona może służyć jako nóż. Próbowałem zastępować ją jakimiś większymi kosami, maczetami itp. itd. ale nic nie zastąpi siekierki.

Ot taki przykład do czego mi się siekierka przydaje. I to nie żadna "wypaśna", biegam z TOPEXem i gra.
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Rzez, Zależ od stopnia "usiekierkowienia" :) Siekierka+ mały nóż, czy większy nóż-wybór indywidualny. No i fakt, czy mam to nieść, czy wieźć? :) Jak nieść, to sam Leatherman Charge TI ( z piłą)wystarcza :)
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Valdi pisze:Rzez, Zależ od stopnia "usiekierkowienia" :) Siekierka+ mały nóż, czy większy nóż-wybór indywidualny. No i fakt, czy mam to nieść, czy wieźć? :) Jak nieść, to sam Leatherman Charge TI ( z piłą)wystarcza :)
Mi Leatherman Squirt PS4 ostatnio starcza aż nadto do wszystkiego :) OK, rozumiem argumenty.

Z innej beczki - pewnie za jakiś czas będę szukał lekkiego noża do packraftowania, coby trzymać przy kamizelce asekuracyjnej - wtedy się pewnie zwrócę z pytaniem do szanownego grona.
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Rzez, Tu akurat jest post o siekierach , ale o nożach specjalistycznych można temacik machnąć myślę :)(oddzielny), mam kilka pomysłów ;)
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Valdi pisze:Rzez, Zależ od stopnia "usiekierkowienia" :)
Święte słowa. Przyznam się, że nie noszę zawszę, lecz jakoś 0,6kg dodatkowo na plecach mi nie przeszkadza :). Szczególnie gdy zamierzam osiąść w jednym miejscu na dłużej.
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
Qasz
Posty: 463
Rejestracja: 19 paź 2010, 22:14
Lokalizacja: Jaworzno
Gadu Gadu: 1987028
Tytuł użytkownika: Tata psychopata
Płeć:

Post autor: Qasz »

Marshall, mam nadzieję że dostaniesz dobry trzonek, u mnie usłojenie jest złe, tzn. mam słoje nie wzdłuż ostrza tylko poprzecznie - słowem, mam chyba z odrzutu, ale twardy jest i jeszcze nie pękł.
Lotus Turbo Challenge II
Don't Fak-up, Pack-up and Let's go!
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

Qasz pisze:Marshall, mam nadzieję że dostaniesz dobry trzonek, u mnie usłojenie jest złe, tzn. mam słoje nie wzdłuż ostrza tylko poprzecznie - słowem, mam chyba z odrzutu, ale twardy jest i jeszcze nie pękł.
Mam go sobie odebrać osobiście w sobotę właśnie więc najwyżej powybrzydzam albo nie wezmę... :)
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

W ubiegłym roku dałem się namówić na najmniejszego z Fiskarsów.
Noo, teraz pochyle głowę bo kłóciłem się, że Topex jest OK. Nie należy do najgorszych ale maleńki Fiskars bije go jednak na głowę...
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

yaktra pisze:W ubiegłym roku dałem się namówić na najmniejszego z Fiskarsów.
Noo, teraz pochyle głowę bo kłóciłem się, że Topex jest OK. Nie należy do najgorszych ale maleńki Fiskars bije go jednak na głowę...
Z siekierką tak jak ze wszystkim. Zależy co komu potrzeba i co komu wystarcza. Fiskery są świetne to fakt i nie ma w tej kwestii dyskusji(rąbałem modelem rozłupującym). Topexa mam od dawna i trafiłem na jeden z lepszych modeli. Jednak jak go skatuje to kto wie... Puki co spełnia moje oczekiwania i daje sobie radę w terenie.
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

Już się odkochałem.
Dziś miałem zamówioną online na stronie Husqvarny siekierkę odebrać u dilera w Łowiczu - w firmie Przem Pal ale diler ten dał ciała. Mimo, że wcześniej dzwoniłem dwa razy - raz upewnić się, że zamówienie jest w realizacji, drugi raz z informacją, że odbiorę siekierkę w sobotę rano - nie udało się.
Nadłożyłem jakieś 30 kilometrów drogi żeby odebrać zamówioną siekierę, a tu zonk - załoga sklepu sprzedała ją komuś wcześniej... :( Kwas.

