Spanie bez śpiwora

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Preano
Posty: 104
Rejestracja: 31 sty 2010, 14:06
Lokalizacja: Konopiska
Gadu Gadu: 7236513
Płeć:

Spanie bez śpiwora

Post autor: Preano »

Proszę Was o komentarze co do tego jak przesypiać noce bez śpiwora przez następne tygodnie. Sprzęt noclegowy, który posiadam to: hamak, pałatka WP, koc. Dość łatwo znoszę zimno, ale nie wiem jak to będzie kiedy odczuwalna temperatura spada do ~~ 3*C w środku nocy. Wyprawa samotna. Oczywiście przewiduję ognisko. Teren wypadowy to okolice Janowa(JURA).
„Nie mogliśmy dopuścić do siebie myśli o zrezygnowaniu – pokusa byłaby zbyt silna”
J.Pałkiewicz: Syberia - wyprawa na biegun zimna
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

A z czego ten koc?
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
nordwest
Posty: 100
Rejestracja: 28 sie 2007, 10:27
Lokalizacja: WLKP
Płeć:

Post autor: nordwest »

Najważniejsza rzecz to tak umieścić się w kocu, żeby owijał on całe ciało z góry, z boków i od dołu - żeby tworzył jakby "kopertę" na człowieka. W każdym starszym poradniku turystycznym czy harcerskim sprzed około 1980 roku znajdziesz rysunki poglądowe.
Jeszcze wrócą wiosny przypływy i zaświecą zorze rankami
Wilki przecież polują stadami i dopadną kiedyś myśliwych
(Otton Żupancić)
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Może spróbuj tego co Zdybi opisał w swojej relacji: viewtopic.php?t=1680 a mianowicie: sucha trawa i puch z pałki wodnej, choc w Jurze może by ciężko o puch.
Awatar użytkownika
Preano
Posty: 104
Rejestracja: 31 sty 2010, 14:06
Lokalizacja: Konopiska
Gadu Gadu: 7236513
Płeć:

Post autor: Preano »

1. Koc jest wykonany w 80% z wełny, pozostałych składników nie umiem określić.
2. Dziękuje za radę Nordwest. Rzeczywiście logiczne rozwiązanie.
3. Czytałem dużo wcześniej relację Zdybi'ego i właśnie o puch ciężko akurat tam gdzie planuję wypad. Suchej trawy będzie pod dostatkiem, zwłaszcza że w nadchodzącym tygodniu będzie padać najwcześniej w środę/czwartek, a ja zamierzam wyruszyć już w poniedziałek.
„Nie mogliśmy dopuścić do siebie myśli o zrezygnowaniu – pokusa byłaby zbyt silna”
J.Pałkiewicz: Syberia - wyprawa na biegun zimna
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Jednym ze sposobów jest rozpalenie dwóch podłużnych ognisk, i położenie się między nimi... Spałem tak bez niczego (oczywiście odizolowany od ziemi) przy temperaturze minusowej. Lecz prawda jest taka, że trudno nazwać to spaniem ,gdyż trzeba co jakiś czas dorzucać do ogniska.. Najlepsze drewno to oczywiście nie dające iskry, tylko dużo ciepła(Dąb, Buk, Grab itp.)-By nie przypaliło nam du.... Widzę jednak w twoim poście ,że chcesz spędzić noc na hamaku. Podstawowa sprawa, to osłonięcie się od wiatru. Jestem zmarzluchem i w moim przypadku, ważną zasadą jest dobre zabezpieczenie głowy przed zimnem.. Tak jak powiedział nordwest. Dobre ułożenie się w kocu. Możliwość zastosowania, jakiś środków izolujących, choćby prymitywnej suchej trawy czy nawet gazet, daje efekty.
Potrzebuję tylko wolności
mcbren
Posty: 79
Rejestracja: 25 sty 2010, 12:32
Lokalizacja: Wejherowo
Płeć:

Post autor: mcbren »

