Przewidywanie pogody

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
steppenwolf
Posty: 182
Rejestracja: 13 lip 2010, 06:47
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć:

Przewidywanie pogody

Post autor: steppenwolf »

„(….)przewidywanie pogody to fascynujące połączenie nauki i sztuki, któremu jeszcze daleko do nieomylności”. autor anonimowy

Wiele tygodni temu, słysząc prognozy pogody na zimę, brałem pod uwagę kupno szerokiej łopaty do śniegu. Tymczasem do tej pory nie jest w pogotowiu ani ta standardowa, ani samochodowy ‘obrzyn’, a tegoroczne Boże Narodzenie „po wodzie”.
W necie jest dużo stron do krótkoterminowego przewidywania pogody na podstawie szeregu informacji zewnętrznych. A czy macie jakieś własne metody? Nie chodzi o powielanie tego, co już jest dostępne.

Mój ojciec opowiadał przed laty o swym szwagrze rolniku, który wczesną wiosną obserwował zachowania czajek. Jeśli zakładały gniazda na wysokim gruncie, zapowiadało to mokry rok; i na odwrót. Od tego uzależniał rozplanowanie upraw.
Zapraszam do zabrania głosu, bo dzisiaj to nawet fachowcom nie można zaufać: Indianie przed zbieraniem chrustu telefonują do głównego instytutu meteorologii, a górale smarują plecy znaną maścią. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Morion
Posty: 97
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:33
Lokalizacja: Śląsk
Tytuł użytkownika: tuptuś wędrowniczek
Płeć:

Post autor: Morion »

Ja zawsze wiem czy będzie padać śnieg/deszcz, ale tylko na odległość jednego dnia.
Kiedy wychodzę rano "czuję nosem" taki specyficzny zapach. To się zawsze sprawdza.
Droga wybiega zawsze w przód
Spod progu, gdzie początek ma.
Odeszła już daleko tak...
Podążać nią, ile sił
Muszą ochoczo stopy me,
Aż dotrze na rozległy trakt,
Gdzie celów wiele splata się.
A stamtąd kędy? Nie wiem, nie.
Awatar użytkownika
JakubJ152
Posty: 43
Rejestracja: 24 gru 2010, 20:49
Lokalizacja: 45 km. od Torunia.
Gadu Gadu: 337337
Tytuł użytkownika: Początkujący
Płeć:

Post autor: JakubJ152 »

Kiedyś znalazłem w necie taki barometr http://demotywatory.pl/1875674/Barometr-XXI-wieku.


Oznaki ustalania się dobrej pogody:


-w ciągu doby stałe (lub tylko z nieznacznymi zmianami) wysokie ciśnienie atmosferyczne

-cicha i jasna noc, rankiem wiatr, który w ciągu dnia wzrasta, a pod wieczór cichnie

-niebo przez cały dzień jasne lub też przed południem (wiosną, latem i jesienią) pojawienie się chmur kłębiastych cumulus, których ilość i rozmiary wzrastają w ciągu dnia; pod wieczór chmury te znikają; podczas półrocza zimowego jasna pogoda utrzymuje się zarówno w dzień jak i w nocy; niejednokrotnie pod wieczór pojawia się mgła przyziemna, a nad ranem jednolita - w ciągu dnia przechodzi ona w chmury warstwowe, które w godzinach południowych znikają; cisza albo słaby wiatr

-wcześnie rano pojawić się mogą chmury pierzaste, które pod wieczór znikają

-w ciągu dnia gorąco, w nocy świeżo i chłodno; podczas zimy w nocy silny mróz, który w ciągu dnia maleje, a pod wieczór zwiększa się

-w nocy w dolinach jest chłodniej niż na wzniesieniach

-mgła powstająca wieczorem w dolinach w ciągu nocy zwiększa się a zanika rankiem po wschodzie Słońca

- w nocy obfita rosa lub szron

-dym ulatuje z kominów w górę w formie słupa

-złota lub różowa zorza

-podczas zimy zorza żółtobrązowa zwiastuje przedłużenie się i zwiększenie mrozów

Oznaki ustalania się złej pogody:

-niskie ciśnienie atmosferyczne bez przerwy utrzymuje się w ciągu doby lub jeszcze bardziej spada

-deszcz słaby pada bez przerwy, a silny - przelotnie

-w ciągu doby temperatura zmienia się bardzo nieznacznie

-wiatr wieje z kierunków zachodnich, południowo-zachodnich lub północno-zachodnich

