Śpiwór z puchu do 1000zł

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Qazimodo
Posty: 311
Rejestracja: 15 wrz 2010, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Tytuł użytkownika: Qazimodo
Płeć:

Śpiwór z puchu do 1000zł

Post autor: Qazimodo »

Hej. Szukam śpiwora z puchu do 1000zł. Najważniejsze czynniki to (w kolejności):

- Cena
- Jak najcieplejszy, minimum (-20 komfort)
- Waga

Mam już worek nieprzemakalny.

Z wyszukanych w sieci znalazłem CUMULUSA http://www.cumulus.pl/spiwory-puchowe.html
Jeden z nich. Cenowo wg mnie bardzo atrakcyjnie ale kolega ze sklepu turystycznego twierdzi że mieli tak dużo reklamacji na tę firmę że zerwali współpracę.

Przeczytałem sporo o sprężystości, gęstości i rozprężaniu puchu. Więc wszelkie śpiwory bez szczegółowych parametrów odpadają.

Proszę o pomoc

PS: słyszałem też o jakiś kocach z polara lub wełnianych ale nie znam tych patentów. też chętnie bym coś się dowiedział
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Z Cumulusa przez ponad 1,5 roku używam X-lite 200 i złego słowa nie powiem.

Wcześnie długo uzywałem Yeti GT II 750 (mi do -20 starczał), którego obecnie zamieniłem na Cumulus Panyam 600 (ze względu na wagę - poniżej 1 kg masz śpiwór na większość zimowych nocy w PL). Przez te 3 lata śpiworek sporo widział i sprawował się naprawdę nieźle.

W ostatni weekend spałem w Panyamie trochę ponizej deklarowanych -14 st. C na macie TaR RR i lulałem jak dziecko. Trzeba jednak pamiętać, ze śpiwory Cumulusa są trochę węższe i mają mało puchu od strony pleców (wymaga to przekręcania się na bok wewnątrz śpiwora, a nie wraz ze śpiworem).

Pomyśl o GT II 900.
Jedną z zalet (dla niektórych wadą) śpiworów Yeti GT jest ich szeroki krój. Pozwala to na trzymanei sporej części sprzętu wewnątrz śpiwora (buty/botki, część odzieży, aparat etc.), niestety powoduje to zwiększenie wagi i zmniejszenie komfortu termicznego (więcej powietrza wewnątrz do ogrzania).

Co do Cumulusa to więcej się wypowiem w marcu, gdy przetestuję Alaskę 1300 i trochę poużywam Panyama;)
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Ja mam ten:
http://www.cumulus.pl/Alaska-1100,spiwo ... owe,7.html

...z dosypką puchu (ile dosypano, wie dokładnie PA, bo to on jest pierwotnym właścicielem)
Najniżej spałem w -18C. Komfort w kalesonkach, koszulce i 2 x skarpetach, na macie Thermarest ProlitePlus.
Śpiwór mimo iż wsunięty do bivibaga, świetnie się kompresuje na czas transportu w worku kompresyjnym.
Jedyne co mnie wkurza, to materiał wcinający się w zamek błyskawiczny.

Polecam.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
kapa
Posty: 41
Rejestracja: 09 lis 2010, 19:42
Lokalizacja: Lębork
Gadu Gadu: 26133623
Tytuł użytkownika: Półtora komandosa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: kapa »

Wszyscy wiedzieli że tego nie da się zrobić. Aż przyszedł jeden który nie wiedział że się nie da....i to zrobił.
Odwiedź mojego bloga http://kapalebork.blogspot.com
Awatar użytkownika
PA
Posty: 298
Rejestracja: 28 sty 2008, 21:01
Lokalizacja: Toruń
Gadu Gadu: 3500980
Płeć:

Post autor: PA »

Quasi: kup cumulusa. Z Polskich wyrobów mają najlepszy stosunek jakości do ceny.

Puchalsw: Do tej Alaski 1100 co kupiłeś dosypano 100g w "podłodze".
Those who travel far must travel light.
http://just-hike.blogspot.com/
"Use dehydrated water whenever possible, despite the expense." - The Ultralighter
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Ich psiworów akurat bym nie polecał... --> proponuje poczytać na outdoor.org.pl (mimo, że sporo piszących tam osób ma malkontenckie podejście...) i na ngt.pl. Podobnież z doświadczeń własnych :)
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

zerknij też na śpiwory Eksplo, używam modelu Andy biwak od paru lat...z deka się zdeptał, ale wciąż przy -20 jest ok.
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
kapa
Posty: 41
Rejestracja: 09 lis 2010, 19:42
Lokalizacja: Lębork
Gadu Gadu: 26133623
Tytuł użytkownika: Półtora komandosa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: kapa »

