2 Pytania związane z pieczywem.

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

NumLock pisze:
Apo pisze:Wg. mnie to nie jest alternatywa, gdyż taki chleb to nie ma praktycznie żadnych kalorii.
Pieczywo chrupkie ma więcej kalorii niż chleb pszenny... (w przeliczeniu na 100g). Gorzej z objętością.
Aż musiałam pójść do kuchni i sprawdzić :P Racja :shock:
Pszenny ~200kcal, ten chrupki ~300kcal. Nie mniej stoi takie opakowanie przede mną: 170gram, więc liczmy, że ma to trochę ponad 500kcal. To jest ~10 kromek chleba pszennego... hmmmm...
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
rafiksx
Posty: 13
Rejestracja: 12 gru 2011, 17:15
Lokalizacja: Żory
Płeć:

Post autor: rafiksx »

Michal N pisze:A jeśli chodzi o chleb domowej roboty to znalazłem taką stronkę (chleb jest na niej raczej podrzędną pozycją): http://wedlinydomowe.pl/chleb-domowy/chleb-domowy
Nie daj Boże wchodzić na fotogalerię, bo się można zaślinić :-)

Jutro wstawię zaczyn na zakwas.
Właśnie upiekłem swój pierwszy chleb :mrgreen: z tego przepisu dokładnie:
http://wedlinydomowe.pl/chleb-domowy/ch ... leb-razowy
Wygląda tak
Obrazek
Obrazek
I nawet dobrze smakuje :-)
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Do pieczenia, to polecam wam tę stronkę:

http://www.chleb.info.pl/
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

Abscessus Perianalis pisze:Do pieczenia, to polecam wam tę stronkę:
http://www.chleb.info.pl/
^ Dokładnie. To jest MZ strona nr 1 jeśli chodzi o domowy wyrób chleba.
Również polecam!
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
rafiksx
Posty: 13
Rejestracja: 12 gru 2011, 17:15
Lokalizacja: Żory
Płeć:

Post autor: rafiksx »

O.. Trzeba będzie przestudiować :D
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Abscessus Perianalis pisze:Do pieczenia, to polecam wam tę stronkę:

http://www.chleb.info.pl/
Ok, może w końcu się zabiorę za coś takiego.
Ostatni chleb, jaki piekłam, to czasy jakieś 5 czy 6 lat temu, gdy siedzielismy na obczyźnie w Irlandii zarabiając ojro i w związku z tym, że ichni chleb był ble, to trzeba było wymyslić...
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Abscessus Perianalis pisze:Do pieczenia, to polecam wam tę stronkę:
Taaa. Chwiałbym w końcu upiec chleb w piekarniku. Ale zdaję sobie sprawę, że przygotowanie zakwasu, ciasta, i sam wypiek zabiera trochę czasu.
Póki co, korzystam z automatu jaki kupiłem ponad rok temu.
Takie maszynki zaczynają się na Allegro już od 70PLN. Pieczenie w nich chleba jest bzdurnie proste. Wrzucamy składniki wg. przepisu (mój automat miał już w komplecie cały zestaw receptur), ewentualnie kupujemy gotową mieszankę.
Włączamy odpowiedni program, i automat wykonuje za nas całą robotę. Miesza ciasto, pozwala mu wyrosnąć, piecze... Można zaprogramować na która godzinę, chleb ma być gotowy, czy ma mieć mocno, średnio czy słabo wypieczoną skórkę.
Polecam, takim leniom jak ja :D
Ale zgodzę, się, że upieczenie chleba z własnoręcznie wyrobionego ciasta, to jest coś.
F..k it, I'll Do It Myself!
śfiść
Posty: 26
Rejestracja: 17 sty 2012, 15:30
Lokalizacja: Ostrava
Płeć:

Post autor: śfiść »

Będę wdzięczny za link do takiej aukcji 8-)
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

śfiść pisze:Będę wdzięczny za link do takiej aukcji 8-)
Do wyboru, do koloru:
http://allegro.pl/listing.php/search?ca ... nge_view=1
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Przygotowanie zakwasu w ogóle nie zabiera czasu, miesza się mąkę z wodą, odstawia i po kilku dniach jest. Później tylko co jakiś czas trzeba dorzucić do niego mąki, dolać wody i zamieszać by nie zdechł. Zabiera to może ze 20 sekund co 2-3 dni i trochę miejsca w lodówce na słoik. Zakwas może stać latami, obecny mam chyba od wiosny zeszłego roku, im starszy tym lepszy. Można go też wysuszyć do dłuższego przechowywania lub transportu.

