Nasze amulety ,talizmany ,co nosicie przy sobie .

dyskusje na tematy nie związane z tematyką Forum (co wcale nie oznacza że można tu pisać co tylko się zamarzy)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Nasze amulety ,talizmany ,co nosicie przy sobie .

Post autor: borsukwacław »

Witam !
Ciekaw jestem co nosicie przy sobie ,jakie talizmany , amulety wieszacie na szyi .
Jako ludzie lasu ,którzy często wyróżniają się swoim wyglądem , ubraniem , nożem przy pasie , solidnymi butami , nosimy też specyficzne ozdoby które wiążą się często z róznymi wspomnieniami , z ludźmi których spotkalismy na szlaku a także z miejscami które wywarły ogromny wpływ na całe nasze życie .
Ja zawsze noszę na szyi kwiatek zrobiony z bliżej nie znanego mi stopu , który dostałem od mojej żony , dośc specyficzny talizman jak na "twardego " człowieka lasu :) Ma on dla mnie ogromne znaczenie ,chroni mnie , zawsze przypomina mi że ktoś na mnie czeka w domu :)
Obrazek

Pzdr.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2011, 15:50 przez borsukwacław, łącznie zmieniany 2 razy.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

Fajny wątek borsukwacław :) Aktualnie noszę 3 amulety: kościaną swarzycę (symbol Dadźboga-słońca), srebrny Topór Peruna oraz drewniany wisiorek przedstawiający Świętowita Wolińskiego (jest jednak "surowy", więc będę musiał go zaimpregnować).

Obrazek
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Ja nosze ze sobą nieco już sfatygowany obrazek mego patrona św. Michała Archanioła:
Obrazek
Towarzyszy mi na niemal każdej wyprawie. Dobrze mieć go przy sobie, choć zawsze jest w mym sercu.
Chyba jutro pójdzie do laminowania.
Obrazek
FlyingArrow

Post autor: FlyingArrow »

Blizbor pisze:Fajny wątek borsukwacław :)
Popieram :)
Blizbor pisze:kościaną swarzycę (symbol Dadźboga-słońca)
kupiona czy hand-made? :) Jak hand-made by You to może dasz znać jakimi metodami? :)
Blizbor pisze:drewniany wisiorek przedstawiający Świętowita Wolińskiego (jest jednak "surowy", więc będę musiał go zaimpregnować)
Pytanie jak wyżej ;)

Bardzo fajne te Twoje amulety ;) Ja nosiłem na rzemieniu znak "Ręce Boga" wyryte w drewnie. Teraz myślę nad zrobieniem takiego samego amuletu ale w kości ;)
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

Kupione na imprezach historycznych (z wyjątkiem Świętowita Wolińskiego, którego można nabyć w sklepie na polu namiotowym Camp Wolin za 8 zł. Brat właścicielki wyrabia je ręcznie) :)

Jako że jesteś ze Szczecina to swarzyczkę możesz spróbować znaleźć u któregoś z rzemieślników w czasie najbliższej imprezy kulturalnej "Kupała na Zamku" (lub na Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie), analogicznie z Toporem Peruna.
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Aktualnie noszę dwa amulety. Pierwszy z nich to typowa srebrna biżuteria myśliwska przedstawiająca głowę lisa a kieł pozoruje ogon. Drug amulet przedstawia wikingów. Znaczenie pierwszego amuletu jest mi dobrze znane natomiast co do wikinga mam zastrzeżenia. Przedstawiają wojowników to fakt, ale co ja mam z tym wspólnego. Od pewnego czasu przestałem go nosić ponieważ to ja powinienem znać jego znaczenie...