hamak
Wiesz, że hamak dodatkowo wychładza? Bo jesteś podwiewany od dołu. Warto wiec do hamaka zapakować sobie pod tyłek karimatę. Już lepiej weź karimatę i spij na ziemi.
Tu masz wątek o hamakach - piszą też tacy co czesto w nich nocują w terenie.
Tu cytat ze strony, daje pojęcie o termice:
...
Spałem dwa razy :
- na Groniu w Makowskim,
- na Przechybie w Sądeckim.
Pierwszy nocleg miał miejsce w słynny deszczowy weekend (3.VI - na spływ było za zimno).Temp. ok 5-8C.Niestety nie byłem przygotowany odpowiednio.Deszcz zaczął padać zaraz po zmroku.Ponczo położyłem więc bezpośrednio na hamaku/sobie.Do hamaka włożyłem śpiwór puchowy (300g puchu).Ponczo było dokładnie długości hamaka, więc padający cała noc deszcz wkapywał na tkaninę, stopniowo mocząc śpiwór. O 3.45 śpiwór był już mokry na końcach i wilgotny w środku, więc korzystając z wczesnego brzasku ruszyłem na trasę (koło 7.00 spotkałem idący z przeciwka X Marszon).Spałem niewiele, poprawiając ustawienie poncza i sprawdzając czy mam jeszcze nerki ;-). Sam hamak wydał mi się zdecydowanie wygodniejszy od karimaty; porównywalny z matą samopompującą. Mój organizm wymaga zmiany pozycji, tak samo jak w domu czy na samopompie. Przy temp poniżej 13-15C potrzebna będzie karimata. Myślę przetestować kawałek maty - tylko pod plecami.
Drugi nocleg - temp. ok 11-14C. Bez opadów. Ponieważ byłem blisko schronu, to budziłem się sprawdzić czy nie pada (żeby w razie czego niedopuścić do zmoczenia śpiwora).Poza tym budziły mnie spadające gałazki i igliwie - po całej nocy mała garść.Moskitiery nie używałem.Pozycję zmieniałem ok 3 razy w ciągu nocy.Starałem się spać "po brazylijsku", ale w jednym i drugim przypadku było mi wygodnie. Rano nie czułem się w żadnej mierze połamany. Ewidentnie widać różnicę w termice spania na hamaku w porównaniu do namiotu i samopompy. Będę to badał, ale te 11-14C porównałbym do -5C w namiocie. No chyba że w nocy (nad ranem) było tylko 6-8C, ale i tak jest wyraźna różnica. W pewnym stopniu spowodowana brakiem karimaty od strony pleców.
W dzisiejszych czasach kiedy dostępne są lekkie i małe śpiwory, spanie w terenie pod kocem to sztuka dla sztuki. Koc przy tej samej termice będzie dużo cięższy i większy niż odpowiadający mu śpiwór. Oczywiście dawno temu sypiałem pod kocem, bo śpiwory robiło się wtedy domowym sposobem z kołder i zajmował pół plecaka.
Jeśli już koniecznie koc, to tak jak radzili koledzy, trzeba go złożyć w kopertę. Żeby się nie rozwijał, zabierz ze sobą kilka dużych agrafek, którym go zepniesz po złożeniu. Wtedy na pewno się nie rozwinie. Możesz pojechać jeszcze bardziej hardcorowo i sfastrygować koc.
Jednym ze sposobów jest rozpalenie dwóch podłużnych ognisk, i położenie się między nimi...
Fajnie, szczególnie jak rozpalimy ogniska w lesie i potem obudzimy się, a wszystko woku nas płonie. Lub obudzimy się, a nad nami stoi leśniczy z 500zł mandatem.
Oczywiście możemy spać poza lasem, ale tam najczęściej wieje wychładzający nas wiatr.
Dodatkowo ognisko w nocy nas dekonspiruje i ściąga nas nas leśniczych, żuli i czasem Straż Graniczną.
Bałbym się tez spaś pomiędzy dwoma ogniskami, jak się nie kulnę, to zaczną się palić.
Jeżeli już ognisko, to jedno + ekran z drugiej strony. jeżeli to Jura, to może połóżmy się obok jakieś skały i z drugiej strony rozpalmy ogień.
Ja bym proponował dwa inne rozwiązania:
1. Rozpalamy ognisko i następnie gdy zostaną gorące węgle przesuwamy je obok przy pomocy "mioteł" z gałęzi. Sami zaś śpimy na nagrzanej ziemi.
2. Rozpalamy ognisko w podłużnym dołku i gdy się wypali, zasypujemy je ziemią (nie może się dymić). Sami zaś kładziemy się na tym miejscu.
Awatar użytkownika
Preano
Posty: 104
Rejestracja: 31 sty 2010, 14:06
Lokalizacja: Konopiska
Gadu Gadu: 7236513
Płeć:

Post autor: Preano »

Na śpiwór mnie jak na razie nie stać, zostaje mi koc. Dwóch ognisk wolę nie testować na samotnej wyprawie :D , względy bezpieczeństwa i brak doświadczenia w tej technice.

Do Mcbren'a : hamak raczej nie wychładza tylko zmniejsza poprzez ściśnięcie materiały izolujące. Domyślam się, że cytowany pan korzystał z hamaka płóciennego. Ja korzystam ze sznurkowego.

