Instruktor Survivalu

dyskusje na tematy nie związane z tematyką Forum (co wcale nie oznacza że można tu pisać co tylko się zamarzy)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Lupus84
Posty: 53
Rejestracja: 19 paź 2011, 16:54
Lokalizacja: 20°31'E 51°59'N
Płeć:
Kontakt:

Instruktor Survivalu

Post autor: Lupus84 »

Witam
Na wstępie: nie znalazłem podobnego tematu w wyszukiwarce forum dlatego zamieszczam go tutaj. Jeżeli taki temat gdzieś był, proszę o przeniesienie.

Chciałbym zrobić kurs instruktora survivalu. W googlach znalazłem kilka uczelni(szkół), które się tym zajmują. Nestety mam kilka „ale”
Po pierwsze: TERMIN
Pracuję na etacie i w dodatku na czterobrygadówce... jeżeli chodzi o urlop, to nie wchodzi w grę, gdyż firma wysyła całą brygadę na 2 tyg wolnego kiedy jej sie podoba a nie kiedy Tobie. Tak więc szukam takiego ośrodka, gdzie można sobie ustalić indywidualny termin i najlepiej połączyć teorię z praktyką w ciągu 2 tyg.
Po drugie: CENA
Jako że u mnie ostatnio się nie przelewa z kasą, chciałbym przejść kurs możliwie najtaniej i najlepiej (wiem że jedno wyklucza drugie). Niemam wykształcenia pedagogicznego muszę przejść część ogólną(350zł) i specjalistyczną(1000zł), razem 1350zł + koszt obozu 200zł. Dodatkowo są do tego zajęcia z łucznictwa i zajęcia linowe oraz wspinaczka, które wg. mnie nie powinny być obowiązkowe a za nie muszę zapłacić dodatkowo 100zł. Na koniec trzeba jeszcze załatwić biurokrację, czyli wyrobienie legitymacji, rówież kosztuje 100zł. Razem wszystko 1750zł + koszt dojazdu. Jest to najtańsza wersja jaką znalazłem inne wachały się w przedziale 2000 - 4500PLN a różniły się długością obozu części specjalistycznej, na którym 3 ostatnie dni to jazda quadem, paintball i zabawy związane z „survivalem”(beznadzieja :evil: ). Nie jest źle, choć mogło by być taniej odrobinę.

A teraz trochę od siebie. Mój kolega jest nauczycielem W-Fu w podstawówce. Lubi też przyrodę i wypady od cywilizacji. Rok temu wpadł na pomysł, żeby również zachęcać do takich wypadów młode pokolenie. Jako pedagog i posiadacz legitki instuktora survivalu może wykonywać swą pracę bez problemu. Dyrekcja szkoły zgodziła się na takie kółko survivalowe dla dzieci. Zajęcia są oczywiście za darmo w grupach 10 osób + rodzic jako dodatkowy opiekun. W ciągu roku nie spodziewał się, że będzie miał aż tylu chętnych dzieci. Sam sobie ledwie daje radę i szuka pomocnika. Dlatego więc poprosił mnie o pomoc... Więc jak mam czas to owszem pomogę. Zgłosił to dyrektorowi w szkole, jednak ten lekko sceptycznie podszedł do sprawy, że szkoła ma renomę i chciałaby, abym miał ten papierek, że mam pojęcie o tym co robię. Nestety żyjemy w takim kraju gdzie papier robi swoje.... Liczę na waszą pomoc.
Pozdrawiam.
Gdzieś na dnie wielkiej szafy leży ostry nóż,
Stare dżinsy wystrzępione impregnuje kurz,
W kompasie igła zardzewiała, lecz kierunek znam,
Biorę wór na plecy i przed siebie gnam...


http://lupussurvival.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

Kurs i legitymacje mozna dostac tylko w SPSS, wiec za duzego wyboru nie masz ;)
It's not a bug, it's a feature!

