Strona 1 z 1

Łódka Walijska ,czy ktoś się spotkał z tą konstrukcją

: 13 sty 2011, 18:54
autor: borsukwacław
Witam !
Szukam materiałów dot. tradycyjnej łódki Walijskiej.
Podobno znana od czasów Rzymskich , mała łódka konstrukcja wyplatana z gałęzi (chyba leszczyny) obciągnięta skórą lub materiałem nasączonym smołą , jest naprawdę niewielka i lekka , bardziej przypomina balię :) z ławeczką siedzi się na niej tak jak na klasycznej łódce tyłem do dziobu ale ... w tej kontrukcji rufa jest właśnie dziobem :roll: , wiosłuje się kręcąc tzw. ósemki , przed sobą i płynie się przed siebie , prosty kawałek jakby pawęży na burcie umożliwia sprawne wiosłowanie i naprawdę szybkie pływanie . Wiosło to kawałek deski zwężającej się do środka symetrycznie z dwóch stron, co umożliwia pewny chwyt wiosła (tak jak pagaj)i operowanie nim z jednej albo z drugiej strony . Podobno każdy wojownik Walijski umiał wykonać taką łudeczkę dzieki której mogli w dużych zgrupowaniach pokonywać rzeki i skutecznie walczyć z oddziałami Rzymian doprowadzali ich tym do wściekłości i zdumienia . Każdy wojownik po przeprawie zarzucał ją na ramiona(łódka ma taką poprzeczkę jak kanu za ławeczką które umożliwiało zarzucenie na ramiona) i mógł tak pokonać duże odległości , dzieki lekkiej konstukcji swojej "balii".
Widziałem kiedyś na BBC fragment filmu o współczesnych zawodach na jakiejś rzece w Walii ,gdzie zawodnicy pływali własnie takimi wynalazkami .
Ciekaw jestem czy ktoś z forumowych miłośników kanu i innych wynalazków do pływania słyszał o takim sprzęcie .
Pzdr.

: 13 sty 2011, 19:23
autor: thrackan
Chodzi Ci o Coracle?

[ Dodano: 2011-01-13, 19:27 ]
Wydaje mi się, że dużym usprawnieniem mogło by być przymocowanie z tyłu steru zablokowanego na sztywno (czyli np. deski na patyku, wiosła itp.), żeby łódka płynęła w miarę prosto przy wiosłowaniu jak w kanu.

[ Dodano: 2011-01-13, 19:28 ]
http://www.data-wales.co.uk/coracle1.htm

[ Dodano: 2011-01-13, 19:29 ]
http://www.coracle-craftsman.com/index. ... aclemaking

(Edycja: literówka)

: 13 sty 2011, 20:06
autor: borsukwacław
Dzieki trackan ! :)
O to właśnie mi chodziło ;-) świetna sprawa ten coracle .
A jeśli chodzi o wiosłowanie to właśnie cała sztuka w umiejetnym "wywijaniu "tym wiosłem żeby płynąć prosto :)
Jeszcze raz dzięki !
Zdjecia z ostatniego linka to idealnie to o co mi chodziło ;-)
Pzdr.

: 13 sty 2011, 20:26
autor: wolfshadow
borsukwacław pisze:Szukam materiałów dot. tradycyjnej łódki Walijskiej.
Ciekawa sprawa. Bardzo podobna do indiańskiej łódki ze skóry bizona, której wykonanie pokazywał w jednym ze swoich programów Ray Mears.

A i u Bogdana jest też kajak w tych klimatach: http://survival.strefa.pl/kajak_s.htm

: 13 sty 2011, 21:12
autor: Mr. Wilson
Na stronie Marka Poznańskiego (www.pozi.pl) znalazłem projekt rekonstrukcji skórzanej łódki - The Curragh Project. Dużo zdjęć obrazujących poszczególne etapy budowy. Nie ma szczegółowego opisu (nie dokończony) choć autor już pływał tą łódką.
Poza tym bardzo ciekawa strona. :!:

: 13 sty 2011, 22:36
autor: borsukwacław
Pozi.pl , zajefajne :mrgreen: kopalnia wiedzy ,dzięki Mr.Wilson ;-)

: 14 sty 2011, 07:55
autor: Zirkau
eeeee, sztuka machania wioslem w tej niezwykle prymitywnej łódce jest prosta. Kierunek utrzymuje się dzieki przyłozeniu większej siły, miniamalnie większego wychylenia na stronę lewą lub prawą ósemki zależnie jak łódka niesie.

Najlepiej nauczyć się pływać na bączku, łódce która zepwnia stabilność kierunkową - do czasu załapania o o co chodzi w tej technice. Jeśli będziesz tak pływał - zwróc uwagę, iż powierzchnia natarcia jest stała. Wiosłując, kręcąc te ósemki nie wolno Tobie zmieniać powierzchni natarcia, bo tracisz cały impet.

A jak zacząłeś to myslalem o tej konstrukcji:
http://www.capefalconkayak.com/adirondackguideboat.html

: 14 sty 2011, 10:40
autor: puchalsw
Zirkau pisze:A jak zacząłeś to myslalem o tej konstrukcji:
http://www.capefalconkaya...kguideboat.html
Czyli technika jak w canvas canoe, z tym że zastosowali nowoczesny nieprzepuszczający wodę materiał (nylon nasączany klejem poliuretanowym).
Toż to musi być bardzo lekkie!
Kiedyś na youtubie widziałem film reklamujący kajaki wykonane tą technologią. Prezenter zrzucał, kopał i znęcał się nad takim kajakiem. Całość trzymała się dzielnie, i nie było nawet rysy pęknięcia. Oczywiście w końcowym etapie, kiedy zastosowano siekierę, powłoka nie wytrzymała.

: 14 sty 2011, 11:48
autor: Prowler
Zirkau pisze:A jak zacząłeś to myslalem o tej konstrukcji:
http://www.capefalconkaya...kguideboat.html
piękne

: 14 sty 2011, 12:43
autor: Zirkau
jeśli chodzi o pływanie z jednym wiosłem tzw. śrubkowania, to uczą tego na kursach ratowników wodnych chociażby.
Fizyka jest niezmienna, toteż Chinczycy, Wenecjanie itp używają jej napędzając swoje łodzie. Przy długim wiośle, ten ruch nie musi być tak częsty, stąd wydaje się że gondolier wykonuje dużo bardziej obszerne ruchy. Ja wolę krótsze ale częstsze - większa moc i stabilność kierunkowa - co ważne na krotkiej łodzi. Gondole w Wenecji, dżonki chińskie, tu można spokojniejszym dłuższym ruchem - bo nie tylko wioslo długie ale cała łódź. Ale tak czy siak kręcić trzeba ósemki lub inaczej: śrubkować.

: 14 sty 2011, 17:06
autor: borsukwacław
Wszystko pieknie , tylko że w carakle śrubkujemy nie z rufy czy z burty tylko przed sobą , czyli od dziobu ,jednocześnie płynąc przed siebie . Trzeba jednak przyznać że to raczej dość nietypowy sposób wiosłowania w porównaniu do metody Weneckiej czy Chińskiej ;-)