Oznaki polepszania się pogody:

-w gęstych chmurach zaczyna prześwitywać niebo

-pod wieczór na zachodzie pojawiają się obszary czystego nieba

-pojawiają się chmury pierzaste o przeróżnych kształtach, pod wieczór chmury te zanikają

-wieczorami pojawia się mgła

-stopniowo wzrasta ciśnienie atmosferyczne

-temperatura szybko obniża się

-występują silne, chłodne wiatry

Oznaki pogarszania się pogody:


-pojawiają się "haczykowate" chmury pierzaste, ich ruch można dostrzec gołym okiem, opady przyjdą z kierunku, z którego przychodzą owe chmury - tym szybciej im szybciej się one poruszają

-występowanie halo wokół Słońca lub Księżyca

-Słońce i Księżyc świecą początkowo zamgloną i rozmazaną tarczą, później całkiem znikają za chmurami

-ciśnienie bez przerwy spada, w przypadku bardzo szybkiego spadku ciśnienia można spodziewać się burzy

-pod wieczór chmury kłębiaste zwiększają swoje rozmiary

-w ciągu dnia jasno lecz pod wieczór chmury zagęszczają się i pogrubiają

-maleje różnica między temperaturą dzienną i nocną

-zwiększa się widzialność i słyszalność, gwiazdy silnie "migocą"

-wiatr szybko zmienia swój kierunek - jeśli zmiana ta następuje zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara - wówczas opady przejdą "bokiem"

-wieczorem wiatr wzmaga się

-dym ulatuje z kominów poziomo lub ściele się

-jeżeli rano i wieczorem występuje czerwona zorza, to następnego dnia opadów nie będzie, a jedynie wzmaga się wiatr

-w nocy nie ma rosy ani szrony, w dolinach nie występuje mgła

Źródło: meteorologiaonline.republika.pl
...........................................
O to Ci chodzi?
Więc póki w nas ten serca czas niech szumi nam zielony las.
Zielone myśli w głowie miej, marzenia rozśpiewane.
Żyj tak jak chcesz i umiesz żyć, pozwól swej duszy dalej śnić
i do przodu śmiało idź, sam jest sobie panem"
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

steppenwolf pisze:A czy macie jakieś własne metody? Nie chodzi o powielanie tego, co już jest dostępne.
JakubJ152, czyli nie o to chodziło. Co do tego sposobu, to sam uczę się go używać i wcale nie jest taki znowu jednoznaczny. :)
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
JakubJ152
Posty: 43
Rejestracja: 24 gru 2010, 20:49
Lokalizacja: 45 km. od Torunia.
Gadu Gadu: 337337
Tytuł użytkownika: Początkujący
Płeć:

Post autor: JakubJ152 »

A no tak ,przepraszam.

Z własnych to mogę dodać na deszcz oczywiście jaskółki ,psy wtedy tak śmierdzą specyficznie i pająki dzień wcześniej nie robią pajęczyn w trawach.
Więc póki w nas ten serca czas niech szumi nam zielony las.
Zielone myśli w głowie miej, marzenia rozśpiewane.
Żyj tak jak chcesz i umiesz żyć, pozwól swej duszy dalej śnić
i do przodu śmiało idź, sam jest sobie panem"
Awatar użytkownika
Hillwalker
Posty: 271
Rejestracja: 03 wrz 2009, 09:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:

Post autor: Hillwalker »

steppenwolf pisze:Wiele tygodni temu, słysząc prognozy pogody na zimę, brałem pod uwagę kupno szerokiej łopaty do śniegu.
Zawsze mnie rozbrajała ta wiara ludzi w prognozy długoterminowe. Prawda jest taka, że meteorolog potrafi przewidzieć pogodę na dobę, czasem dwie, nie więcej. Oczywiście stacje telewizyjne prześcigają się w podawaniu prognoz na dłuższy okres, ale to jest chybił trafił. Ja też mogę napisać, że 15 lutego będzie umiarkowany mróz i opady śniegu. Może trafię, ale to nie będzie świadczyło o mojej wiedzy tylko o szczęściu.

