Dlaczego nie potrafimy iść prosto?

przyroda, turystyka, survival

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Dlaczego nie potrafimy iść prosto?

Post autor: Jaca »

Taki film znalazłem klik

Niestety nie mam dziś dźwięku wiec nie wiem co tam gadają, ale zagadnienie to chyba nie było nigdzie wałkowane. W każdym razie jakie jest wasze zdanie na ten temat i dlaczego właściwie się tak dzieje? Ktoś ma jakieś sensowne wytłumaczenie? Jest to sprawa błędnika, budowy naszego ciała, czy tego że Ziemia się kręci?
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
orety
Posty: 402
Rejestracja: 07 gru 2009, 09:50
Lokalizacja: z innej bajki
Tytuł użytkownika: Podróże kształcą
Płeć:

Post autor: orety »

% ? :-P

pozdrawiam
maciek
Odmiana: orety oretego oretym poproszę.
Jestem wolny jak konik polny
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

nie wiem czy czegoś nie pokręcę ale coś mi się o uszy obiło ,że praworęczny zawsze delikatnie schodzi w prawo a leworęczny w lewo - albo na odwrót praworęczny w lewo itd - po prostu nie pamiętam . A wynika to z faktu iż ponoć jedna nogę jak i jedną rękę mamy silniejszą i sprawniejszą. Nie wiem czy czegoś nie pokręciłem więc proszę się raczej na to co napisałem nie powoływać w środowiskach naukowych :mrgreen:

edit. Sprawdziłem na krótkim odcinku i moja dziołcha stwierdziła ,że schodzę w lewo a jestem praworęczny. Ona również schodziła w lewo. Niech ktoś leworęczny sprawdzi czy będzie go ściągało w prawo oczywiście przy zamkniętych oczach i będzie można zmienić opis forum na survival-turystyka-militaria-eksperymenty naukowe :D

edit2. doczytałem gdzieś na necie ,że wynika to z tego ,że "dominującą" nogą stawiamy delikatnie dłuższy krok :shock:
Ostatnio zmieniony 11 sty 2011, 11:52 przez Prowler, łącznie zmieniany 1 raz.
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Istnieje jeszcze coś takiego jak Efekt Coriolisa ale nie wiem czy można to odnieść do poruszającego się piechura. A co do tych silniejszych rąk czy nóg też słyszałem, ale filmik pokazuje, że dotyczy to również pływaków jak i kierujących samochodem.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

Jaca pisze: Efekt Coriolisa
słyszałem o tym. A może pływacy czy kierowcy też nieświadomie większą siłę wkładają w pracę dominującej strony.- czyli praworęczny pływak zasuwa szybciej prawą noga i ręką i dlatego go ściąga w lewo ?

edit. gdyby wynikało to z Efekt Coriolisa to wszystkich ściągało by chyba w tą samą stronę. Więc niech ktoś leworęczny z zamkniętymi oczami pozasuwa po prostej i da znać w którą go ściągało wówczas efekt wykluczymy albo i nie :D
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

No ale jak to się ma do samochodu. Że niby skręcasz w prawo bo prawa ręka jest silniejsza, czy dominująca. Chodzi właśnie o to że wiele już słyszałem na ten temat teorii, ale żadna nie jest chyba nigdzie potwierdzona dlatego pozwoliłem sobie zapytać. Z resztą sami mogliśmy to przetestować wracając w tym roku ze zlotu. Było ciemno, rzekę mieliśmy za plecami jak ruszyliśmy po czym nie wiadomo jakim trafem znaleźliśmy się znów nad rzeką :mrgreen: Ale to akurat chyba była wina prowadzącego :-P
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
Ewald
Posty: 39
Rejestracja: 13 wrz 2010, 09:59
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Tytuł użytkownika: Jam jest hardkor
Płeć:

Post autor: Ewald »

Kierowca teoretycznie używa prawej nogi intensywniej (potrzeba więcej siły dla hamulca niż dla sprzęgła), dlatego może być ona silniejsza.
It's not easy facin' up when your whole world is black
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Zbłądzić ludzka rzecz :mrgreen:
Sztuką jest dojść do celu 8-)
A pozwolę sobie przypomnieć, że ów "prowadzący" jednak
doprowadził Was do drogi :-P

Ale tak czy siak sam sobie wręczyłem 100 punktów za to zbłądzenie.
Grzymek, to nawet urażony przez tydzień chodził pamiętam :mrgreen:
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

Jaca, nie wiem w którą stronę skręca praworęczny kierowca w trakcie jazdy ale myślę że dało by się to wytłumaczyć siłą czy też dominacja prawej ręki. Po prostu silniej napiera tą ręką na kierownice w górę czy tez w dół
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

A czy to czasami nie jest związane z tym, że mężczyźni trzymają swoje ... hmm.. ten no, no wiecie.. w lewej nogawce spodni? Czy to nie powoduje pewnego "dryfu" obranego kursu?
Idąc tym tokiem myślenia, można założyć że Szkoci w kiltach zawsze chadzają prosto.
:-D :-D :-D :-D :-D
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

puchalsw pisze:ten no, no wiecie.. w lewej nogawce spodni?
ja trzymam w prawej. Lewą nogę mam słabszą i po prostu nie utrzymała by łańcucha trzymającego mojego potwora :lol:
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Prowler pisze:
puchalsw pisze:ten no, no wiecie.. w lewej nogawce spodni?
ja trzymam w prawej. Lewą nogę mam słabszą i po prostu nie utrzymała by łańcucha trzymającego mojego potwora :lol:
wystarczy umyć, wtedy nie jest taki straszny, nawet dziewczyny lubią go przytulić :)

A tak poważnie, duże znaczenie ma która półkula mózgu ma przewagę stąd:
- są leworęczni i lewonożni i odwrontnie
ale też krzyżowi - lewa ręka, prawa noga. Ten będzie inaczej szedł i inaczej prowadził ręką.