Obrazek

Obrazek
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Witam !
Fajne te wasze "talizmany" :) ciekawie się robi ;-)
Ja też coś wam jeszcze pokażę , powiem tylko że mam to już od ponad 30-tu lat znalazłem to w miejscu gdzie po wielu wielu latach ,podczas prac wykopaliskowych natrafiliśmy na pozostałości wczesnośredniowiecznej osady skandynawskiej :) do dzisiaj nie udało mi się wyjaśnić co to własciwie jest i do czego służyło . Napewno nie jest to jakiś element zdobniczy "od czegoś " , zrobione jest z kości bądź rogu jakiegoś zwierzęcia , napewno jest bardzo stare i pięknie zrobione , chociaż bardzo prymitywnie :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nie wiem naprawdę :566: może to coś w rodzaju kości runicznej , szamańskiej , ale to tylko moje domysły ;-) ale co dla mnie najważniejsze przedstawia góry porosnięte lasem i rzekę płynącą u podnóża :shock: czyli to co miało dla mnie zawsze ogromne znaczenie w życiu :?: Ten talizman jest zawsze bardzo blisko mnie a teraz chcę go oprawić delikatnym drutem srebrnym i zawiesić na szyi żeby był razem z kwiatkiem ,bo jest dla mnie ważny :)
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Wygląda niczym skóra, cholera. Blizbor wysil się nieco Ty znasz temat. Na moje oko to runy...
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

borsukwacław, normalnie szczęka mi opadła, piękny i niepowtarzalny a w dodatku z taką historią, ale ma jedną zasadniczą wadę, nie jest mój :mrgreen:
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

Skóra to to na pewno nie jest, po fakturze materiału widzę że to kość, nie mam pojęcia co przedstawia - na pewno nie runy, nie widziałem w Futharku (skandynawskie pismo runiczne) takiego symbolu. Trudno powiedzieć co to jest, być może jest to fragment jakiegoś przedmiotu, zdobienie czy coś w tym stylu. Przypomina trochę skuwkę od paska, ale nie ma dziurek, więc nie wiem jak mogłaby być mocowana... może klejona. Trudno powiedzieć, ale obstawiam że jest to jakiś element dekoracyjny. W każdym razie genialny "amulet" i w dodatku z historią :)
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Mówią, że talizman którego nie znasz a znalazłeś (nie ukradłeś) przekazuje moc na osobę/ znalazcę. Ile w tym prawdy nie wiem. Podobno taki talizman należy potrzymać w zaciśniętej pięści i powiesić natychmiast na szyi lu wsunąć do woreczka ( niczym Indianie ) a ten zawiesić u pasa lub również na szyi...
Ostatnio zmieniony 14 lut 2011, 20:48 przez yaktra, łącznie zmieniany 1 raz.
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

Moc talizmanu jest zawsze zwiazana z wiarą w jego magiczne właściwości, w przeciwnym wypadku to tylko ozdoba zwieszona na szyi.
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Z pewnością jest to kość ;-) z pewnością nie jest to runa ,tylko może to być coś w rodzaju kości ,nazwijmy ją "szamańskiej " :) za to z pewnością nie jest to "element od czegoś" odłamany , do czegoś przytwierdzony (brak śladów jakiegokolwiek mocowania) jedynie poprzez przyklejenie . Paru" fachowców "oglądało tą kostkę i też mieli niezłą zagwozdkę :shock: To co napisałem o domniemanym przeznaczeniu tego artefaktu to opinia naprawdę Fachowców :) przez duże F :shock: ale to wciąż tylko "domniemanie " jak większość tematów związanych z archeologią oraz z tematem wczesnego średniowiecza i czasów bardziej odległych :)
W każdym razie cieszę się że spodobał sie wam mój talizman i jego historia która ma jeszcze jeden wątek ... ale on nie dotyczy talizmanu bezpośrednio , wiec zostawię go dla siebie ;-) pozwolicie :)
Pzdr.