Rzez, Dlaczego??? Słyszałem, ze to bardzo dobry producent produktów puchowych.
Wszyscy wiedzieli że tego nie da się zrobić. Aż przyszedł jeden który nie wiedział że się nie da....i to zrobił.
Odwiedź mojego bloga http://kapalebork.blogspot.com
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

kapa pisze:Rzez, Dlaczego??? Słyszałem, ze to bardzo dobry producent produktów puchowych.
Wychodzący puch, słaba jakość materiałów używanych na skorupę, co najwyżej średniej jakści puch, źle podane zakresy komfortu, wysoki stosunek cen/jakość, wysoka waga, nieatrakcyjny "design".

Kurtki są ok.
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
kapa
Posty: 41
Rejestracja: 09 lis 2010, 19:42
Lokalizacja: Lębork
Gadu Gadu: 26133623
Tytuł użytkownika: Półtora komandosa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: kapa »

Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Z własnego doświadczenia czy z opinii innych użytkowników?
Fakt ceny mają odstraszające, a co do designu... myślę że wygląd zewnętrzny nie wpływa w żaden sposób na użytkowanie. Co za różnica czy śpisz w śpiworze o kolorze khaki czy o kolorze sinopapuzistym? Czy ktoś wie czy Małachowski udziela gwarancji na swój sprzęt i na jaki okres czasu?
Wszyscy wiedzieli że tego nie da się zrobić. Aż przyszedł jeden który nie wiedział że się nie da....i to zrobił.
Odwiedź mojego bloga http://kapalebork.blogspot.com
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

kapa pisze:Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Z własnego doświadczenia czy z opinii innych użytkowników?
Fakt ceny mają odstraszające, a co do designu... myślę że wygląd zewnętrzny nie wpływa w żaden sposób na użytkowanie. Co za różnica czy śpisz w śpiworze o kolorze khaki czy o kolorze sinopapuzistym? Czy ktoś wie czy Małachowski udziela gwarancji na swój sprzęt i na jaki okres czasu?
Na podstawie doświadczen innych uzytkowników oraz znajomych zawiedzonych ich sprzętem - sam tego błędu nie popełniłem.

Natomiast wiele rzeczy - materialy, puch etc. to juz wystarczy ze spojrzysz co używają i czy jest to wysoka półka czy nie. Zazwyczaj z bardzo dobrych materiałów masz Pertex. A tutaj - cięcie kosztow i zastępstwa. Concordia czy inne tego typu wynalazki. Tkanina od Toraya jest w miarę ok, ale chyba tylko w 1200 występuje.

Design - zobacz jak wygląda ich spiwór i porównaj np. do Rab, PHD, Feathered Friends, Roberts, Cumulus czy jakiejkolwiek innej porządnej firmy. Nie chodzi o kolor. Inne spiwory po prostu wyglądaja porzadnie i takie też są.
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

kapa pisze:Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Z własnego doświadczenia czy z opinii innych użytkowników?
Ja jako użytkownik (były) GuidePro 1200 (starszy model) poniekąd potwierdzam co pisze Rzez.
O ile do designu nie ma się co przyczepić, choć są potknięcia (np. brak kołnierza termicznego w w/wym śpiworze), o tyle tkanina zewnętrzna to w dzisiejszych czasach, to porażka. Przed zawilgoceniem chroni nie lepiej niż kurtki wiatrówki w czasach PRL.
Małachowski, to trochę taki dinozaur jeśli chodzi o sprzęt. Podobnie jak Marabut ze swoimi namiotami, a w zasadzie materiałami użytymi do ich uszycia. Używanie w śpiworach poliestru gdy na rynku sa Pertexy i inne tex-y, to niestety krok w tył.
Puch z Małachowskiego nie wychodził jakoś strasznie. Moze nieco więcej niż z obecnych Cumulusów, no ale bez jakiegoś szału. Ma na to z pewnością wpływ, też sam puch, gdzie w jeśli dobrze pamiętam jest mieszanka puchu kaczego i gęsiego, a także puch jest niższej jakości.
W Cumulusach masz puch najwyższego sortu, o parametrach, których niejednokrotnie producenci zza wody nie są zapewnić, dobre materiały zewnętrzne i temperatury skalkulowane przynajmniej poprawnie jeśli nie bdb, i ceny rewelacyjne biorac pod uwagę ile trzeba by zapłacić za spiwór o takich parametrach, z metką Mammuta, MH czy wielu innych.
Mając zatem na uwadze powyższe nie jest dobrze jeśli podważasz zdanie kolegi, który ma dośc bogate doświadczenie w sprzęcie, a ponadto ma to potwierdzenie w faktach.
Czasem trochę pokory się przyda.
Mało tego polecasz komuś sprzęt, którego sam nie używałeś, tylko "słyszałeś" że jest dobry. A to jest fundamentalna różnica. Wiesz ile taka rada jest warta ?
Nikt tu nie pisze że Małachowski robi złe śpiwory. Być może niektórym pasują, ale jestem zdania że Cumulus szyje śpiwory lepsze pod względem parametrów i w sumie ceny także.
Rzez pisze:Design - zobacz jak wygląda ich spiwór i porównaj np. do Rab, PHD, Feathered Friends, Roberts, Cumulus czy jakiejkolwiek innej porządnej firmy. Nie chodzi o kolor. Inne spiwory po prostu wyglądaja porzadnie i takie też są.
no tu się akurat nie zgodzę. Taki GuidePro przy cumulusach prezentuje się wizualnie dużo lepiej.
Aby nie być gołosłownym podeprę sie zdjęciem z Outdoor.org.pl autorstwa madmuna:
Obrazek

