Dyskusja o zakazie noszenia noży

przyroda, turystyka, survival

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
MaciekK84
Posty: 119
Rejestracja: 07 lut 2008, 15:26
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć:

Dyskusja o zakazie noszenia noży

Post autor: MaciekK84 »

Witam!
Temat nt. planowanych zmian w ustawie o broni i amunicji dotyczących zakazu noszenia noży zboczył w stronę polityki. Mam pytanie do adminów-czy jest szansa, aby go z zastrzeżeniem zakazu politykowania otworzyć, albo wzbogacić o ważną informację?
Otóż sprawa jest dla naszego środowiska bardzo ważna, 8 cm to na styk może się mieści (a może i o milimetr nie) blokowany Victorinox. W internecie powstały strony dotyczące obywatelskiego protestu przeciw tym zmianom. Chyba warto byłoby je w tym miejscu solidnie rozreklamować?
Adresy www:
http://ntn.knives.pl/
http://www.petycje.pl/7315
Ostatnio zmieniony 20 maja 2011, 10:07 przez MaciekK84, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!
Maciek

Obrazek
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Panowie, nie zaczynajcie, bo na kosiarce się nie skończy (do autorów wykasowanych postów).
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
MaciekK84
Posty: 119
Rejestracja: 07 lut 2008, 15:26
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć:

Post autor: MaciekK84 »

Ale nie chodzi o to, aby znów się kłócić o politykę. Problem dotyczy sprawy dla turystów i survivalowców kluczowej, więc jeśli inne gremia organizują protest, to chyba oczywiste, że powinniśmy go rozpropagować i wesprzeć? Chociażby wyraźne info na forum, że sprzeciwiamy się takim pomysłom i zachęcamy do podpisania petycji oraz samodzielnej agitacji. Ja akcję i petycję udostępniłem znajomym na swoim facebooku, dodatkowo tym których może sprawa zainteresować na GG, a na wszystkich forach gdzie mam konta mam takiego userbara jak tu z linkiem. Jeśli każdy z nas tak zrobi, z problemem zaznajomimy tysiące ludzi. A im bardziej znana stanie się ta akcja i petycja, tym lepiej chyba?
Pozdrawiam!
Maciek

Obrazek
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Ok. To ja się "wtrance" jako stara franca, złośliwy mod i się pytam:

Ale co ma ta dyskusja przynieść? Jaki ma być jej cel? Pożądany skute? Kogo chcemy przekonać? Przecież my jesteśmy przekonani, o głupocie tego zakazu.

Jest stronka o obywatelskim proteście. Każdy może zagłosować.
Weźcie sprawy w swoje ręce, zamiast bić niepotrzebnie pianę.

Uważasz, że politycy czytają to forum i wezmą sobie do serca ta dyskusję?
Zapewniam Cię, że jest znacznie "mocniejsze" środowisko od naszego, i mające odpowiednią... hmm, dźwignię. Chodzi o myśliwych...
Jak dla mnie temat nadaje się do Mogilnika, i jest stratą transferu.
F..k it, I'll Do It Myself!
rybak
Posty: 66
Rejestracja: 28 mar 2011, 18:53
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: żołnierz wolności
Płeć:

Post autor: rybak »

