Strona 1 z 1

Rekonstrukcja łodzi z kory brzozowej

: 22 sie 2011, 15:18
autor: Kopek
W niezmierzonych skarbach kopalni wiedzy naszego forum odnalazłem prawdziwą perełkę. Wspólnie z Puchalsw stwierdziliśmy, że należy przypomnieć o niej szanownemu gronu forumowemu. Nie wolno pozwolić na to aby takie skarby przepadły bez echa.
Podziękowania w tym miejscu należą się Valdiemu, który w TYM wątku przesyła następujący link:
http://pinogora.narod.ru/ken_volok.html





p.s. Przeglądając te zdjęcia widzę jak maleńki jestem.

: 22 sie 2011, 20:42
autor: NumLock
Bajeczne, a jakie lekkie! Prawdziwy sprzęt UL wśród kanuistów.
Polecam film Ray'a Mears'a prezentujący budowę birch bark canoe - KLIK
oraz stronę www.birchbarkcanoe.net.

: 22 sie 2011, 21:33
autor: Mr. Wilson
Budowa takiej łodzi z kory brzozowej w naszych warunkach i z naszych gatunków brzozy jest jak najbardziej realna. Miałem plan budowy coś podobnego, jednoosobowego kajaka z kory brzozowej, wspólnie z Markiem Poznańskim, niestety inne przedsięwzięcia były ważniejsze, budowa kajaka przełożona zostala na inny termin. Pozyskanie płatów kory w moich okolicach o odpowiedniej wielkości to nie problem. Rekonstrukcja takiej łodzi to z pewnością duże wyzwanie. W Polsce nie znaleziono dotychczas materiałów archeologicznych świadczących o tym by ktoś kiedyś takie łodzie budował na naszych ziemiach, współcześnie też nikt tego się nie podejmował.

Wielki szacunek dla Rosjan za pomysł, wysiłek i realizację całości projektu. Zdjęcia rewelacyjne, przepiękne widoki, przestrzenie i te krajobrazy.

: 23 sie 2011, 07:44
autor: Zirkau
Mr. Wilson pisze: współcześnie też nikt tego się nie podejmował.
grzeszysz kolego, herezje wyglaszasz. Że Ty nie widziałeś, nie słyszałeś, nie oznacza że tak jest! chociażby "indianie" u Nas robili w późnych latach 80-tych. Ale to era przed netem, więc nie istnieli ?

: 23 sie 2011, 12:57
autor: Mr. Wilson
Informacje takie przekazał mi Marek Poznański, sam też nic nie wiedziałem że ktoś u nas robił takie rzeczy.
Przepraszam za błędne informacje :oops:

: 23 sie 2011, 13:15
autor: Zirkau
a co to za guru? Co to jeden ten Poznański ?

Wg niego, jak czegoś nie ma w internecie (czyt. publikacjach naukowych) to nie istnieje ?

No tak, szybo wujek Google. On wtedy w pieluchach chodził jeszcze. 84 r. rocznik jest, no chyba że o innego Ci chodzi? M. Poznański istnieje- jest w google :D

http://www.pozi.pl/pl.php?id=122

: 23 sie 2011, 13:37
autor: Mr. Wilson
Takie to teraz czasy nastały dziwne że, dla wielu osób jesli czegoś nie ma w mediach to znaczy że nie istnieje ;-)

Nie wszyscy mają dostęp, nie każdemu się chce, nie każdy umie szukać informacji w innych zródłach :-/ , czytelnictwo książek i innych publikacji wydawniczych ciągle się zmniejsza.

Jak możesz podaj więcej informacji o dziele Waszych '' indian'' z ery przed internetowej, jakieś zdjęcia, link, tytuły prac ?

: 23 sie 2011, 20:05
autor: Zirkau
Mr. Wilson pisze:Jak możesz podaj więcej informacji o dziele Waszych '' indian'' z ery przed internetowej, jakieś zdjęcia, link, tytuły prac ?
link? Zdjęcia może się jakieś znajdą. Będę musiał poprosić znajomych o sprawdzenie albumu, czy zostało to uwiecznione i zeskanować. Nic więcej.

Poważny naukowiec nie powinien napisać że ktoś nie zrobił tego jeszcze przed nim, tylko "nie stwierdzono". Uproszczenia są bardzo mylące. W przypadku pewnych odkryć jest szansa że to prawda, w przypadkach rekonstrukcji..... mało prawdopodobne. Szczególnie w przypadku tychże łódek, które rozpalały wyobraźnię.
Mało kto bawił się w rekonstrukcje wojów, raczej ksiażki Karola Maya, Yacka Oya powodowała zabawy w Indian. Do dzisiaj zresztą ludzie w to się bawią.
Sam swego czasu planowałem budowę takiej łódki, ale odpadłem podczas ściągnia kory z brzozy. Za dużo dziur, za mało pomysłów na ich uszczelnienie.

Współcześnie, można czerpać z tego cyklu:

: 21 mar 2012, 14:12
autor: Kopek