Jak zapobiec zbijaniu się ociepliny w śpiworze?

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
maxter
Posty: 145
Rejestracja: 11 maja 2009, 10:26
Lokalizacja: Ostróda
Płeć:

Jak zapobiec zbijaniu się ociepliny w śpiworze?

Post autor: maxter »

Witam.
Mam do Was takie pytanie. Jak zapobiec zbijaniu się wypełnienia w śpiworze? Ostatnimi czasy nie miałem okazji używać swojego marmota wave IV, jednak nie trzymam go w worku tylko leży sobie na łóżku. Mimo to zauważyłem, że wypełnienie jakby "siadło". Jeszcze 3-4 miesiące temu wszystko było ok, a teraz wydaje mi się że ocieplenie zbiło się prawie o połowę. Domyślam się, że nie pozostaje to bez wpływu na termikę śpiwora, a na reklamacji pewnie tego nie nie uznają.
Macie na to jakiś patent? Dodam tylko, że mniej więcej co tydzień śpiwór "przetrzepywałem" (tak jak poduszkę :P) żeby "rozruszać" wypełnienie.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Tylko nie próbuj go prać :!:
Może wywal na balkon jak będzie słonecznie i ciepło. Zbrylenie bo o tym mówisz świadczy o starości.
Ile go masz :?:
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

maxter, ja zawsze w takich przypadkach sprzedaję mój patent...
1. Pewnie masz miejsce pod łóżkiem, ewentualnie w skrzyni na pościel. Tam trzymaj śpiwór rozłożony, na karimacie. Całość schowaj do pokrowca z dwóch sklejonych (taśmą naprawczą) worków. Pokrowiec warto podziurawić w paru miejscach, tak aby całość oddychała. Z drugiej strony, zawartość pokrowca nie będzie się kurzyła. Jednak nie zamykaj worka. Pozwól aby śpiwór oddychał.
1a. Powieszenie w szafie to też rozwiązanie, ale tutaj działa grawitacja, powodując że wypełnienie zsuwa się w dół komór. Lepsze jednak to, niż ciągłe spanie na śpiworze, i jego kompresowanie.
2. Jeśli nie używasz śpiwora jakiś czas (na przykład ja puchowca nie będę wyciągał aż do listopada), to co 2 tygodnie przekręcaj go o 90 stopni.. tak, aby po 2 tygodniach leżenia na spodniej stronie, leżał na prawym/lewym boku. I tak rotuj co pewien czas.
3. Nie wiem, czy mole żrą ocieplinę syntetyczną, ale mały antymolowy listek, wsadzony do środka śpiwora nie zaszkodzi.
4. Po każdym powrocie z wypadu, rozkładaj śpiwór i roztrzepuj, rozbijając zbitą ocieplinę.
5. Nigdy nie pakuj śpiwora wilgotnego. Nawet jeśli wydaje Ci się, że jest suchy, pozwól mu odpocząć. W ciepłe dni powieś na balkonie, w zimie w przewiewny miejscu.

Więcej chyba nie da się zrobić. Pamiętaj, że żaden śpiwór nie będzie miał "lofta" wiecznie :-)

Mam nadzieję, że pomogłem :-)
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
BRAT_MIH
Posty: 352
Rejestracja: 21 sty 2011, 17:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 5219235
Tytuł użytkownika: Mihu
Płeć:

Post autor: BRAT_MIH »

Mi kolo w sklepie powiedział jedną ważną rzecz - przy pakowaniu śpiwora nie składamy tylko do worka wciskamy i upychamy. Składany na rantach traci właśnie ocieplinę i tam wieje po plerach :-/ Może lepiej trzymać tak właśnie w worku ?? Ocieplina jest ściśnięta i po wyjęciu rośnie, a bez worka jest urośnięta i opada ?? Ale to sobie wymyśliłem :P
"Nie ma nikt na świecie domu jak my mamy, jest zielony latem , zimą śnieżnobiały, mamy dach z gałęzi, z mchu miękkiego łóżko, lampą jest nam księżyc ponad leśną dróżką. Idą, idą leśni, kompas mają z gwiazd ... "
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

układanie w kostke zawsze po tych samych krawędziach powoduje iż w tyhc miejscach ocieplina ostatecznie się zbija. Stąd do worka śpiwory wkłada się "niechlujnie, byle jak upycha". Dzięki temu ostre zgięcia tworzą się w róznych miejscach.
Ale do dłuższego przechowywania warto wyciągnąć śpiwór z worka i rozłożyć go luzem. Trzymanie takowego w worku, powoduje iż ocieplina się jednak zbija i nie zawsze rozpręża się do pierwotnego rozmiaru.
Awatar użytkownika
Wiktor
Posty: 12
Rejestracja: 06 maja 2011, 16:07
Lokalizacja: Bytom
Płeć:

Post autor: Wiktor »

BRAT_MIH pisze:Mi kolo w sklepie powiedział jedną ważną rzecz - przy pakowaniu śpiwora nie składamy tylko do worka wciskamy i upychamy.
I kolo ze sklepu powiedział bardzo mądrą rzecz. Od kilku lat stosuję tą technikę i moje problemy z ubitymi śpiworami zniknęły. Dzieje się tak ze względu na to, że dzięki takiemu pakowaniu śpiwora, za każdym razem jest on pozaginany w innych miejscach i dzięki temu ugniata się cały, a po rozwinięciu jest puszysty. Zwijając śpiwór za każdym razem tak samo, tworzą się zgięcia, które z czasem zaczną nawet być widoczne. Tak jak wyżej napisano, ważne żeby śpiwór zawsze wysuszyć i dobrze jest go wietrzyć.
www.survival.k9.pl Zapraszam !
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Ja swoje wieszam na kołkach na ścianie i co jakiś czas odwracam. Chłopaki chyba już wszystko opisali więc dodam tylko tyle, że w pierwszej kolejności po powrocie do domu wyjmuję i wieszam śpiwór. Analogicznie pakując się, śpiwór kompresuję jako ostatni.
Tak sobie pomyślałem, że chyba można napisać do producenta czy nie wymienili by wypełnienia na nowe - pewnie odpłatnie.
Obrazek
Awatar użytkownika
maxter
Posty: 145
Rejestracja: 11 maja 2009, 10:26
Lokalizacja: Ostróda
Płeć:

Post autor: maxter »

@Yakarta
Nigdy go nie prałem, a posiadam go już 1,5 roku.

@Puchalsw
1. Miejsca pod łóżkiem nie mam, dlatego śpiwór trzymam w innym pokoju na łóżku.
2. Tego patentu nie znałem. Dzięki, może pomoże.
3. Nigdy w domu nie mieliśmy moli, więc wątpię żeby to ona za tą sytuację odpowiadały ;P.
4. Tak robię. Po każdym wypadzie i co tydzień-dwa, jeżeli śpiwór jest nie używany.
Więcej chyba nie da się zrobić. Pamiętaj, że żaden śpiwór nie będzie miał "lofta" wiecznie
Wiadoma sprawa. Zdziwiło mnie tylko, że jeszcze jakiś czas temu wszystko było ok.

@BRAT_MIH
Też o tym słyszałem, dlatego nigdy nie wkładam śpiwora złożonego tylko upycham go byle jak.

Dzięki wszystkim za pomoc. Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł. Może wrzucić śpiwór do pralki razem z kilkunastoma piłkami tenisowymi i ustawić na wirowanie? Kiedyś słyszałem o takim patencie.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

maxter pisze:Dzięki wszystkim za pomoc. Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł. Może wrzucić śpiwór do pralki razem z kilkunastoma piłkami tenisowymi i ustawić na wirowanie? Kiedyś słyszałem o takim patencie.
Nie lepiej go strzepać kilka razy zamiast tego?
It's not a bug, it's a feature!

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

maxter pisze:3. Nigdy w domu nie mieliśmy moli, więc wątpię żeby to ona za tą sytuację odpowiadały ;P.
No i tutaj musisz być ostrożny bracie. To nie chodzi o to, że coś może występować u Ciebie w domu. Z lasu można przytargać rozmaite robactwo, a te zawieszki na pewno nie przeszkadzają. Kiedy już zaczniesz odnajdywać dziurki w odzieży, a przy otwarciu szafy mali przyjaciele zaczną wyfruwać, będzie za późno.
Podobno mól odzieżowy występuje tylko w środowisku domowym. Jednak jakimś cudem, im bliżej mieszka się lasu, tym częściej problemy z nim występują.
Pamiętam, jeszcze w poprzednim mieszkaniu, dzieliliśmy klatkę schodową z panem, który udzielał się jako działkowiec. Często z działki, bądź pobliskiego lasu przynosił wiechcie suszonych ziół, kwiatów, etc. Plaga moli byłe nie do wytrzymania.
Teraz mieszkam na lekkim wygwizdowie na łąkach, pod lasem, chodzę często do lasu, i stąd moja przezorność.
F..k it, I'll Do It Myself!
ODPOWIEDZ