puchalsw, A mnie się wydaje że MaciekK84 ma rację. Chodzi nie o samą dyskusję a o poparcie. To jak z reklamą, czym więcej bilbordów, tym lepiej. Pamiętaj o słowach Piłsudskiego, który powiedział że "największą ku..ą, jest polityk".Miał rację, oni zrobią wszystko, żeby wygrać wybory ,które się zbliżają. Więc będę mówić, to co społeczeństwo chce usłyszeć. Nie wiem czy pamiętasz, ale był taki projekt posła Czumy o łatwiejszym dostępie do broni. Więc media wtedy zrobiły zmasowany atak na tą ustawę i zmanipulowane społeczeństwo uwierzyło w propagandę antybroni, więc siłą rzeczy, to projekt Czumy upadł, tym, bardziej że w Polsce stosunkowo mało ludzi posiada broń palną i mało kto się nią interesuje. Ale z scyzorykami jest inaczej, bo po serialu "MaGywer" to "szwajcar" stał się ogromnie popularny i rozpowrzehniony. To samo z innymi nożami, który jest nierozłacznym obowiązkowym narzędziem na wycieczkę, choćby za sprawą mody na grillowanie. Więc mało kto scyzoryka nie posiada,a więc społeczeństwo powinno być na anty tej ustawie. Właśnie chodzi o to żeby się pokazać, wiem że to kropla, ale jakże teraz potrzebna. Co nie ulega wątpliwości że taki temat zawsze dotknie polityki, bo to ustawa, która się nieodzownie łączy z polityką i nie da się ominąć polityki, pisząc na ten temat. A czym więcej będziemy o tym pisać i czym takiej kretyki będzie więcej, to media w końcu się nami zainteresują i może chociaż raz poprzą normalność. Tym bardziej że inaczej niż w przypadku projektu posła Czumy, to jak na razie nie spotkałem się z tym, żeby ktoś popierał te zmiany(nie liczę oczywiście pacyfistów, przeciwników wojen itp) Wszyscy są jak na razie zgodni, że to chory i poroniony pomysł, który nie przyniesie niczego dobrego. Więc skoro mówimy jednym głosem, to może te krople wydrążą skałę.
Awatar użytkownika
Bastion
Posty: 392
Rejestracja: 05 maja 2010, 10:21
Lokalizacja: Gdansk
Tytuł użytkownika: nizinny taternik
Płeć:

Post autor: Bastion »

puchalsw

Mysle, ze wiem o czym (z zalem?) pisze MaciekK84
jeszcze wczoraj na forum byl link do strony:
http://www.petycje.pl/petycja/7315/pety ... znych.html

Petycje przeczytalem i nie podpisalem... chcialem jeszcze dokladnie przemyslec jej tresc i forme.

Dzisiaj probuje znalezc watek na forum i okazuje sie po raz kolejny, ze to moderatorzy podejmuja za mnie decyzje co moge czytac/ pisac a co nie. Watek z linkiem zostal zlikwidowany... tak na dobra sprawe to "Bog wie dlaczego"?

Ktos moze w racjonalny sposob wyjasnic co sie stalo?
Kurcze Panowie moderatorzy, cenzura tekstow niepoprawnych politycznie? To juz chyba przerabialismy?
Co nas nie zabije to nas wzmocni...
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

rybak, uwielbiam noże. Mam ich wiele. Czuma to fajny gość, ale niestety pochlapał się błotem. Zgadzam się z Tobą i MaciekK84. Ale na miły Bóg, co nam da bicie piany na tym forum? :-? :-? :-?
Jeśli podpisałeś petycję, to troluj na ogólnych forach. To całkiem znana praktyka, stosowana przez sztaby wyborcze przed kampaniami. Zatrudniają ludzi, którzy nie robią nic innego tylko pieją peany na temat kandydatów i szkalują kontrkandydatów.

Tutaj, i tak się wszyscy z Tobą zgodzą. Są inne formy ciekawej dyskusji. Przeczytaj najnowszą książkę Łuczaja (faszynująca), i napisz recenzję, wrzuć jakiś ciekawy patent, coś konstruktywnego Ale po jasną Jadźkę, bić pianę na forum, gdzie i tak wszyscy (większość) są ZA.
Temat uważam za zamknięty.
Bastion, nic mi nie wiadomo na temat usuwania tego wątku. Ale proszę bardzo. Można przypominać uczestnikom o petycji na Shoutboxie. Wystarczy że raz dziennie ktoś klei linka. Właśnie tak zrobiłem.

