Mora 2000 vs. Mora xxx

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Mora 2000 vs. Mora xxx

Post autor: Yoggi »

http://www.allegro.pl/item371667197_noz ... stry_.html
http://www.allegro.pl/item372456098_noz ... 2000_.html
Potrzebuję noża z "pełnym płaskim" jeśli dobrze kojarzę to oba te noże je posiadają, ale nie wiem który wybrać. M2000 jest ponad dwa razy droższy, więc powinien być porządniejszy, ale parametry mają podobne: nierdzewka, pełny płaski szlif, gumowana rączka, paskudna pochewka. Do tego geometria klingi w 2000 mnie nie przekonuje (ten czubek taki kijowo długi), no i ta tańsza wersja jest przynajmniej troszkę ładniejsza.
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Tzn. masz na myśli szlif płaski "na zero" ??? Nie wiem czy są mory z pełnym płaskim- może jakieś skinnery.

Mogę się mylić ale chyba jedyna Mora ze szlifem płaskim na zero to Mora Red Classic.

http://www.narzedziowy.com.pl/product_i ... ts_id=3699

Ten nóż jest cudny- a za ta cenę to mistrz świata. Jeśli oczywiście nie przeszkadza komuś brak jelca.
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Ten tańszy to widziałem i miałem w łapie, jest ok. Za to ten myśliwski wydaje mi się bardziej topory (twardy). Jak do patyczków, linek, kiełbasek, puszek itp. to nie przepłacał bym tych 50zł.
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Post autor: Yoggi »

a zna ktoś jeszcze jakieś noże z pełnym płaskim?

Chyba się skuszę na ten, który proponuje Treasure Hunter.
Nie wie ktoś jak można łatwo i szybko zmienić kolor rączki?
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Yoggi pisze:
Nie wie ktoś jak można łatwo i szybko zmienić kolor rączki?
Papier ścierny a potem bejca odpowiedniego koloru.

A przy odrobinie chęci można tak sobie przerobić.
http://www.knives.pl/forum/z-nozem-prze ... hit.0.html
Awatar użytkownika
brt
Posty: 124
Rejestracja: 08 wrz 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 3104815
Płeć:

Post autor: brt »

Hej,

być może ta fotka pomoże Ci dokonać wyboru
Obrazek
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Mora 2000 różni się od innych grubością nie pamiętam, ale ma 3 albo 4 milimetry grubości, a porządnych noży z pełnym płaskim w tej cenie nie znajdziesz, w tej czerwonej tang przechodzi przez całą rękojeść, bawiłem się nią i mogę ją polecić, naprawdę świetny nóż, stosunek cena-jakość jest powalający, jak dla mnie rękojeść jest wygodna w obojętnie, jakim chwycie. Jak bejca wyschnie warto zaimpregnować rączkę, wsadzić w gorący pokost lniany(nie może bulgotać) na parę godzin, wyjąć wytrzeć i najlepiej zostawić na parę dni aż się skrystalizuje.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Post autor: Yoggi »

nie musi być konkretnie w tej cenie. Napisałem o morach bo wydawało mi się że mają pełny płaski a innych nie znam (poza jednym myśliwskim za ponad 600 zeta). Jestem w stanie przeznaczyć na nóż do 250 z.
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Może napisz do czego potrzebny jest Ci ten nóż. Jakie masz wymagania dla tego noża- w ten sposób łatwiej będzie doradzić.

Ja mam kilka noży a jak jestem w lesie i coś trzeba zrobić to w mojej ręce ląduje właśnie ta Mora...
Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Post autor: Yoggi »

no taki ogólnoobozowy kozik. Postrugać, panacinać, jedzonko przyszykować.
Teraz mam crkt m21 04 ale do lasu potrzebuję czegoś bardziej fixed'owego.
Moje wymagania? Wytrzymały, bez bajerów i zbędnych ozdobników oraz oczywiście z pełnym płaskim :D
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

No to Mora spokojnie zaspokoi Twoje potrzeby. No oprócz jednej - to nie są noże z pełnym płaskim szlifem.

