Ulepszona kuchenka Ikea

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Badi

Ulepszona kuchenka Ikea

Post autor: Badi »

Ostatnio taką kuchenkę zmajstrowałem:-D Posiada ona odkręcany popielnik/Miejsce na wilgotne paliwo(dobrze osusza) który także polepsza spalanie. Duża puszkę po karmie dla psa pełną wody zagotowuje w ok.12 minut ;-)
Kilka zdjęć:
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Przepraszam za te zdjęcia wklejone bokiem :oops: Więcej zdjęć jak opanuję ImageShacka :-P

[ Dodano: 2011-02-02, 21:14 ]
No i reszta zdjęć :p
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
tomasz
Posty: 155
Rejestracja: 08 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Toruń
Płeć:

Post autor: tomasz »

pomysl nie jest zly, wytnij dodatkowy otwor do dokladania paliwa, przy okazji poprawisz dostep tlenu
Badi

Post autor: Badi »

Myślałem o tym ale na razie nie mam czym tego wyciąć więc zostaje tak jak jest :-P
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Dzięki Badi!
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
tomasz
Posty: 155
Rejestracja: 08 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Toruń
Płeć:

Post autor: tomasz »

Badi pisze:Myślałem o tym ale na razie nie mam czym tego wyciąć więc zostaje tak jak jest :-P
ja wycinalem brzeszczotem + wygladzenie krawedzi pilnikiem
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

A powiedzcie mi, czy robi to różnicę i jeśli tak, to czy znaczną, że w konstrukcji Badiego pucha jest równomiernie podziurawiona, a na przykład u nicco z wątku viewtopic.php?t=2411 dziury są tak jakby jedne na dole a drugie na górze a środek zostaje względnie bez dziur. Z tego co wiem to pucha jak u nicco powinna wytwarzać lepszy "cug". Ale czy przy tak małej konstrukcji ma to znaczenie?
Obrazek
Badi

Post autor: Badi »

A tak w ogóle ten otwór na paliwo nie jest potrzebny bo ciąg i tak jest od dołu i z boków a paliwo wkładam górą i starcza na ok.15 minut czyli zagotowanie dużej ilości wody :-) A nawet jeśli wszystko się wypali to można na chwilę podnieść menażkę czy czego tam używacie i dorzucić drewna.
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Obrazek

Ja w swojej wyciąłem taki otwór. Wycięty fragment trzyma się na wąskim pasku nie przeciętej blachy od dołu. Dzięki temu tworzy się rodzaj platformy na zapas paliwa.
Awatar użytkownika
Ewald
Posty: 39
Rejestracja: 13 wrz 2010, 09:59
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Tytuł użytkownika: Jam jest hardkor
Płeć:

Post autor: Ewald »

MlKl pisze:Obrazek

Ja w swojej wyciąłem taki otwór. Wycięty fragment trzyma się na wąskim pasku nie przeciętej blachy od dołu. Dzięki temu tworzy się rodzaj platformy na zapas paliwa.
Z czasem się ułamie...
It's not easy facin' up when your whole world is black
Badi

Post autor: Badi »

Racja niestety pewnie kiedyś się odłamie :-| Ja paliwo trzymam pod kuchenką co dodatkowo je osusza gdy jest wilgotne.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
nicco
Posty: 109
Rejestracja: 29 sty 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie
Tytuł użytkownika: ....................
Płeć:

Post autor: nicco »

mwitek, Różnica polega głównie na tym, że puszka Badi,ego jest ociekaczem i taką ją kupił, sprzedawane były w Ikei lub Tesco (taka ich konstrukcja), natomiast moja to Termos ze stali nierdzewnej. Otwory dolne mają dostarczyć powietrze potrzebne do palenia, górne do odprowadzenia dymu aby nie zadusić płomienia a te mniejsze są do wprowadzenia szpilek co reguluje poziom naczynia z wodą i inne patenty w zależności od zastosowanego paliwa, itp.
Ostatnio trafiłem tanio taki sam ociekacz w Pepko oraz litrową puszkę z przykrywką, która ładnie mieści się w środku - ponieważ cena była atrakcyjna, nie mogłem odmówić sobie takiego zestawu (jest większy i zajmuje więcej miejsca).