[ Dodano: 2011-02-14, 21:14 ]
Mr. Wilson pisze:Moc talizmanu jest zawsze zwiazana z wiarą w jego magiczne właściwości, w przeciwnym wypadku to tylko ozdoba zwieszona na szyi.
Dla mnie ten talizman ma ogromną moc :) znalazłem go jak miałem 14 lat a więc stałem na progu dorosłości , zawsze miałem go blisko siebie , przedstawia to co niebawem stało się dla mnie bardzo ważną częścią mojego życia i jest nią do dzisiaj :) tak więc jest dla mnie czymś ważnym ,czymś co ma moc sprawczą tak bym to nazwał :)
Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Osobiście nie noszę nic z takich rzeczy, nie mam też zdjęć dzieci w portfelu. Muszę być jednym z najmniej wylewnych ludzi pod słońcem :-P
Awatar użytkownika
BRAT_MIH
Posty: 352
Rejestracja: 21 sty 2011, 17:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 5219235
Tytuł użytkownika: Mihu
Płeć:

Post autor: BRAT_MIH »

Kiedyś w liceum nosiłem jeden wisior jako talizman. Ja zapomniałem założyć po nocy to się w szkole stresowałem, że go nie wziąłem. Teraz jedynym talizmanem jaki muszę ze sobą mieć to komórka :-/
"Nie ma nikt na świecie domu jak my mamy, jest zielony latem , zimą śnieżnobiały, mamy dach z gałęzi, z mchu miękkiego łóżko, lampą jest nam księżyc ponad leśną dróżką. Idą, idą leśni, kompas mają z gwiazd ... "
Awatar użytkownika
rzuf
Posty: 188
Rejestracja: 29 gru 2010, 00:24
Lokalizacja: Siemianowice
Płeć:

Post autor: rzuf »

Ciek, może jeszcze nie znalazłeś, czegoś, co by tym amuletem się miało stać? :D ja też nie mam, ale jak coś takiego znajdę, to na pewno mieć będę. (nawet kawałeczka rogu nigdy nie znalazłem :()

borsukwacław pisze:przedstawia to co niebawem stało się dla mnie bardzo ważną częścią mojego życia i jest nią do dzisiaj
Brakuje tylko powiedzieć, że to pewnie ten amulet Cie do lasu zaciągnął i zainteresował survivalem, a będzie już całkiem magicznie :D
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

rzuf pisze:Ciek, może jeszcze nie znalazłeś, czegoś, co by tym amuletem się miało stać? :D ja też nie mam, ale jak coś takiego znajdę, to na pewno mieć będę. (nawet kawałeczka rogu nigdy nie znalazłem :()

borsukwacław pisze:przedstawia to co niebawem stało się dla mnie bardzo ważną częścią mojego życia i jest nią do dzisiaj
Brakuje tylko powiedzieć, że to pewnie ten amulet Cie do lasu zaciągnął i zainteresował survivalem, a będzie już całkiem magicznie :D
Śmiej się :) jak już znajdziesz swój amulet i uświadomisz sobie że to jest właśnie ON , może wtedy zrozumiesz wszystko to co się wydarzyło w twoim życiu wcześniej ;-) a także to co prowadzi cię w przyszłość ,amulet będzie tylko znakiem który wreszcie ,po wielu poszukiwaniach potrafiłeś odczytać . Być może on jest gdzieś blisko ciebie ale narazie jeszczcze nie potrafisz odczytać tego magicznego znaku .Znajdziesz go :) napewno :)

Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Awatar użytkownika
rzuf
Posty: 188
Rejestracja: 29 gru 2010, 00:24
Lokalizacja: Siemianowice
Płeć:

Post autor: rzuf »

borsukwacław, nie nabijam się. :) o ile nie wierzę w przeznaczenie i tego typu sprawy, to kwestia amuletów jest całkiem poważna. Nawet jeżeli na nas jakoś wyjątkowo amulet nie działa, to dając go komuś dla nas ważnemu i mówiąc, że to go ochroni czy coś takiego bardzo wpływamy na tą osobę :)

