gry podwórkowe

dyskusje na tematy nie związane z tematyką Forum (co wcale nie oznacza że można tu pisać co tylko się zamarzy)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

dwie_sety

gry podwórkowe

Post autor: dwie_sety »

Panowie
Interesują mnie wasze zabawy podwórkowe, w co albo jak się bawiliście gdy się spotkaliście w kilku na podwórku (dla niektórych na polu). Jeśli możecie to podajcie chociaż w przybliżeniu w jakich latach to było.

Np w maju jak ruszał wyścig pokoju to na przełomie lat 60 - 70 grało się w wyścig pstrykając kapsle od butelek.
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Ja nie bawiłem się ani na polu ani na podwórku tylko na dworze ;-)

U nas królowała gra w "noża"- Państwa i wyścig do mety. Nie mogę sobie przypomnieć "fachowych" nazw. Nieśmiertelna zabawa w chowanego, odmiana z wybijaniem piłki.
Jeszcze było coś z piłką ale pamięć szwankuje.
Okres to przełom 80' i 90'.
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Dużo tego było w latach 80-tych"
- kapsle (kolarze zalane parafina)
- standardowa zabawa w chowanego
- zabawa w chowanego połączona z podchodami i wybijaniem piramidki kamyków (tzw. 5 cegiełek - po wybiciu złapani mieli czas na ucieczkę i ukrycie się do czasu gdy piramidka nie została odbudowana)
- tak jak TH wspomniał - gra w noża
- państwa - miasta
- karty (od wojny przez pokera do ...uja)
- piłka nożna również z wariacją pt "dwudziechy" (jedna bramka, ograniczone pole gry i różna punktacja za strzał ze stopy, kolana, główki, barku, voleya itp - gość, który zdobył najmniej punktów wykonywał "misję specjalną" - od wygryzania trawy na polu karnym po jazdę na baranie :-D )
- dwa ognie
- w zimie typowe bitwy na śnieżki w trybach DeathMatch i TeamDeathMatch
- wariacja zabawy w gonionego wykonywana na rowerach (teren: wąskie uliczki i stary ogród)
- też goniony ale w starym i zalanym wyrobisku gliny (oczywiście bez rowerów i tylko uczestnicy potrafiący pływać ;-) )
- coś jak penspininng ale wykonywany monetą

i masa innych już mniej zespołowych - proce, łuki, oszczepy, bumerangi, korki (bez korkowców), fałszywe portfele/paczki kawy na żyłce wędkarskiej i inne zabawy w zależności od tego co aktualnie leciało w TV
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 789
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Wspomniane już zabawy z nożem, u nas była to gra w pikuty. Regularne bitwy między grupami z wykorzystaniem oszczepów, proc, karabinów na hacle, łuków. Amunicję do proc stanowiły w wersji hard kamienie (prawdziwi wrogowie) i wersja "koleżeńska"- śliwki mirabelki, jarzębina, kasztany, żołędzie. Budowaliśmy wtedy fortyfikacje drewniano-ziemne, mieliśmy poniemieckie hełmy i tarcze z deklli od kotłów. Odtwarzaliśmy też sceny z filmów, głównie westernów, chociaż często zmienialiśmy zakończenie. Standardowo w chowanego, w nogę, zimą bitwy na śnieżki z fortyfikacjami ze śniegu oraz hokej.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Wspomniane już kapsle - tu każdy kombinował z produkcją aby dobrze latały i nie robiły beczki. Ja obciążałem plasteliną a jako dekorację stosowaliśmy zawinięte w celofan flagi (moja Albania była the best:)
Wyścigi na rowerach wokół piaskownicy, nie pamiętam ile było okrążeń ale duuużo. Na koniec kolana i łokcie były nieźle starte:)
Oczywiście gra w pikuty, chowanego wojna na wszelakie sprzęty od plastikowej broni, po tak jak pisał Parthagas, wymyślne narzędzia tortur:)
Bieganie po budowach, budowanie baz na drzewach, gra w piłkę.... Oj działo się i było tego trochę!
Awatar użytkownika
zarat
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:45
Lokalizacja: Polska
Gadu Gadu: 8261459
Tytuł użytkownika: nic nie rozumiem
Płeć:

Post autor: zarat »

Ja to w sumie jeszcze dzieciak jestem, ale już nie bawię się na podwórku, więc wymienię. Z pierwszych lat XXI wieku :mrgreen:
- chowany: chyba każdy wie o co chodzi
- żołnierzyki: było nas czterech, każdy miał swoją armię żołnierzyków, własne państwo, teren i prowadziliśmy wojny itp., tyle że zamiast kupować plastikowe żołnierzyki (mieliśmy ich bardzo mało, bo u nas jest kilkadziesiąt kilometrów do najbliższego sklepu), robiliśmy własne z papieru
- żołnierze: taka nasza mała armia, każdy miał broń (własnoręcznie obrobionego kija) i amunicję (małe, zielone jabłka), mieliśmy dowódcę (co tydzień był wybierany na nowo), przeprowadzaliśmy zaplanowane przez dowódcę akcje (achh, bardzo miłe wspomnienia, robiliśmy bazy na drzewach, właziliśmy na prywatne posesje i zakładaliśmy się kto np. pierwszy dotknie drzwi prywatnego budynku [potem za to były odznaczenia z takich liści, które przyklejają się do ubrań :D ], polowaliśmy na czyjeś kury, przeprawialiśmy się przez rzeczki, prowadziliśmy ostrzał pewnych obiektów... aż łezka w oku się zakręciła...)
- piłka nożna: w lato zawsze dużo się w gałę grało, tymbardziej, że my na typowej wsi byliśmy, więc sami kosiliśmy boisko, sami robiliśmy bramki, a raz na kilka miesięcy zjeżdżali się najlepsi gracze z obu wsi i rozgrywaliśmy międzywsiowy mecz - wiecie, całe rodziny przychodziły oglądać, a trwał tyle co prawdziwy (90 minut)
- piłka nożna również z wariacją pt "dwudziechy" (jedna bramka, ograniczone pole gry i różna punktacja za strzał ze stopy, kolana, główki, barku, voleya itp - gość, który zdobył najmniej punktów wykonywał "misję specjalną" - od wygryzania trawy na polu karnym po jazdę na baranie :-D )
U nas to się nazywało gra "w ciula" albo "w tysiąca". Trzeba było doprowadzić liczbę punktów do określonej wielkości (np. 30). Nieszczęśnik, który stał na bramce i dopuścił do przekroczenia tej wielkości, zostawał na budzie i nadchodziła dla niego seria rzutów karnych. Każdy strzelał karniaki i potem w zależności od tego ile bramkarzowi trafił karnych, tyle razy mógł go kopnąć w tyłek (oczywiście bramkarz musiał się odpowiednio wypiąć i nie ruszać się, wszyscy pilnowali tego).

Ale już wyrosnęliśmy i to zniknęło. Szkoda, strasznie mi żal tego. Teraz już nikt w nogę nie gra, nikt boiska nie kosi, a bramki dawno zostały rozwalone...
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Oooo właśnie - żołnierzyki! Ale mi przypomniałeś:) Mieliśmy tego od groma od tych bardzo malutkich po te większe. Zbieraliśmy się w kilku chłopa i odgrywaliśmy wielkie bitwy. Niestety, żaden z nas nie był "historykiem" więc i bitwy były wymyślane na bieżąco. Przeważnie Wietnam i "Polska vs. szkopy" były na topie.
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

-w "wojne" (czyli bieganie i robienie tratatatata- do czasu nabycia automatu z takową możliwością)

-w noża (jak sobie pomyślę...to wcale nie było zbyt bezpieczne, no i parę dziur w spodniach, butach i niektórych stopach zostało...)

