Książki o jadalnych roślinach I Owadach I Grzybach

przyroda, turystyka, survival

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Lukaszenka
Posty: 0
Rejestracja: 12 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: ząbkowice śląskie
Tytuł użytkownika: fsadsa
Płeć:

Książki o jadalnych roślinach I Owadach I Grzybach

Post autor: Lukaszenka »

witam , poszukuję takich książek jak w temacie a oto moje wymagania

książka o jadalnych roślinach ma być mniej więcej taka- Wszystkie jadalne rośliny polski , mogły by być też opisane nie jadalne,Opis pomylenia rośliny jadalnej z niejadalną , Fajne opisy itp i na co działa dana roślina,Mech,owoce,liście itp to wszystko to rośliny prawda? więc to wszystko też ma być opisane bo przecież np mech jest jadalny , Kolorowe zdjęcia - potrzebne mi do prostego zidentyfikowania rośliny , no i ogólnie żeby była bardzo łatwa w obsłudze przyjemna i zawierała bardzo dużo informacji.


Książka o grzybach ma być - Wszystkie Jadalne i nie jadalne grzyby polski , kolorowe zdjęcia , opis możliwości pomylenia jadalnego grzyba z nie jadalnym , jakie ma wartości odżywcze i lecznicze dany grzyb , i fajne dobre opisy danego grzyba gdzie rośnie itp , i co ważne żeby były rozdziały w stylu Rozdział 1 - Grzyby występujące Latem , Rozdział 2 - Grzyby Występujące Zimą , i tak dalej chyba wiecie o co chodzi? żeby jak była zima to żebym otwierał tylko na rozdziale Grzyby występujące zimą i były tylko te zimowe żeby mi się po prostu nie mieszało .



Książek o jadalnym robactwie owadach chyba nie ma w Polsce w ogóle oprócz książki Łukasza Łuczaja to prawda? jeśli są inne to podajcie tytuły

moje książki o jadalnych roślinach na uwadze -

1. Łuszczaj łukasz Jadalne rośliny polski + Jakiś atlas ( bo w łuszczaju nie ma niby zdjęć i kiepski opisy są )
X. Świat roślin , skał i minerałów JEDNAK ODPADA BO NIC NIE JEST NAPISANE CZY DANA ROŚLINA JEST JADALNA.
3. Rośliny polski ( około 950 stron )

Ale nawet nie wiem czy książka taka jak świat roślin skał ma zawarte opisy czy te rośliny są jadalne , jakie mają właściwości , itp itd .

nie mam na uwadze żadnych książek o grzybach , Mam tylko na uwadze jedną książkę Podręcznik robakożercy Łukasza Łuczaja

Pozdro ! :) i z góry dziękuje i starałem się to ładnie jakoś napisać .
yo!
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

Idziesz na latwizne z nauka.
Myslisz, ze istnieje taka jedna ksiazka, ktora ci wszystko wyjasni? I na dodatek rozdzialy beda poukladane tak jak ty chcesz?
Zyj sobie dalej marzeniami i fruwaj w oblokach w swoim rozowym balonie.
It's not a bug, it's a feature!

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.
Lukaszenka
Posty: 0
Rejestracja: 12 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: ząbkowice śląskie
Tytuł użytkownika: fsadsa
Płeć:

Post autor: Lukaszenka »

jest na przykład taka książka co zawiera informacje tylko o grzybach zimą na przykład http://allegro.pl/grzyby-zima-i1978824111.html , ale co z resztą grzybów ? są wiosną , bodajże latem , itp no nie wiem nie chcę żeby mi się wszystko mieszało bo nie będę wiedział co mam zbierać zbyt . kolego może źle to ująłem że ma być taka chciałem napisać chciałbym żeby taka była podałem przykłady jakie książki mam na oku spójrz na to napisałem mogą być DWIE KSIĄŻKI przykład 1. Łuszczaj łukasz Jadalne rośliny polski + Jakiś atlas o roślinach ( bo w łuszczaju nie ma niby zdjęć i kiepski opisy są ) , proszę pomóżcie Wiem że jest książka Bogdana Jaśkiewicza zielona kuchnia ale ona nie zawiera wszystkich jadalnych roślin polski podobno , są też różne inne które tego nie zawierają Z tego co wiem , jedynie chyba zostaje Łukasz Łuczaj + jakiś porządny atlas o roślinach .

