Strona 1 z 1

Śpiwór Mil-tec + Xlite200

: 29 sie 2010, 16:38
autor: Michal N
Od kilku lat posiadam śpiwór syntetyczny Mil-Tec'a. Zamawiałem na Specshopie bivy a pod dostarczeniu paczki ukazał się mym oczom ten oto śpiworek: http://picasaweb.google.pl/112010100794 ... directlink
Z początku trochę się wkurzyłem, lecz stwierdziłem, że skoro jest, to najpierw przetestuję, a potem będę reklamował. Ku mojemu zaskoczeniu jest bardzo ciepły, z zewnątrz względnie nie puszcza wody (drobna mżawka mu nie straszna, przy większych opadach puszcza na szwach). Do tego wszedłem w nim pod prysznic :mrgreen: i o dziwo trochę czasu wymagało abym poczuł wodę. Jakoś się do niego przyzwyczaiłem i tak został. Spałem w nim w zimie w nie ogrzewanym domu, przy temperaturze koło -5 stopni, w kalesonach, polarze 50, i czapce. Było komfortowo. Na biwakach wiosną i jesienią również się sprawdził.
Mam do Was pytanie a nawet dwa.
-Czy ktoś posiada lub miał styczność z tym ustrojstwem? Pytam, ponieważ za Chiny nie mogę znaleźć parametrów tego śpiwora, a przynajmniej temp. komfortu. Znalazłem podobne na stronie producenta lecz nie ma tam tego modelu. Na metce mam: nr. art. 141561, wypełnienie Hollow Fibre, a na stronie ni ma.
Dlaczego pytam. Otóż chciał bym tej zimy połączyć go z Cumulusem X-lite 200, aby spokojnie spędzić kilka nocek na wyjazdach, pod plandeką, zapewne z użytkownikami forum :-)
-Czy po zmieszczonych zdjęciach może ktoś powiedzieć czy takie połączenie zda egzamin? Czy X lite wystarczająco nabrał "loftu". Miał ktoś podobne doświadczenia?

: 29 sie 2010, 18:01
autor: Fredi
1. czemu sie wkurzyles?

2. po co ci temperatura komfortu jak juz go testowales?

3. moczenie bardzo pogarsza wlasciwosci cieplne.

: 29 sie 2010, 18:27
autor: Michal N
Wkurzyłem się, ponieważ zamawiałem pokrowiec na śpiwór: http://tiny.pl/h7v1v a przyszło coś innego. O dziwo cały czas jest na stronie. Dodam, że mimo jest ciężki i duży po kompresji, mam do niego słabość.
Testowałem to mało powiedziane, przez dwa lata w nim spałem w chłodne wiosenne i jesienne noce, i tylko raz w zimie przy -5. Pytam, ponieważ chciałbym wiedzieć jaki może mieć spodziewany komfort termiczny w połączeniu z Cumulusem. Gdybym wiedział jakie są parametry Mil-teca, wiedział bym mniej więcej, na ile można sobie pozwolić. Zimy mogą być mroźne, więc czy da radę: -15, -20? Czort wie.
Miałem nadzieję, że ktoś miał do czynienia z Hollow Fibre w wypełnieniu Mil-teca i może +/- podpowiedzieć czego można się spodziewać, przy wadze śpiwora ok 1900g.
Co do moczenia zdaję sobie sprawę z tego co napisałeś, jednak wydaje mi się, że skoro to nie puch i był moczony w domu, a potem dokładnie suszony, nie ujęło to jego właściwościom.
Trapi mnie jeszcze jedna kwestia: skoro śpiwór zatrzymuje ciepło promieniujące z nas, to dlaczego połączenie dwóch śpiworów, jeden w drugi, podnosi komfort cieplny?

: 29 sie 2010, 19:04
autor: Fredi
Trapi mnie jeszcze jedna kwestia: skoro śpiwór zatrzymuje ciepło promieniujące z nas, to dlaczego połączenie dwóch śpiworów, jeden w drugi, podnosi komfort cieplny?
A co w tym cię trapi?

może nie tyle podnosi komfort, co zwiększa barierę i ciepło się wolniej ulatnia - zimą będzie to komfort, latem masakra :).

Gdy połączysz go z jakimkolwiek innym śpiworem - wytrzyma spokojnie -15 a może i -20. Zostaw te temperatury podane przez producenta, znasz już jeden śpiwór, to ci wystarczy by połączyć go skutecznie z innym.

Pamiętaj, że komfort cielny to baaaarrrrrdzzzoooo indywidualna kwestia :).

: 29 sie 2010, 19:07
autor: yoger
Jeden w drugim tworzy dodatkową izolację pierwszego przed działaniem czynników zewnętrznych, czyli jakbyś miał 2x grubszy śpiwór jeszcze z dodatkową warstwą powietrza pomiędzy, która też pomaga w izolacji.

: 30 sie 2010, 19:26
autor: Doczu
jako były uzytkownik xlite mogę powiedzieć, że jak pisze Fredi - kwestie termiki są mocno indywidualne.
Mnie było w nim zimno w okolicy zera, inni ponoć nawet w minusach w nim spali. Fakt jest taki, że na deklarowane +3 możesz spokojnie liczyć. W połączeniu z tym Miltecem - trudno ocenić jak będzie, ale na -20 bym nie liczył. Taki komfort zapewnia prawie 1 kg puchu 700 Cuin.
Przy zastosowaniu xlite jako wkładki do tego milteca należy się liczyć z gorszym loftem tego pierwszego, co również wpływa na termikę.
Ale myślę, że na większość zimowych nocek styknie takie kombo. Najwyżej się grubiej do snu ubierzesz.

: 30 wrz 2010, 13:07
autor: Valdi
Powiem tak. Mieliśmy X200 na Islandii, jak wiał wiatr od lodowca, to wywiało ciepełko momentalnie. Trza było wiatróweczkę założyć Spaliśmy w namiotach od GoLite(ShangriLa) bez sypialni. Ani ja, jak również PA, komfortowo nie czuliśmy się. W sytuacji bez wiatru jakiegoś potężnego, całkiem dobry śpiwór.
Co do kombinacji z Mil, to zrób test chociażby i na balkonie, nie musisz gonić do lasu :)

: 01 paź 2010, 09:00
autor: Michal N
Przetestuję kombo dziś w nocy na spotkaniu warszawskim. W nocy ma być ok 2-3 stopni, duża wilgotność powietrza, do tego stan podgorączkowy Obawiam się tylko, że słowacka śliwowica Puchalsw-a może zaburzyć odczucia. ;-)