Chyba pójdę do Castoramy i sobie kupię Fiskarsa X7.
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Marshall pisze: Mam go sobie odebrać osobiście w sobotę [...] albo nie wezmę... :)
Marshall pisze:załoga sklepu sprzedała ją komuś wcześniej
wykrakałeś po prostu :D
Awatar użytkownika
yoger
Posty: 202
Rejestracja: 06 sie 2010, 06:43
Lokalizacja: Drammen
Płeć:

Post autor: yoger »

Marshall pisze:Już się odkochałem.
Dziś miałem zamówioną online na stronie Husqvarny siekierkę odebrać u dilera w Łowiczu - w firmie Przem Pal ale diler ten dał ciała. Mimo, że wcześniej dzwoniłem dwa razy - raz upewnić się, że zamówienie jest w realizacji, drugi raz z informacją, że odbiorę siekierkę w sobotę rano - nie udało się.
Nadłożyłem jakieś 30 kilometrów drogi żeby odebrać zamówioną siekierę, a tu zonk - załoga sklepu sprzedała ją komuś wcześniej... :( Kwas.

Chyba pójdę do Castoramy i sobie kupię Fiskarsa X7.
Też miałem z Husqvarna ten problem. Byłem u 3 czy 4 dilerów. W Katowicach, w Zagnańsku, w Koszalinie i Kołobrzegu. Wszędzie był pełen asortyment produktów HQ, a siekiery niemal wszystkie Fiskarsa. Husqvarnowe mieli tylko te ciężkie do łupania. W Katowicach nawet wcześniej upewniałem się pisząc do sklepu, czy mają tą, której szukałem. No i nic.

Ostatecznie zamówiłem sobie siekierę do prac leśnych ze strony husqvarny. Jakbym miał jeździć specjalnie, żeby jej szukać to byłbym sporo stratny w porównaniu z wysyłką kurierem.
survivalist.pl - portal dla ludzi kochających naturę, survival i ambitniejszą turystykę
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

yoger pisze:(...)
Ostatecznie zamówiłem sobie siekierę do prac leśnych ze strony husqvarny. Jakbym miał jeździć specjalnie, żeby jej szukać to byłbym sporo stratny w porównaniu z wysyłką kurierem.
Ale ja właśnie zamówiłem ze strony Husqvarny. Z opcją odbioru u wybranego dilera. Nie było tam opcji wysyłki kurierem... Wybrałem dilera, diler dał ciała, siekierki niet.
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
orety
Posty: 402
Rejestracja: 07 gru 2009, 09:50
Lokalizacja: z innej bajki
Tytuł użytkownika: Podróże kształcą
Płeć:

Post autor: orety »

Skandal !

Pozdrawiam
Maciek
Odmiana: orety oretego oretym poproszę.
Jestem wolny jak konik polny
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

W Zagnańsku jest diler Husqvarny? :D

Teścia mogę pomęczyć, bo ma dwa kroki w takim razie, jeśli ktoś chciałby małą jednak dostać.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
yoger
Posty: 202
Rejestracja: 06 sie 2010, 06:43
Lokalizacja: Drammen
Płeć:

Post autor: yoger »

Nie pamiętam czy w samym zagnańsku, czy w jakiejś wiosce przed, ale tak. Zajrzałem przy okazji jak szliśmy drugiego dnia z Kielc przy okazji wypadu w świętokrzyskie :D
survivalist.pl - portal dla ludzi kochających naturę, survival i ambitniejszą turystykę
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Marshall pisze:Ale ja właśnie zamówiłem ze strony Husqvarny. Z opcją odbioru u wybranego dilera. Nie było tam opcji wysyłki kurierem... Wybrałem dilera, diler dał ciała, siekierki niet.
napisz to Husqvarny, że przesyłki nie otrzymałeś. A co Cię obchdzi co z nią zrobił diler? Jeśli numer to nie pierwszy, to nie będzie po autoryzowanym dilerem firmy H.

Obrażasz się na firmę z uwagi na dealera?