A co do samochodu - czasem źle ustawiona zbieżność kół powoduje że skręca na którąś stronę ;)
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

Zirkau pisze:wystarczy umyć, wtedy nie jest taki straszny, nawet dziewczyny lubią go przytulić :)
muszę spróbować :mrgreen:
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

Z tego co ja czytałem to dlatego że nasza długość nóg nie jest taka sama. Zawsze któraś noga jest dłuższa lub krótsza i przez to jedną nogą postawimy większy krok a drugą mniejszy.
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Niestety powyższe odpowiedzi mnie nie satysfakcjonuje, bo o każdej już słyszałem, ale żadna nie została nigdzie potwierdzona :-/ No nic, może jeszcze trafi się jakiś tęgi umysł który wyszpera o co w tym chodzi. Wszak skłaniał bym się jednak ku tezie, że ma to coś wspólnego z dominująca półkulą niż np. z krótszą nogą.

Jeszcze jedna sensowna rzecz jaką poruszył na samym początku slaq jak z nim o tym gadałem że to po prostu kwestia wszechobecnych w całym świecie wirów i tego że wszystko dąży do wirowania. Wszechświat wiruję, galaktyka wiruje, nasz układ słoneczny wiruje, Ziemia wiruje, nasze DNA ma kształt spirali więc i ludzie idąc po prostu wirują. Nic innego mi już do głowy nie przychodzi :mrgreen:
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

"Nobody has really figured out why can't go straight".. Dźwięk się jednak przydaje.. :P
Wydaje mi się, że wypadałoby poświęcić kilka lat i poddać testom kilka tysięcy ludzi, o specyficznych cechach osobniczych (grupa z krótszą nogą, grupa artystów, grupa matematyków, etc.), aby uzyskać zadowalająco prawdopodobny wynik. Jednakowoż, bardzo to ciekawe i dobrze, żeś wrzucił bo bardzo to istotna informacja w naszym przypadku. Pamiętajmy o tym, aby nigdy nie iść na czuja i wspierać się kompasem/drogą/rzeką/drzewkami/górkami/etc bo będziemy łazić w kółko. :)
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

znaczy się ludzie są zakręceni, pozytywnie lub też nie ,a czym bardziej zakręceni tym bardziej wirują ,a czym bardziej wirują tym bardziej skręcają próbując iść na wprost ,a czym bardziej próbują tym bardziej są zmęczeni tym ,że muszą iść prosto przez życie. hmmm tak to mi jakoś wygląda i sam nie wiem czy rozumiem to co napisałem :D
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

Dobra jazda, teraz już wiem przynajmniej, że jestem normalny :D
Kiedyś jak płynąłem minimaroaton, przepłynąłem 1/3 dystansu więcej niż pozostała część zawodników, na szczęście udało się zająć 2 miejsce :)
Co lepsze cały czas znosiło mnie w prawo mimo, że miałem przewodnika na kajaku obok :P
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Penie masz Szczepciu jedne rękię krótszą od drugiej :mrgreen:
Obrazek
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Albo ster nie był ustawiony w osi ciała :-P
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Penie masz Szczepciu jedne rękię krótszą od drugiej :mrgreen:
No jak? Ręce przecież są za bardzo z przodu, żeby to miało duże znaczenie. Ważniejsze, że ster mu się mógł zsunąć do złej nogawki. :-P ;-)

Edit: Jaca był szybszy :-D
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

I tak podobno lewe zwisa niżej. Ja nie wiem, bo ni mom :mrgreen:
Obrazek
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

:D hryhry :D
Awatar użytkownika
maxter
Posty: 145
Rejestracja: 11 maja 2009, 10:26
Lokalizacja: Ostróda
Płeć:

Post autor: maxter »

Jaca pisze:Istnieje jeszcze coś takiego jak Efekt Coriolisa ale nie wiem czy można to odnieść do poruszającego się piechura.
Nie za bardzo. Siła Coriolisa będzie tak mała, że spokojnie można ją pominąć. Nie ma większego wpływu na ruch człowieka po linii prostej.

Taki książkowy przykład: Siła Coriolisa działająca na samolot o masie m poruszający się z prędkością 360km/h będzie wynosiła ~0,0146 masy m. Z racji tego, że piechur ma zdecydowanie mniejszą masę i porusza się (niestety?) z mniejszymi prędkościami tę siłę spokojnie możemy pomijać. Większy wpływ miała by pewnie butelka wody leżąca po jednej stronie plecaka zamiast w osi ciała :-P
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Hillwalker
Posty: 271
Rejestracja: 03 wrz 2009, 09:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:

Post autor: Hillwalker »

Prowler pisze:gdyby wynikało to z Efekt Coriolisa to wszystkich ściągało by chyba w tą samą stronę
Gdyby przyczyną był Efekt Coriolisa, działałby inaczej na półkuli południowej a inaczej północnej. Jeśli my skręcamy w prawo, mieszkaniec np. RPA skręcałby w lewo.
Kobra pisze:Zawsze któraś noga jest dłuższa lub krótsza i przez to jedną nogą postawimy większy krok a drugą mniejszy.
Możnaby założyć dwa buty o różnej grubości podeszwy i pospacerować z zamkniętymi oczami. Raz prawy większy, raz lewy.

A zastanawialiście się, dlaczego we wszystkich sportach, w których zawodnicy poruszają się po okręgu, zawsze kierunek jest ten sam? Czy to jest bieg, czy rower, czy łyżwy, cokolwiek. :?:
" YOU create your own reality "
ODPOWIEDZ