Wypad survivalowy dla żółtodzioba :]

Relacje, zaproszenia i pomysły na ...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Kozakooos
Posty: 16
Rejestracja: 08 sty 2010, 21:16
Lokalizacja: Żory

Wypad survivalowy dla żółtodzioba :]

Post autor: Kozakooos »

Witam forumowiczów !

Chciałbym wybrać się na jakiś wypad survivalowy dla żółtodziobów

Czy ktoś z Was mógłby mi coś doradzić ?
Ostatnio zmieniony 14 sty 2010, 07:34 przez Kozakooos, łącznie zmieniany 1 raz.
wilk4561
Posty: 182
Rejestracja: 04 sty 2010, 20:44
Lokalizacja: Okolice Kępna
Gadu Gadu: 8847874
Tytuł użytkownika: Wędrowiec
Płeć:

Post autor: wilk4561 »

Aktualnie z moją grupą paramilitarną organizujemy zimowy wypad. Chcemy prztestować nasze możliwości, sprzęt i spędzić noc w ujemnej temperaturze.
Kup se Morę
Brightgrey
Posty: 119
Rejestracja: 11 lut 2009, 23:51
Lokalizacja: skątowni
Gadu Gadu: 6749056
Tytuł użytkownika: Chce zmienić nick:D
Płeć:

Post autor: Brightgrey »

No to powodzenia. Fakt że temperatury już znośne ale ostatnie moje szkolenia ujawniły braki w sprzęcie.Przy -19 stopniach i śniegu pokrywającym wszystko (około 50cm!) po dwóch dniach w terenie buty zaczęły sie odkształcać, neck gaitor zesztywniał mi na twarzy, pod kurtką goretexową pot przybrał forme lodu, woda w manierkach i camelbakach zamarzała, prędkość reakcji na kontakt była o wiele obniżona. Mimo wszystko manewry okazały sie świetną formą sprawdzenia siebie.Właśnie dlatego że sprzęt szwankował mieliśmy okazje przekonać sie, że najważniejsza jest umiejętność improwizacji. Mimo wszystko nota dla siebie - zakup raków, czekanów i termosa dobrego. Życze wam Wilku równie udanych szkoleń:)

Kozakos.Proponuje wyjść w las samemu i napawać sie przyrodą i pięknymi warunkami:)
NEVER GIVE UP
wilk4561
Posty: 182
Rejestracja: 04 sty 2010, 20:44
Lokalizacja: Okolice Kępna
Gadu Gadu: 8847874
Tytuł użytkownika: Wędrowiec
Płeć:

Post autor: wilk4561 »

Dzięki bardzo kolego. Powiem tak. Nie boję się temperatury. Znam kilka sztuczek zapobiegawczych i zamierzam przetestować. Śpiworek pododdziałów specjalnych od lentaxa też musi przejść chrzest w takiej pogodzie. :D Chcemy sprawdzić siebie i zrozumieć przyrodę. Kozakooos, to co powiedział mój przedmówca ma wiele racji. Sam musisz odnaleźć się w przyrodzie i sam ją zrozumieć. Uszanuj przyrodę. A ona uszanuje Ciebie.
Kup se Morę
Awatar użytkownika
maxter
Posty: 145
Rejestracja: 11 maja 2009, 10:26
Lokalizacja: Ostróda
Płeć:

Post autor: maxter »

A czy nie wydaje się Wam, że ktoś kto nie miał styczności z tego typu aktywnością nie powinien pierwszego wypadu organizować w zimę? Co prawda Kozakooos nie napisał nic o sprzęcie, ale skoro dopiero zaczyna to może być problem z tym.[/b]
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Brightgrey
Posty: 119
Rejestracja: 11 lut 2009, 23:51
Lokalizacja: skątowni
Gadu Gadu: 6749056
Tytuł użytkownika: Chce zmienić nick:D
Płeć:

Post autor: Brightgrey »

Wypad nie musi od razu oznaczać nocowania w lesie.Jako że chłopak ma z 16 lat wcale nie dziwiłbym sie gdyby tak naprawde nie miał zbyt wielu okazji nawet pochodzić po lesie jako takim.Niech zrobi sobie spacer i jak zgłodnieje i zmarznie to wróci do domu:)
NEVER GIVE UP
Awatar użytkownika
unabomber
Posty: 228
Rejestracja: 16 sie 2009, 18:52
Lokalizacja: Beskid Niski
Tytuł użytkownika: wirus homo sapiens
Płeć:

Post autor: unabomber »

Panie Kozakooos, wpadnij Pan w do mnie. Ja się tu nudzę zimą. Połazimy se po lasach. Możemy walnąć parę noclegów niedaleko schroniska (jakim byś "żółtodziobem" nie był - zawsze można się wrócić i grzać tyłek przy kominku). Może się czegoś ciekawego nauczysz?
Zapraszam.
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Brightgrey pisze:Przy -19 stopniach i śniegu pokrywającym wszystko (około 50cm!) po dwóch dniach w terenie buty zaczęły sie odkształcać, neck gaitor zesztywniał mi na twarzy, pod kurtką goretexową pot przybrał forme lodu, woda w manierkach i camelbakach zamarzała, prędkość reakcji na kontakt była o wiele obniżona. Mimo wszystko manewry okazały sie świetną formą sprawdzenia siebie.Właśnie dlatego że sprzęt szwankował mieliśmy okazje przekonać sie, że najważniejsza jest umiejętność improwizacji. Mimo wszystko nota dla siebie - zakup raków, czekanów i termosa dobrego.
Dlatego trza w SS chodzić ;)

No ale tak to już jest, zima weryfikuje. Rozumiem, że macie manewry - idziecie rekonstruować? Gdzie działaliście?