Jak tak miałem z Suunto komputerem. Dealer na Polskę nie chciał uznać reklamacji (wymiany serwisowej baterii), bo nie miałem paragonu. Nie będę przecież płacił 100 za baterię, jak w Suunto jak by stoi kto mi to gwarantuje w okresie 2 lat od zakupu. Skąd inąd wiem, że kolega ze swoim wyjechał do niemiec, gdzie nie pytali gdzie kupił, tylko widać że to Suunto i naprawili mu w ramach reklamacji. Stąd tez napisałem do Suunto. Dealer sam się do mnie odezwał i nie dość że wymienił baterię gratis to jeszcze nowy pasek dostałem. Naszym daleko jeszcze do "klient nasz Pan".
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Wracajcie do treści tematu, bo zaraz tu bałagan się zrobi icon_twisted
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

Kurcze, miesiąc temu myslałem o siekierce ... i stwierdziłem, że nie po to kupiłem nóż za parę stówek żeby nim nie batonować, rozłupywać, wiec siekiery nie potrzebuję.
Przeczytałem cały wątek i .... znowu zaczynam mysleć o siekierce - tak jak inni oscylując pomiedzy Fiskarsem, Husqarną, Gransfors i robioną przez kowala Pawlikowskiego (chyba nie przekręciłem)
i myślę dalej :)
Awatar użytkownika
Red Nose
Posty: 85
Rejestracja: 17 kwie 2012, 14:49
Lokalizacja: Suwałki
Płeć:

Post autor: Red Nose »

Siekiera powinna byc w miare poreczna,nie za lekka bo ciezko sie robie,ostra i tania zeby nie bylo zalu jak sie zgubi,zniszczy itp. Romanika sa w dobrym rozwiazaniem. Chociaz ja ostatnio robilem tomahawk z siekierki z supermarketu za 19,99 pln ktora byla hartowana i z dobrej stali,trzyma ostrosc itp. Taka to sobie moge na kazdy wypad nowa kupowac.A Fiskarsa zgubic to bol.No i ja nie lubie plastiku.
Noz zeby nim rabac galezie musi wazyc te 300 gram i jest to niewygodne i udowadnianie na sile ze sie da. Siekierka 600 gr to niewiele wiecej a jest o niebo bardziej praktyczna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

GawroN pisze:(...)tak jak inni oscylując pomiedzy Fiskarsem, Husqarną, Gransfors i robioną przez kowala Pawlikowskiego
Jak jeszcze dumałam nad siekierką ( w końcu stwierdziłam, że nie jest mi potrzebna "na gwałt" ;) ) po wielu dyskusjach padło w końcu na Fiskarsa i takową pewno zakupię w czasie późniejszym..
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

Apo pisze:
GawroN pisze:(...)tak jak inni oscylując pomiedzy Fiskarsem, Husqarną, Gransfors i robioną przez kowala Pawlikowskiego
Jak jeszcze dumałam nad siekierką ( w końcu stwierdziłam, że nie jest mi potrzebna "na gwałt" ;) ) po wielu dyskusjach padło w końcu na Fiskarsa i takową pewno zakupię w czasie późniejszym..
Apo - Fiskars X7 będzie tym czego szukałaś. Polecam!
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

GawroN pisze:Kurcze, miesiąc temu myslałem o siekierce ... i stwierdziłem, że nie po to kupiłem nóż za parę stówek żeby nim nie batonować, rozłupywać, wiec siekiery nie potrzebuję.
Przeczytałem cały wątek i .... znowu zaczynam mysleć o siekierce - tak jak inni oscylując pomiedzy Fiskarsem, Husqarną, Gransfors i robioną przez kowala Pawlikowskiego (chyba nie przekręciłem)
i myślę dalej :)
Taki sprzęt się kupuje i zabiera ze sobą w razie potrzeby. Wiadomo, że na godzinny spacer do lasu siekiery się nie targa. A i nóż zdatny do batonowania jest zbędny, starczy mały scyzoryk, a od biedy nic. Ale na kilkudniowym biwaku i siekierka i szpadelek się przydają.
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

lekka siekierka na długim trzonku ;-) jak powszechnie wiadomo energia kinetyczna to prędkość do kwadratu razy masa na dwa, a długi trzonek daje większą prędkość liniową przy tej samej prędkości kątowej :mrgreen:

GawroN, przed zakupem wpadnij do mnie, to pooglądasz sobie conieco i będziesz miał jakieś porównanie ;-)
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
ODPOWIEDZ