Cerowanie

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Cerowanie

Post autor: mwitek »

Witajcie,
Spawa wygląda następująco:
Wyciągnąłem kurtkę zimową z szafy (zwykła puchowa)
i jak się okazało rękaw jest rozdarty, nawet nie pamiętam już co zrobiłem :(

Rozdarcie jest na tyle rękawa, pionowe o długości gdzieś5 cm wygląda jak rozcięcie,

Może ktoś z was wie jak najlepiej to zacerować, czy załatać, tak, żeby naprawa była jak najmniej widoczna, myślałem, żeby po prostu zszyć na okrętkę tylko nie wiem jak się do tego zabrać żeby za bardzo nie oszpecić kurtki.

Wszelkie porady i pomysły mile widziane.
Obrazek
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

zależnie od miejsca. Najlepiej nie chowac a wręcz pokazać. Np. jakaś naszywka z nazwiskiem, czy jakaś tam gotowa.
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Naszywka odpada zupełnie.
Poszukuję najlepszej metody zacerowania/zszycia które jak najmniej będzie się rzucać w oczy
Obrazek
Awatar użytkownika
kalyk3
Posty: 270
Rejestracja: 22 lis 2009, 21:51
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: kalyk3 »

Najlepiej by było jakbyś jakieś foto podrzucił.

Da się tą kurtkę przewrócić na drugą stronę? Jeśli tak to bierzesz nitkę pod kolor kurtki, łapiesz na końcach rozdarcia i szyjesz, ale nie łapiesz za wiele materiału żeby nie było widać nierówności.

Jeżeli kurtki nie da się przewrócić na drugą stronę i zaszyć to szyjesz normalnie tylko, ze w tym wypadku szew będzie bardziej widoczny.

Trudno coś stwierdzić i doradzić jak nie wiadomo jaki to materiał i nie widać o czym mowa.
“All good things are wild and free.” Henry David Thoreau
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Może klej do tkanin pomoże.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

kalyk3,
masz rację,
materiał wygląda jak ripstop ( takie charakterystyczne przeszycia w kratkę) ale ripstopem nie jest
zwykła kurtka puchowa,
nie da się przewrócić na drugą stronę, bo rozdarta jest "wierzchnia" warstwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Ja bym na twoim miejscu dobrał się do tego od środka, podkleił rozcięte miejsce jakimś obcym kawałkiem materiału, i zaszył miejsce dobierania się do dziury - od wewnątrz nie będzie widać i nawet dzierganie na okrętkę przejdzie.
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

MlKl,

nie mam możliwości dobrania się od środka niestety
Obrazek
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Mwitek, chodzi zapewne o rozprucie podszewki na miejscu łączeń. Wiadomo, że nie masz kurtki jednowarstwowej. A jeżeli nawet w środku zaszycie będzie mniej estetyczne, to chyba nie szkoda?
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

thrackan,
Jak pisałem wyżej, rozdarcie jest na rękawie, z tyłu, i rozdarta jest wierzchnia warstwa kurtki.
Obrazek
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Noże i nożyczki pogubiłeś? :) Rękaw składa się z dwóch warstw materiału, przeszytych co jakiś odstęp, między nimi powinien być puch, ale pewnie jest jakaś flizelina czy inny polar, bo wylatywanie puchu przez rozcięcie pewnie byś zauważył. Jeżeli chcesz zrobić naprawę jak najmniej widoczną z zewnątrz, to po prostu zrób nacięcie od środka, dobierz się do dziury od wewnątrz. Na dobrą sprawę powinien wystarczyć kawałek powertejpa - takiej taśmy klejącej w srebrnym kolorze, często nią doraźnie łatam rozdarcia odzieży - na ostatnim zlocie byłem w połatanych tak portkach - prowizoryczna łata przeżyła dwa dni szwendaczki i pranie w automacie - dalej się trzyma. Ale lepiej użyć jakiegoś butaprenu i kawałka jakiegoś ortalionu do podklejenia rozdarcia.

A potem juz sobie jak chcesz pocerujesz własne rozcięcie od środka - tego nie będzie tak czy siak widać.
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

O widzisz na to nie wpadłem :D
Obrazek
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Ale w czym to przeszkadza? Jeżeli Ci to ułatwi sprawę, wyobraź sobie, że przebiłeś kurtkę nożem na wylot. Co robisz?

Edit: O, Miki to trafniej wytłumaczył.

Mwitek, jakbyś chciał "profesyjonalnie", to w pasmanteriach można kupić śmieszną siateczkę z bardzo wiotkiego tworzywa. Wkłada się toto pod rozdarcie i klei albo delikatnie przyprasowuje. Ale powertape jest pewnie tak samo dobry (jeno zwykle dość sztywny).
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Mój błąd, założyłem, że miki pisął o dobraniu się do rozprucia do którego jest dostęp od środka a nie zrobieniu sobie dostępu :D
Obrazek
ODPOWIEDZ