Czy są lepsze mapy od pruskich mestiszblatów?

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Erizonne
Posty: 18
Rejestracja: 20 mar 2011, 00:03
Lokalizacja: znad Warty
Płeć:

Czy są lepsze mapy od pruskich mestiszblatów?

Post autor: Erizonne »

Odkryłam ostatnio zbiór fantastycznych pruskich map z lat 70' XIX wieku, tzw. Mestiszblatów.

Są fenomenalne nie tylko pod względem historycznym (ukształtowanie terenu, zabudowa w XIX wieku), ale są przede wszystkim niesamowicie dokładne.

Dotychczas korzystałam z map wydawanych przez Odział Topograficzny Sztabu Gen. WP - uznając je za najlepsze dostępne do rynku. Ale, szczerze - nijak się mają do wycyzelowanych wręcz, detalicznych pruskich Mestiszblatów.

Czy nasza kartografia tak podupadła - czy po prostu są jakieś wydawnictwa znane tylko "wtajemniczony"? Macie godne polecenia mapy/wydawnictwa?

Mestiszblaty można oberzeć w Archiwum Map Zachodniej Polski
http://mapy.amzp.pl/maps.shtml
Skiba
Posty: 102
Rejestracja: 16 sty 2011, 13:12
Lokalizacja: Radoszyce
Gadu Gadu: 11567778
Płeć:

Post autor: Skiba »

A może najlepiej by było samemu zrobić mapy? :roll: Ale niestety nigdy nie korzystałem z pruskich map, lecz dla mnie mapy WP też są dobre. Wojsko dla cywilów dokładnych map nie udostępnia. Czemu? Kwestia domysłu :-?
Obrazek
Awatar użytkownika
siux
Posty: 374
Rejestracja: 19 gru 2010, 17:27
Lokalizacja: ŚNIEŻYCOWY JAR, Wlkp
Tytuł użytkownika: Karol
Płeć:

Post autor: siux »

Erizonne mam mapę Puszczy Zielonki, która przysłała mi Martyna. Znalazła to na jakimś rosyjskim portalu, SZOK!!! Ruskie namalowały okolice jak własne podwórko, poprawne nazwy miejscowości, nawet widzę, że jest napisane w której wiosce był PGR he he :-D
Jeśli chcesz to napisz do Martyny żeby Ci linka podesłała do tych ruskich ;-)
Ja Ci mogę ten jeden arkusz ewentualnie podesłać.
"nikt jeszcze nie wie, czy stare słońce zarysuje nowy dzień..."
https://picasaweb.google.com/traper.w
Awatar użytkownika
dziul
Posty: 199
Rejestracja: 06 mar 2010, 14:27
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 1399656
Płeć:

Post autor: dziul »

Nie wiem czy o to Ci chodzi Erizonne...

Mam coś takiego z terenów Prus Wschodnich
http://www.bildarchiv-ostpreussen.de/

Jest to stronka ze starymi fotkami z terenu Prus przedwojennych.

Jest tam mapa http://www.bildarchiv-ostpreussen.de/cg ... text=16836
Działa mniej więcej tak jak "geoportalowe" mapy czyli powiększając itd itp...

Niewątpliwą zaletą są lokalizowane na tych mapach ZDJĘCIA :)
Leśny Ludź
Posty: 7
Rejestracja: 25 cze 2009, 15:41
Lokalizacja: Suwałki
Płeć:

Post autor: Leśny Ludź »

Całkiem dobrym źródłem jest serwis noexanu (pewnie o nim wpominał Siux) http://poehali.org/maps , Do jego zalet należy: darmowość, prostota obsługi, obecność numerów oddziałów leśnych na mapach (pierwsza cyfra nie zawsze się zgadza), wysoka dokładność, możliwość wyboru skali; do wad: spory wiek map, niektóre z nich opisane są w języku rosyjskim.
Awatar użytkownika
siux
Posty: 374
Rejestracja: 19 gru 2010, 17:27
Lokalizacja: ŚNIEŻYCOWY JAR, Wlkp
Tytuł użytkownika: Karol
Płeć:

Post autor: siux »

tak, to dokładnie te mapy
"nikt jeszcze nie wie, czy stare słońce zarysuje nowy dzień..."
https://picasaweb.google.com/traper.w
manfred1992
Posty: 45
Rejestracja: 26 kwie 2008, 14:12
Lokalizacja: Tomaszów lub
Płeć:

Post autor: manfred1992 »

Jeżeli chodzi Ci o mapy dostępne na rynku to raczej ciężko o coś dobrego najlepsze mapy jakie dotąd widziałem zaprezentował geoportal są to skany map topograficznych chyba wykonywane w skali 1:5000, tylko największym problemem jest scalenie całego interesującego fragmentu mapy i wydrukowanie go.
Awatar użytkownika
dziul
Posty: 199
Rejestracja: 06 mar 2010, 14:27
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 1399656
Płeć:

Post autor: dziul »

Ja z Geoportalu robię zrzut ekranowy i w Paincie domalowuję trasę :)
wygląda to mniej więcej tak mapa

Mogę sobie taki obrazek JPEG wgrać do tlf i w mieć dostępny każdej chwili ...

