Określanie północy za pomocą magnesu

dyskusje na tematy nie związane z tematyką Forum (co wcale nie oznacza że można tu pisać co tylko się zamarzy)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Orly
Posty: 0
Rejestracja: 09 lut 2010, 13:17
Lokalizacja: Z piwnicy

Określanie północy za pomocą magnesu

Post autor: Orly »

Witajcie, mam taką zagadke której niepotrafię rozwiązać a jej rozwiązanie może się to przydać (choć niekoniecznie) w survivalu. Otóż:
Wyobraź sobie że wyrzucili Cie na bezludną wyspę ale taką zalaną wodą. Stoisz jedną nogą na patyku na głębokości 1 metra. Jesteś całkiem nagi, niema słońca. Masz tylko magnes za pomocą którego określ bezproblemowo kierunek Północny.
Pomożecie mi to rozwiązać? z góry thx
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

W czym problem, jakie jest pytanie, bo nie mogę wywnioskować z tekstu?
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
Awatar użytkownika
Orly
Posty: 0
Rejestracja: 09 lut 2010, 13:17
Lokalizacja: Z piwnicy

Post autor: Orly »

Problem mam w rozwiązaniu zagadki - jak wskazać północ TYLKO za pomocą magnesu bez innych czynników zewnętrznych
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

Niema Słońca, czyli jest noc. Jest noc, czyli są gwiazdy. Są gwiazdy, czyli jest i Gwiazda Polarna. Koniec. :)

Jeżeli chodzi o wskazanie kompasu tylko za pomocą magnesu, beż żadnych innych rzeczy, to IMO jest to niemożliwe.
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Orly pisze:Problem mam w rozwiązaniu zagadki - jak wskazać północ TYLKO za pomocą magnesu bez innych czynników zewnętrznych
Jeżeli masz odpowiednio silny magnes, z którym dodatkowo dasz radę się utrzymać na powierzchni wody bez ruszania mięśniami szkieletowymi przez kilka minut... Kładziesz się na wodzie klatą do góry, kładziesz sobie magnes na klacie i czekasz, aż Cię odwróci na linię północ-południe. Można się ewentualnie podpierać czubkiem dużego palca jednej nogi/ręki o wyżej wymieniony patyk. :-P

Żeby to miało jakiekolwiek pozory sensu, potrzebne są założenia:
- brak falowania (flauta) i pomijalne działanie prądów morskich
- posiadanie magnesu sztabkowego z oznaczonymi biegunami

To tak na pierwszy pomyślunek.
Awatar użytkownika
Orly
Posty: 0
Rejestracja: 09 lut 2010, 13:17
Lokalizacja: Z piwnicy

Post autor: Orly »

NumLock pisze:Niema Słońca, czyli jest noc. Jest noc, czyli są gwiazdy. Są gwiazdy, czyli jest i Gwiazda Polarna. Koniec. :)

Jeżeli chodzi o wskazanie kompasu tylko za pomocą magnesu, beż żadnych innych rzeczy, to IMO jest to niemożliwe.
Niema gwiazd ;) Niema nic poza wodą kijka na którym stoisz i twojego ciała.

ten pomysł thrackan'a całkiem niezły tylko czy jeśli położysz sie z tym magnesem na brzuchu to zadziała...
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

ten pomysł thrackan'a całkiem niezły tylko czy jeśli położysz sie z tym magnesem na brzuchu to zadziała...
Na brzuchu powinien działać tak samo jak na plecach. Tylko trwanie w bezruchu z gębą w wodzie może być problematyczne na dłuższą metę.

Co do samej metody - to adaptacja chińskiego sposobu do zadanych warunków ( http://www.chiny.pl/faming_zhinanzhen.php ).
Awatar użytkownika
Orly
Posty: 0
Rejestracja: 09 lut 2010, 13:17
Lokalizacja: Z piwnicy

Post autor: Orly »

Taki większy kompas z liścia i igły namagnesowanej pozostawionych na wodzie :) no miejmy nadzieje że to to. W czwartek będę prawdopodobnie znał odpowiedź to napisze jak by co ;p
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

thrackan pisze:Tylko trwanie w bezruchu z gębą w wodzie może być problematyczne na dłuższą metę.
Problematyczne może być też dobranie takiego magnesu, coby dało się razem z nim swobodnie dryfować i nie zatonąć, a zarazem taki mocny, który da radę "nas poruszyć".
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

NumLock pisze:Problematyczne może być też dobranie takiego magnesu, coby dało się razem z nim swobodnie dryfować i nie zatonąć, a zarazem taki mocny, który da radę "nas poruszyć".
Tarcie zadka o wodę, tudzież cząsteczek wody między sobą jest na tyle niewielkie, że nawet mały magnes powinien dać radę. Wiąże się to tylko z wydłużeniem czasu oczekiwania.