to co najlepiej brać ? może bym wzioł na przykład Łuczaja i w dodatku korzystał z atlasu internetowego ? tylko w książce przydały by się przynajmniej jakieś szkice roślinki . to doradźcie coś .
Ostatnio zmieniony 12 sty 2012, 16:10 przez Lukaszenka, łącznie zmieniany 2 razy.
yo!
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Pozwolę sobie zacytować:
wolfshadow pisze:
Lukaszenka, cierpliwość jest cnotą a wyszukiwanie w sieci, jest łatwiejsze niż pozyskiwanie roślin w terenie. Rozłóż zapał i entuzjazm na dłuższy dystans bo w tej kwestii sprinterzy szybko wysiadają.

Zobacz tutaj: http://survival.strefa.pl/ksiazki.htm#ros

Kilka uwag:
- nie ma jednej książki, która zawiera absolutnie wszystko - od tego jest internet
- same obrazki nie zawsze wystarczają do poprawnego oznaczenia rośliny (przydaje się jeszcze znajomość budowy i umiejętność posługiwania kluczem)
- zamiast papierowego atlasu roślin lepiej kupić komputerowy (targanie takiej literatury w plecaku jest przejawem masochizmu)
- nie łudź się, że obejrzysz sobie zdjęcie grzybów czy roślin i od kopa będziesz wiedział na co trafiłeś (czasem ważne są naprawdę drobne detale)
- pominięty drobny detal może zakończyć się zatruciem lub nawet zejściem
- do zielarstwa są podręczniki zielarskie (chociaż w każdej książce o roślinach jadalnych, można znaleźć wzmianki o właściwościach leczniczych)
- zainwestuj w aparat fotograficzny z funkcją makro - sam sobie stworzysz zielnik
Koniec kropka. Przeglądaj net, sam zbieraj informacje, ucz się je wykorzystywać. Po co chcesz kupować książki o wszystkim, jeśli nie dasz rady się tego nauczyć? Ucz się po kawałku. Kup jakiś atlas grzybów/roślin, rozszerzaj go o wiedzę z netu, postaraj się znaleźć je w terenie, naucz się je rozpoznawać, wykorzystywać i za dwa lata będziesz już wiedział jaką następną książkę potrzebujesz.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Lukaszenka
Posty: 0
Rejestracja: 12 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: ząbkowice śląskie
Tytuł użytkownika: fsadsa
Płeć:

Post autor: Lukaszenka »

a wiecie jaki mam pomysł ? poproszę o PDF tych książek nie musi być pełna wersja PDF wystarczy mi tylko demoko pdfa , i wtedy bym sprawdził jaka książka mi odpowiada :-P

edit : Łuczaja mam ale wydanie z 2002 roku

edit 2 : czy w nowym wydaniu książki od Łuczaja znajdę więcej szkiców roślin ? bo jak widzę to nie wszystkie rośliny posiadają ten szkic , co mam z tym zrobić ? bardzo przydał by mi się szkic danej rośliny , i wtedy mógłbym ją dużo łatwiej zidentyfikować bo bym znalazł sobie na internecie jak dokładnie wygląda .
yo!
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

:lol:
To ja poproszę pizzę z podwójnym serem.
Jeśli chcesz kraść własność intelektualną, to polecam wpisanie w google [nazwa książki] pdf/ebook, wcisnąć enter i sobie szukać.

Dał Ci coś ten Łuczaj? Znasz książkę na pamięć? Umiesz w ogóle rozpoznać rośliny z tej książki? Znaleźć je? Chyba nie, skoro piszesz że w jego książce "niby nie ma opisów i zdjęć".. :roll:

Żeby szukać zdjęć w internecie, to kolego potrzebujesz nazwy rośliny, a nie szkicu.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Lukaszenka
Posty: 0
Rejestracja: 12 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: ząbkowice śląskie
Tytuł użytkownika: fsadsa
Płeć:

Post autor: Lukaszenka »

co do tego Łuczaja , to przecież nie będę wpisywał każdej rośliny po koleli żeby znaleźć jedną prawda? jakby był szkic to bym szybko znalazł i potem zobaczył sobie ją dokładniej w necie . w Łuczaju są szkice są ale chyba nie wszystkie rośliny go mają.

