23-25 XI 2012r. Góry Słonne-Czyli powrót synów marnotrawnych

Relacje, zaproszenia i pomysły na ...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

23-25 XI 2012r. Góry Słonne-Czyli powrót synów marnotrawnych

Post autor: Rojek »

Przez ostatnie czasy nie zajmowałem się dokumentowaniem moich wypraw w najmniejszym stopniu. Mam naturalny wstręt do robienia zdjęć. Jednak patrząc na relacje zacnych forumowiczów doszedłem do wniosku, że może pora zacząć coś uwierzytelniać. Bo fajnie przecie tak popatrzeć wstecz na swe „osiągnięcia”. Niech więc ta relacja będzie zalążkiem i motywacją dla mnie by „chwalić” się przynajmniej ciekawszymi wypadami.

23-25 XI 2012r. Góry Słonne- Czyli powrót synów marnotrawnych.

Wypadzisko niestety bardzo krótkie i mające na celu wbicie nas w klimat jesienno-zimowy, który ubóstwiam . Powrót do terenów, które kocham wielkim swym sercem, a które zaniedbałem i zdradziłem na rzecz innych równie pięknych. Biada mi.
Ideą owej przygody było przetrzeć stare szlaki, sprawdzić czy mama natura tych stron jeszcze o nas pamięta, oraz czy nie pogniewała się zbytnio za nasz ostatni brak jej adoracji.
Trasa rozpoczęta w Sanoku. Dwóch łazików znających się jak stare konie, którzy chcą iść do przodu nie śpiesząc się, by poznać najmniejsze rysy na ukochanym ciele swej „uwielbionej”.
Przygoda rozpoczęta zacnymi bułami z pasztetem nad rzeką San w miejscowości Sanok. Kwintesencję rozpoczęcia wyprawy zapoczątkował napotkany tubylec z zawodu kartograf. Opowiedział on nam o ciekawych miejscach, podbudował myślą, że prawdziwych turystów dreptających siłą własnych mięśni o tej porze tu już tu nie uświadczy, oraz opowiedział historie swej suczki...

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Owa widniejąca na zdjęciu psina to ponoć jedna z najbardziej rozwiązłych dziewek w Sanoku. Swym rozbrajającym oraz słodkim usposobieniem , wymusiła na nas ostatni kawał pszennego pieczywa z domieszką wyżej wymienionego pasztetu...

Wejście do parku uświadomiło nas , że niezbyt dużo się zmieniło i mało komu chce się reklamować coś co i tak większość osób ominie podróżując w stronę Bieszczad... Wbrew pozorom taki obraz sytuacji spowodował w nas niewątpliwą radość. Na szlaku spotkaliśmy tylko kilka „jasnych tyłków”, puszczyka oraz parę ech przeszłości, którym oddaliśmy należyty szacunek...

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oddychaliśmy świeżym powietrzem, oraz rozkoszowaliśmy się pięknem napotkanej przyrody. Niestety nie każdy potrafi docenić owoce mamusi natury oraz krzywdzi ją niemiłosiernie. Jakiekolwiek wyryte napisy na drzewach oraz malowidła na skałach powodowały we mnie niepotrzebną złość...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W miejscowości Liszna spotkaliśmy starszą miłą Panią. Opowiedziała nam o swych problemach związanych z rozjeżdżaniem jej drogi przez niesfornego sąsiada, zaprosiła do domu, poczęstowała pyszną źródlaną wodą oraz pobłogosławiła nam dalszą wędrówkę.

Ciemno o tej porze robi się nadzwyczaj wcześnie. Koło godziny 14 rozpoczęliśmy poszukiwania miejsca snu. Napędzani opowieściami tubylców o nazbyt sobie pozwalających wilkach, postanowiliśmy spać w miejscu gdzie ich tropów znajdziemy najwięcej. Idąc śladami „gęsiego”, znajdując kilka wilczych kup, znaleźliśmy miejsce swego snu.

Ognisko rozpalone za pomocą składników jakie dała nam „mama”, oraz przy pomocy krzesiwa szwedzkiego dało nam upragnione ciepło oraz nostalgię.

Obrazek

Choć mój druh zapomniał foli aluminiowej jako przykrywki na kociołek, co spowodowało odparowanie znacznej ilości wody(niestety strumyka w okolicy nie uświadczyliśmy), to rosół na skrzydełkach drobiowych, golonce z dodatkiem warzyw był przepyszny

Obrazek
Obrazek

Z plandeki budowlanej oraz foli zrobiliśmy schronienie osłaniające nas przed wiatrem oraz deszczem. Biorąc pod uwagę, że spaliśmy w okolicy Słonnego Wierchu wiało dosyć mocno. Deszcz kropił przez całą noc, jednak nie zmoczył nas ani trochu. Od ziemi dodatkowo izolowały nas igły leżącego obok obozu świerka. Przed snem podzieliliśmy się półwytrawną Kadarką i położyliśmy się do snu. Niestety w nocy ani szmeru oraz „świecących oczu” świadczącego o obecności wilków. A szkoda bo kiedyś widywałem ich w tej okolicy sporo.