Może jest lepsza i prostsza metoda ale u mnie to działa i spoko :mrgreen:
mcbren
Posty: 79
Rejestracja: 25 sty 2010, 12:32
Lokalizacja: Wejherowo
Płeć:

Post autor: mcbren »

Niestety brakuje arkusza pruskiej mapy dla mojej wioski :(
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1074
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Przydatne do naszych celów skany map w Geoportalu są wykonane z map 1:50 000, 1:25 000 i 1:10 000. 25-tki są najsłabsze jeśli chodzi o stan aktualności treści mapy.

Do pobierania map z serwisu możecie użyć tego programu http://www.forum.eksploracja.pl/viewtop ... 71#p125271 Znacznie ułatwia życie.
Erizonne pisze:Czy nasza kartografia tak podupadła - czy po prostu są jakieś wydawnictwa znane tylko "wtajemniczonym"? Macie godne polecenia mapy/wydawnictwa?
Nie wiem jakie mapy ze sobą porównywałaś, a dokładniej - w jakich skalach były te mapy. Jeśli np. 'sztabówkę' w skali 1:50 000 z 'messtisch'em' w skali 1:25 000, to oczywiste jest że ich dokładność będzie bardzo się różniła. Z kolei 'messtisch' dokładnością nie dorównuje mapom w skali 1:10 000, choć nie da się ukryć że te niemieckie mapy są zbliżone zakresem zaznaczonych informacji do aktualnych standardów map 1:10 000.
Najdokładniejszymi (przynajmniej w teorii) mapami są mapy geodezyjne wykonywane w skali 1:1 000 lub 1:500, do celów turystycznych absolutnie nie przydatne.

Na pytanie czy kartografia podupadła ciężko jest odpowiedzieć, na pewno zmieniają się standardy prezentowania danych topograficznych, zwłaszcza jeśli chodzi o mapy w wersji cyfrowej. Można to zobaczyć w geoportalu klikając na zakładkę 'topo', ciężko powiedzieć jak to wygląda w skali np. 1:10 000, ale to co można teraz porównać ze skanami map papierowych nie wygląda zachwycająco. Standardowo nie wykonuje się np. cieniowania terenu żeby pokazać różnice wysokości - osobie która potrafi czytać mapę wystarczają warstwice, ale w mapach turystycznych (głównie terenów górskich) jest to często stosowane. No ale tam 'paniusia w szpileczkach' idąca na Giewont musi widzieć że jest w górach ;-)
Kolejną sprawą jest czynnik ludzki i to czy osoby które przygotowują mapę uważają że zarabiają na tyle dużo żeby robić to dokładnie. Niestety w najnowszych mapach (w układzie współrzędnych 1992) spotkałem się z wieloma rażącymi błędami których nie było na starszych mapach.

Nie wiem czy uogólniając i pomijając niektóre kwestie nie namieszałem zbytnio, ale nie chciałem robić wykładu akademickiego ;-) Mam nadzieję że osoby które są zainteresowane mapami od strony technicznej bez problemu znajdą opisy które wyczerpująco i dokładnie naświetlą temat.

mcbren, to nie są pruskie mapy tylko niemieckie ;-)
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Erizonne
Posty: 18
Rejestracja: 20 mar 2011, 00:03
Lokalizacja: znad Warty
Płeć:

Post autor: Erizonne »

WOW, Panowie, widzę, że tutaj mamy całe grono speców od map ;-))

Świetnie, dzięki za wszystkie linki!
Tanto pisze:to nie są pruskie mapy tylko niemieckie
Tak, tu należy się moje sprostowanie.
Zasugerowałam się nazwą urzędu, który tworzył mapy: Królewski Pruski Urząd Pomiarowy (Königlich Preußische Landesaufnahme). Mapy rzeczywiście objęły cały rejon ówczesnych Niemiec (wyjąwszy Bawarię).
manfred1992 pisze:najlepsze mapy jakie dotąd widziałem zaprezentował geoportal są to skany map topograficznych chyba wykonywane w skali 1:5000
Haha, bawię się teraz na Geoportalu. Cacko :-)

