Sauna w lutym.

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
steppenwolf
Posty: 182
Rejestracja: 13 lip 2010, 06:47
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć:

Sauna w lutym.

Post autor: steppenwolf »

W sprawie sauny nie jestem nowicjuszem, ale po tym jak dwa lata temu popełniłem pewien błąd, nieco przysiadłem. Styczniowe, forumowe pogadanki obudziły we mnie ponownie pragnienie udania się do sauny. W połowie ubiegłego miesiąca, kiedy powziąłem ten zamiar, życzyłem sobie dużo śniegu. Tymczasem i sypnęło, i przymroziło. Zwykle były to nieco mniejsze mrozy, więc przyznam się …. trochę się boję.
Jakie są wasze doświadczenia w tym względzie? Przy jak maksymalnie niskiej temperaturze po saunie korzystaliście z kąpieli śnieżnej? Czy wyjść z sauny na śnieg przy minus 20 stopniach, to pomysł do bani :?: Nie chcę poprzestać jedynie na zimnej kąpieli na zapleczu.
Bardzo proszę o podzielenie się swoim doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

Na dwor nie wyskakiwalem przy takich temperaturach, ale bylem w specjalnym pomieszczeniu, gdzie utrzymywali temperature -25. Siedzenie w takim miejscu po saunie i nacieranie sie sniegiem to fajna sprawa ;)
Jedyne niebezpieczenstwo to stopy. Jak zamierzasz wyskoczyc na -20 po saunie to ubierz jakies klapki.
It's not a bug, it's a feature!

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.
Awatar użytkownika
steppenwolf
Posty: 182
Rejestracja: 13 lip 2010, 06:47
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć:

Post autor: steppenwolf »

Armat pisze:Jedyne niebezpieczenstwo to stopy. Jak zamierzasz wyskoczyc na -20 po saunie to ubierz jakies klapki.
Żona znajomego, u którego co czwartek są sauny, radzi mi założyć szalik. Nie biorę tego pod uwagę. Twoją sugestię zamierzam jednak uwzględnić. Może przy drugim, albo trzecim 'zasiadzie' odważę się wyjść bez klapek. Będę musiał to sam wyczuć .Dzięki :->
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Ja byłem na śniegu po sunie jakieś 3 godziny temu, dwa razy w klapkach za trzecm zapomniałem i musiałem szybko chodzić po betonie bo bym został na dłużej ;) Temperatura według termometru w okolicach 17 stopni, tam gdzie wyłaziłem nie było za dużo wiatru.
Jedyny problem to szorski i ostry śnieg.
Awatar użytkownika
steppenwolf
Posty: 182
Rejestracja: 13 lip 2010, 06:47
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć:

Post autor: steppenwolf »

Dziękuję Armat za poradę. Tuż przed trzecim wejściem do sauny zdjąłem klapki. Efekt natychmiastowy :shock: :shock: i przy kolejnych razach zawsze na dworze miałem je na nogach. Dzięki temu mogłem dłużej pobyć na zewnątrz, spokojnie nacierając całe ciało śniegiem. Brak pośpiechu był nawet wskazany, bo śnieg jest suchy i kłujący.
Dziękuję Wędrowycz89 za Twój głos, bo rano zaczęło ogarniać mnie zwątpienie. Twoje wsparcie oraz mojej córki (zaliczyła cztery wejścia) sprawiły, że rozpocząłem sezon saun. Dodałeś mi odwagi swoim przykładem.

Ale to nic. Moje 'kąpiele śnieżne' po saunie przy - 23 stopniach, to nic w porównaniu z tym, co widziałem wracając jakieś pół godziny temu do domu. W lesie mijałem kolesia, który chyba wracał z pracy. Jechał rowerem - samochodowy termometr wskazywał -25 stopni. :shock: :shock:
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

steppenwolf pisze:Ale to nic. Moje 'kąpiele śnieżne' po saunie przy - 23 stopniach, to nic w porównaniu z tym, co widziałem wracając jakieś pół godziny temu do domu. W lesie mijałem kolesia, który chyba wracał z pracy. Jechał rowerem - samochodowy termometr wskazywał -25 stopni. :shock: :shock:
Jazda na rowerze w takich temperaturach to nic strasznego, ale o tym w innym temacie. :D
It's not a bug, it's a feature!