Który śpiwór prezentuje sie najlepiej ? IMO ten u góry czyli właśnie Małachowski.
kamil756
Posty: 39
Rejestracja: 26 lut 2009, 16:05
Lokalizacja: Lądek-Zdrój
Gadu Gadu: 222292
Tytuł użytkownika: czarny turysta
Płeć:

Post autor: kamil756 »

czerwono-czarny zdecydowanie najlepiej się prezentuje, aczkolwiek śpiwór nie ma wyglądać ;-)
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Doczu - co do Guide się zgadzam (300tka też dobrze się prezentuje, podobnie jak kurtki z tej serii). Jednak większość sprzedawanych śpiworów jest z serii Climber - i to do niej się odnoszę (przepraszam za nieścisłość).
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Rzez pisze:Trzeba jednak pamiętać, ze śpiwory Cumulusa są trochę węższe i mają mało puchu od strony pleców (wymaga to przekręcania się na bok wewnątrz śpiwora, a nie wraz ze śpiworem).
Wąskie, czyli jeśli ktoś o wzroście 190 cm i wyżej oraz w stosunku do szerokości ramion może być dużo ciaśniej a co za tym idzie chłodniej ponieważ traci się przestrzeń i ciało ciaśniej przylega do ścian śpiwora.

Śpiwory Cumulusa są z boku przeszyte na wylot więc śpiwór silnie traci na termice a i nie można przesypywać pierza z komory do komory - Potężny MINUS
Kolejny minus to kiepawy kaptur w porównaniu do kapturów u Yetiego. Szczątkowy kołnierz termiczny przypominający złożoną na pół gazetę.
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

Chciałem tylko zdementować pogląd jakoby śpiwory Cumulusa mają mało puchu na plecach. Mają go tyle samo co od góry. Piszę konkretnie o Alaska 900. Co do przeszyć na bokach to sprawdzę przy najbliższej okazji, ale nie wydaje mi się by były szyte na wylot.
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Doczu pisze:Chciałem tylko zdementować pogląd jakoby śpiwory Cumulusa mają mało puchu na plecach. Mają go tyle samo co od góry. Piszę konkretnie o Alaska 900. Co do przeszyć na bokach to sprawdzę przy najbliższej okazji, ale nie wydaje mi się by były szyte na wylot.
Nie dementuj nie dementuj :)

Mam XLite, Panyama 600 i Alaskę 1300. W Xlite i Panyamie jest wg mnie trochę mało puchu od strony pleców. W 1300 cięzko mi sprawdzić, bo tam wszędzie jest go pełno :)
Gryf pisze:Wąskie, czyli jeśli ktoś o wzroście 190 cm i wyżej oraz w stosunku do szerokości ramion może być dużo ciaśniej a co za tym idzie chłodniej ponieważ traci się przestrzeń i ciało ciaśniej przylega do ścian śpiwora.
No to zamawiasz rozmiar, który tobie pasuje - są w stanie zrobić większy na życzenie. Kwestia kasy. To tak jakbyś kupił zbyt mały rozmiar buta i narzekał, że nie wygodny...
Gryf pisze:Śpiwory Cumulusa są z boku przeszyte na wylot więc śpiwór silnie traci na termice
Nieprawda - sprawdziłem w wyżej wymienionych modelach.
Gryf pisze:a i nie można przesypywać pierza z komory do komory - Potężny MINUS
Nieprawda - puch można przesypywać dosyć dobrze góra/dół (sprawdzone w czasie suszenia po praniu). Po drugie - komory/przeszycia po to są aby utrzymać puch/jakąkolwiek inną izolację w miejscu.
Gryf pisze:Kolejny minus to kiepawy kaptur w porównaniu do kapturów u Yetiego.
Zgadzam się - do kapturow takich jak w GT II sporo im brakuje (dlatego projektują obecnie nowy).
Gryf pisze:Szczątkowy kołnierz termiczny przypominający złożoną na pół gazetę.
Nieprawda - o ile w Xlite po prostu go nie ma, o tyle w Panyamie czy Alasce dobrze spełnia swoją rolę.
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

