Tradycyjna impregnacja..

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Tradycyjna impregnacja..

Post autor: hejtyniety »

W związku ze zdobyciem super plecaka:
Obrazek

powstał problem dalszej jego pielęgnacji. Temat bardzo szeroki i interesujący.

Po pierwsze pranie:
Z racji, że mamy zszyte ze sobą płótno i skórę polecam coś bez mocnych detergentów. A szczegółowo szare mydło. Nie zniszczy skóry a nawet słabo wypłukane nie zostawia śladów.

Po drugie impregnacja:
Tu jest duże pole do popisu. Chce spróbować moją mieszankę wazeliny z woskiem pszczelim (na bluzie mundurowej się sprawdziło) ale zanim to zrobię chętnie poznam inne sposoby. Ałun? Szkoło wodne? Zobaczymy co wyniknie z dyskusji ;-)
Ostatnio zmieniony 13 gru 2011, 20:42 przez hejtyniety, łącznie zmieniany 1 raz.
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

hejtyniety pisze:Po drugie impregnacja:
Nie mam doświadczenia w tej materii, ale zakładam że:
- olejowanie i woskowanie to stosowana metoda i zdaje się że sprawdzona (ja swój kapelusz nawoskowałem)
- ałun to kurcze trochę gryzące. Nie zniszczy płótna?
- ze szkłem wodnym, jak chcesz to poczekaj. Dziś mogę do kapki szkła wrzucić kawałek brezentu. Zobaczymy co się stanie z materiałem po paru dniach. Ale to też potrafi trawić...
F..k it, I'll Do It Myself!
sar
Posty: 31
Rejestracja: 02 gru 2011, 20:59
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: sar »

Odpuść sobie szkło wodne. Szkoda materiału, poza tym powłoka zacznie się sypać.
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

Coś skromna dyskusja, ale oznacza to tylko tyle, ze lepiej nie eksperymentować tylko użyć wosku. Tak będzie najprościej i miejmy nadzieję najskuteczniej ;-) Zresztą zrobię fotki podczas tego procesu i napiszę tutka, którego wrzucę do tego wątku, obiecuję :)
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

puchalsw pisze:
hejtyniety pisze:Po drugie impregnacja:
Nie mam doświadczenia w tej materii, ale zakładam że:
- ałun to kurcze trochę gryzące. Nie zniszczy płótna?
Nie zniszczy. Jest (był) stosowany w produkcji garbowania skór i barwienia tkanin. Z powodzeniem stosowałem do impregnacji starych pałatek.
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

A w moim archiwum jeszcze coś takiego znalazłem:
Przygotowujemy w odpowiedniej ilości 1% (100-120g mydła na 10-12 l wody) wodny roztwór płatków mydlanych (lub mydła szarego) w którym namaczamy impregnowany materiał, bacząc by zwilżył dokładnie całą powierzchnię. Po zwilżeniu dokładnie go wyciskamy i przenosimy na 10 min do 1-1,5% roztworu wodnego siarczynu glinowo-potasowego, także dbając o dobry kontakt roztworu z całym materiałem. Następnie przepłukujemy w wodzie i suszymy. Tak przygotowana materia pałatki nie boi się żadnego deszczu.
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

To chyba moje wypociny :-)
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

A bardzo możliwe, skopiowałem to dawno temu z jakiegoś forum i teraz mi się o tym przypomniało ;-)
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Proste i co najważniejsze sprawdzone.
Awatar użytkownika
Red Nose
Posty: 85
Rejestracja: 17 kwie 2012, 14:49
Lokalizacja: Suwałki
Płeć:

Post autor: Red Nose »

Impregnacja olejem lnianym.Wosk jest dobry na skory.W przypadku bawelny czy lnu wykrusza sie po jakims czasie. Olejowanie powtarza sie okresowo np. na wiosne .
Obrazek
ODPOWIEDZ