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.
Awatar użytkownika
Lupus84
Posty: 53
Rejestracja: 19 paź 2011, 16:54
Lokalizacja: 20°31'E 51°59'N
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Lupus84 »

Armat pisze:Kurs i legitymacje mozna dostac tylko w SPSS, wiec za duzego wyboru nie masz ;)
znalazłem coś takiego: http://www.kursyinstruktorskie.edu.pl/k ... wiwalu.htm
Gdzieś na dnie wielkiej szafy leży ostry nóż,
Stare dżinsy wystrzępione impregnuje kurz,
W kompasie igła zardzewiała, lecz kierunek znam,
Biorę wór na plecy i przed siebie gnam...


http://lupussurvival.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

To wlasnie to ;)
It's not a bug, it's a feature!

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.
Snajp
Posty: 38
Rejestracja: 28 gru 2008, 11:37
Lokalizacja: Janów Lubelski
Płeć:

Post autor: Snajp »

w sumie zareklamuję mojego znajomego. Polecam jego usługi
http://activestar.nazwa.pl/surwiwal.html
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Nawet nie wiedziałam, że coś takiego można zrobić :D Mam już tyle dodatkowych szkoleń i papierów którymi mogę sobie d.. podetrzeć, że jeden więcej nie zrobiłby mi róznicy. Tylko terminy kijowe, bo mam wtedy podyplomówkę :(
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
Lupus84
Posty: 53
Rejestracja: 19 paź 2011, 16:54
Lokalizacja: 20°31'E 51°59'N
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Lupus84 »

ja wiedziałem o tym, że można... ale tak naprawde po co mi to? uważam (oczywiście nie o wszystkich), że to jest tylko po to aby ściągnąć z Ciebie kasę...
Gdzieś na dnie wielkiej szafy leży ostry nóż,
Stare dżinsy wystrzępione impregnuje kurz,
W kompasie igła zardzewiała, lecz kierunek znam,
Biorę wór na plecy i przed siebie gnam...


http://lupussurvival.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Taki kraj, że aby coś robić trza najpierw haracz zapłacić.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

z drugiej strony dobrze wiedzieć, że dzieci które oddajemy jakiejś osobie trafiają do człowieka który ma przygotowanie pedagogiczne i co nie co wie o surviwalu, a nie tylko się mu wydaje i jego współpracownikom również.
Spójrzcie na problem z drugiej strony. Chciałbyś by Twoje dziecko było prowadzone przez jakiego "Gryllsa" i utopiło się na bagnie, albo spadło z wysokości, bo "instruktor" zaoszczędził na asekuracji? Ja, nie chciałbym.

Bo w surviwalu z jednej strony mamy wiedze bio o drzewach, roslinach jadalnych, zbieraniu i rozpoznawaniu a z drugiej strony to co tygryski lubią najbardziej: wspianaczki, zjazdy, przedzieranie się przez bagna itd.

Jedna z lepszych kiedys organizacji surviwalowych to ZHP, ale jej wartość trochę się zdewaluacjowała wobec chwytiwego marketingu amerykanizmów: Rangerów, Surviwalu itp. - a w sumie zajmujących się niemal tym samym.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2012, 12:26 przez Zirkau, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lupus84
Posty: 53
Rejestracja: 19 paź 2011, 16:54
Lokalizacja: 20°31'E 51°59'N
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Lupus84 »

Zirkau masz rację zgadzam się z tobą absolutnie, ale to że ktoś posiada ten papierek nie oznacza, że jest specem...
Gdzieś na dnie wielkiej szafy leży ostry nóż,
Stare dżinsy wystrzępione impregnuje kurz,
W kompasie igła zardzewiała, lecz kierunek znam,
Biorę wór na plecy i przed siebie gnam...


http://lupussurvival.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Lupus84 pisze:Zirkau masz rację zgadzam się z tobą absolutnie, ale to że ktoś posiada ten papierek nie oznacza, że jest specem...
Ale to szkoła, a jej dyrektor odpowiada najpierw prawnie później merytorycznie.

