Ręczna piła łańcuchowa

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Razowiec
Posty: 91
Rejestracja: 05 sty 2011, 18:26
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Ręczna piła łańcuchowa

Post autor: Razowiec »

http://www.militaria.pl/winchester/pila ... ml?cat=340

Przypadkiem trafiłem na coś takiego. Opis ze sklepu właściwie nic nie mówi. Ktoś się orientuje w przydatności i sposobie używania tegoż urządzenia?

Sądząc po zdjęciu na opakowaniu w przeciwieństwie do piły z drutu nie trzeba jej napinać na sztywno a wystarczy przeciągnąć wokół ciętego materiału. Wydaje się to być fantastyczny wynalazek, ale wolałbym powstrzymać entuzjam - pamiętam, że piły druciane też mi się takim kiedyś wydawały ;-)
Obrazek

http://www.bladematrix.tv/browseproduct ... w.-Bl.HTML
http://stores.blueedgeknives.com/-strse ... Detail.bok
Ostatnio zmieniony 03 lip 2011, 11:46 przez Razowiec, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

http://www.youtube.com/watch?v=KXB0uEc7S1A

Według wielu amerykańskich poradników to jedno z podstawowych rzeczy w puszcze survivalowej.
rybak
Posty: 66
Rejestracja: 28 mar 2011, 18:53
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: żołnierz wolności
Płeć:

Post autor: rybak »

Znalazłem takie na allegro,cena od 40 do 100zł.Więc pytanie czy jest to coś warte.Bo są piłki w formie scyzoryka(bardzo duży scyzoryk :mrgreen: ),które się też sprawdzają.A dobry toporek zastępuje piłkę.Ale sprzęt godny uwagi
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

Przyda się, jeżeli jest ci potrzebne coś co zetnie grube drzewo i zmieści się do puszki.
Wydaje mi się, że toporek jest bardziej użyteczny, jeżeli nie zależy ci na pakowności.
Awatar użytkownika
yoger
Posty: 202
Rejestracja: 06 sie 2010, 06:43
Lokalizacja: Drammen
Płeć:

Post autor: yoger »

Grubego drzewa tym nie zetniesz. Pilarka się nieźle musi namęczyć przy czymś większym, co dopiero taką piłką. A takie do grubości uda chyba lepiej siekierką wyrezać.
survivalist.pl - portal dla ludzi kochających naturę, survival i ambitniejszą turystykę
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

yoger pisze:Grubego drzewa tym nie zetniesz. Pilarka się nieźle musi namęczyć przy czymś większym, co dopiero taką piłką.
To wiem. Dlatego zawsze mnie zastanawiało dlaczego w reklamach/prezentacjach tej piły jakiś twardziel zamierza się na drzewo, które jest tak grube, że ledwo je obejmuje :mrgreen:
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Armat pisze:To wiem. Dlatego zawsze mnie zastanawiało dlaczego w reklamach/prezentacjach tej piły jakiś twardziel zamierza się na drzewo, które jest tak grube, że ledwo je obejmuje :mrgreen:
Twardziele już tak mają, pewnie rzucie szerszenia wspomaga piłowanie :)

A sama piła fajna ale siekierką zrobi się to samo lepiej, szybciej i taniej, a i parę innych rzeczy, na które z piłą nie ma co się nawet porywać jak np. wbijanie gwoździ, zaostrzanie palików (na pułapki!) itp. itd.

Swoją drogą, słyszałem fajne powiedzenie: skoro baran ma rogi to facet musi mieć gadżety.
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

Ciek pisze: A sama piła fajna ale siekierką zrobi się to samo lepiej, szybciej i taniej, a i parę innych rzeczy, na które z piłą nie ma co się nawet porywać jak np. wbijanie gwoździ, zaostrzanie palików (na pułapki!) itp. itd.
Siekierki nie schowasz do puszki survivalowej.
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Widziałem w akcji ręczną piłę łańcuchową i moim zdaniem najlepsza z dostępnych kompaktowych pił, pod względem szybkości cięcia.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Wedrowiec
Posty: 85
Rejestracja: 01 sty 2011, 13:47
Lokalizacja: Z krainy wilka
Płeć:

Post autor: Wedrowiec »