Obrazek

Rano mama przywitała nas mgiełką oraz wilgotnymi śpiworami od zewnątrz. Las pokryty mgłą ma wyśmienity oraz majestatyczny klimat. Zjedliśmy po kiełbasie, wypiliśmy herbatę, wróciliśmy na szlak i zaczęliśmy kolejną wędrówkę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Szlak czerwony w okolicach drogi głównej przywitał nas niesamowicie rozjechanymi przez traktory ścieżkami. Ten widok sprawił, że po raz kolejny przeklinałem cywilizację. Morale wyraźnie spadło, należało się przedzierać przez błoto do kostek i walczyć z siłami zasysającymi buty.

Obrazek

Na szczęście teren na trasie turystycznej „Szejka” w okolicach Tyrawy Wołoskiej sprawił, że wszelkie obiekcje i negatywne odczucia odpłynęły. Przywitał nas niesamowicie dziki oraz tętniący życiem las. Widać było również, że mało kto tu zagląda. Z pewnością wrócę w to miejsce i spędzę tu kilka nocy bez ogniska. Zwierzynę czuć w powietrzu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

W zwyczaju mamy zaglądać do wiosek i rozmawiać z tubylcami. Znaleźliśmy więc miejscową spelunkę w Tyrawie, gdzie razem z miejscowymi przy kuflu piwa ucięliśmy sobie miłą pogawędkę.

Trzeba było się jednak zbierać, gdyż ciemno robi się szybko, a my nie mieliśmy miejsca na sen. Szybkie rozpoznanie mapy zdecydowało, że zajmiemy górki otaczające pobliską wioskę. Szliśmy na przełaj często po bardzo stromych podejściach.

Obrazek

Widok z góry był piękny, jednak o miejsce na nocleg ciężko. Udało nam się na szczęście znaleźć w miarę prosty teren, z którego poświata ogniska nie będzie widoczna od strony wioski.
Wzięliśmy się więc za urządzanie obozu oraz gotowanie pysznych kluch z cebulką, gulaszem angielskim oraz przecierem pomidorowym. Mało roboty a pieści podniebienie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Większość wieczora spędziliśmy na rozmowach oraz przysłuchiwaniu się libacjom dochodzącym z wioski. Koło 22 położyliśmy się spać. W nocy wiało cholernie i gdyby nie plandeka z folią zmarzlibyśmy na kość. Wiatr często zmieniał kierunek, ale schronienie wytrzymało.

Obrazek

Rano to już tylko kiełbaska, herbatka oraz nieszczęsny marsz na peksa, który staraliśmy się wyrzucić z umysłów przez większość wyprawy. Niestety wzywały obowiązki oraz cywilizacja upominała się o nas.

Podsumowując:
Wspaniale jest wrócić w miejsca, które odwiedzało się tak dawno temu, a do których ma się taki sentyment. Mamusia natura przywitała nas z otwartymi ramionami, dała pogodę, przygodę i nie pozwoliła skrzywdzić. Pokazała jednak blizny, które rozrastają się na korzyść cywilizacji. Góry Słonne są jednak wciąż bardzo dzikie i przyciągną mnie jeszcze nieraz. Wrócę tu w następnym roku i spędzę w lasach więcej czasu rozkoszując się walorami tych wspaniałych terenów.
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Zacny wypad Rojek i ciekawie opisany ! ;-)
Kociołki też macie fajniutkie :-D
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Dzięki za miłe słowa :)

Kociołki pochodzą ze starego jak świat zestawu turystycznego, który kiedyś znalazłem w piwnicy. Gdzieś na necie pisało o nich, jakoby pochodziły jeszcze z PRLu. Nie wiem czy to prawda...

Obrazek

Trzeba było tylko dorobić uchwyty do zawieszania i są jak znalazł :-> .
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Góry Słonne zostały wpisane do planów na jakąś malowniczą jesień za dwa, trzy lata. Trzeba będzie odwiedzić te kąty tym bardziej, że zalatuje mi tam dzikością nie mówiąc już o tym paśmie po ukraińskiej stronie.
O ile mnie wzrok nie myli na trzynastej fotce od dołu przedstawiającej ułamanego buka widać sporą ilość hubki do kowalskiego krzesiwa.

Fajny wypad.

Rojek, skoro jesteś z Przemyśla to zapewne ukraińskie wertepy nie są ci obce?
Z chęcią przeszurałbym przygraniczne mniej znane pasma i pogórza.
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Witaj Gryfie
Gryf pisze: Rojek, skoro jesteś z Przemyśla to zapewne ukraińskie wertepy nie są ci obce? Z chęcią przeszurałbym przygraniczne mniej znane pasma i pogórza.
Niestety nie tak jakbym chciał. Kilka wyskoków za młodu na granicy(od Ukrainy) sprawiło, że zasrałem sobie paszport. Przez długi czas nie byłem mile widziany po stronie ukraińskiej. Zdążyłem zobaczyć zaledwie Pasmo Kalwaryskie obok Kropiwnika . Te okolice nie różną się nadto od dzikich terenów Pogórza Przemyskiego oraz Gór Słonnych. Nie zdążyłem zobaczyć Masywu Wilczej Jamy oraz okolic Świnińskiego Lasu, który jest ponoć bardzo dziki.