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.
klusownik
Posty: 36
Rejestracja: 03 lut 2012, 15:45
Lokalizacja: 123
Płeć:

123

Post autor: klusownik »

123
Ostatnio zmieniony 06 mar 2012, 13:33 przez klusownik, łącznie zmieniany 2 razy.
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

O kur... Nieźle ;) Tak przy okazji, możesz wrzucić zdjęcia wnętrza i pieca, bo może niedługo coś podobnego będę próbował majstrować, niestety nie w Laponii ;)
klusownik
Posty: 36
Rejestracja: 03 lut 2012, 15:45
Lokalizacja: 123
Płeć:

123

Post autor: klusownik »

123
Ostatnio zmieniony 06 mar 2012, 13:34 przez klusownik, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
steppenwolf
Posty: 182
Rejestracja: 13 lip 2010, 06:47
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć:

Post autor: steppenwolf »

Podoba mi się. :-D Skupiłem też uwagę na tym drewnianym ... (nie wiem, jak to nazwać) zbiorniku na wodę do polewania gorących kamieni. Domyślam się, że również go samodzielnie wykonałeś.
klusownik
Posty: 36
Rejestracja: 03 lut 2012, 15:45
Lokalizacja: 123
Płeć:

123

Post autor: klusownik »

123
Ostatnio zmieniony 06 mar 2012, 13:34 przez klusownik, łącznie zmieniany 1 raz.
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Dobrze zrobiona, i piec normalny, a nie jakiś elektryczny ;) też samoróbka?
klusownik
Posty: 36
Rejestracja: 03 lut 2012, 15:45
Lokalizacja: 123
Płeć:

123

Post autor: klusownik »

123
Ostatnio zmieniony 06 mar 2012, 13:34 przez klusownik, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

Piekna sauna.
Nic tylko pozazdroscic. :mrgreen:
It's not a bug, it's a feature!

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.
Awatar użytkownika
Lisu
Posty: 160
Rejestracja: 15 wrz 2007, 09:11
Lokalizacja: Puszcza Knyszyńska
Gadu Gadu: 8563757
Tytuł użytkownika: Parła nist !
Płeć:

Post autor: Lisu »

Super sauna, w końcu widzę u kogoś piec na wungiel :-P A nie same elektryki...Pewnie troszkę morsujesz tam w swojej krainie ? Ja siedzę przeziebiony i mam zamiar dla zdrowotności rano pomorsować, jak dla mnie pozytywne odczucia bardzo duże.
Awatar użytkownika
orety
Posty: 402
Rejestracja: 07 gru 2009, 09:50
Lokalizacja: z innej bajki
Tytuł użytkownika: Podróże kształcą
Płeć:

Post autor: orety »

Lisu pisze: piec na wungiel
raczej na drewno

pozdrawiam
maciek
Odmiana: orety oretego oretym poproszę.
Jestem wolny jak konik polny
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

klusownik, do jakiej temperatury potrafi nagrzać powietrze ten piecyk przy -30 ? Ściany są czymś izolowane, czy poprostu deski?


Lisu, w którym miejscu pływasz, bo może i ja w przyszłym tygodniu gdzieś za Białym ponurkuję, a jak dobrze pójdzie to jutro nad Bugiem ;)
Awatar użytkownika
steppenwolf
Posty: 182
Rejestracja: 13 lip 2010, 06:47
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć:

Post autor: steppenwolf »

klusownik pisze:Roznica temperator pomiedzy sauna a dworem to czesto ponad 100 stopni.
Jest to raczej norma. U siebie masz jeszcze większe możliwości :-D .
Ważną sprawą jest również wilgotność powietrza. Jaką wartość pokazuje Ci higrometr dla powietrza na zewnątrz?
klusownik
Posty: 36
Rejestracja: 03 lut 2012, 15:45
Lokalizacja: 123
Płeć:

123

Post autor: klusownik »

123
Ostatnio zmieniony 06 mar 2012, 13:33 przez klusownik, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Lisu
Posty: 160
Rejestracja: 15 wrz 2007, 09:11
Lokalizacja: Puszcza Knyszyńska
Gadu Gadu: 8563757
Tytuł użytkownika: Parła nist !
Płeć:

Post autor: Lisu »

Wedrowycz89 pisze:Lisu, w którym miejscu pływasz, bo może i ja w przyszłym tygodniu gdzieś za Białym ponurkuję, a jak dobrze pójdzie to jutro nad Bugiem ;)
Ja to na rzece Supraśl (niedaleko "pólka" pewnie znasz miejscówę) , jak na razie tylko tam.
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

I mi się zdarzało pływać w tej rzece, w Nowodworcach, "pólka" nie kojarzę. Teraz już zamarznięte, czy woda dalej płynie?
ODPOWIEDZ