Załóż własną firme, i organizuj szkolenia, nawet bez uprawnień - do wypadku. A potem ładnie przedstaw się prokuratorowi.
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Zirkau pisze:z drugiej strony dobrze wiedzieć, że dzieci które oddajemy jakiejś osobie trafiają do człowieka który ma przygotowanie pedagogiczne i co nie co wie o surviwalu, a nie tylko się mu wydaje i jego współpracownikom również.
Spójrzcie na problem z drugiej strony. Chciałbyś by Twoje dziecko było prowadzone przez jakiego "Gryllsa" i utopiło się na bagnie, albo spadło z wysokości, bo "instruktor" zaoszczędził na asekuracji? Ja, nie chciałbym.
Lupus84 pisze:Zirkau masz rację zgadzam się z tobą absolutnie, ale to że ktoś posiada ten papierek nie oznacza, że jest specem...
Powiem więcej , spotykałem takich ludzi z papierkami , rozrzut jest masakryczny. Od takich którzy coś tam wiedzą, po ludzi którzy potrafili się z kompasem i mapą zgubić. O pedagogicznym podejściu nie będę się wypowiadał, bo to nie moja działka. Więc wypowiedź , że coś tam wie jest bardzo dyskusyjna, może świeżo po kursie , ale po roku sytuacja może wyglądać następująco, co oni mi tam na kursie mówili , jak to było , nie pamiętam.
Więc, można oddać dziecko w ręce pasjonata który będzie miał odpowiednie umiejętności, albo człowieka od paindbalu i quadów który o prawdziwym survivalu ma nikłe pojęcie. Najlepsze jest to , że obaj będą mieli identyczny papierek :roll:
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

Inna rzecz to fakt, że taplanie się w błocie czy zjazdy na linach w realu nie przydadzą się praktycznie nikomu (chyba, że zainteresowanie rozwinie się głębiej w tym kierunku- wspinaczka itd.) Dla większości ogółu społeczeństwa, przedstawienie papieru "instruktora survivalu" robi z niego znawcę tematu. To uspokaja rodziców, tudzież innych klientów i pewnie też podnosi ego właściciela.

Survival to moim zdaniem bardzo różne sytuacje i X niezliczonych umiejętności, których nie da się posiąść po jakimś kursie. Dobrze jeśli dyplomowany papierem rozwija dalej swoje zainteresowania i nie osiada na laurach. Gorzej gdy zaraz otwiera "byznes", miesza atrakcje turystyczne z mundurami i wymalowanymi twarzami, gdzie największą trudnością jest upieczenie kurczaka i zrobienie szałasu... Właśnie tam nie posłał bym dziecka, nawet gdyby instruktor miał złote papiery:)
Ciekawi mnie również, jak by wyglądał egzamin praktyczny, który zacząłby się dwudniowym marszem na orientację do miejsca (o zróżnicowanym terenie, jezioro, łąki, lasy). Tam pretendent musiałby spędzić kolejne 5 dni, mając przy sobie jedynie toporek. Przygoda zaczęła by się od zimnej kąpieli we wszystkim co mamy na sobie.
To wymusiło by działania praktyczne. Kolejne punkty za zdobywanie posiłków, spędzanie nocy w cieple itd.
Wiem, teoretyzuję :mrgreen: Ale wiem jedno. U nas w kraju można zdobyć większość rzeczy, mając tylko chęci i spory zapas gotówki.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2012, 13:10 przez zdybi, łącznie zmieniany 1 raz.
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Lupus84, najlepiej zapytaj Kriska lub Bogdana, którzy to są założycielami Stowarzyszenia Polska Szkoła Survivalu: http://www.survival.strefa.pl/spss/stowarzyszenie.htm
Poza tym na stronie Bogdana jest relacja z kursu instruktorów: http://www.survival.strefa.pl/kurs3.htm
Obrazek
Awatar użytkownika
Lupus84
Posty: 53
Rejestracja: 19 paź 2011, 16:54
Lokalizacja: 20°31'E 51°59'N
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Lupus84 »