Kozakooos - najpierw idź do lasu oswoić się z obecnymi warunkami. Na coraz dłuższe przebieżki - wyćwiczysz nawigację i trochę kondycję. Jak zakładam szpeju brak, więc niestety lepiej poczekaj do cieplejszych pór roku z bytowaniem. Podstawowe info na stronei Bogdana - Zielona Kuchnia.
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Brightgrey
Posty: 119
Rejestracja: 11 lut 2009, 23:51
Lokalizacja: skątowni
Gadu Gadu: 6749056
Tytuł użytkownika: Chce zmienić nick:D
Płeć:

Post autor: Brightgrey »

Rekonstrukcja rekonstrukcja a sprawiedliwość musi być po naszej stronie;] - co prawda grupa dąży do reko USMC ale powiedzmy że raczej zajmujemy sie szkoleniami jako takimi niż ślepym pędem za zakupem kontraktowego szpeju. Na stanie mamy naprawde różne wzory umundurowania i sprzętu(mimo ukierunkowania na szpej US z racji dostępności i jakości)
Działaliśmy w okolicach Karpacza jakieś 2 tygodnie(?) temu - czasoprzestrzeń mi to w mieście sie zakrzywia i nie wiem kiedy ostatnio byłem w terenie tak naprawde.
NEVER GIVE UP
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

Żory? 1 Środowiskowa Drużyna Harcerska "Wigry" - tak ekipa na początek powinna Cię zadowolić :)
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 894
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

http://www.survival.strefa.pl/jak_zaczac.htm polecam jako lekturę na początek.
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Kozakooos,
Czołem. Nie wiem, co rozumiesz przez survival. Umiejętność przeżycia w nagłych, nieplanowanych i niebezpiecznych dla zdrowia lub życia sytuacjach, czy raczej rodzaj turystyki, gdzie jednak pewien poziom przygotowania sprzętowego jak i planowania jest spełniony.
Domyślam się że to drugie. To pierwsze - czyli rodzaj gotowości, albo raczej bagaż doświadczenia i umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami przyjdzie z doświadczeniem zdobytym podczas planowanych wypadów turystycznych
:-)
To co ja mogę Ci poradzić, to łażenie ile wlezie. Masz dobrą lokalizację. Lasów tam sporo wokół Ciebie, i w Beskidy masz blisko.
Zacznij od wypadów na cały dzień bez noclegu, później może Beskidy z noclegami w schronisku.
Następnie noclegi pod namiotem lub pałatką itd.
W miarę jak będziesz stopniował swoje wypady, nauczysz się sprzętu, zweryfikujesz swoje możliwości, zobaczysz jakie obuwie Ci odpowiada, i ile warstw odzieży na jaką pogodę potrzebujesz, jaki prowiant zabierać, itd.
To są sprawy których w książkach nie wyczytasz.
A więc idź chłopie do lasu! i ciesz się wolnością. A reszta jakoś się ułoży :-)
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

puchalsw pisze:Zacznij od wypadów na cały dzień bez noclegu, później może Beskidy z noclegami w schronisku.
Dyć dobrze godo ;) W Żorach macie niezłe jeziorko - Śmieszek - w sam raz na mały wypad z kimaniem :) las jest, woda jest.. a i w razie czego do domu blisko ;)
Awatar użytkownika
Kozakooos
Posty: 16
Rejestracja: 08 sty 2010, 21:16
Lokalizacja: Żory

Post autor: Kozakooos »

Jeżeli chodzi o sprzęt > wydaje mi się, że zimowej nocy w lesie raczej bym nie dał rady przetrwać. (oczywiście tyczy się to w dużym stopniu doświadczenia)
Co do kondycji fizycznej > W jak najlepszym porządku :)
W lesie czuję się bardzo dobrze pod wieloma względami :]


mgr_scout, jesteś z Żor ?
wilk4561
Posty: 182
Rejestracja: 04 sty 2010, 20:44
Lokalizacja: Okolice Kępna
Gadu Gadu: 8847874
Tytuł użytkownika: Wędrowiec
Płeć:

Post autor: wilk4561 »

Ja mam taki fajny śpiworek pododdziałów specjalnych z firmy letex używany między innymi przez 1PSK. Świetna sprawa. Mały koszt. Świetna jakość. I temperatura ekstremalna do -22 stopni. Nabądź taki a spokojnie dasz radę. :D
Kup se Morę
Awatar użytkownika
pitersgs
Posty: 61
Rejestracja: 12 sty 2009, 12:12
Lokalizacja: Łomża
Gadu Gadu: 7371138
Tytuł użytkownika: Przygoda....
Płeć:
Kontakt:

Post autor: pitersgs »

Namiocik wziąć, na namiot folie (np. malarską) i wskoczyć do namiotu na ciasno w 2,3 osoby. Mimo że woda będzie się skraplała na foli - nie robi to większego problemu. Za to skutecznie zatrzymuję ciepło. Można też się bawić w rozpalanie zniczy w środku namiotu - tylko czy to ma sens ?
Co do śpiworów to szlak by je trafił - mam 3, kupiłem w DECATLONIE micro śpiwór małe wymiary, waga to się skusiłem mówie aaa będzie na lato do lasu wrzucić do plecaka byle był. Patrze na jego temperature extrymum = 15C, se myśle jasna cholera szkoda że właśnie jestem w lesie i jest 6,7C - w śpiwór, owinełem się + folia - i dało radę dotrwać do rana bez jakiś większych problemów.

Jeśli chodzi o bytowanie zimą to z tego co kojarze to pan Petek organizuje jakiś obóz/zimowisko od 19 stycznia.
I podstawa zimą jeśli kimamy bez namiotu - OGNISKO !

Zima daję tego plusa że ślady zwierzyny mamy podane jak na tacy - zajączki, dziki... :mrgreen:
Pozdrawiam PK
kozikowski.piotr@gmail.com
GG: 7371138
wilk4561
Posty: 182
Rejestracja: 04 sty 2010, 20:44
Lokalizacja: Okolice Kępna
Gadu Gadu: 8847874
Tytuł użytkownika: Wędrowiec
Płeć:

Post autor: wilk4561 »

No racja. I wysoka dostępność Hubki, trochę budulca na szałasik. Tylko, że jest jeden zasadniczy problem, o którym raczej nikt tu nie wspomniał. W niektórych lasach jest zakaz wstepu w związku ze śniegiem który łamie gałęzie. Wbrew pozorom to jest ciężka sprawa więc radzę w razei wybierania miejsca na nocleg uważać na grube konary nad miejscem rozbijania obozowiska. Teraz to na prawdę może mieć znaczenie.
Kup se Morę
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

wilk4561 pisze:Ja mam taki fajny śpiworek pododdziałów specjalnych z firmy letex używany między innymi przez 1PSK. Świetna sprawa. Mały koszt. Świetna jakość. I temperatura ekstremalna do -22 stopni. Nabądź taki a spokojnie dasz radę. :D
To moze w temacie o spiworach napiszesz cos wiecej, moze kilka zdjec tez dasz tego supercacka?
Awatar użytkownika
Kozakooos
Posty: 16
Rejestracja: 08 sty 2010, 21:16
Lokalizacja: Żory

Post autor: Kozakooos »

wilk4561, chodzi Ci o ten śpiwór ? >>> http://www.lentex.com.pl/index.php?lay=wlokniny&sid=708
rufuscik
Posty: 31
Rejestracja: 26 lut 2009, 20:24
Lokalizacja: Gdynia
Gadu Gadu: 9053292

Post autor: rufuscik »

wilk4561, jeżeli to ten śpiwór to mógł byś podać jego dokładne wymiary po skompresowaniu i wagę. ;-)
wilk4561
Posty: 182
Rejestracja: 04 sty 2010, 20:44
Lokalizacja: Okolice Kępna
Gadu Gadu: 8847874
Tytuł użytkownika: Wędrowiec
Płeć:

Post autor: wilk4561 »

Wiesz co. Powiem tak. Waga to z tego co kojarzę coś koło 1kg. Wymiary po skompresowaniu to zależy od Twojej siły. Możesz go tak skompresować, że jest jak kula niemal. Jak zmierzę to Ci podam dokładniej. Wewnątrz ma jeszcze prześcieradło. Dzięki niemu nie musisz prać śpiwora i niszczyć go tylko samo prześcieradło. Tak Kozakooos, to to cacko. Jest na prawdę tanie wbrew pozorom.
Kup se Morę
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Kula o jakiej średnicy?
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
Kozakooos
Posty: 16
Rejestracja: 08 sty 2010, 21:16
Lokalizacja: Żory

Post autor: Kozakooos »

wilk4561, a ile płaciłeś za ten śpiworek :D ?
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

Kozakooos pisze:mgr_scout, jesteś z Żor ?
Kozakooos, nie, ale wydaje mi się że znam je lepiej niż ty ;)
wilk4561 pisze:Waga to z tego co kojarzę coś koło 1kg.
a na stronie Lentexa stoi: Waga: 2400 g :mrgreen:
Awatar użytkownika
Kozakooos
Posty: 16
Rejestracja: 08 sty 2010, 21:16
Lokalizacja: Żory

Post autor: Kozakooos »

mgr_scout, na jakiej podstawie tak twierdzisz ? :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Imprezy, wyprawy oraz spacery”