PS: informacja o PETYCJI znajduje się w dwóch tematach. Nie wiem skąd założenie, że "modowie cenzurują teksty niepoprawnie politycznie"
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

puchalsw pisze:eśli podpisałeś petycję, to troluj na ogólnych forach. To całkiem znana praktyka, stosowana przez sztaby wyborcze przed kampaniami. Zatrudniają ludzi, którzy nie robią nic innego tylko pieją peany na temat kandydatów i szkalują kontrkandydatów.
Racja. Podyskutować można np tutaj: http://www.wykop.pl/link/747215/petycja ... enia-nozy/
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
Offtime
Posty: 350
Rejestracja: 09 paź 2010, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: niedzielny harcerzyk
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Offtime »

Petycję podpisałem, choć nie wiem po co. Nie widzę aby w takiej formie miała wejść w życie. Uważam że z premedytacją została tak niedbale i bez sensu napisana aby nie przeszła a służyła tylko za kolejną pustą obietnicę wyborczą. Ot koleś obiecuje "że zrobi porządek", a później rozłoży ręce bo ustawa nie przeszła, mimo iż od początku była na to skazana... No ale podpisać się pod czymś z czym się człowiek zgadza bez wnikania czy potrzebnie czy nie, nie zaszkodzi.
Moja kolekcja militariów

Casual Survival Blog
_________________
Forum internetowe nie służy dyskusji, co najwyżej wymianie poglądów.
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Jak ma nie być żadnej dyskusji to zmieńce temat bo wprowadza w błąd. Zamiast "Dyskusja o ... " wrzucić "Zakaz noszenia noży - BEZ DYSKUSJI!" ;)

Swoją drogą, czytałem kiedyś fajny wierszyk:

Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem.
Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą.
Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem. Nie byłem przecież socjaldemokratą.
Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem przecież związkowcem.
Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było.

Martin Niemöller, KL Dachau, 1942.
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1074
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Temat został przeniesiony do 'Leśnych dyskusji' bo bardziej tu pasuje niż w 'sprawach organizacyjnych'

Przy okazji proszę wszystkich żeby jeszcze raz, uważnie, przeczytali to co napisał Puchal.
puchalsw pisze:Ale co ma ta dyskusja przynieść? Jaki ma być jej cel? Pożądany skute? Kogo chcemy przekonać? Przecież my jesteśmy przekonani, o głupocie tego zakazu. ...
Też uważam że nie musimy przekonywać się do tego o czym jesteśmy przekonani, ten wysiłek lepiej skierować w inne miejsca np. fora fotograficzne, gospodyń domowych czy o seksie :diabel2: Powielanie tego co napisano już na knives.pl oraz innych forach tematycznych nie ma większego sensu. Wg mnie temat powinien być bardziej informacyjny niż dyskusyjny.

...i bez polityki Panowie, bez polityki ;-)
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

Ciek, znam to i uważam ,że powinni tego uczyć w szkołach na pamięć :)
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Panowie, nie usuwam linków do petycji. Usunąłem kilka postów totalnego offtopu, który bił pianę w kierunku to jednej, to drugiej opcji politycznej. O nożach było w tym niewiele. Więc piszcie co chcecie, jeno nie zapominajcie o czym jest ten temat...


Pozdrawiam.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
MaciekK84
Posty: 119
Rejestracja: 07 lut 2008, 15:26
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć:

Post autor: MaciekK84 »

Mi chodziło o to, że niekoniecznie wszyscy forumowicze mogą znać ten problem, a do tego warto zachęcić do obywatelskich działań przeciwko temu projektowi. Też mam nadzieję, że to kiełbasa wyborcza i sprawa przyschnie, ale warto sprawie pomóc-im więcej negatywnego rozgłosu będzie wokół sprawy, tym lepiej. Może dotrze w końcu do polityków, że w wielu miejscach w necie tysiące ludzi się oburzają-zawsze to będzie punkt dla nas, a przeciwko projektowi.
Pozdrawiam!
Maciek