[ Dodano: 2011-02-03, 21:24 ]

Badi

Post autor: Badi »

Jak dorwę jakiś duży metalowy termos to zrobię sobie taką kuchenkę jak ty nicco :-) Jest chyba bardziej kompaktowa :566:
Awatar użytkownika
nicco
Posty: 109
Rejestracja: 29 sty 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie
Tytuł użytkownika: ....................
Płeć:

Post autor: nicco »

Wydaje mi się, że jest mniejsza, poza tym od razu w zestawie jest kuchenka i pojemnik do gotowania wody, ale trzeba włożyć troszeczkę więcej pracy. Wielkość pojemnika sam dobierasz w zależności od tego ile wody chcesz gotować (ja uciąłem tak aby zagotować ok 0,5 l wody) a z dolnego dekielka mam przykrywkę.
Awatar użytkownika
tomasz
Posty: 155
Rejestracja: 08 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Toruń
Płeć:

Post autor: tomasz »

drewno mozesz suszyc w ten sposob:

Obrazek

a otwor do dokladania drewna wielkosci jak na fotce Mikiego przydaje sie chocby w sytuacji jak na zdjeciu gdy podnoszenie kubka gola reka jest utrudnione ze wzgledu na temperature


P.S. A tu z kolei skladany ruszt (obecnie otwor na drewno jest dwukrotnie wiekszy co poprawilo spalanie)

Obrazek
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Ewald pisze:Z czasem się ułamie...
Pewnie tak. Ale po pierwsze - nic to nie zmieni w funkcjonalności sprzętu, zawsze można dorobić jakiś zaczep, czy zawias. A tu chodzi o pokazanie, jak zrobić tę kuchenkę funkcjonalniejszą. I to beznakładowo - po prostu wycinając, nie przeciąć spodu do końca.

Otwory w ociekaczu mają akurat taki kaliber, by w nie wkręcać śruby M8 - można iglakiem naciąć taki a la gwint. W ten sposób do niego dokręcam nogi od metalowego regału, tworząc stabilną kuchnię polową.
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

nicco pisze:mwitek, Różnica polega głównie na tym, że puszka Badi,ego jest ociekaczem i taką ją kupił, sprzedawane były w Ikei lub Tesco (taka ich konstrukcja), natomiast moja to Termos ze stali nierdzewnej. Otwory dolne mają dostarczyć powietrze potrzebne do palenia, górne do odprowadzenia dymu aby nie zadusić płomienia a te mniejsze są do wprowadzenia szpilek co reguluje poziom naczynia z wodą i inne patenty w zależności od zastosowanego paliwa, itp.
Ostatnio trafiłem tanio taki sam ociekacz w Pepko oraz litrową puszkę z przykrywką, która ładnie mieści się w środku - ponieważ cena była atrakcyjna, nie mogłem odmówić sobie takiego zestawu (jest większy i zajmuje więcej miejsca).

[ Dodano: 2011-02-03, 21:24 ]


Widzisz nie odpowiedziałeś na moje pytanie.
Wiem skąd wzięła się puszka Baldiego, przeanalizowałem, też zdjęcia twojej kuchenki, więc napisałeś mi wszystko co już wiem! Chodzi mi o to czy jest różnica w "cugu" i czy rozmieszczenie dziur wpływa w jakikolwiek sposób na gotowanie.