Ta metoda ma jeszcze pewną wadę. Trzeba mieć jakiś punkt odniesienia w przestrzeni, poza patykiem, na którym stoimy. Bez niego nie będzie wiadomo, czy jeszcze się obracamy, czy już nie.
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Re: Określanie północy za pomocą magnesu

Post autor: Blizbor »

Orly pisze:Witajcie, mam taką zagadke której niepotrafię rozwiązać a jej rozwiązanie może się to przydać (choć niekoniecznie) w survivalu. Otóż:
Wyobraź sobie że wyrzucili Cie na bezludną wyspę ale taką zalaną wodą. Stoisz jedną nogą na patyku na głębokości 1 metra. Jesteś całkiem nagi, niema słońca. Masz tylko magnes za pomocą którego określ bezproblemowo kierunek Północny.
Pomożecie mi to rozwiązać? z góry thx
Wiesz, co należy zrobić w takiej sytuacji? Obudzić się :lol:

Generalnie rzecz biorąc, to trudno to nazwać zagadką, zwłaszcza że brak tu jakiejkolwiek logiki - wyspa zalana wodą, na której aby nie być w wodzie trzeba stać na kiju to już nie jest wyspa (pomijam też to, że nie da się stać na kiju, chyba że kij ten jest wbity w ziemię i ktoś jest akrobatą...). Poza tym kto przy zdrowych zmysłach dałby się "wyrzucić" w takie warunki kompletnie nagi? Albo ktoś kto Ci tą "zagadkę" zadał jest wyjątkowo perwersyjny, albo coś poprzekręcałeś i pominąłeś - bo to naprawdę nie ma żadnego sensu.
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Blizbor pisze:Poza tym kto przy zdrowych zmysłach dałby się "wyrzucić" w takie warunki kompletnie nagi? Albo ktoś kto Ci tą "zagadkę" zadał jest wyjątkowo perwersyjny, albo coś poprzekręcałeś i pominąłeś - bo to naprawdę nie ma żadnego sensu.
Brzmi jak typowe zadanie z fizyki icon_twisted
StaszeK
Posty: 349
Rejestracja: 30 paź 2008, 21:46
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Kontakt:

Post autor: StaszeK »

Ble, ble, ble, ble .......

Orly, napiszę to co często piszę.
Najpierw czytaj forum, później czytaj forum, następnie jeszcze raz poczytaj forum i na koniec pytaj.

Poniżej są zdjęcia autorstwa Darka z ubiegłego weekendu.
Na pierwszym zdjęciu igła, na drugim blachowkręt.

http://picasaweb.google.pl/hajdukdarius ... 4714451234
http://picasaweb.google.pl/hajdukdarius ... 3155279906

Wszystkim leniwcom, którym nie chce się czytać forum, przypominam że materiały (igły, agrafki, blachowkręty, gwoździe, itp.) które przeszły obróbkę cieplną najczęściej już są namagnesowane.
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Orly pisze:Wyobraź sobie że wyrzucili Cie na bezludną wyspę ale taką zalaną wodą. Stoisz jedną nogą na patyku na głębokości 1 metra. Jesteś całkiem nagi, niema słońca. Masz tylko magnes
Można ściągnąć taką melę z płuca, o takiej gęstości, że nie zatonie a co więcej utrzyma magnes. Dalej zadziałają prawa fizyki, ustalisz oś N-S jak już się obróci, a po kierunku obrotu ustalisz który biegun to N (siła Coriolisa). Banalne nie? :mrgreen:
Obrazek
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Michal N pisze:a po kierunku obrotu ustalisz który biegun to N (siła Coriolisa)
A nie potrzeba do tego znajomości swego położenia z dokładnością do półkuli ziemskiej?
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

:evil: Pewnie, że potrzeba :-P
Na coś jest ten patyk bo tylko oszołom stał by na patyku zanurzony metr w wodzie. chyba, że na patyku, na głębokości metra, można stać i oddychać ;-) Na jednej nodze.
Trzeba rozkminić jak za pomocą patyka określić półkulę na której się znajduje gość.
Obrazek
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Wyjąć patyk, położyć na nim magnes i dalej j/w. Lol.
Półkulę określić na podstawie flory, fauny, nieba, materiału z którego został wykonany kijek, posmakować piachu i takie tam. :P
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Abscessus Perianalis pisze:Wyjąć patyk, położyć na nim magnes i dalej j/w. Lol.
Niiii.... Przeca magnes z patyka spadnie. Tu trzeba inaczej. Kompleksowo. Wyjąć patyk, poprzegryzać go na krótkie, równe odcinki. Wyrwać sobie nieco włosów i upleść z nich nitkę. Następnie należy ową nitką powiązać patyki w małą tratewkę, na której dopiero spocznie magnes. icon_twisted
Abscessus Perianalis pisze:Półkulę określić na podstawie flory, fauny, nieba, materiału z którego został wykonany kijek, posmakować piachu i takie tam. :P
Mmmm... po smaku poznaję glebę opadowo-glejową... Tak, bezsprzecznie jestem w południowym Kirgistanie w czasie pory deszczowej. :-P
StaszeK
Posty: 349
Rejestracja: 30 paź 2008, 21:46
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Kontakt:

Post autor: StaszeK »

Ze względu na wypowiedzi ten wątek zaśmieca tylko to forum i dlatego nadaje się do mogilnika.
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Ze względu na tematykę posta, czyli zagadkę - nadaje się do hydeparku - nie do mogilnika. Pozwól, że modzi zajmą się rozstrzyganiem co gdzie powinno się znaleźć.

Fakt, że ten temat leży w poradach jest naszym przeoczeniem - przyznaję - mea culpa.

Swoją drogą, chętnie dowiem się jakie jest rozwiązanie. :)
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

StaszeK, Musisz przyznać, że wątek Orly jest wybitnie .... podręcznikowy, i ma mało wspólnego z survivalem (stoisz jedną nogą, nagi na patyku, a w ręku masz tylko magnes...).
Tak na chłopski rozum... ile trzeba mieć pecha żeby znaleźć się na bezludnej wyspie całkowicie nagim, ale i "szczęścia" zarazem, żeby mieć w ręku tylko magnes...

Sytuacja równie abstrakcyjna, jak ta która przytrafiła się Amerykańskiej Wyprawie Na Marsa...

Kiedy już Zbawiciele Cywilizacji wylądowali, wylegli ze statku, zatknęli flagę w paski i gwiazdki, ekipa CNN zaczęła rozkładać sprzęt transmisyjny, architekci zaczęli planować bazę, konsulat US i MCDonalda, a marines ją fortyfikować (chiński statek Chuang Zo Mao - Czerwone Wiatry Mao podchodził do lądowania nieopodal), nagle spoza skał wyszedł mały Zielony Ludzik, z czułkami na głowie...

Mały dziwoląg ze sceptycyzmem popatrzył na wysiłki Dumnej Rasy, paluszkiem zakończonym ssawką, podrapał się po wysokim zielonym czole i powiedział językiem Desu Uzały:

_ U nas uże byli takije... Oni skazali, szt to wsio budu KUKURIDZA!
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

puchalsw pisze:StaszeK, Musisz przyznać, że wątek Orly jest wybitnie .... podręcznikowy, i ma mało wspólnego z survivalem (stoisz jedną nogą, nagi na patyku, a w ręku masz tylko magnes...).
Tak na chłopski rozum... ile trzeba mieć pecha żeby znaleźć się na bezludnej wyspie całkowicie nagim, ale i "szczęścia" zarazem, żeby mieć w ręku tylko magnes...
Co by nie było to kilka szarych komórek użytkownikom forum się uaktywniło... ;-)

StaszeK, Przejrzałem zdjęcia Darka - fajnie się bawiliście. :-)
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
StaszeK
Posty: 349
Rejestracja: 30 paź 2008, 21:46
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Kontakt:

Post autor: StaszeK »

Lubie zaglądać na to forum, ale tylko do niektórych działów, bo udziela się tu wielu mądrych ludzi. Ale irytuje mnie, jak cenne informacje muszę wyławiać z morza ble, ble, ble. Stąd też w pierwszej chwili pomyślałem o Mogilniku, ponieważ do Hydeparku nie zaglądam (chyba dopiero teraz jestem pierwszy raz). Dzięki za przeniesienie.

Co do podręcznikowości przykładu podanego przez Orly, to myślę, że chciał czegoś się dowiedzieć, tylko nie zapoznał się z poprzednimi wątkami i podał wybitnie mało przemyślany przykład.

Wolfshadow, dzięki. W tym roku nie narzekam na brak tego typu wyjazdów. To jeden z treningów przed wyjazdem do Mongolii, stąd ten tytuł u Darka.
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

StaszeK widziałem Twoją galerię, i w taki prosty, polski, szczery i zawistny sposób Ci zazdroszczę tej Mongoli :-)
Skończyłem właśnie "Mongolie..." Uryna ..., eeehhh....
F..k it, I'll Do It Myself!
StaszeK
Posty: 349
Rejestracja: 30 paź 2008, 21:46
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Kontakt:

Post autor: StaszeK »

Ja też czytałem Uryna. :-) I to m.in. pod wpływem jego książek postanowiłem zainteresować się "normalnym" wędkarstwem (zainwestować w sprzęt, wiedzę i praktykę). Jeden z takich wypadów został nawet opisany na stronach Kriska ( http://www.survival.infocentrum.com/s/index.html ), który niestety, jak na razie, nie zdążył wkleić zdjęć.
ODPOWIEDZ