Harmonijka

dyskusje na tematy nie związane z tematyką Forum (co wcale nie oznacza że można tu pisać co tylko się zamarzy)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
zarat
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:45
Lokalizacja: Polska
Gadu Gadu: 8261459
Tytuł użytkownika: nic nie rozumiem
Płeć:

Harmonijka

Post autor: zarat »

Typowo włóczykijowski instrument :). Mały, poręczny i świetnie nadający się do wieczornego ogniska.

Gracie na harmonijce? Od kiedy? Na jakiej?

Ze swojej strony, właśnie zamierzam rozpocząć naukę gry na harmonijce, zbieram stówkę na pierwszą moją harmonijkę :)
Awatar użytkownika
kalyk3
Posty: 270
Rejestracja: 22 lis 2009, 21:51
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: kalyk3 »

Ja przygrywam czasem na Marine Band Deluxe. Nie gram regularnie tylko tak trochę od czasu do czasu jakieś znane, fajne melodie. Mam ją jakieś 8 miesięcy. Fajnie sprawdza się na wypadach, ale raczej kiedy jestem sam i nikt więcej nie słucha :-)
Awatar użytkownika
Malibue
Posty: 8
Rejestracja: 10 wrz 2010, 18:40
Lokalizacja: Nowy Sącz
Tytuł użytkownika: Dziecko Lasu
Płeć:

Post autor: Malibue »

Ay ay aya, ja również sobie pogrywam w ten sposób. Raczej improwizuję co mi natura na duszę i ten ułomny delikatny zmysł grający przywiedzie. Nie przepadam za tabulatorami, słuchu wystarczającego nie mam, a więc zostaje mi pogrywanie samemu sobie. A szkoda, szkoda, bo korciło mnie już wielokrotnie aby zacząć sępić ulicznie w wielu miastach, które w te wakacje odwiedziłem (we Wrocławiu, przy mnie takie ot punki z Warszawy otrzymały 25zł na raz). Poza tym mogę zwalać na sprzęt, mam totalnie zawodnego Silver Stara, cóż od niego chcieć, a na nowość mnie nie stać.
Fakt, harmonijka to typowo włóczykijowski sprzęt.
Cudne manowce
Awatar użytkownika
bivr
Posty: 87
Rejestracja: 07 mar 2009, 19:15
Lokalizacja: Jelenia Góra
Gadu Gadu: 6693152
Płeć:

Post autor: bivr »

Ja mam podobnie jak kalyk3 Marine Band Deluxe. Gram już jakiś miesiąc, na początku z tabami, teraz cos próbuję ze słuchu i całkiem dobrze mi wychodzi, jednak troche za wcześnie, żebym mógł powiedziec, że gram dobrze.
Hail To The King Baby
Awatar użytkownika
rumcajs
Posty: 124
Rejestracja: 12 lip 2010, 23:49
Lokalizacja: Pszów
Tytuł użytkownika: samotnik z wyboru
Płeć:

Post autor: rumcajs »

A mówili że oglądanie Muminków jest nieszkodliwe :lol: :mrgreen:
Osobiście uważam że las ma swoją muzykę i wciskając tam swoją to zagłuszamy piękną orkiestrę natury.To tak jak na koncercie muzyki poważnej ktoś zaczął by grac na swojej harmonijce.
Pewnie już jesteście na mnie źli,ale sam taka harmonijkę posiadam a raczej jej namiastke bo to nie wiadomo co to jest,pochodzi z PRLu i nawet gra :shock: :mrgreen: .Niestety nie mam ani trochę talentu grania wiec sobie odpuszczam,chciałem się nawet nauczyć ale nie mam cierpliwości,wolę orkiestrę ptasią i żabią a najlepiej obie na raz :-)
Awatar użytkownika
kalyk3
Posty: 270
Rejestracja: 22 lis 2009, 21:51
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: kalyk3 »

Ptasia i żabia muzyka jest dobra, ale takie proste ładne melodyjki czasem dobrze ją ubogacają. A nawet jak coś bardzo dobrze się zagra i jest do tego ładne, to czasem żal się robi, że tylko zwierzaki słuchają ;-)

Ja gram raczej z tabulatur, a jak sam coś zaimprowizuję to też czasem się uda. Jednak ze względu na moje dość długie przerwy w graniu zapominam jak się to grało :cry: , a zapisać w formie tabulatury bym zapisał, ale zawsze wydaje mi się, że tym razem nie zapomnę... i zapominam :cry:
Awatar użytkownika
rumcajs
Posty: 124
Rejestracja: 12 lip 2010, 23:49
Lokalizacja: Pszów
Tytuł użytkownika: samotnik z wyboru
Płeć:

Post autor: rumcajs »

kalyk3, ,a więc widzę że masz jakiś talent i pojęcie o graniu.Ja niestety nie,mimo że się chciałem nauczyć grać na harmonijce to jednak mi się nie udało.Z tego co wiem to są dwie odmiany harmonijki.Oglądając moją to stwierdziłem że mam jakąś PRLowską odmianę harmonijki :mrgreen: Szkoda że nie mam talentu muzycznego ,nawet w szkole na flecie nie umiałem się za chiny nauczyć.Wolę słuchać niż grać,a nie ma lepszej orkiestry niż natura.
Awatar użytkownika
kalyk3
Posty: 270
Rejestracja: 22 lis 2009, 21:51
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: kalyk3 »

rumcajs pisze:kalyk3, ,a więc widzę że masz jakiś talent i pojęcie o graniu
Pojęcie o graniu może i tak, ale żebyś wiedział jak na mnie czasem psioczą w domu. Ale i tak fajnie się gra :mrgreen:
Awatar użytkownika
Driver
Posty: 315
Rejestracja: 02 mar 2009, 15:53
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 6876158
Tytuł użytkownika: Supertramp
Płeć:

Post autor: Driver »

rumcajs pisze:A mówili że oglądanie Muminków jest nieszkodliwe :lol: :mrgreen:
:mrgreen: :mrgreen:
Gdybym schował ręce do kieszeni,skazali by mnie za ukrywanie broni.
Awatar użytkownika
Malibue
Posty: 8
Rejestracja: 10 wrz 2010, 18:40
Lokalizacja: Nowy Sącz
Tytuł użytkownika: Dziecko Lasu
Płeć:

Post autor: Malibue »

No pojęcie zakłócania lasu swoją harmonijcznością to też nie umiar.
Niestety brak mi talentu śpiewograjnego a bardzo chciałbym mieć przy sobie w każdej dowolnej chwili muzykę słynnej peruwiańskiej ballady "El condor pasa" (powiedzmy coś takiego:

Rumcajs: typy są, ale na pewno nie dzielą się na PRLowskie i zachodnie. Są Tremolo, diadochoniki, chromatyki o ile dobrze piszę, różne różniste.
Pozdrawiam.
Cudne manowce
Awatar użytkownika
rumcajs
Posty: 124
Rejestracja: 12 lip 2010, 23:49
Lokalizacja: Pszów
Tytuł użytkownika: samotnik z wyboru
Płeć:

Post autor: rumcajs »

Malibue, tak mi się powiedziało,jak człowiek się na czymś nie zna to musi to jakoś nazwać :-P .Talentu nie mam za grosz więc sobie daruję muzykowanie.
Awatar użytkownika
wolf78
Posty: 194
Rejestracja: 27 mar 2008, 17:13
Lokalizacja: Kołobrzeg
Gadu Gadu: 2813508
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolf78 »

Witam :-) jeśli chodzi o harmoszkę to i ja się zgłaszam :-) mam od roku ,a czy umiem grac to musi ocenić Pan Las ;-) bo on najczęściej mnie słucha :mrgreen:
zmęczon
Posty: 58
Rejestracja: 04 lut 2008, 10:33

Post autor: zmęczon »

Kupiłem dziecku Suzuki Harpmaster, ze względu na jej ponadprzeciętna wytrzymałość. Sam sobie popróbowałem i mimo dębowego ucha okazuje się to dość łatwe. Skoro tak to najwyraźniej każdy się może nauczyć.
Awatar użytkownika
Driver
Posty: 315
Rejestracja: 02 mar 2009, 15:53
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 6876158
Tytuł użytkownika: Supertramp
Płeć:

Post autor: Driver »

kiedyś próbowałem grać, bo blusowe rytmy grają w mojej duszy
ale słoń nadepnął mi nie tyle na ucho co na całą głowę
ale powiadają chcieć to móc :mrgreen:
Gdybym schował ręce do kieszeni,skazali by mnie za ukrywanie broni.
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Driver też tak myślałem, że jestem zupełnie głuchy, ale odkąd się uparłem na gitarę to jakoś idzie. Nawet zauważam postępy w wyrabianiu sobie słuchu. Myślę że warto próbować.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

rumcajs pisze:A mówili że oglądanie Muminków jest nieszkodliwe :lol: :mrgreen:
Coś mi się wydaję, że tu o Lesa Stroud'a chodzi ;-)
Myślałem, nawet nie tak dawno nad tym pomysłem, ponieważ fajnie by było usiąść przy ognisku i zagrać ulubioną piosenkę, dla podniesienia morale. Obawiam się tylko, że najprawdopodobniej skończy się na typowym rzępoleniu z mojej strony.
Obrazek
Awatar użytkownika
zarat
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:45
Lokalizacja: Polska
Gadu Gadu: 8261459
Tytuł użytkownika: nic nie rozumiem
Płeć:

Post autor: zarat »

Michal N pisze:
rumcajs pisze:A mówili że oglądanie Muminków jest nieszkodliwe :lol: :mrgreen:
Coś mi się wydaję, że tu o Lesa Stroud'a chodzi ;-)
Nawet nie wiem kto to Les Stroud :P. Inspiracja Muminkami :lol:

Graliście może na Hohner Special 20? Tą harmoszę zamierzam kupić.
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Ja gram na Special 20. Gra mi się przednio. Wolę harmonijki z plastikowym hmm ustnikiem ? 8-) Chodzi mi o to, że jęzor mój sprężysty - szybciej śmiga po plastiku niźli po drewnie :mrgreen:

MarineBand zdaje się są w drewnie.

Na początek polecam Ci Harmoszkę - SilverStara jest tania i też taką miałem na początku, ale gdzieś mi przepadła w życiowej podróży.

No i tonację C wybierajcie na początek. 8-)

Tabulatur nie używam, gram ot bo gram. Mam zasadę, że jak coś da się "wygwizdać" w sensie utwory muzyczne to da się również zagrać na harmonijce.
Gram rzadko, czasem 8-)
Awatar użytkownika
wolf78
Posty: 194
Rejestracja: 27 mar 2008, 17:13
Lokalizacja: Kołobrzeg
Gadu Gadu: 2813508
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolf78 »

Witam jak zaczynałem przygodę z harmoszką ta strona była mi pomocna :-) http://harp.muse.pl/index.html?podst.html :-) może i Wam się przyda :-)
Awatar użytkownika
steppenwolf
Posty: 182
Rejestracja: 13 lip 2010, 06:47
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć:

Post autor: steppenwolf »

Jakiś czas temu kupiłem sobie harmoszkę SWAN. Z jednej strony ma strój C, z drugiej strój G. I coś tam z niej wydmuchuję (najbardziej lubię grać "Blowin in the Wind"). Kiedyś może kupię harmoszkę z registrem (taki wiheister umożliwiający wydobywanie półtonów). Może ktoś powie czy warto.
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Pół tony to chyba podciągi o ile pamiętam można się tego nauczyć na zwykłej harmoszce, jednak to wyższa szkoła tak mi się zadaje. Ja wydobywam tak parę nieskładnych dźwięków. Moim zdaniem warto więc nauczyć się na zwykłej.

A to mój ulubiony kawałek wygrywany:
Gram go "prawie" jak ten kolo. 8-)
Awatar użytkownika
steppenwolf
Posty: 182
Rejestracja: 13 lip 2010, 06:47
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć:

Post autor: steppenwolf »

Dzięki slaq za podpowiedź dotyczącą podciągów. Filmik podoba się mi. Można ze szklanicy wypić coś mocniejszego, a potem - po przyłożeniu do harmoszki - oddać wyraz swoim nastrojom. Za chwilę z you tube ściągnę więcej kawałków tego gościa. Jeszcze raz dziękuję.
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Spoko 8-)
Ja tak właśnie nauczyłem się grać. Słuchałem takich grajków i później dźwięk po dźwięku rozpracowywałem takie utwory. Dziś rozpracowanie utworu idzie mi szybko.
Szklanica to mu chyba służy do wyciągania jeszcze niższego dźwięku. Tuning taki :-D
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kalyk3
Posty: 270
Rejestracja: 22 lis 2009, 21:51
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: kalyk3 »

Na youtube jest również "kurs" gry na harmoszce. Koleś nazywa się Adam Gussow i prowadzi serię filmików zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. (polskie napisy). Podaję link do pierwszego odcinka kursu.


Ostatnio zmieniony 29 wrz 2010, 10:20 przez kalyk3, łącznie zmieniany 4 razy.
“All good things are wild and free.” Henry David Thoreau
Awatar użytkownika
rumcajs
Posty: 124
Rejestracja: 12 lip 2010, 23:49
Lokalizacja: Pszów
Tytuł użytkownika: samotnik z wyboru
Płeć:

Post autor: rumcajs »

A czy używacie takiego czegoś jak nuty czy gracie z pamięci,czy jak?
ODPOWIEDZ