Strona 1 z 1

Skarb z poręby

: 22 lip 2013, 17:42
autor: Kapitan Apteka
Witam

Szwendając się po terenie zrywki drewna natknąłem się na "skarb" - spore arkusze kory brzozowej. To rzadka okazja beztrosko pobawić się tym surowcem, w takiej ilości, a co najważniejsze bez niszczenia drzew.

I tu moje pytanie - co można z tego zrobić?

Bardzo proszę o pomysły :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

: 22 lip 2013, 20:42
autor: earthtraveler
Ray Mears robi wlaśnie canoe icon_twisted icon_twisted może by tak w tym kierunku icon_twisted.
A tak poważnie ja se bym narobił ,,stylowych,, pudeł, pudełeczek .

: 22 lip 2013, 22:07
autor: NumLock
Spalić icon_twisted
Na poważnie, to polecam książkę Celebrating Birch: The Lore, Art, and Craft of an Ancient Tree, mnóstwo pomysłów i patentów.

: 22 lip 2013, 22:39
autor: puchalsw
Przede wszystkim pociąć na paski i zawsze przy sobie nosić. Nieoceniony dodatek podczas rozpalania ognia w dżdżyste dni.
A z większych arkuszy możesz zrobić wiele praktycznych sprzętów. Pudełka, zasobniki, pochwę na nóż, rękojeść na nóż, "eskimoskie" okulary śnieżne, okładki na notes... ;-) Twoja wyobraźnia tylko Cie ogranicza..


Obrazek

Obrazek

: 23 lip 2013, 10:33
autor: Kapitan Apteka
Panowie znam i chętnie wykorzystuje właściwości palne kory, miałem na myśli raczej patenty na wykonywanie przedmiotów, np. właśnie pudełek. Zamierzam się w wolnej chwili pobawić tę korą z dzieciakami. Co do książki, zapowiada się bardzo ciekawie, a w lesie szumi, że co poniektórzy mają ją spakowaną zipem :)

pzd

: 23 lip 2013, 12:48
autor: Gryf
NumLock pisze:polecam książkę Celebrating Birch: The Lore, Art, and Craft of an Ancient Tree,
Masz? Bo ja tak i prawdę mówiąc prezentowane w niej wyroby stanowią prawdziwe dzieła sztuki.

: 23 lip 2013, 13:43
autor: palowski
na knives.pl widziałem nawet finkę oprawioną w rękojeść z kory, bardzo ładny efekt chociaż padały zastrzeżenia co do trwałości... ale pewnie zalanie kropelką utwardziłoby rękojeść i rozwiązało sprawę

: 23 lip 2013, 14:06
autor: Marshall
palowski pisze:(...) ale pewnie zalanie kropelką utwardziłoby rękojeść i rozwiązało sprawę
Epoksydem jakimś bezbarwnym...

: 23 lip 2013, 14:40
autor: puchalsw
Tego się nie zalewa kropelką. Na etapie przekładania, każdy krążek smarowany jest klejem epoksydowym, a najlepiej żywicą epoksydową. Podczas ściskania kora jakby wulkanizuje się tym wypełniaczem.
Po wyszlifowaniu, taka rękojeść jest ciepła w dotyku, i wcale nie jest taka śliska jak by sugerowało zastosowanie żywicy.
Trzymałem w łapce taki nożyk oprawiony przez kolegę Kroko.
Jeśli jednak zastosować niewielką ilość kleju, tak aby tylko wewnętrzne powierzchnie były sklejone, lub wręcz tylko zaklepać dupkę tanga, wtedy rękojeść będzie bardziej naturalna w dotyku.
Świetnie będzie trzymała się nawet mokrej dłoni, niestety tak jak napisał palowski, jej trwałość jest znacznie obniżona. Ale i tak nie jest krucha, tak jak np. rękojeść z korka.
O tutaj jest ładny tutorial pokazujący cały proces: http://imageevent.com/paleoaleo/makinga ... nifehandle

Miłej zabawy Kapitan Apteka, przedmioty wykonane z kory brzozowej sa trwałe, łapią ładną patynę, i i dają niesamowitą satysfakcję wykonawcy.

: 23 lip 2013, 15:23
autor: Kapitan Apteka
Mam zipa :)

: 23 lip 2013, 17:05
autor: palowski
a widzicie, to o sklejaniu epoksydem i ściskaniu krążków to jeden znany mi sposób (analogicznie np. do skórzanych krążków), natomiast mi się obił o oczy taki w którym kora była owinięta wokół rękojeści.

o kropelce napisałem posiłkując się podpowiedzią kolegi Tektona z knives - kiedy robiliśmy razem nóż stwierdził, że chcąc zrobić okładziny z drewna ten sposób sprawdzi się "na szybko"

: 24 lip 2013, 12:40
autor: Mr. Wilson

: 27 lip 2013, 19:46
autor: Kapitan Apteka
Mam organiczną alergię na wszelkie produkty appla :), ale dzięki za post.

[ Dodano: 2013-11-06, 13:24 ]
http://paruski.pl/2012/04/co-to-jest-ko ... korzystac/

Polecam zerknąć na linki pod tekstem :)