Propozycja nowego dzialu

dyskusje na tematy nie związane z tematyką Forum (co wcale nie oznacza że można tu pisać co tylko się zamarzy)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Bastion
Posty: 392
Rejestracja: 05 maja 2010, 10:21
Lokalizacja: Gdansk
Tytuł użytkownika: nizinny taternik
Płeć:

Propozycja nowego dzialu

Post autor: Bastion »

Witam

Proponuje zalozenie na forum nowego dzialu/grupy tematycznej.
Chodzi mi o miejsce gdzie bedzie mozna wkleic zdjecia z prosba
o identyfikacje. Mam w swojej kolekcji kilka ciekawych zdjec, grzybow, rosiln, ryb, artefaktow archeologicznych, czy czesc uzbrojenia znalezionych w lesie, ktorych nie potrafie zidentyfikowac. Czasami tez, w necie spotykam sie z fajnymi zdjeciami, butow, kurtek, nozy i rowniez nie potrafie okreslic ich nazwy.

Wiem, ze na forum jest kilka osob, ktore sie znaja sie na takich sprawach i pewnie by chetnie pomogli.

Z drugiej strony taki dzial bedzie mial duza sile edukacyjna i poznawcza.

Prosba do administratora(ow) i grupowiczow o zaopiniowanie pomyslu.
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2010, 22:45 przez Bastion, łącznie zmieniany 1 raz.
Co nas nie zabije to nas wzmocni...
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Przyłączam się do prośby i w pełni zgadzam się z powyższym jej uzasadnieniem.
Awatar użytkownika
babajaga
Posty: 23
Rejestracja: 21 sie 2010, 20:51
Lokalizacja: okolice Mielca/UK
Płeć:

Post autor: babajaga »

Ja również przyłączam się do prośby :-)
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Bastion, Twoja propozycja ma ręce i nogi.
Ale, żeby nie było tak różowo tytuły wątków musiały by być nazywane z sensem, bo pytania typu "Co to jest?", "Znalazłem w lesie", "Dziwna skorupa", spowodują szybkie zniechęcenie do całego działu (szum informacyjny). To pewnie byłaby tylko kwestia wprowadzenia regulaminu wewnętrznego (w dziale).
Dodatkowo po rozpoznaniu powinna być możliwość zmiany tytułu wątku z np:
"Grzyb, czerwony kapelusz z białymi plamkami, blaszki" na "[muchomor czerwony], czerwony kapelusz z białymi plamkami, blaszki"
Wtedy dział faktycznie będzie edukacyjny.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
budzigniew
Posty: 54
Rejestracja: 23 lut 2010, 00:51
Lokalizacja: asdasd

Post autor: budzigniew »

To juz lepiej zalozyc jeden temat, dajmy na to "Grzyby" i tam opisywac kolejne egzemplarze. Z drugiej strony widzialem podobne watki na forach bardziej wyspecjalizowanych, z dosc pokaznymi tematami.
Awatar użytkownika
unabomber
Posty: 228
Rejestracja: 16 sie 2009, 18:52
Lokalizacja: Beskid Niski
Tytuł użytkownika: wirus homo sapiens
Płeć:

Post autor: unabomber »

Załóż temat "Identyfikacja" i zobaczymy jak się rozwinie.
Zima weryfikuje.
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Takie tematy to dobra sprawa , ale tylko tematy w poszczególnych działach, moim zdaniem nie ma sensu tworzenia nowego działu.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1074
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Zrobimy tak jak z opowiadaniami - jeśli powstaną takie tematy i będzie zapotrzebowanie to stworzymy odpowiedni dział.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
śpioch
Posty: 10
Rejestracja: 29 sie 2010, 21:21
Lokalizacja: Tajne :)
Płeć:

Post autor: śpioch »

To ja właśnie mam takie pytanie, co to za roślina:
http://yfrog.com/0ezagadkowiecj
Tutaj widać tylko fragment gałęzi z charakterystycznym czerwonym "stożkiem" i to są chyba jakieś kwiaty czy owoce tego czegoś. Cała roślina ma wysokość kilku metrów i postać jakby niskiego drzewa, natomiast młodsze egzemplarze tworzą gęste krzaki. Warto dodać, że rośliny te posiadają jakąś zagadkową tendencję do rośnięcia zawsze obok betonowych murków, ogrodzeń, ale nie wyrastają z betonu, tylko nieco obok. Mój ojciec twierdzi, że nie wie, co to jest i kiedy był mały, to tego w Polsce nie było, a teraz wszędzie bardzo szybko rośnie.
Awatar użytkownika
babajaga
Posty: 23
Rejestracja: 21 sie 2010, 20:51
Lokalizacja: okolice Mielca/UK
Płeć:

Post autor: babajaga »

śpioch
Posty: 10
Rejestracja: 29 sie 2010, 21:21
Lokalizacja: Tajne :)
Płeć:

Post autor: śpioch »

A co w nim jest "odurzającego"?
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Jeżeli temat miałby służyć takim bzdurnym pytaniom....to sorry, ale jestem na "nie".
Nie znosze ogłupiania, wysilcie się odrobinę i przejrzyjcie atlas - w takich wypadakach jak powyższy...to kwestia paru minut. Nauczcie się szukać.

a co do sumaka - jest trujący. jedynie te czerwowne owocniki, w momencie gdy są czerwone można zrywac i po przetworzeniu zrobić świetny napój.
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
babajaga
Posty: 23
Rejestracja: 21 sie 2010, 20:51
Lokalizacja: okolice Mielca/UK
Płeć:

Post autor: babajaga »

Fredi jak można zrobić ten napój?? Nigdy o tym nie słyszałam...
Śpioch możliwe że "odurzający" wzięło się od tego że jest halucynogenny, ale nie jestem pewna
śpioch
Posty: 10
Rejestracja: 29 sie 2010, 21:21
Lokalizacja: Tajne :)
Płeć:

Post autor: śpioch »

Fredi, co się czepiasz? Skoro ktoś założył taki wątek, to postanowiłem go wykorzystać. A wcześniej googlałem hasło: "niskie drzewo czerwone kwiaty" i nie znalazłem nic sensownego. Czyli ten wątek sprawdził się doskonale.
Awatar użytkownika
Driver
Posty: 315
Rejestracja: 02 mar 2009, 15:53
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 6876158
Tytuł użytkownika: Supertramp
Płeć:

Post autor: Driver »

śpioch, jak będziesz miał jeszcze jakieś pytania to zajrzyj najpierw tutaj http://www.atlas-roslin.pl/
i do innych podobnych jest tego pełno w sieci i inaczej interpretuj pytania bo google jest sprytne ale nie aż tak :lol: :lol:
Gdybym schował ręce do kieszeni,skazali by mnie za ukrywanie broni.
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Nie rozumiem czegoś, nie chcesz, nie odpowiadasz i tyle. Ale nie, na reconie trzeba dodatkowo zjechać, aby zaspokoić swoje kompleksy... Najlepiej zamknąć forum, bo wszystko można znaleźć w Google. Nie ma się co dziwić, że nikt nie pokazuje swoich dokonań, bo zaraz zostanie zjechany, a to że wyciął dwie gałązki, a to żeby sobie w Google poszukał.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Dąb: rozumiem, że obniżamy poziom forum?
OK....jeśli taka ma być przyszłość survivalu i tego forum...to ja dziękuję.
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Tu nie chodzi o obniżanie poziomu, tylko o traktowanie użytkowników, po co od razu docinki? Wygląda to jak rzucenie się sfory wilków na nieporadnego cielaka.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

może dlatego, że gdy grzecznie zwracam uwagę na priwa - to userzy mają to gdzieś? ile można...
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Od tego są ostrzeżenia, nikt nie jest jasnowidzem, żeby wiedzieć że komuś , się na priwa zwracało uwagę, i wygląda to później jak wygląda.
Co do sumaka , wpisałem to co kolega niby w Google wpisywał i znalazłem po dwóch minutach, co nie znaczy że od razu, mam go zjechać.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Bastion
Posty: 392
Rejestracja: 05 maja 2010, 10:21
Lokalizacja: Gdansk
Tytuł użytkownika: nizinny taternik
Płeć:

Post autor: Bastion »

Fredi pisze:może dlatego, że gdy grzecznie zwracam uwagę na priwa - to userzy mają to gdzieś? ile można...
Fredi, wielki szacunek, ale co to ma wspolnego z tematem tego watku?
Odnosze nieodparte wrazenie, ze masz spora wiedze i potrafisz udzielac kompetentnych odpowiedzi.