Na pewno masz na myśli pełny płaski??? Bo piszesz o nim a dajesz przykład noży, które takowego nie mają.
Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Post autor: Yoggi »

Spokojnie, nie jestem aż taką lamą, po prostu wydawało mi się że mają pełny płaski- nie wiem skąd ale sobie tak ubzdurałem.

Ale żeby nie było wątpliwości to napisze że pełny płaski to taki który posiada tylko jedno załamanie.

Acha tak btw. ja nie twierdzę że crkt ma pp (chyba żaden folder nie ma. przynajmniej o takim nie wiem)- tylko w kwestii wyjaśnienia o nim wspomniałem. Wiem że ma drop point z lekką curvą (u mnie zanikającą :P )

Ale chyba sobie tą morkę z czerwoną rączką wezmę
Awatar użytkownika
qawsed
Posty: 41
Rejestracja: 04 kwie 2008, 14:43
Lokalizacja: Toruń
Tytuł użytkownika: Bartosz ateista

Post autor: qawsed »

A może dołóż trochę i rata kup,pełny płaski, dobra stal (do wyboru 1095 lub d2)
Awatar użytkownika
Vick
Posty: 17
Rejestracja: 07 kwie 2008, 17:43
Lokalizacja: środek polski
Płeć:

Post autor: Vick »

Yoggi pisze:chyba żaden folder nie ma. przynajmniej o takim nie wiem
Bardzo wiele folderów ma pełny płaski szlif.
Yoggi pisze:Ale żeby nie było wątpliwości to napisze że pełny płaski to taki który posiada tylko jedno załamanie.
:566:

Nie wiem jak rozumiesz "pełny płaski szlif" ale chyba inaczej niż wszyscy, ale nie ważne.

Dobrych fixedów w cenie do 250 zeta jest pełno. Z pełnym płaskim też. Chociaż Mory które pokazałeś akurat nie mają pełnego płaskiego. Rodzaj szlifu nie jest wyznacznikiem jakości noża. Zaletą pełnego płaskiego jest nieklinowanie się podczas głębokich cięć.
Awatar użytkownika
qawsed
Posty: 41
Rejestracja: 04 kwie 2008, 14:43
Lokalizacja: Toruń
Tytuł użytkownika: Bartosz ateista

Post autor: qawsed »

no z tym pełnym płaskim to dobry żart :-P

To folder czy fix w końcu? tak jak vick powiedział do 250 jest full tego,powiedz dokłądnie to doradzimy
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1074
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Vick pisze:
Yoggi pisze:Ale żeby nie było wątpliwości to napisze że pełny płaski to taki który posiada tylko jedno załamanie.
:566:

Nie wiem jak rozumiesz "pełny płaski szlif" ale chyba inaczej niż wszyscy, ale nie ważne.
Mam nadzieję że nie cjodzi o to o czym myślę - ostrze w którym jedna strona jest zeszlifowana na płasko, a druga krawędź ostrzoną pod kątem, przynajmniej tak wnioskuje z opisu, coś takiego:
| |
| |
| /
|/

Jeśli mam rację to trzymaj się od tego jak najbardziej z daleka.
Podstawowy opis szlifów można znaleźć na http://www.militaria.pl/porady/noze/szlify.xml
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Post autor: Yoggi »

Tanto pisze:ostrze w którym jedna strona jest zeszlifowana na płasko, a druga krawędź ostrzoną pod kątem, przynajmniej tak wnioskuje z opisu, coś takiego:
nie napisałem nic o jednostronnym szlifie.
Mi chodziło raczej o coś takiego:

Kod: Zaznacz cały

\        /
  \    /
    \/

Jeśli to nie pp. to przepraszam :D Wychodzi tu prawda że net jest niepewnym źródłem
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Może inaczej- chyba będzie najłatwiej.