Jedynym moim znaleziskiem jest póki co jakaś skorupka ceramiczna z jakiegoś grodu drewnianego (nie pamiętam dokładnie gdzie). Można je było brać do woli, jak się znalazło, bo to krety wynosiły na powierzchnię i dla archeologów było ponoć bezużyteczne. Akurat miałem to szczęście, że trafiłem jako jedyny z klasy większy kawałek. To jakiś garnek czy cuś, nie wiem. Ale na szyję tego wsadzić się nie da. Zresztą szkoda by mi było, żeby się nie zniszczyło :)
Awatar użytkownika
Razowiec
Posty: 91
Rejestracja: 05 sty 2011, 18:26
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: Razowiec »

Osobiście nie noszę nic z takich rzeczy, nie mam też zdjęć dzieci w portfelu. Muszę być jednym z najmniej wylewnych ludzi pod słońcem
Ja bywam wylewny a takich pierdółek nie noszę. Bywało, że miałem ochotę ponosić coś ładnego na szyi ale względy praktyczne wybiły mi to z głowy. Za bardzo lubię sie brać za łby z kolegami podczas imprez to by się szybko pozdzierały. Do tego ściągać i zakłądać przy każdym treningu czegokolwiek, do tego latem obija sięo zęby podczas sprintu za autobusem...

A swoją drogą widzę, że (prawie) samych przesądnych ludzi mamy na tym forum? Skoro wierzycie w takie amulety to pewnie czarnych kotów też sie boicie?

A właśnie - Yaktra... czy na tym drugim wisiorku nie widnieją przypadkiem nie wikingowie a bizon i Indianiec? I czy to musi coś zaraz symbolizować?
Ostatnio zmieniony 15 lut 2011, 21:10 przez Razowiec, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Razowiec pisze:Czarnych kotów też sie boicie?
Niee.. My tylko pająków. :mrgreen:
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Abscessus Perianalis pisze:
Razowiec pisze:Czarnych kotów też sie boicie?
Niee.. My tylko pająków. :mrgreen:
A.P. Zapomniałeś o sarnach icon_twisted
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Abscessus Perianalis pisze:
Razowiec pisze:Czarnych kotów też sie boicie?
Niee.. My tylko pająków. :mrgreen:
A co powiesz na takiego pięknego Tygrzyka :shock:

Obrazek

Dość rzadki :-( ale ostatnio spotykam ich coraz wiecej :) dość duży ok 5cm :shock:
Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać :-?
Ostatnio zmieniony 15 lut 2011, 23:39 przez borsukwacław, łącznie zmieniany 1 raz.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Awatar użytkownika
rzuf
Posty: 188
Rejestracja: 29 gru 2010, 00:24
Lokalizacja: Siemianowice
Płeć:

Post autor: rzuf »

A taki był fajny temat... Za chwilę będzie, jak przyrządzić pająka w sosie śmietanowym...

Przestańcie z tym OFF icon_twisted

No to też chciałem w jakiś taki poetycki sposób zwrócić uwagę, że odchodzą od tematu :D
Ostatnio zmieniony 17 lut 2011, 19:47 przez rzuf, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Razowiec pisze:czy to musi coś zaraz symbolizować?
Nie, nie musi. Ale sobie pomyślałem, że jeśli ktoś ruszył temat to może jeszcze ktoś (np. Bilzbor - który ogarnia temat) podpowie kto zacz. Wisior i tak jest dla mnie talizmanem bo podarowany przez żonę z takim oto tekstem - noś na szczęście :D
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Yaktra , ten wisior podarowany ci przez żonę to jesteś TY i twoja pasja ;-) bizon symbolizuje przyrodę którą fotografujesz , a indianin to właśnie TY ,to ty obserwujesz i podkradasz się do zwierząt które symbolizuje bizon , z niezwykłą zdolnoscią wtapiania się w środowisko,jesteś indianinem który od LISA nauczył się przebiegłości i kamuflarzu , sprytu i umiejętności obserwacji ;-) myślę że nie powinieneś go "odrzucać" ;-)

Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
ODPOWIEDZ