Zdecydowałem się na skały z jednej strony, a ekran z drugiej.
„Nie mogliśmy dopuścić do siebie myśli o zrezygnowaniu – pokusa byłaby zbyt silna”
J.Pałkiewicz: Syberia - wyprawa na biegun zimna
Awatar użytkownika
unabomber
Posty: 228
Rejestracja: 16 sie 2009, 18:52
Lokalizacja: Beskid Niski
Tytuł użytkownika: wirus homo sapiens
Płeć:

Post autor: unabomber »

Bez przesady. Teraz jest jeszcze trochę zimno ale latem to spanie w kocu - jak najbardziej. Ubranie, koc na to pałatka i spokojnie się wyśpisz. Ognisko też może być wskazane ale hamak to bym sobie darował.
Zima weryfikuje.
mcbren
Posty: 79
Rejestracja: 25 sty 2010, 12:32
Lokalizacja: Wejherowo
Płeć:

Post autor: mcbren »

unabomber pisze:Bez przesady. Teraz jest jeszcze trochę zimno ale latem to spanie w kocu - jak najbardziej. Ubranie, koc na to pałatka i spokojnie się wyśpisz.
A potem reumatyzm na "starość" i żywa stacja meteo.
Awatar użytkownika
Preano
Posty: 104
Rejestracja: 31 sty 2010, 14:06
Lokalizacja: Konopiska
Gadu Gadu: 7236513
Płeć:

Post autor: Preano »

Zdaje sobie z tego sprawę, ale nie ma co czekać do wakacji. Trzeba gospodarować czas, który jest wolny. Raz się żyje.
„Nie mogliśmy dopuścić do siebie myśli o zrezygnowaniu – pokusa byłaby zbyt silna”
J.Pałkiewicz: Syberia - wyprawa na biegun zimna
Awatar użytkownika
unabomber
Posty: 228
Rejestracja: 16 sie 2009, 18:52
Lokalizacja: Beskid Niski
Tytuł użytkownika: wirus homo sapiens
Płeć:

Post autor: unabomber »

Zgadzam się z tym reumatyzmem. Ale przynajmniej będzie co wspominać,
Zima weryfikuje.
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

mcbren pisze:Fajnie, szczególnie jak rozpalimy ogniska w lesie i potem obudzimy się, a wszystko woku nas płonie.
Bez jaj chyba każdy ma choć trochę oleju w głowie by zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Nie zostawiałeś nigdy ogniska na noc? To to samo.
mcbren pisze:Lub obudzimy się, a nad nami stoi leśniczy z 500zł mandatem.
Leśniczy też człowiek.. Nie spotkałem się z takim ,który chciałby wlepić mi mandat za palenie ogniska... Dlaczego? Bo palę je z głową, i widać to na pierwszy rzut oka. Nie niszczę drzew, korzystam z martwych.
mcbren pisze:Oczywiście możemy spać poza lasem, ale tam najczęściej wieje wychładzający nas wiatr.
Nigdy nie paliłeś ogniska w lesie?
mcbren pisze: Dodatkowo ognisko w nocy nas dekonspiruje i ściąga nas nas leśniczych, żuli i czasem Straż Graniczną.
Zwykle śpię w miejscach gdzie żuli nie znajdę. Co do Straży Granicznej, w Bieszczadach informuje ich gdzie mam zamiar obozować. Pomogą w razie potrzeby, i nie mam nocnych i nagłych wizyt. Zwykle to swoje chłopy, którzy sami proponują rozpalenie ogniska w zimne dni.
mcbren pisze:Bałbym się tez spaś pomiędzy dwoma ogniskami, jak się nie kulnę, to zaczną się palić.
Przecież używamy głowy!!. Nie kładziemy się w ognisku, a rozpalamy w bezpiecznej odległości.. Sposób Indian Ameryki Południowej.
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
Preano
Posty: 104
Rejestracja: 31 sty 2010, 14:06
Lokalizacja: Konopiska
Gadu Gadu: 7236513
Płeć:

Post autor: Preano »