EDIT - Czy znacie jakąś książkę w której jest mech ? bo mech się je właśnie , w Łuczaju chyba tego nie ma bo zerkałem ale nie dokładnie .
Ostatnio zmieniony 12 sty 2012, 16:29 przez Lukaszenka, łącznie zmieniany 1 raz.
yo!
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Jakbyś chciał się dowiedzieć, to byś tak robił.
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Lukaszenka pisze:edit : Łuczaja mam ale wydanie z 2002 roku
To możesz startować.
Przejrzyj sobie wszystkie wymienione w tej książce rośliny wypisując ile z nich potrafisz rozpoznać po samej nazwie lub rycinach/zdjęciach.

Użyj http://www.google.pl/imghp?hl=pl&tab=wi do obejrzenia sobie tych, których nie rozpoznałeś - kilka nazw skojarzy Ci się z widzianymi wcześniej roślinami.

Użyj http://pl.wikipedia.org/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna aby rozszerzyć sobie informacje o danej roślinie (detale)

To wszystko bez ruszania się z domu.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Lukaszenka
Posty: 0
Rejestracja: 12 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: ząbkowice śląskie
Tytuł użytkownika: fsadsa
Płeć:

Post autor: Lukaszenka »

EDIT - Czy znacie jakąś książkę w której jest mech ? bo mech się je właśnie , w Łuczaju chyba tego nie ma bo zerkałem ale nie dokładnie .

to mnie jeszcze by interesowało wiecie .

no i wielkie dzięki już dużo lepiej wiem co mam brać .
yo!
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

Lukaszenka pisze:w Łuczaju chyba tego nie ma bo zerkałem ale nie dokładnie .
To sie nazywa podejscie :mrgreen:
It's not a bug, it's a feature!

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Armat pisze:To sie nazywa podejscie
Na 100% PDF nie jest zindeksowany :-D

Kolega jest niepobity. W ciągu krótkiego czasu zarobił permamentnego bana na jednym forum i wq...ił mgr_scouta na drugim. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 12 sty 2012, 16:41 przez wolfshadow, łącznie zmieniany 1 raz.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Lukaszenka
Posty: 0
Rejestracja: 12 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: ząbkowice śląskie
Tytuł użytkownika: fsadsa
Płeć:

Post autor: Lukaszenka »

no wpisywałem mech , meszek , przeglądałem na szybko pdf , i nic nie znalazło .
A i mam pomysł są przecież angielskojęzyczne książki znacie jakieś dobre tytuły dużo lepsze niż polskie ?
yo!
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

W ogole zajrzales do tego co ci wczesniej podeslali? :roll:
wolfshadow pisze:Zobacz tutaj: http://survival.strefa.pl/ksiazki.htm#ros
It's not a bug, it's a feature!

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.
Lukaszenka
Posty: 0
Rejestracja: 12 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: ząbkowice śląskie
Tytuł użytkownika: fsadsa
Płeć:

Post autor: Lukaszenka »

i to nie raz . już wcześniej to widziałem jeszcze przed tym gdy sie tu rejestrowałem
yo!
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

Powoli z tym tematem.
Idz do ksiegarni, przejrzyj sobie pare atlasow roslin i kup taki co ci sie podoba. Nastepnie idz z nim w teren i sprobuj rozpoznac pare okazow. Jak wyczerpia ci sie rosliny w okolicy, albo strony w atlasie to kup inny, juz bedziesz wiedzial jaki.
It's not a bug, it's a feature!

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Jadalne dzikie jagody i rośliny < jak sama nazwa wskazuje pisze czy roślina jest jadalna
Kieszonkowy atlas roślin dziko rosnących - dużo gatunków, lecz nie pisze czy roślina jadalna, ale można sprawdzić to w innym źródle.
Lukaszenka
Posty: 0
Rejestracja: 12 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: ząbkowice śląskie
Tytuł użytkownika: fsadsa
Płeć:

Post autor: Lukaszenka »

nic .
yo!
Zablokowany