Zawsze jak mam więcej czasu to wyjeżdżam do Białowieży. Tam są moje rodzinne strony. Gdy byłem w wieku szkolnym ś.p. dziadek zabierał mnie na spacery po puszczy. Sam był leśniczym i starał się dbać o porządek. Będąc na jednej z takich wędrówek dziadek zaprowadził mnie do pewnego domu. W tym domu, bez prądu i innych medi, od wojny mieszka nadal już starszy pan Franciszek z żoną. Mają własne malutkie gospodarstwo: troszkę drobiu, 2 konie kilka świnek i krówkę i kilka pól uprawnych. Żyją z tego co sobie wyhodują i co puszcza im da. Ze świnek robią sobie szynkę, pieką własny chleb, z mleka robią masło, no i rzecz jasna bimberek na własny użytek :mrgreen: itd... pola uprawne uprawiają ręcznie bez żadnych nowinek cywilizacyjnych, tylko koń i maszyny pod konia przystosowane. Jak jest sroga zima to niema opcji, żeby jakiś samochód tam do nich dojechał. Droga nie jest asfaltowa, nikt jej nie odśnieża, wiosną jest grząsko... Także na zimę są całkowicie odizolowani od świata. Najbliższy sąsiad (dom zamieszkały) jest oddalony o 6km. Jeśli chodzi o dom i narzędzia to wszystko jest zrobione ręcznie. Jedyne wyjazdy do cywilizacji to letnią porą aby pojechać dorożką do kościoła, sprzedać plecione koszyki, i inne wyroby ze świnskiej skóry, bądź też samą świńską skórę i kupić sprzęt najpotrzebniejszy do przetrwania. Dziadek często ich odwiedzał, choćby zimą jak chodził po lasach to na kieliszka bardzo chętnie wpadł :mrgreen: Jak sam pan Franciszek tam, mówi, zna każdy zakamarek puszczy, która z roku na rok niestety się kurczy. Mówi też, że gdyby miał okazje opuścić swoj dom i zamieszkać bliżej miasta to nie skorzystał by z takiej szansy, nie odnajdywał by się w tym wszystkim. Pan Franciszek dziś ma 93 lata a porusza się jak nastolatek i nie wygląda na swój wiek... jak jestem u rodzinki to zawsze muszę go odwiedzić.

Co chce przez to powiedzieć... ano właśnie to, że sto razy wolał bym się uczyć od takiego człowieka, który ma doświadczenie zdobywane przez prawie całe swoje życie, to co robi to ma już zakodowane i podchodzi do życia nie tylko od strony fizjologicznej, czyli najeść się, przespać, znaleźć wodę, lecz także od strony duchowej. Dla niego las to świątynia, enklawa od wszystkiego co źle się kojarzy... a Taki co zrobił papierek kilka lat temu myśli że pojął już wszystko i jest RAMBO pełną gębą, bo tarzał się w błocie na kursie i wie jak to jest... Przekazuję swoją wiedzę nie ze względu na pasje a na zysk i z czasem zapomina o wielu ważnych szczegółach gdyż jest pogon za pieniądzem. Dla każdego survival(nie lubię tego słowa :-x ) to pojęcie inaczej odbierane. Dla jednych jest to spacer po lesie a dla innych jest to extremalne przeżycia z narażeniem na własne zdrowie bądź życie...
Podsumowując: Bycie survivalowcem z prawdziwego zdarzenia to nie zrobienie sobie papierka i już.... Tego nie można nauczyć się na kursie. To się uczy przez całe życie i wątpie, żeby całe życie starczyło nam na zdobycie wszystkich tajników z tym związanych.
A jeżeli chodzi o kurs to pan Franciszek mógłby byc moim mentorem :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 22 sty 2012, 13:56 przez Lupus84, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdzieś na dnie wielkiej szafy leży ostry nóż,
Stare dżinsy wystrzępione impregnuje kurz,
W kompasie igła zardzewiała, lecz kierunek znam,
Biorę wór na plecy i przed siebie gnam...