W trudno dostepnym miejscu, kiedy nie mamy wiele miejsca moze sie okazac pomocna.Na pewno jest lepszym pomyslem niz wersja druciana.Jednak nie jest niezbedna-kolejny gadzet ;)
Swoja droga ciekawe jak z klinowaniem sie w mokrym drewnie, kiedy tniemy cos o duzej srednicy.
Ciężki plecak zabija radość życia...
Awatar użytkownika
Razowiec
Posty: 91
Rejestracja: 05 sty 2011, 18:26
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: Razowiec »

Dzięki panowie!
Chyba już wiem co chciałem. Tak sobie myślę, że kupię takie kiedyś, bo muszę czasem w robocie walczyć z solidnymi korzeniami - a to wydaje się idealnym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Tanią alternatywą są piły zrobione z linki... z daleka omijamy Panowie.
Wolfshadow wie o czym mówię. Był świadkiem, jak zerwała mi się podczas pierwszego cięcia.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
lukasz_sp
Posty: 255
Rejestracja: 21 sty 2011, 13:55
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: lukasz_sp »

http://www.ronniesunshines.com/images/w ... %20saw.jpg
http://www.ptasznik1.pl/ptasznikallegro ... a.mt.4.jpg

Ja bardziej zaufał bym tej... W przeciwieństwie do Winchestera ma zęby jak zwykła spalinowa więc pewnie tnie równie agresywnie i daje się względnie łatwo naostrzyć.
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

lukasz_sp pisze:http://www.ronniesunshines.com/images/w ... %20saw.jpg
http://www.ptasznik1.pl/ptasznikallegro ... a.mt.4.jpg

Ja bardziej zaufał bym tej... W przeciwieństwie do Winchestera ma zęby jak zwykła spalinowa więc pewnie tnie równie agresywnie i daje się względnie łatwo naostrzyć.
Nigdy nie kupujcie łańcuchówki która robiona jest na bazie łańcucha od piły spalinowej...
To co jest w pierwszym linku wygląda dobrze i do ręcznego piłowania spokojnie się nada.
Sam używam podobnej od ponad 2 lat.
Co do łańcucha z piły spalinowej, to owszem będzie działać za**biście dobrze, jeśli tylko założysz ten łańcuch na piłę spalinową, albo w rękach masz taką samą siłę i szybkość jak silnik spalinówki ;)
Awatar użytkownika
yoger
Posty: 202
Rejestracja: 06 sie 2010, 06:43
Lokalizacja: Drammen
Płeć:

Post autor: yoger »

przeszczep pisze:Co do łańcucha z piły spalinowej, to owszem będzie działać za**biście dobrze, jeśli tylko założysz ten łańcuch na piłę spalinową, albo w rękach masz taką samą siłę i szybkość jak silnik spalinówki
No i oczywiście pracuje tylko w jedną stronę :P
survivalist.pl - portal dla ludzi kochających naturę, survival i ambitniejszą turystykę
rybak
Posty: 66
Rejestracja: 28 mar 2011, 18:53
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: żołnierz wolności
Płeć:

Post autor: rybak »

A mnie ciekawi, czy ktoś już z was testował tą piłę. Osobiście mam piłę tradycyjną, składaną jak scyzoryk, kupiłem ją w jakimś supermarkiecie (chyba biedronka) i tnie tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przecięcie tego grubego pnia, zajmuje ok minuty, może nawet mniej, chyba że się zaklinuje dziadostwo. Wiec ciekawi mnie czy łańcuch byłby lepszy, bo ta moja piła tnie bardzo dobrze. Drzewo musiało być chyba ścięte na wiosnę, albo na jesień, sądząc po tym że w środku było dość mokre(rosło przy drodze i rolnicy je ścinają, żeby w lato kombajn mógł przejechać, drzewa nie zabierają) Więc zastanawia mnie czy ta ręczna łańcuchowa piła jest lepsza i mniej się nią człowiek napracuje, niż tą składaną. Wydaje mi się że jednak ta składana będzie lepsza, tym bardziej że można nią ciąć zarówno grube jak i cienkie gałęzie. A łańcuchową to już z cienkimi gałęziami może być problem.
Awatar użytkownika
lukasz_sp
Posty: 255
Rejestracja: 21 sty 2011, 13:55
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: lukasz_sp »

przeszczep pisze:Co do łańcucha z piły spalinowej, to owszem będzie działać za**biście dobrze, jeśli tylko założysz ten łańcuch na piłę spalinową, albo w rękach masz taką samą siłę i szybkość jak silnik spalinówki ;)
To zależy od gęstości zębów na łańcuchu...
yoger pisze:No i oczywiście pracuje tylko w jedną stronę :P
Przeciesz co drugi ząb umieszcza się odwrotnie...
Awatar użytkownika
orety
Posty: 402
Rejestracja: 07 gru 2009, 09:50
Lokalizacja: z innej bajki
Tytuł użytkownika: Podróże kształcą
Płeć:

Post autor: orety »

lukasz_sp pisze:
przeszczep pisze:Co do łańcucha z piły spalinowej, to owszem będzie działać za**biście dobrze, jeśli tylko założysz ten łańcuch na piłę spalinową, albo w rękach masz taką samą siłę i szybkość jak silnik spalinówki ;)
To zależy od gęstości zębów na łańcuchu...
yoger pisze:No i oczywiście pracuje tylko w jedną stronę :P
Przeciesz co drugi ząb umieszcza się odwrotnie...
http://www.google.com/imgres?imgurl=htt ... -gbW0JW_Dw

pozdrawiam
maciek
Odmiana: orety oretego oretym poproszę.
Jestem wolny jak konik polny
Awatar użytkownika
lukasz_sp
Posty: 255
Rejestracja: 21 sty 2011, 13:55
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: lukasz_sp »

http://www.ronniesunshines.com/images/w ... %20saw.jpg

Nie jestem pewien czy to dobrze widać??
2 zęby prawe dwa lewe itd...
Awatar użytkownika
orety
Posty: 402
Rejestracja: 07 gru 2009, 09:50
Lokalizacja: z innej bajki
Tytuł użytkownika: Podróże kształcą
Płeć:

Post autor: orety »

pięknie, ale to nie jest łańcuch od piły spalinowej

pozdrawiam
maciek
Odmiana: orety oretego oretym poproszę.
Jestem wolny jak konik polny
Awatar użytkownika
lukasz_sp
Posty: 255
Rejestracja: 21 sty 2011, 13:55
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: lukasz_sp »

Tematem rozmowy jest : "Ręczna piła łańcuchowa" a nie "piła łańcuchowa do pilarki spalinowej" Przeczytaj wszystkie wypowiedzi od początku a bedziesz wiedział o czym piszę...
Awatar użytkownika
orety
Posty: 402
Rejestracja: 07 gru 2009, 09:50
Lokalizacja: z innej bajki
Tytuł użytkownika: Podróże kształcą
Płeć:

Post autor: orety »

odniosłem się tylko do tych wypowiedzi które cytowałem
przepraszam

pozdrawiam
maciek
Odmiana: orety oretego oretym poproszę.
Jestem wolny jak konik polny
klusownik
Posty: 36
Rejestracja: 03 lut 2012, 15:45
Lokalizacja: 123
Płeć:

123

Post autor: klusownik »

123
Ostatnio zmieniony 06 mar 2012, 13:30 przez klusownik, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Lisu
Posty: 160
Rejestracja: 15 wrz 2007, 09:11
Lokalizacja: Puszcza Knyszyńska
Gadu Gadu: 8563757
Tytuł użytkownika: Parła nist !
Płeć:

Post autor: Lisu »

Używam identycznej (właśnie tej karmannej :-) )już kawał czasu, i chyba nic genialniejszego nie ma. Pomysł brytoli z I wś o ile dobrze pamiętam. Bardzo dużo nią cięliśmy w ubiegłym roku przy budowie kilku fajnych rzeczy, naprawdę się napracowała :) W 2 osoby przecięcie grubego bala to naprawdę chwila, bo łańcuch opasa na sporym odcinku cięte drewno.

Kupiłem ją po tym jak kiedyś wracaliśmy z ojcem terenówką lasem po sporych opadach śniegu, gdzie spadło kilka drzew-trzeba było się cofać bo małą ręczną piłką to se mogliśmy...Od tamtej chwili mam taką jak powyżej i zawsze biorę do plecaka gdy jest podobny wypad, spisuje się to wyśmienicie.

Z ciekawości ile za nią dałeś , i czy są dostępnę od ręki ? Ja swoją kupiłem na allegro, krótko były szybko zeszły, wystawiał je Białorusin.
klusownik
Posty: 36
Rejestracja: 03 lut 2012, 15:45
Lokalizacja: 123
Płeć:

123

Post autor: klusownik »

123
Ostatnio zmieniony 06 mar 2012, 13:31 przez klusownik, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