Przykłady pełnego płaskiego:
- http://www.spyderco.com/catalog/details.php?product=19
- http://www.ratcutlery.com/rc-4.htm

itd...

Przykład płaskiego częściowego:
- http://www.narzedziowy.com.pl/product_i ... ts_id=3699

Zalety i wady powyższych są szeroko w sieci opisane.
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1074
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Internet wymusza sporą precyzję wypowiedzi :-)
Napisałeś że szlif posiada tylko jedno załamanie, to co narysowałem odpowiada temu w zupełności, noże które umieściłeś w pierwszym wpisie już nie, bo mają dwa załamania po jednym z każdej strony, pełny płaski nie ma żadnych załamań...
Obrazkowo to było by tak:

Kod: Zaznacz cały

______ 
\        /   PP
  \    / 
    \/

Kod: Zaznacz cały

______
|         | - noże z pierwszego wpisu  
|         |
|         |
\        / 
  \    / 
    \/
Tu masz foto z przykładem PP (no, jak dla mnie nie do końca, ale o dwa milimetry bił się nie będe) http://kubek.knives.pl/noze/Maximus/3x.jpg
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Tanto, podałeś dobry przykład.
Te dwa milimetry to już nei jest szlif....to tylko efekt ostrzenia ;)
wiec, jakkolwiek to wygląda, teoretycznie nie bierze się tego pod uwagę i jest to pełny płaski szli :)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Post autor: Yoggi »

narzedziowy.pl właśnie okazał się dla mnie sklepem internetowym z najbardziej kłamliwą i olewajacą klienta obsługą. Całe 2 tygodnie po złożeniu zamówienia (i ok. 1,5 tyg. po zaksięgowaniu wpłaty) raczyli napisać że towar jest niedostępny :/
Odradzam wszystkim ten gó**ny sklep!
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Ja nie miałem problemu z narzędziowym, przez strajk poczty trochę się opóźniało więc wysłali kurierem( oczywiście nic nie dopłacałem), a co do mory red classic, przetestowałem ją dość porządnie( struganie, rozłupywanie itp), i wytrzymała wszystko walecznie, jedyne co należy zmienić według mnie to przeszlifować ostrze gdzieś co najmniej na 20 stopni na stronę, pierwotnie jest ostrzona po całym szlifie, na oko kąt nie większy jak 15stopni na stronę , trochę za mało jak dla mnie na woła roboczego, gdyby to był nóż kuchenny to by było wystarczająco. Tak zrobiłem i odczułem różnice wytrzymałości ostrza, a nadal tnie jak w bajce. Może się powtórzę, uważam że jest to naprawdę świetny nóż, stosunek cena-jakość powala, mimo że nie ma pełnego płaskiego tnie jak szalona, przy tej grubości głowni(2,5mm), nawet lepiej że ma częściowy szlif ( wysoki na 7mm), nóż jest bardziej wytrzymały.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Post autor: Yoggi »

No to miałeś szczęście. Ja pierwszy raz z takim olaniem i wyrachowaniem w sklepach internetowych się spotkałem.
A ostatnio znalazłem (niestety też w głupim narzędziowym :/ ) ten nóż z fajnym metalowym jelcem. Wygląda z nim o wiele lepiej a przede wszystkim bezpieczniej
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Dąb: z tym "wołem roboczym" to żeś wyskoczył .... :D .... to tylko zwykła finka.
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1074
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Dąb pisze:...przetestowałem ją dość porządnie( struganie, rozłupywanie itp), i wytrzymała wszystko walecznie...
no to teraz możesz zrobić naprawdę porządny test, na http://www.knifetests.com/ znajdziesz materiały poglądowe, co i jak :mrgreen: ;-)

...a może lepiej nie, szkoda noża :-)
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
ODPOWIEDZ