Namiot, pałatka czy płachta biwakowa

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Namiot, pałatka czy płachta biwakowa

Post autor: NumLock »

Co najczęściej bierzecie na wypadach spośród tych rzeczy, co najbardziej opłaca się kupić i co jest najwygodniejsze w transporcie?
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Wszystko zalezy od sytuacji, mozno sie obejsc sama plachta, a mozno potrzebowac porzadnego namiotu. Musisz sie okreslic, o jakie wyprawy(wypady) Ci chodzi
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

Chodzi mi o jednodniowe wypady do lasu.
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Jednodniowe późną wiosną, latem i wczesną jesienią - poncho. A na dłużej i w pozostałe pory roku - plandeka 3x3. Namiotu nie używam.
erwinw
Posty: 90
Rejestracja: 08 lut 2008, 14:58

Post autor: erwinw »

NumLock pisze:Chodzi mi o jednodniowe wypady do lasu.
Więc po co Ci namiot czy płachta, jeżeli nie zamierzasz nocowac?
Wystarczy poncho/pałatka/kurtka do wyboru, czyli to co masz od ewentualnego deszczu.
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

erwinw pisze: Więc po co Ci namiot czy płachta, jeżeli nie zamierzasz nocowac?
Źle się wyraziłem. Chodziło mi o wypady cały dzień + nocka
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Mysle, ze ponczo w tym wypadku bedzie najbardziej uniwersalne
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Ponczo lub płachta (lub obie rzeczy na raz).

W płachcie da sie spać nawet jak mocniej pada (kwestia odpowiedniego ustawienia kaptura), ale jak zamoknie, gorzej transportuje wilgoć i najcześciej w tych miejscach para skrapla się od wewnątrz.

Ogólnie ponczo da się zalożyć na kształt płachty i wepchnąć do tego śpiwór, więc jest bardziej uniwersalne.
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

Dzięki za odpowiedzi.
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
grzelmat
Posty: 18
Rejestracja: 27 sty 2009, 14:52
Lokalizacja: Kielce
Płeć:

Post autor: grzelmat »

witam a ma moze ktos jakas płachte biwakowo do sprzedania moze ktos szyje ? pozdr
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

malo ich na allegro ?
grzelmat
Posty: 18
Rejestracja: 27 sty 2009, 14:52
Lokalizacja: Kielce
Płeć:

Post autor: grzelmat »

hm bardziej mi chodzi o płachte biwakowa ala summit tak norka ze stelarzem ,
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Krawiec z Panamy. Na kamizelki.prv.pl
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Wedrowycz89, Prawdopodobnie to bardzo dobry wybor, ale narazie na 100% stwierdzic tego nie moge, wlasnie czekam na swoj egzemplarz od Makato...
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

Wedrowycz89, gdzie można kupić takie poncho i jaka cena?
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Zapewne na stronie której podałem :) Albo pisz do makato, albo Valdi udzieli Ci lepszych informacji ;)
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Ja tam nie udziele wyczerpujacej odpowiedzi bo: owszem kupilem to ponczo, ale go jeszcze nie dostalem w lape i nie wiem czy sa juz gotowe. Wiem , ze byly jakies problemy i teraz do szwalni poszly juz podobno...tyle wiem
Awatar użytkownika
MaciekK84
Posty: 119
Rejestracja: 07 lut 2008, 15:26
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć:

Post autor: MaciekK84 »

A przy okazji - widzę można za śmieszne pieniądze (12 zł komplet nówka) kupić polskie pałatki. Sprzedawcy reklamują, że z 2 można zrobić 2-osobowy namiocik, a z pojedynczej taki daszek jakby... schronienie. Ma to jakikolwiek sens i sprawdza się jako-tako w praktyce? Bo mnie zastanawia jak to jest łączone, aby nie lało się do środka i jak zabezpieczyć aby nie wchodziła woda dołem.
Pozdrawiam!
Maciek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1048
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Jako namiocik ma fajny klimat i można przetrwać deszcz, jeżeli postaramy się i odpowiednio mocno naciągniemy, łączone jest za pomocą guzików, wyższe osoby narzekają że muszą podkurczać nogi w takim namiociku. Jako daszek wolę zwykłe poncho, jako okrycie przeciw deszczowe też, ponieważ pałatka zrobione jest z brezentu i nie udało mi się zaimpregnować w taki sposób, aby przy dłuższym deszczu nie przeciekało w miejscach styku z ciałem, a paru sposobów już próbowałem, jak już namoknie to schnie długo i jest koszmarnie ciężkie. Za 25zł można kupić poncho BW, uważam, że praktyczniejsze od pałatki.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
MaciekK84
Posty: 119
Rejestracja: 07 lut 2008, 15:26
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć:

Post autor: MaciekK84 »

A te 2 na namiot gdzie się łączy? Gdzieś u góry? Bo tak się zastanawiałem, i o ile to jeszcze wykonalne jest, to aby od dołu nie podlało by chyba trzeba było lekko taki namiocik okopać ;) I jakie to wymiarowo jest mniej więcej? 2 metry na metr z okładem tak by 2 chłopa położyć? Bo w sumie powątpiewam, że może mieć namiot 1,5 metra wysokości jak podano na aukcjach.
Pozdrawiam!
Maciek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1048
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Podłoga namiociku jest w formie koła, o średnicy około 180cm, łączy się tak jakbyś chciał połączyć zamkami dwie kurtki, a 150cm wysokości ma, ponieważ kształtem przypomina tipi. Mam gdzieś fotki takiego namiociku jak będzie potrzeba to poszukam i wkleję później.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Kłobuch
Posty: 107
Rejestracja: 31 sie 2007, 09:54
Lokalizacja: Ostrzeszów
Gadu Gadu: 2814014
Tytuł użytkownika: Świr z Ciemnogrodu
Płeć:

Post autor: Kłobuch »

Tu fota:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 22a6b.html

Poza tym, że są trochę ciężkie (chociaż jak się targa we dwóch po pałatce to nie jest tak źle) to sobie bardzo chwalę, kiedyś jak lunęło na Zlocie Grunwaldzkim to przemakały sąsiednie normalne namioty, a ja pod pałatkami miałem suchutko :mrgreen: Trza tylko ładnie ten wynalazek postawić, naciągnąć itd. W zeszłym roku w takim namiocie przespałem kilka parogodzinnych ulew w ciągu dwóch dni (wyschnąć nie zdążyły) i prędzej ziemia przesiąkła (musiałem sobie wewnątrz rowek kopać :mrgreen: ) niż namiot, przy czym ja swoje pałatki niewielkim kosztem (25 PLN) podimpregnowałem.

Co do rozmiarów (podkurczanie nóg itd) to są trzy rozmiary, przy największym problemu nie powinno być, ja raz tydzień biwakowałem z kolegą mającym gdzieś 180cm pod pałatkami w środkowym rozmiarze i nie narzekał :-P

A że trochę długo schnie to niestety fakt. Ale za to jest kupa innych zalet, przede wszystkim cena :D .

[ Dodano: 2009-03-16, 19:06 ]
MaciekK84 pisze: 2 chłopa położyć?
Wejdzie 2 chłopa z tobołami.
Ostatnio zmieniony 16 mar 2009, 19:23 przez Kłobuch, łącznie zmieniany 2 razy.
Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie.
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

No i ładnie wygląda ;-)
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
ODPOWIEDZ