Obrazek
rybak
Posty: 66
Rejestracja: 28 mar 2011, 18:53
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: żołnierz wolności
Płeć:

Post autor: rybak »

Właśnie sobie mierzę swój scyzoryk, wyszło mi 7 cm. Czyli niby ok, z tym że mój scyzoryk jest dużo bardziej groźny od niejednego noża, co ma więcej niż 8 cm. Z tego względu jest taki groźny, że ma dwie końcówki. Jeden nóż, a drugi to "szpica":
Obrazek

Więc mój scyzoryk, według tej ustawy nie jest groźny :lol: co mnie śmieszy, bo właśnie taki jest groźny, a żeby kogoś zabić, to wcale nie trzeba mieć noża dłuższego niż 8 cm. Więc kolejny argument na to, że politycy powinni mieć badania pod kontem psychicznym, bo kibol z takim scyzorykiem może bez problemu wejść na stadion, bo jego scyzoryk nie przekroczy 8cm :lol:
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

rybak pisze:bo kibol z takim scyzorykiem może bez problemu wejść na stadion, bo jego scyzoryk nie przekroczy 8cm :lol:
Wejście na stadion ze scyzorykiem uzależnione jest tylko od niedbałości ochrony. Długość nie ma znaczenia.
Obrazek
rybak
Posty: 66
Rejestracja: 28 mar 2011, 18:53
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: żołnierz wolności
Płeć:

Post autor: rybak »

Michal N, Być może, nie chodzę na mecze, wiec nie wiem. Jak by nie patrzeć to mój scyzoryk będę mógł nosić bez obawy o kłopoty. Wydaje mi się że gdyby ta nowelizacja wyszła, to wtedy był by ogromny pobyt na scyzoryki, które nie przekraczały by 8 cm. Tylko to już jest naprawdę chore, bo przecież 7,5 cm scyzorykiem, można zrobić taką samą krzywdę(o ile nie większą) jak 8,5 cm scyzorykiem. Ciekawi mnie jakie musi być myślenie na co dzień, tego człowieka co to wymyślił :-/
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

rybak pisze: Ciekawi mnie jakie musi być myślenie na co dzień, tego człowieka co to wymyślił :-/
Oni wcale nie są tacy głupi. To zwykli populiści, którzy szukają jedynie elektoratu w nadchodzących wyborach. Cóż z tego że będzie można zabić, deską, krzesłem, śrubokrętem czy czymkolwiek innym. Ważne, że nie można nosić noża. Część gawiedzi to podchwyci bo będzie myśleć iż są bezpieczniejsi teraz. To nie kwestia polityków, tylko ludzi którzy ich wybierają.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
Wiktor
Posty: 12
Rejestracja: 06 maja 2011, 16:07
Lokalizacja: Bytom
Płeć:

Post autor: Wiktor »

Widzę, że to forum jest jednym z niewielu miejsc, gdzie można spotkać jakieś racjonalne wypowiedzi odnośnie tego tematu. Jeżeli chodzi o moją osobę, zawsze mam przy sobie folder i nie wyobrażam sobie życia bez noża przy pasku. Nóż ma poniżej 8cm, ale często zdarza mi się nosić Kobuna, który ma ostrze 13,5cm co według tej "genialnej" ustawy jest przestępstwem. Prawda jest taka, że ucierpią na tym tacy ludzie jak ja i wiele innych osób, które z noża korzystają każdego dnia. Osoby które posiadają broń białą w celu dokonania przestępstwa i tak nie będą tych przepisów przestrzegały, bo taka jest prawda.
Co do samej ustawy popieram w pełni przedmówcę
To zwykli populiści, którzy szukają jedynie elektoratu w nadchodzących wyborach.
Odnośnie samych wyborów chyba znowu będzie trzeba organizować akcję typu "Zabierz babci dowód", ale dochodzi problem pod tytułem na kogo głosować. PO czy PIS to tylko i wyłącznie wybór mniejszego zła. Takie jest moje zdanie w tej sprawie. Pozdrawiam.
www.survival.k9.pl Zapraszam !
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Posta, który tu był wcześniej bardziej dyplomatycznie nie mogłem napisać, a mimo to został usunięty. Chociaż napisalibyście który pkt. regulaminu złamałem, albo dlaczego został usunięty. Trąci komuną coraz bardziej na tym forum. Moja racja jest racja najmojsza i trzeba wywalić w kosmos. Rzadko tu zaglądam od jakiegoś czasu, ale teraz to już chyba całkiem przestanę.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
kalyk3
Posty: 270
Rejestracja: 22 lis 2009, 21:51
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: kalyk3 »