Pieczenie też nie jest zbyt czasochłonne. Ja piekę garnku rzymskim, wygląda to tak, że wieczorem robię ciasto, wrzucam do garnka, zamykam, a rano jak się obudzę włączam piekarnik, jak się nagrzeje to odkrywam pokrywkę, piekę 10 minut w większej temperaturze, później zmniejszam i dopiekam jeszcze z pół godziny.

Wyrabianie ciasta natomiast zależy od typu chleba, w jasnych to trwa bo przydaje się wyrobić ze dwa razy, w razowych nie wyrabia się wcale, wystarczy zamieszać do uzyskania jednolitej masy i wlać do garnka. W każdym razie dla jasnego pieczywa to trwa ale ja to w zasadzie lubię, tak samo jak mój syn, który też się bawi w wyrabianie bułki dla siebie.

Za maszynką mogą natomiast przemawiać koszty, pieczenie w piekarniku jest pewnie droższe bo jest większa powierzchnia do ogrzania. Kiedyś wyliczyłem, że koszty samego pieczenia to 30 zł/2 miesiące dla pieczenia pojedynczych bochenków co 2-3 dni. Tylko że gotowe mieszanki na chleb są droższe (3,5-5 zł), a kg mąki żytniej kupuję w sklepie za 2 zł.
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Ciek, fajnie Cie znowu wiedzieć. Coś zajęty chyba ostatnio byłeś :D

Dobre zestawienie. Dzięki.
Dodam jeszcze, że jeśli piecze się w piekarniku, to trzeba rozgrzewać całą komorę. W automacie nie ma takiej potrzeby.
Aha! Ja w swojej maszynce mam ze 12 programów. Używam tylko 2-3. Pieczenie chleba, wyrabianie ciasta (ale bardzo rzadko - wolę szybko zagnieść na stolnicy) i "wyrastanie" ciasta. Więc, jeśli ktoś się będzie decydował na maszynkę, nie warto rzucać się na "ficzery" marketingowe :-)
Jak wspomniałem, w maszynce można wypiekać ciasto drożdżowe (jak ktoś lubi prosty placek drożdżowy to smarowania dżemem), ale też wyrabiać ciasto, a następnie już wypiekać na małych foremkach, czy płaskich formach na ciasta.

OFF Temat: Zastanawiam się czy nie utworzyć tematu pod tytułem Nasze Wypieki (obowiązkowo ze zdjęciami :-) ) Ale to takie "niemęskie" :oops: i niesurvivalowe :-P :-P
F..k it, I'll Do It Myself!
śfiść
Posty: 26
Rejestracja: 17 sty 2012, 15:30
Lokalizacja: Ostrava
Płeć:

Post autor: śfiść »

Witam, temat można właściwie zamknąć. Już wszystko wiem, zakupię sobie taką maszynkę to pomoże mi przy pierwszych krokach z pieczeniem, nigdy tego nie robiłem.
Wiem jaki chleb zabierać, jak go pakować więc nie widzę sensu ciągnąć tematu dalej.

Ale koniecznie musi ktoś utworzyć temat o którym mówisz, to interesujące! :-)
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

śfiść pisze:Witam, temat można właściwie zamknąć.
Święte Słowa. A życzeniu założyciela tematu, musi się stać zadość...
Gdyby ktoś miał taką szczególną potrzebę, i chciał treściwie pociągnąć dalej ten temat (aczkolwiek są podobne wątki) proszę o PW.
F..k it, I'll Do It Myself!
Zablokowany