Wojskowe dwie pałatki - patenty na rozbijanie namiotu.

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
lukasz_sp
Posty: 255
Rejestracja: 21 sty 2011, 13:55
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: lukasz_sp »

aniol... Gdzie ty takie cuda kupiłeś??
Awatar użytkownika
aniol
Posty: 85
Rejestracja: 12 lut 2009, 01:12
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: aniol »

TU

Ale kupiłem 2 jedyne albo 2 ostatnie...

Mam na oku jeszcze austriacką 8-)

Obrazek

Obrazek


Jak zakupię 2 i coś złożę to wrzucę foty 8-)
Awatar użytkownika
ufoman
Posty: 37
Rejestracja: 29 lis 2011, 19:08
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: ufoman »

Ja za to mam przyjemność nocować pod tak zwaną "Zeltą":

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Każdy z nas nosi taką "połówkę" i buddyteam'ami rozkładamy "namiocik". Dobrze izoluje zimą, latem ratuje przed komarami ;)
http:/www.fia.com.pl/
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Zawsze wydawało mi się, że zelta jest trójkątna. Czy się mylę? Mógłbyś napisać parę słów jak się sprawdza w roli peleryny, jaki ma kształt i jaką wagę?
Awatar użytkownika
Lisu
Posty: 160
Rejestracja: 15 wrz 2007, 09:11
Lokalizacja: Puszcza Knyszyńska
Gadu Gadu: 8563757
Tytuł użytkownika: Parła nist !
Płeć:

Post autor: Lisu »

Miałem ten niemiecki twór z zdjęć powyżej, niestety pelerynki z połówki nie zrobisz,to tylko element namiotu, wzorowane na amerykańskim namiocie
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Szkoda. Jak mniemam, do zamkniętego namiotu potrzebne są co najmniej trzy zelty?
Awatar użytkownika
Lisu
Posty: 160
Rejestracja: 15 wrz 2007, 09:11
Lokalizacja: Puszcza Knyszyńska
Gadu Gadu: 8563757
Tytuł użytkownika: Parła nist !
Płeć:

Post autor: Lisu »

Z dwóch takich pałatek tworzy się namiot.
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Tak, teraz już wiem, ale chodziło mi o zeltę trójkątną.
Awatar użytkownika
ufoman
Posty: 37
Rejestracja: 29 lis 2011, 19:08
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: ufoman »

RBT pisze:Zawsze wydawało mi się, że zelta jest trójkątna. Czy się mylę? Mógłbyś napisać parę słów jak się sprawdza w roli peleryny, jaki ma kształt i jaką wagę?
Jak Lisu napisał, z dwóch takich pałatek robi się namiot. Każdy nosi swoją "połówkę" z akcesoriami(linki, śledzie, maszt). Całość waży 2,9kg.
http:/www.fia.com.pl/
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Chyba się nie rozumiemy. Teraz już wiem że ten powiedzmy, klasyczny namiot, powstaje z dwóch połówek i że nie bardzo można użyć ich w roli peleryny. Moje ostatnie pytanie dotyczyło zelty trójkątnej, peleryny. Bo nie bardzo widzę namiot spięty tylko z dwóch takowych.
Awatar użytkownika
Lisu
Posty: 160
Rejestracja: 15 wrz 2007, 09:11
Lokalizacja: Puszcza Knyszyńska
Gadu Gadu: 8563757
Tytuł użytkownika: Parła nist !
Płeć:

Post autor: Lisu »

Z polskich peleryn "pałatek" powstaje namiot z 2 części, a te ze zdjęć Anioła to akurat były różne konfiguracje,już z 3 dało się mieć namiot, ja widziałem z 5 takich zelt zrobiony namiot, to był ich jeden z najciekawszych rzeczy z wyposażenia.
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Polskie znam od lat, nie byłem pewien jak to jest z tymi trójkątnymi.
Awatar użytkownika
aniol
Posty: 85
Rejestracja: 12 lut 2009, 01:12
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: aniol »

Zależy które zdjęcia macie na myśli :lol: W przypadku węgierskiej namiot jest już z 2 zelt 8-)
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Mnie chodziło o płachty trójkątne nie deltoidalne. Bo nie bardzo widzę możliwość spięcia dwóch trójkątnych w namiot.
Awatar użytkownika
dziul
Posty: 199
Rejestracja: 06 mar 2010, 14:27
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 1399656
Płeć:

Post autor: dziul »

Waga 2 pałatek z kompletem 4 rurek masztu , szpilkami , w pokrowcu od OP1 , do którego "na wcisk" wszystko się mieści, to 3,5 kg

Sama szmata 1 szt waży 1,4 kg
Awatar użytkownika
orety
Posty: 402
Rejestracja: 07 gru 2009, 09:50
Lokalizacja: z innej bajki
Tytuł użytkownika: Podróże kształcą
Płeć:

Post autor: orety »

duuuuuuużo

pozdrawiam
macierk
Odmiana: orety oretego oretym poproszę.
Jestem wolny jak konik polny
sajmon
Posty: 156
Rejestracja: 28 maja 2011, 21:03
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Gadu Gadu: 10751489
Tytuł użytkownika: sajmon-survival.blog
Płeć:
Kontakt:

Post autor: sajmon »

jak dla mnie 2,8 wagowo nie jest to aż tak wiele.Pałatki mają swój klimat oraz cenę a to się liczy naj bardziej. Mając dwie pałtki nie zamienił bym ich na nic innego są ciepłe,wytrzymałe,a to według mnie najważnijsze cechy dachy nad głową.Wyobrazcie sobie spać w taką mrozną noc jak teraz wolał bym spać pod pałatkamii niż w namiocie albo pod plandeką. Pałatka daje więcej ciepła..a w tym momencie jest to większy argument niż waga
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Zwłaszcza w takiej konfiguracji, jak tu: http://www.bushcraftuk.com/forum/showth ... &highlight :mrgreen:
Awatar użytkownika
orety
Posty: 402
Rejestracja: 07 gru 2009, 09:50
Lokalizacja: z innej bajki
Tytuł użytkownika: Podróże kształcą
Płeć:

Post autor: orety »

tu waga drastycznie wzrasta...

pozdrawiam
maciek
Odmiana: orety oretego oretym poproszę.
Jestem wolny jak konik polny
sajmon
Posty: 156
Rejestracja: 28 maja 2011, 21:03
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Gadu Gadu: 10751489
Tytuł użytkownika: sajmon-survival.blog
Płeć:
Kontakt:

Post autor: sajmon »

heh to fakt że przy piecyku waga samych pałatek ...;) jest nie wielka ;P
Wróbel
Posty: 32
Rejestracja: 08 sty 2011, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: Wróbel »

Kiedyś kupiłem pałatkę (byłem jeszcze nieświadomy).
Pałatka jest ciężka, duża i posiada stelaż (zaleta/wada).
Pod pałatką spałem w wojsku, połączone dwie (moja i kolegi) no i my we dwóch pod ta pałatką. Kiepsko to wspominam, dosyć ciasno, zabawa ze "stelażem". Najbardziej pamiętam, że broń jakoś odgniotła mi się na brzuchu.
To, że pałatka ma stelaż jest zaletą w terenie gdzie nie ma drzew. W innych warunkach stelaż jest wadą bo trzeba go dźwigać. Kształt pałatki jest dobry tylko w jednym zastosowaniu. Teraz używam ponch US. Może nie jest najlepsze ale kształt, wielkość mi odpowiada. Mogło by być lżejsze i mniejsze po złożeniu. Ale pałatke bije na głowę.
sajmon
Posty: 156
Rejestracja: 28 maja 2011, 21:03
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Gadu Gadu: 10751489
Tytuł użytkownika: sajmon-survival.blog
Płeć:
Kontakt:

Post autor: sajmon »

A moim skromnym zdaniem jeśli chodzi bytowanie a nie łazęgowanie pałatka jest całkiem ok, najlepsza na zimne dni kiedy to ortalion czy coś podobnego nie da Ci ciepła. to fakt że waga 2pałatek jest dość spora 2,8kg moje tyle bynajmniej ważą ale nie przeszkadza to aż tak bardzo gdyż możesz się dobrze wyspać osłoniętym od wiatru gdy pod ponchem hula wiatr.
Awatar użytkownika
BRAT_MIH
Posty: 352
Rejestracja: 21 sty 2011, 17:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 5219235
Tytuł użytkownika: Mihu
Płeć:

Post autor: BRAT_MIH »

sajmon pisze:możesz się dobrze wyspać osłoniętym od wiatru gdy pod ponchem hula wiatr
Jak czytam Twój bełkot gdzie raz jesteś za plandeka, a raz pałatką, a teraz prawisz takie dyrdymały to nie wiem czy się śmiać czy płakać. Pod jakiej firmy ponchem spałeś i wiatr Ci hulał ? Arizona waży 430 gr i na bank da radę. Zaletą pałatki jest jedynie cena. Ale to, że ktoś jeździ maluchem nie upoważnia go by mówić, że jest lepszy od mercedesa. Jest na tym forum pewna moda na podkreślanie, że dobre jest jedynie tanie, bo wyżej to snobizm się zaczyna. Jak miałem naście lat i w sklepach nic nie było trzeba było sobie radzić, ale teraz ? Jak nie miałeś przyjemności porównać to nie pisz. Pzdr.
"Nie ma nikt na świecie domu jak my mamy, jest zielony latem , zimą śnieżnobiały, mamy dach z gałęzi, z mchu miękkiego łóżko, lampą jest nam księżyc ponad leśną dróżką. Idą, idą leśni, kompas mają z gwiazd ... "
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

BRAT_MIH, Muszę przyznać, że z ust mi to wyjąłeś :) Co prawda ponczo Arrizona sprzedałem, ale namiot GoLite Shangri La dwuosobowy (bez sypialni) waży około 600 gram...Wiatro, wodoszczelny...
sajmon
Posty: 156
Rejestracja: 28 maja 2011, 21:03
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Gadu Gadu: 10751489
Tytuł użytkownika: sajmon-survival.blog
Płeć:
Kontakt:

Post autor: sajmon »

Myślę ze poncha nie rozbijesz tak szczelnie jak namiotu z dwóch pałatek.., waga przemawia za ponchem, to prawda był czas że używałem plandeki ,i nadal planuję jej używać choć na zimowe wypady na pewno będę używał pałtek.
Racja jak d*** każdy ją ma na swój sposób. Chodziło mi bardziej o zwykłe poncho US a nie Arizona.. które jednak kosztuje swoje.niby zwykłe poncho nie jest drogie ale z obserwacji wnioskuje że będzie pod nim wiał wiatr i nie będzie szczelnie .
ODPOWIEDZ