-kapsle (chodziło się do SAMu (sklepu samoobsługowego...i wybierało z pudełeczek przy kasach te najładniejsze i najprostsze, ew. robiło się za żywy otwieracz w celu nazbierania idealnych kapsli)

-a jak przychodził letni wieczór - to wszyscy z bloku zbierali się na dworze i urządzaliśmy zabawy w chowanego (wiek uczestników od 7,8-20lat)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Zabawy z lat '90:
- chowany klasyczny
- berek (to chyba inaczej "ganiany")
- wojny na mirabelki i rajskie jabłuszka miotane za pomocą proc. Pancerze ochronne i tarcze wykonywaliśmy z kartonów po telewizorach.
- gra w granat. Potrzebny był stoper i w miarę lekka atrapa granatu (od biedy pusta puszka po napoju). W odległości kilku-kilkunastu metrów budowaliśmy dwie lub więcej ufortyfikowanych baz, przy czym były oddzielone liniami granicznymi tak, aby każda miała taką samą powierzchnię przed sobą. Ustawiało się budzik/odliczanie w zegarku na jakieś 2 minuty, odkładało go poza zasięg wzroku i rzucało się granatem między uczestnikami. Gdy zegarek zapikał obwieszczając koniec czasu, wygrywała drużyna bez granatu na własnym terenie.
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 894
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

hmm u nas na osiedlu to by było tak...
- chowanego
- butla
- podchody
- osioł
- standardowo przed trzepakiem w nogę i siatkówke
- krawężniki
- budowanie wszelakich "baz" na łąkach i w młodnikach

dodam jeszcze że jak wychodziliśmy rano o 8-9 to potem tylko wracaliśmy ok 14-15 na obiad i spowrotem hejaa na dwór... i tak do 20-21 potem powrót do domu umorusany jak świnka kolacja i heja do łózka 8-)
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Logan
Posty: 9
Rejestracja: 17 paź 2009, 19:15
Lokalizacja: Poznan
Płeć:

Post autor: Logan »

w latach 90 xD to z kumplami grałem w kapselki no i w gwiezdne wojny (tłuklismy sie kijami)
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

Nikt w manzo nie grał :?:
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

a co to jest manzo? ;) to jakas regionalna (dolnoslaska) gierka? ;)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

Nie znasz tego? :shock: Harcerze w całej Polsce w to grają :roll: a gra zarąbista :)

http://www.skauting.pl/index.php?title=Manzo
Awatar użytkownika
emilw641
Posty: 81
Rejestracja: 24 sie 2009, 21:32
Lokalizacja: woj. Lubelskie
Płeć:

Post autor: emilw641 »

Większość dzieciństwa razem z braćmi (mam ich pięciu) spędziliśmy w lesie koło mojego domu. Graliśmy tam w podchody, palanta , budowaliśmy szałasy, ziemianki itp. Bawiliśmy się też w wojnę (dwie drużyny ,każda miała swój domek na drzewie i atakowaliśmy się na wzajem procami, petardami.). W lesie na polance mieliśmy boisko z bramkami z drewna. Graliśmy na tam w grę wymyśloną przez nas, nazwaliśmy ją: od bramy do bramy bo na początku graliśmy w nią na podwórku pomiędzy dwoma bramami. Na tym boisku w lesie gramy do dzisiaj.
Awatar użytkownika
Akai Ryuu
Posty: 2
Rejestracja: 01 gru 2009, 20:53
Lokalizacja: Jelenia Góra
Gadu Gadu: 8226622
Tytuł użytkownika: Dawny Nowicjusz 1
Płeć:

Post autor: Akai Ryuu »

mgr_scout pisze:Nikt w manzo nie grał


U mnie w drużynie to się maus nazywa :->
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

To poprawcie nazewnictwo ;)
ODPOWIEDZ