Jeżeli będziesz się wybierał w moje okolice koniecznie daj znać. Powitam cię z otwartymi ramionami. :)
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Rojek pisze:Jeżeli będziesz się wybierał w moje okolice koniecznie daj znać.
Zimową porą też wędrujesz-biwakujesz Rojek ?
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

slaq pisze:
Rojek pisze:Jeżeli będziesz się wybierał w moje okolice koniecznie daj znać.
Zimową porą też wędrujesz-biwakujesz Rojek ?
Panie slaq to moja najukochańsza pora:) I choć jestem strasznym zmarzluchem to po prostu kocham klimaty zimy. Żadna inna pora roku nie daje mi takiej satysfakcji :). Tej zimy z pewnością wybywam w las by zmarznąć.
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Tej zimy z pewnością wybywam w las by zmarznąć.
Dał byś znać jakoś w miarę wcześniej, to ewentualnie bym przyjechał - zawsze chciałem ten rejon zwiedzić 8-) :027:
Rojek pisze:Panie slaq
No bez przesady z tym panem :-P Sławek jestem ;)
Pozdro.
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

slaq pisze:Dał byś znać jakoś w miarę wcześniej, to ewentualnie bym przyjechał - zawsze chciałem ten rejon zwiedzić 8-) :027:


Jak najbardziej zapraszam:) Kwestia dogadania ile chciałbyś spędzić tu czasu. No i oczywiście na ile pozwalają ci aspekty zawodowe itd. Ja sam muszę rezerwować urlop dużo wcześniej na takie eskapady toteż mogę cię poinformować z wyprzedzeniem.

slaq pisze:No bez przesady z tym panem :-P Sławek jestem ;)
Pozdro.
To już taki zwrot bardziej grzecznościowy :) Coś w stylu odchamienia się od tego co mam w pracy. Jako, że jestem projektantem i posiadam częsty kontakt z budowlańcami mniej lub bardziej rozgarniętymi, słownictwo me cierpi :D.

Także Panie Sławku zapraszam :)
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

Rojek, bo przemycać to trzeba umić :-P :lol:

A tak na poważnie, ciekawy wypadzik, lubię oglądać takie obozowe fotki :)

EDIT: Fajny taktyczny pies ;-) :->
Ostatnio zmieniony 30 lis 2012, 12:29 przez kamykus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

kamykus pisze:Rojek, bo przemycać to trzeba umić :-P :lol:
8-) I nie po pijaku!
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Rojek pisze:Kwestia dogadania ile chciałbyś spędzić tu czasu. No i oczywiście na ile pozwalają ci aspekty zawodowe itd. Ja sam muszę rezerwować urlop dużo wcześniej na takie eskapady toteż mogę cię poinformować z wyprzedzeniem.
Chciał bym spędzić ok 3 dni, więc jakiś weekend można by zaplanować.
Spoko dogadamy na PW resztę ;-)
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Rojek pisze:Jeżeli będziesz się wybierał w moje okolice koniecznie daj znać. Powitam cię z otwartymi ramionami. :)
Na pewno się odezwę, a tym czasem zachęcam do zapoznania się z przebojem ostatniej chwili: Ukraińskie Karpaty i Podkarpacie. Część zachodnia. Przewodnik krajoznawczo-historyczny - http://www.rewasz.com.pl/php/strony/dan ... osza=ukar1
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Gryf pisze:Na pewno się odezwę, a tym czasem zachęcam do zapoznania się z przebojem ostatniej chwili: Ukraińskie Karpaty i Podkarpacie. Część zachodnia. Przewodnik krajoznawczo-historyczny - http://www.rewasz.com.pl/php/strony/dan ... osza=ukar1
Dzięki Gryfie za informację! Niegdyś zapuszczanie się na Ukrainę było jak podróż w nieznane:). Jakichkolwiek przewodników praktycznie nie uświadczyłeś. Na pewno się skuszę na tą nowość.
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Rojek,
Byłeś w Kuńkowcach p. Przemyślem w tamtejszej rekonstrukcji fantasy? Rycerstwo pół żartem pół serio.
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Gryf pisze:Rojek,
Byłeś w Kuńkowcach p. Przemyślem w tamtejszej rekonstrukcji fantasy? Rycerstwo pół żartem pół serio.
Ano byłem. Raz jak był organizowany otwarty festyn. Drugi raz miałem inwentaryzacje budynku w Kuńkowcach... to nie omieszkałem zaglądnąć. Oraz kilka razy przechodziłem obok. Cały czas idea się rozwija. Mają powstać kuźnie, a pomysłów z tego co wiem jest masa. Według mnie super sprawa choć nie moje klimaty mimo, że lubię poczytać fantasty.

http://wioskafantasy.pl/ tu ich stronka
Potrzebuję tylko wolności
ODPOWIEDZ

Wróć do „Imprezy, wyprawy oraz spacery”