http://lupussurvival.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Dąb pisze:Najlepsze jest to , że obaj będą mieli identyczny papierek :roll:
tak, zgadzam się, ale jak pisałem, dyrektror szkoły odpowiada w pierwszej kolejności prawnie. Jako dyrektor szkoły naraziłbyś się ? Dąb, jeśli jestes nauczycielem, to troche inaczej, zajęcia nazwiesz trochę inaczej i git. Ale osobę z zewnątrz przyjmiesz ad hoc ? Bo ja nie.
Jeśli nie jesteś surviwalistą jak ocenisz umiejętności gościa ? Wiesz jak to obecnie jest z "renomowaną i znaną firmą" MHF ? Laik potrafi łatwo się nabrać na takiego hasła.

A dokument i tak potrzebuje - od tego nie ucieknie jeśli ma prowadzic zajęcia w szkole.
A myslę jak zrobić to u Kriska. Mozna spróbować się dogadać z prowadzącym w celu uzgodnenia możliwości indywidualnego podejścia do szkolenia.
Awatar użytkownika
Lupus84
Posty: 53
Rejestracja: 19 paź 2011, 16:54
Lokalizacja: 20°31'E 51°59'N
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Lupus84 »

Zirkau pisze:A myslę jak zrobić to u Kriska. Mozna spróbować się dogadać z prowadzącym w celu uzgodnenia możliwości indywidualnego podejścia do szkolenia.

...było by więcej osób chętnych??
Gdzieś na dnie wielkiej szafy leży ostry nóż,
Stare dżinsy wystrzępione impregnuje kurz,
W kompasie igła zardzewiała, lecz kierunek znam,
Biorę wór na plecy i przed siebie gnam...


http://lupussurvival.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Może w przyszłym roku, w tym finanse nie pozwolą. W dodatku papier papierem, wolę jeszcze trochę zrobić w tym kierunku zanim zacznę zabawiać się w magiczne czerwone książeczki.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Ja też mogę się w przyszłym roku przyłączyć, a co mi tam :)
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

Ale można to obejść, jeśli udział w tym będą brały osoby dorosłe nie musisz mieć kursu ani udzielonej zgody (zatwierdzony program) przez ministerstwo.
Wystarczy nie nazywać tego kursem survivalowym. ;p

Ważne tylko abyś wykupił ubezpieczenie dla uczestników, założył firmę, powiedzmy turystyczną.
Zamiast program kursu, nazwij to programem wycieczki z przewodnikiem. Wszystko da się obejść.
"Nie cierpię mojego rozdwojenia jaźni, jest świetne"
blady
Posty: 13
Rejestracja: 20 sie 2011, 15:31
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Płeć:

Post autor: blady »

Założenie firmy turystycznej mogącej organizować imprezy turystyczne nie jest takie proste, dotyczy to również uzuskania uprawnien przewodnika... moim zdaniem łatwiej jest założyć działalność gospodarczą zakwalifikowaną jako pozaszkolna forma edukacji.
PKD 85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
Podklasa ta obejmuje: - edukację, w której nie da się zdefiniować poziomu nauczania, - działalność placówek kształcenia praktycznego, ustawicznego oraz ośrodków dokształcania i doskonalenia zawodowego, - korepetycje, włączając korepetycje z języków obcych, - działalność ośrodków prowadzących kursy wyrównawcze, - kursy przygotowujące do egzaminu z wiedzy zawodowej, - kursy komputerowe, - naukę religii, - kursy udzielania pierwszej pomocy, - szkoły przetrwania, - szkolenia z zakresu komunikacji werbalnej i niewerbalnej, - kursy szybkiego czytania, - pozostałe pozaszkolne formy edukacji związane głównie z rozwijaniem własnych zainteresowań oraz doskonaleniem zawodowym. Podklasa ta nie obejmuje: - edukacji sklasyfikowanej w podklasach od 85.10.Z do 85.59.A
Jeśli cel przyświeca, sposób musi się znaleźć.
ODPOWIEDZ