No to poodwlekam jeszcze zakup śpiwora.
Przesuwam wyjście na wtorkową 8:00, w poniedziałek muszę odebrać nowy monitor :D
„Nie mogliśmy dopuścić do siebie myśli o zrezygnowaniu – pokusa byłaby zbyt silna”
J.Pałkiewicz: Syberia - wyprawa na biegun zimna
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

mcbren pisze:A potem reumatyzm na "starość" i żywa stacja meteo.
Ile nocy przesypiamy w terenie, co by ogromnego reumatyzmu się nabawić?
Preano, Pierwsza sprawa to izolacja od ziemi, jeżeli nie masz karimaty, zrób sobie jakiś prosty siennik, do którego napchasz trawy i więcej tym lepiej, myślę, że kilkanaście centymetrów co najmniej, a siennik możesz zrobić np. ze starej zasłony czy prześcieradła.
Tu znajdziesz też podpowiedzi ja zrobić, co by było cieplej:
viewtopic.php?t=642&highlight=gor%B1ce+kamienie
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Preano
Posty: 104
Rejestracja: 31 sty 2010, 14:06
Lokalizacja: Konopiska
Gadu Gadu: 7236513
Płeć:

Post autor: Preano »

Hamak, Dębie hamak, także izolacja od ziemi załatwiona. Kwestia żeby wiatr mnie mocno nie owiewał. Tak czy inaczej dziękuje za link do tematu, dość przydatne na przyszłość.
Ostatnio zmieniony 29 mar 2010, 12:49 przez Preano, łącznie zmieniany 1 raz.
„Nie mogliśmy dopuścić do siebie myśli o zrezygnowaniu – pokusa byłaby zbyt silna”
J.Pałkiewicz: Syberia - wyprawa na biegun zimna
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

Dąb pisze:Ile nocy przesypiamy w terenie, co by ogromnego reumatyzmu się nabawić?
dla niektórych wystarczy jedna, żeby coś złapać
Preano pisze:Hamak, Dębie hamak, także izolacja od ziemi załatwiona.
a od wiatru i powietrza?
Awatar użytkownika
Preano
Posty: 104
Rejestracja: 31 sty 2010, 14:06
Lokalizacja: Konopiska
Gadu Gadu: 7236513
Płeć:

Post autor: Preano »

"Kwestia żeby wiatr mnie mocno nie owiewał"
Postawie jakiś ekran lub rozbiję się w pobliżu skał.
„Nie mogliśmy dopuścić do siebie myśli o zrezygnowaniu – pokusa byłaby zbyt silna”
J.Pałkiewicz: Syberia - wyprawa na biegun zimna
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Powinno ci dać do myślenia to, że hamaki cieszą się popularnością przede wszystkim w ciepłych rejonach świata, a u nas są adaptowane trochę na siłę, zresztą jak zmarzniesz pomimo swoich ekranów to sam zrozumiesz...
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Preano
Posty: 104
Rejestracja: 31 sty 2010, 14:06
Lokalizacja: Konopiska
Gadu Gadu: 7236513
Płeć:

Post autor: Preano »

Tak właśnie się do tego zabieram jak pies do jeża. Może to będą tylko ~3 dni w celu zebrania doświadczenia co do hamaków. Rozumiem wasze komentarze dotyczące wychłodzenia, ale chciałbym poczuć na własnej skórze i może jakieś patenty noclegowe wymyślić. Ewentualnie będę w przyszłości wszystkich przestrzegał przed nocowaniem na hamaku w porach jesień/wiosna.
„Nie mogliśmy dopuścić do siebie myśli o zrezygnowaniu – pokusa byłaby zbyt silna”
J.Pałkiewicz: Syberia - wyprawa na biegun zimna
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Sypiam w hamakach i na te porę roku potrzebna jest karimata. Może być cienka alumata.

A generalnie w hamaku można spać i przy minus 20 stopniach tylko trzeba wiedzieć jak.
Awatar użytkownika
Franek
Posty: 61
Rejestracja: 07 lis 2008, 17:12
Lokalizacja: Wrocław
Gadu Gadu: 5106892
Płeć:

Post autor: Franek »

TH, oświecisz mnie? Bo poza tym, że przed wiatrem się trzeba zabezpieczyć to o niczym więcej chyba nie wiem. A z chęcią się czegoś nowego dowiem.
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Już gdzieś to pisałem. Jest taki wynalazek jak underblanket ( nie wiem jak to przetłumaczyć aby oddać sens). Jest to jakby połówka śpiwora, którą podwiesza się pod hamak. Dobiera się odpowiednio do temperatury tak jak śpiwór. Podwieszając to pod hamak tworzymy kieszeń powietrzną, która zapewnia dobrą izolację od dołu i z boków. To jest najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o izolacje ale użycie po prostu zimowej maty też się sprawdzi. Tylko nie tak dobrze bo nie zapewni tak dobrej izolacji po bokach.

Czy hamak jest najlepszym rozwiązaniem na zimę? Raczej nie ale jak się chce to można i to całkowicie komfortowo.
ODPOWIEDZ