W przeciwnym wypadku wszczynasz bezsensowne pyskowki,
Przemek, na forum "GoldenLine" dokladnie to ostatnio pokazales.
Co nas nie zabije to nas wzmocni...
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Co nie zmienia faktu, że każdy miłośnik przyrody, a za takich się przecież uważamy, powinien najpierw zajrzeć do atlasu roślin.
Co do nowego działu, to Bastion napisał nie tylko o identyfikacji roślin ale i sprzętu, odzieży itp., i w tym upatrywał bym przyszłości tego działu.
śpioch
Posty: 10
Rejestracja: 29 sie 2010, 21:21
Lokalizacja: Tajne :)
Płeć:

Post autor: śpioch »

Driver pisze:śpioch, jak będziesz miał jeszcze jakieś pytania to zajrzyj najpierw tutaj http://www.atlas-roslin.pl/
Nawet zajrzałem, ale i tak nie mogłem znaleźć, bo przecież nie znałem nazwy tej rośliny, żeby jej szukać po nazwie, a jak wszedłem w opcję szukania po obrazkach, to mi wyskoczył napis: "Foto w Pełnej Wersji". Zresztą nawet, gdyby zdjęcia wyświetliło, to przeglądanie wszystkich kilkuset zdjęć po kolei... :-P Wniosek na przyszłość jest taki, że jednak szybciej zapytać na forum, ale wybiorę forum ogrodnicze, żeby Was nie drażnić :-P Btw. symptomatyczne, że akurat babajaga odpowiedziała mi "tak po prostu" - z kobietami jakoś milej się rozmawia ;-) A żadnej informacji na priv nie dostałem, więc nie wiem, o czym tam wyżej piszecie.
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Nie od razu Kraków zbudowano. Sumaka octowca poznałem dopiero wtedy gdy wyczytałem, że z jego "owoców" robi się indiańską lemoniadę. Znając nazwę, looknąłem w atlas i bingo! Okazało się, że roślinkę znałem "z widzenia".
Oznaczanie dla botanicznego laika nie jest tak proste jakby się wydawało.
Czasem widzę w terenie roślinę, potrafię sklasyfikować do jakiej rodziny należy ale rodzaj i gatunek ni hu...hu... Dopiero żmudne grzebanie po atlasie i wiki rozwiązuje zagadkę.

śpioch, spokojnie. Każdy facet jest wzrokowcem. Jak przejrzysz te kilkaset zdjęć to następnym razem przy zagwozdce powiesz: "Ja ją gdzieś widziałem!"
Inna sprawa to fakt, że jak zapytasz o jakiś gatunek trawy lub egzotycznego drzewa (kaktusa?) to wtedy na 100% zostaniesz wykopany na bio-forum.pl
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
Bastion
Posty: 392
Rejestracja: 05 maja 2010, 10:21
Lokalizacja: Gdansk
Tytuł użytkownika: nizinny taternik
Płeć:

Post autor: Bastion »

Tanto pisze:Zrobimy tak jak z opowiadaniami - jeśli powstaną takie tematy i będzie zapotrzebowanie to stworzymy odpowiedni dział.
Tanto, jestem na forum od maja 2010 i nie wiem jak wyglada historia dzialu "Opowiadania".
Nie mam nawet pomyslu jak mozna wyszukac taka informacje.

Rozumiem, ze dobrym miejscem do zalozenia watku o rozpoznawaniu ciekawych zdjec, bedzie dzial:
"Zwierzęta - tropienie, obserwacja, fotografowanie"?

Proponuje tytul watku: "Co to za foto, prosba o identyfikacje"

Zasady:
1) Osoba, ktora wkleja zdjecie:
- podaje miejsce i czas zrobienia fotografii

2) W miare mozliwosci, osoba ktora rozpoznala zdjecie, odpowiada, podajac link do wikipedii.

2) Dodatkowa dyskusja o wlasciwosciach/cechach rozpoznanego obiektu jest dozwolona jedynie jezeli wykracza po za tesc artykulu w wikipedii

Tanto, moze tak byc?

Prosze tez grupowiczow o opinnie.
Co nas nie zabije to nas wzmocni...
ODPOWIEDZ