Wiktor pisze:ale dochodzi problem pod tytułem na kogo głosować. PO czy PIS to tylko i wyłącznie wybór mniejszego zła. Takie jest moje zdanie w tej sprawie. Pozdrawiam.
Chciałbym uprzejmie przypomnieć/poinformować, że nie tylko PO i PiS będą startować w wyborach. W wyborach nie istnieje coś takiego, że jak nie głosujesz na PiS to musisz na PO. Jest jeszcze kilka partii które nie miały okazji rządzić, a jest prawdopodobne, że będą lepsze niż dotychczasowe. I również w tym wypadku twierdzenie, że "mój głos się zmarnuje" nie jest żadną wymówką. Nie bójmy się głosować na mniej popularne partie.
“All good things are wild and free.” Henry David Thoreau
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Chyba domyślam się o kim mówisz kalyk3, ale, kurcze, jeśli lider danej partii zaczyna przemówienie od "Dobry czerwony to martwy czerwony" to ja już nawet nie słucham dalej tylko go skreślam. Statystyka jest nieubłagana, poświęcanie 1/10 czasu przemówienia na sprawy związane z gospodarką i 9/10 na swoją wizję współczesnego polowania na czarownice nigdy nie przyniosą poparcia wyższego niż błąd statystyczny. Dlatego uważam, że mój głos oddany na tego typu ugrupowanie byłby faktycznie zmarnowany. Wolę zamanifestować swoje rozczarowanie brakiem uczestnictwa, a im więcej osób zrobi tak samo, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że po wyborach wybrane pajace będą się w TV chwalić jak to powszechnie im tam lud pracujący miast i wsi dał legitymację do rządzenia.

Demokracja jako system zarządzania państwem (i w ogóle czymkolwiek) się zwyczajnie nie sprawdziła. Większa część społeczeństwa jest niezdolna do podejmowania trafnych decyzji i nie potrafi pokierować swoim własnym życie, a co dopiero tworem tak złożonym jak kraj. Jedyną zaletą demokracji było to, że jest faktycznie lepsza od komuszyzmu, który jest zupełnie do d... W momencie gdy go zabrakło i nie ma z czym walczyć błyskawicznie i z powszechnym entuzjazmem przystąpiono do podcinania gałęzi, na której wszyscy siedzimy.

Czy powinienem na wstępie ostrzegać, że jest to post polityczny? :-/
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Ciek - to już wiadomo od dawna. Demokracja to parszywy ustrój, ale lepszego jak dotąd nie wymyślono.
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

MlKl pisze: lepszego jak dotąd nie wymyślono.
Nie wprowadzono od lekko ponad 2 tysięcy lat ale lepsza koncepcja jest znana chyba od czasów Solona; arystokracja, czyli demokrację z cenzusem, która eliminuje już na starcie tzw. ciemny lud w naszym przypadku np. poprzez przyznanie praw wyborczych wyłącznie osobom z wyższych progów wyborczych, przedsiębiorcom, posiadaczom tytułów naukowych. Pytanie tylko, która demokracja byłaby w stanie zreformować się demokratycznie poprzez rezygnację z demokracji ;)
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

znam nie jednego idiotę z tytułem naukowym czy tępego i schamiałego przedsiębiorcę więc chyba to słabe kryterium
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
ODPOWIEDZ