Rzez pisze:Mam XLite, Panyama 600 i Alaskę 1300. W Xlite i Panyamie jest wg mnie trochę mało puchu od strony pleców.
No to trza było sobie zagaić do Cumulusa żeby przesypali więcej na plecy, choć ta opcja IMO jest bez sensu, bo zgnieciony puch nie ma właściwości termicznych.
Standardowo sypią 50/50 %
Kiedyś chyba sypali mniej na plecy ale XLite i Panyam to stosunkowo nowe modele więc raczej ich ta przypadłość nie dotyczy.
Być może wydaje Ci sie, że jest mniej puchu, bo najzwyczajniej jest juz wygnieciony.
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Doczu pisze:
Rzez pisze:Mam XLite, Panyama 600 i Alaskę 1300. W Xlite i Panyamie jest wg mnie trochę mało puchu od strony pleców.
No to trza było sobie zagaić do Cumulusa żeby przesypali więcej na plecy, choć ta opcja IMO jest bez sensu, bo zgnieciony puch nie ma właściwości termicznych.
Standardowo sypią 50/50 %
Kiedyś chyba sypali mniej na plecy ale XLite i Panyam to stosunkowo nowe modele więc raczej ich ta przypadłość nie dotyczy.
Być może wydaje Ci sie, że jest mniej puchu, bo najzwyczajniej jest juz wygnieciony.
Możliwe. Tj. gdyby miały 2/3 (góra) do 1/3 (dół) to też nie byłby to problem (jak sam zauważyłeś - gniecenie). Obecnie oba psiwory bardzo mi pasują (poza minimalnie - rozmiarem w Xlite i kapturami:).
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
kalyk3
Posty: 270
Rejestracja: 22 lis 2009, 21:51
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: kalyk3 »

Na outdoorze wyczytałem swego czasu, że x-lite mają nierównomiernie rozłożony puch właśnie w takim stosunku o jakim piszesz Rzez. Mi to w żadnym razie nie przeszkadza. Jeżeli ktoś jest mniejszy niż dopuszczalne maksimum to kaptur też nie jest wadą. Przy ściągnięciu ściągaczem zachowuje się jak każdy inny. Ważne jest tylko, aby sobie wycelować ustami i wypuszczać powietrze przez pozostawioną dziurę :-D Wadą natomiast jest tasiemka "przytrzymująca" gumkę z ściągaczem. Przez nią nie da się wygodnie otworzyć śpiwora. Jednak bardzo łatwo można ją przeciąć i mieć pewność, że nie będzie się pruła ;-)
“All good things are wild and free.” Henry David Thoreau
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Odkopuję temat.
Przyszedł czas na puch - interesuje mnie coś z realnym komfortem trochę poniżej zera. -2 stopnie może być. Budżet powiedzmy około 800zł. Póki co patrzę na Cumulusa Lite Line 300 ale puchówki to dla mnie temat nowy.

Jest coś bardziej godnego polecenia?
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Treasure Hunter pisze:Odkopuję temat.
Przyszedł czas na puch - interesuje mnie coś z realnym komfortem trochę poniżej zera. -2 stopnie może być. Budżet powiedzmy około 800zł. Póki co patrzę na Cumulusa Lite Line 300 ale puchówki to dla mnie temat nowy.

Jest coś bardziej godnego polecenia?
Dobry wybór. Względnie pomyśl o czymś rzędu 450-550 gram - będzie o wiele bardziej iniwersalne. Tj. komfort termiczny przy 550 gram pewnie ok -15. Mi osobiście i znajomemu Panyam 600 starczał do ok. -20/-25.
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Treasure Hunter pisze:Jest coś bardziej godnego polecenia?
Oczywiście! http://www.yeti.com.pl/pl/spiwory-kurtk ... urystyczne . Próbowałem znaleźć ujemne strony swojego śpiwora Yeti ale mimo najszerszych chęci nie udało mi się. Jedynym kamyczkiem w ogródku jest worek kompresyjny ale to niewielki niuans.
ODPOWIEDZ