[ Dodano: 2011-04-03, 23:28 ]
mcbren pisze:Niestety brakuje arkusza pruskiej mapy dla mojej wioski :(
Wejherowo część północna jest TU

Wejherowo część południowa jest TU

Zacne tereny... same lasy :-)
Awatar użytkownika
Bastion
Posty: 392
Rejestracja: 05 maja 2010, 10:21
Lokalizacja: Gdansk
Tytuł użytkownika: nizinny taternik
Płeć:

Post autor: Bastion »

Mapy historyczne (niemieckie, rosyjskie, polskie) dla pomorza srodkowego sa tutaj:
http://www.mapy.eksploracja.pl/news.php
Co nas nie zabije to nas wzmocni...
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

No niestety te wszystkie mapy nie są dokładnie jak te wojskowe tylko że WP nie udostępnia map na ten rok. Udostępniają je chyba po kilku dobrych latach.
Skiba
Posty: 102
Rejestracja: 16 sty 2011, 13:12
Lokalizacja: Radoszyce
Gadu Gadu: 11567778
Płeć:

Post autor: Skiba »

Mapy z 2006 roku ( o ile się nie mylę) były dostepne w świętokrzyskim Echu Dnia( 2008). Lecz zbyt dokładne raczej nie były. Odnalazłem kilka "kawałków" (były one do portfolio) map i szału nie było. :evil:
Obrazek
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Mam te mapy i są wystarczające na wypady w teren. :P
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

W Lublinie znajduje się takie coś gdzie można zamówić sobie mapę danego kawałka terenu w dowolnej skali. W innych miastach pewnie też są takie usługi. Ktoś korzystał z czegoś takiego?
Awatar użytkownika
Bastion
Posty: 392
Rejestracja: 05 maja 2010, 10:21
Lokalizacja: Gdansk
Tytuł użytkownika: nizinny taternik
Płeć:

Post autor: Bastion »

Kobra pisze:No niestety te wszystkie mapy nie są dokładnie jak te wojskowe tylko że WP nie udostępnia map na ten rok. Udostępniają je chyba po kilku dobrych latach.
Kobra. Zalezy co masz na mysli, sa obiekty ktorych nie mozna juz znalezc na wspolczesnych mapach. Przyklad? Na starych niemieckich mapach mozna jeszcze znalezc dokladne slady umiejscowienia grodzisk( typ osady umiejscowiony na sztycznym lub naturalnym wzniesieniu, otoczony walem ziemnym).

Rasumujac. Stare mapy bywaja zrodlem cennej wiedzy.
Co nas nie zabije to nas wzmocni...
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Tanto pisze:Przydatne do naszych celów skany map w Geoportalu są wykonane z map 1:50 000, 1:25 000 i 1:10 000. 25-tki są najsłabsze jeśli chodzi o stan aktualności treści mapy.

Do pobierania map z serwisu możecie użyć tego programu http://www.forum.eksploracja.pl/viewtop ... 71#p125271 Znacznie ułatwia życie.
Zainstalowałem ten program i geoportal przestał mi działać. Wyświetlają się wyłącznie kontury województw i nic poza tym. Po odinstalowaniu nic się nie zmieniło. Zaznaczam wszystkie opcje wyświetlania z lewej strony i nic się nie zmienia. Pomocy :-(
vladek
Posty: 14
Rejestracja: 13 gru 2010, 16:52
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 10162263
Płeć:

Post autor: vladek »

Niestety mi także mapy Geopartalu nie działają :-x
Awatar użytkownika
siux
Posty: 374
Rejestracja: 19 gru 2010, 17:27
Lokalizacja: ŚNIEŻYCOWY JAR, Wlkp
Tytuł użytkownika: Karol
Płeć:

Post autor: siux »

Ciek to nie wina tego pragramu. ja go nie mam i też mi dzisiaj geoportal nie śmiga :-?
"nikt jeszcze nie wie, czy stare słońce zarysuje nowy dzień..."
https://picasaweb.google.com/traper.w
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1074
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Przy MapoTero warto pamiętać że jak ustawi się zbyt dużą rozdzielczość pobieranego obrazka, to zdarza się że niektórych arkuszy nie pobiera automatycznie. Można to obejść wklejając link do brakującego obrazka wygenerowany przez program, do przeglądarki internetowej i próbując pobrać go ręcznie.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
ODPOWIEDZ