Wiara w możliwość przewidzenia pogody w dłuższym terminie przypomina ufanie autorom tej największej ściemy ostatnich dziesięcioleci, jakoby to człowiek spowodował ocieplanie się klimatu.
" YOU create your own reality "
Awatar użytkownika
Lisu
Posty: 160
Rejestracja: 15 wrz 2007, 09:11
Lokalizacja: Puszcza Knyszyńska
Gadu Gadu: 8563757
Tytuł użytkownika: Parła nist !
Płeć:

Post autor: Lisu »

W końcu ktoś trzeźwo pisze mimo Świąt :) Taka jest właśnie prawda. Z tym ociepleniem klimatu to racja, największa ciemnota wciskana ludziom, że to ich wina.
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Ja pisząc moją magisterkę musiałam mieć bardzo dokładne dane meteorologiczne z tego względu, że wiele nocy nasłuchiwałam nietoperze a ich wyloty i żerowania są ściśle skorelowane z pogodą. Zawsze korzystałam wtedy z tej stronki (http://new.meteo.pl/index_um_test.php) i powiem, że prognozy na następny dzień sprawdzały się (uwaga!) praktycznie w 100% i to niemalże co do godziny!
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
rafiksx
Posty: 13
Rejestracja: 12 gru 2011, 17:15
Lokalizacja: Żory
Płeć:

Post autor: rafiksx »

Apo, ja też korzystam z tej strony i mogę potwierdzić ;-)
Awatar użytkownika
House
Posty: 88
Rejestracja: 17 maja 2009, 19:34
Lokalizacja: Toruń
Gadu Gadu: 20483172
Płeć:

Post autor: House »

Ja nie polegam już na żadnych prognozach. Nawet bardzo sceptycznie podchodzę do takich na najbliższe godziny.

Na "pogodynce", czyli serwisie prowadzonym przez IMGIW zawiodłem się w wakacje kiedy z dnia na dzień zapowiadali pogodę słoneczną i ciepłą przez ostatni tydzień lipca 2011 w Tatrach. W efekcie wszystko ociekało wodą a widoczność była kilkanastumetrowa.

NewMeteo, czyli serwis uniwersytetu warszawskiego podawał fałszywe prognozy (kilkugodzinne !) w Toruniu na Leonidy (listopadowy deszcz meteorów w gwiazdozbiorze lwa) oraz Geminidy (grudniowy deszcz meteorów w gwiazdozbiorze bliźniąt). Dobrze, że tym prognozom nie zaufałem z góry, bo zarwałbym noce.

Lorenz powiedział: "Dowolny układ fizyczny, który zachowuje się nieokresowo, jest nieprzewidywalny."

Także ja polegam jedynie na faktach, że w Polsce:
-od marca do maja kwitnie większość roślin
-od czerwca do sierpnia jest ciepło
-od września do listopada rośliny kończą wegetować
-od grudnia do lutego jest chłodno
Dobry alpinista to stary alpinista.
Awatar użytkownika
Bastion
Posty: 392
Rejestracja: 05 maja 2010, 10:21
Lokalizacja: Gdansk
Tytuł użytkownika: nizinny taternik
Płeć:

Post autor: Bastion »

Apo pisze:Ja pisząc moją magisterkę musiałam mieć bardzo dokładne dane meteorologiczne z tego względu, że wiele nocy nasłuchiwałam nietoperze a ich wyloty i żerowania są ściśle skorelowane z pogodą. Zawsze korzystałam wtedy z tej stronki (http://new.meteo.pl/index_um_test.php) i powiem, że prognozy na następny dzień sprawdzały się (uwaga!) praktycznie w 100% i to niemalże co do godziny!
Jezeli sie nie myle to kolezanka skonczyla biologie na UG?
Katedra Kregowcow w Gdyni?
Pozdrowienia dla ziomalki i kolezanki po fachu;)
Co nas nie zabije to nas wzmocni...
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Bastion pisze:Jezeli sie nie myle to kolezanka skonczyla biologie na UG?
Katedra Kregowcow w Gdyni?
Pozdrowienia dla ziomalki i kolezanki po fachu;)
A jakże! :) Najlepsze studia na świecie wg mnie a i w/w katerdra z przemiłą kadrą :)
Pozdrawim również serdecznie!
Żeby nie oftopować za bardzo dodam tylko pogodowo, że dane z newmeteo zostały również zamieszone w mojej mgr która przeszła przez sito sprawdzań i recencji, więc stronka nie może przekłamywać (zbyt mocno). Dodam do siebie, że pogodę sprawdzałam na bieżąco na newmeteo, ale do pracy dałam dane archiwalne z innej strony.
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
ODPOWIEDZ