[ Dodano: 2011-02-04, 10:21 ]
To o czym mówi ten facecik,
z jednej strony robi kilka dziur z drugiej trójkąt na dokładanie paliwa i odejście dymu, coś tam wspomina o działaniu jak komin, ciekawe tylko jakby na przykład postawił na tym patelnie czy by nie zadusiło ognia
Obrazek
Badi

Post autor: Badi »

P.S. A tu z kolei skladany ruszt (obecnie otwor na drewno jest dwukrotnie wiekszy co poprawilo spalanie)
Ja bym do tej kuchenki dorobił jakieś nóżki tak żeby był ciąg od dołu(lepiej by się paliło) ;-)
Awatar użytkownika
nicco
Posty: 109
Rejestracja: 29 sty 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie
Tytuł użytkownika: ....................
Płeć:

Post autor: nicco »

Prawdopodobnie ognia nie zadusi, ja do tego niby termosu dorobiłem taki krzyżak z dwóch płaskowników pod większy garnek więc jest spora odległość. Co do rozmieszczenia dziur to nie sądzę aby miały jakieś znaczenie, po prostu więcej powietrza. podczas gotowania i tak trochę kręci ogniem. Idea moim zdaniem jest taka, że kuchnia potrzebuje mniej opału i nie pozostawia śladu tak jak w przypadku ogniska.
Dzisiaj dokończyłem kuchenkę z ociekacza, więc przy najbliższej okazji zobaczę jak się spisze, jest większa i nie zawsze jest potrzeba jej noszenia. dlatego myślę, że termosowa jest wygodniejsza, ale zrobiłem ją tylko dlatego, że tanio trafiły się te dwa elementy (ociekacz i garnek)
Obrazek

Obrazek

Ostatnie zdjęcia na których jest taka ładna i czysta.
Awatar użytkownika
elrond33
Posty: 49
Rejestracja: 22 sty 2011, 22:48
Lokalizacja: Poznań
Gadu Gadu: 1846460
Płeć:

Post autor: elrond33 »

Gdzie ustrzeliłeś taki garnek?
Deo gratias!
Awatar użytkownika
nicco
Posty: 109
Rejestracja: 29 sty 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie
Tytuł użytkownika: ....................
Płeć:

Post autor: nicco »

W sklepie "wszystko od 4 zł" ale garnek kosztował 7 zł
Awatar użytkownika
tomasz
Posty: 155
Rejestracja: 08 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Toruń
Płeć:

Post autor: tomasz »

Badi pisze:
P.S. A tu z kolei skladany ruszt (obecnie otwor na drewno jest dwukrotnie wiekszy co poprawilo spalanie)
Ja bym do tej kuchenki dorobił jakieś nóżki tak żeby był ciąg od dołu(lepiej by się paliło) ;-)
do tego jeszcze podstawka ktora prezentujesz na 1 stronie i kilka dodatkowych litrow w plecaku zeby to wszystko targac :P ,mi raczej nie o to chodzi
Badi

Post autor: Badi »

Nie, po prostu bierzesz trzy podłużne paski grubej blachy robisz u góry dziurki przykręcasz śrubami i jak chcesz złożyć wszystko to obracasz je o 180 stopni ;-)
Awatar użytkownika
jaco
Posty: 53
Rejestracja: 01 mar 2009, 00:00
Lokalizacja: Ostrowiec Św
Płeć:

Post autor: jaco »

Badi pisze:trzy podłużne paski grubej blachy
O tym właśnie pisał Tomasz to dodatkowy ciężar do targania w plecaku !
Awatar użytkownika
nicco
Posty: 109
Rejestracja: 29 sty 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie
Tytuł użytkownika: ....................
Płeć:

Post autor: nicco »

Wystarczą dwa aluminiowe płaskowniki z wyciętymi (brzeszczotem) szczelinami, składa się je na krzyż - nie wiele ważą oraz nie zajmują wiele miejsca, przy czym są lekkie i mieszczą się w kuchence. Jak przytargam je do domu to pyknę fotkę.
Awatar użytkownika
tomasz
Posty: 155
Rejestracja: 08 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Toruń
Płeć:

Post autor: tomasz »

nicco pisze:Wystarczą dwa aluminiowe płaskowniki z wyciętymi (brzeszczotem) szczelinami, składa się je na krzyż - nie wiele ważą oraz nie zajmują wiele miejsca, przy czym są lekkie i mieszczą się w kuchence. Jak przytargam je do domu to pyknę fotkę.
rownie dobrze wystarcza 2 galazki jednakowej srednicy np 3 cm ulozone pod kuchenka rownolegle
ODPOWIEDZ